Феминизам!

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За правата на жените се борат сосема други структури, и не е чудо во позадина да се кријат многу моќни жени. Не е ова движење случајно, на некого му текнало дека треба да се феминизира системот. Тоа се прави од најочигледни работи како мејнстрим феминизмот со сите паради и телевизиски срања до најсуптилни начини, почнувајки од тоа што го јадеме, слушаме и гледаме што на прв поглед е сосема нормално.
Ама ова е теорија на заговор бууууу
Се бива, ова твоево е прилично езотерично толкување, мојот приземен ум не го капира баш :)
Ама затоа перцепирав дека сите феминистки кои активно ги бараат правата на жените се прилично грди...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Се бива, ова твоево е прилично езотерично толкување, мојот приземен ум не го капира баш :)
Ама затоа перцепирав дека сите феминистки кои активно ги бараат правата на жените се прилично грди...
Го гледаш девојчево што зборува...кукла, тоа значи дека е во право затоа што не е грда хахахахах
Иначе тешко се стига до информација околу female illuminati, ама некогаш и самиот збор да го изгуглаш ќе дознаеш нешто од нешто....иако автоматски би ти створил одбивност, од причина што перцепцијата на нормален човек е дека е смешен називот female illuminati :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Го гледаш девојчево што зборува...кукла, тоа значи дека е во право затоа што не е грда хахахахах
Иначе тешко се стига до информација околу female illuminati, ама некогаш и самиот збор да го изгуглаш ќе дознаеш нешто од нешто....иако автоматски би ти створил одбивност, од причина што перцепцијата на нормален човек е дека е смешен називот female illuminati :)
Чест на исклучоци, ама девојчево не е од оние тврдокорните..
Female illuminati, гарант го имаат рецептот за лепчињата од Mc'Donalds и се заколнале дека само на првото колено можат да го пренесат. Во општеството има само една поделба: те бива и не те бива.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Чест на исклучоци, ама девојчево не е од оние тврдокорните..
Female illuminati, гарант го имаат рецептот за лепчињата од Mc'Donalds и се заколнале дека само на првото колено можат да го пренесат. Во општеството има само една поделба: те бива и не те бива.
Релативно е тоа те бива не те бива. Ако не те бива за некоја работа тогаш те бива за спротивната, чисто од логички(тавтологиски) аспект. И тоа го имаш во животот во милијарда и еден случај. Шах ако играш ќе знаеш, дека скоро во секоја ситуација кога губиш нешто, нешто и добиваш....може и без кралица да останеш а да имаш добра игра со фигури иако на крај се сведува на brute force. Така и во животот, битен момент е околината и таа ја дефинира способноста.

There are numbers of these mystic Brotherhoods which have naught to do with “civilized” countries, and it is in their unknown communities that are concealed the skeletons of the past. These “adepts” could, if they chose, lay claim to strange ancestry – H. P. Blavatsky
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Релативно е тоа те бива не те бива. Ако не те бива за некоја работа тогаш те бива за спротивната, чисто од логички(тавтологиски) аспект.
Ова како спецификаија за конкретна работа. Машко и женско конкурираат за исто работно место: го добива подобриот. Толку. ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ова како спецификаија за конкретна работа. Машко и женско конкурираат за исто работно место: го добива подобриот. Толку. ;)
Јас ако сум шефот нема да биде така :D
Јас ќе барам нешто што ќе можам да си го онадам, така да winner e женското.
Гледаш дека не е така едноставно :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.346
Феминизам не е само еднаквост пред законот...

...еднаш и јас на еден му кажав вистина у фаца дека сакам да раскинам и др.... па кога ми залепи една шлаканица ко гром од ведро небо, две недели петка носев на фаца...
Феминизмот постои затоа што постојат ликови како типов кој си дозволил да удри жена само затоа што е посилен од неа. Наместо девојкава, да беше некое јако бате, ликот немаше да удри без разлика колку се чувствува повреден и понижен. Да, можела да го пријави(и знак прашалник е дали ќе го гонеле кривично), ама пак ќе повторам, не се работи само за еднаквост пред законот, туку мајндсетот на батево што шлапа жена затоа што не сака да е со него повеќе.

Друг пример зошто феминизмот постои можете да видите на темава, а богами и ако ги разгледате останатите мислења на Бодидарма кои изобилуваат со сексизам и понижување на женскиот пол. Рецимо:

Долги коси краток ум
Или постов над мене...

И не ми се расфрлајте со примери на западњачки наци феминистки кои го вртат проблемот кон друга насока и ставаат акцент на нешто кое е небитно.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Агда душо,во последниве 2000 години како цивилизација, огромни чекори, напредувања се направени во технологијата,ама психолошки остнавме/останаа кретени:D...и слободно ќе кажам, да не ми се лути машкиот пол(плус на машки форум, тешко мене), дека ова друштво кое мажите го створија со својата доминација е ИДИОТСКО.
Се додека кај жената се гледа само биолошката улога, нема да се сменат машко-женските односи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Друг пример зошто феминизмот постои можете да видите на темава, а богами и ако ги разгледате останатите мислења на Бодидарма кои изобилуваат со сексизам и понижување на женскиот пол. Рецимо:

Или постов над мене...

И не ми се расфрлајте со примери на западњачки наци феминистки кои го вртат проблемот кон друга насока и ставаат акцент на нешто кое е небитно.
Да беа сите како тебе немаше да пишам никад ништо негативно :love:
Btw сите тие постови што викаш дека се сексизам се генерализација во некои специфични услови.....барем тоа не треба да ти го објаснувам....како и да е.
Долги коси краток ум беше тригер и беше употребено со намера да се прекине со негативни мислења за машката популација, затоа што се претера.
И така, се си има зошто и се затоа, како и ова видеово(го изгледа?).....не се тие како мене проблемот во светов, последен пат што сум изреагирал неубаво со некоја девојка било во 5 одд колку се сеќавам.
Ме разочара....имам многу високо мислење за тебе.
Автоматски споено мислење:

Агда душо,во последниве 2000 години како цивилизација, огромни чекори, напредувања се направени во технологијата,ама психолошки остнавме/останаа кретени:D...и слободно ќе кажам, да не ми се лути машкиот пол(плус на машки форум, тешко мене), дека ова друштво кое мажите го створија со својата доминација е ИДИОТСКО.
Се додека кај жената се гледа само биолошката улога, нема да се сменат машко-женските односи.
Зошто бладате со тие флоскули?
Да ти препорачам, полека изгледај го видеото.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.346
Да беа сите како тебе немаше да пишам никад ништо негативно :love:
Btw сите тие постови што викаш дека се сексизам се генерализација во некои специфични услови.....барем тоа не треба да ти го објаснувам....како и да е.
Долги коси краток ум беше тригер и беше употребено со намера да се прекине со негативни мислења за машката популација, затоа што се претера.
И така, се си има зошто и се затоа, како и ова видеово(го изгледа?).....не се тие како мене проблемот во светов, последен пат што сум изреагирал неубаво со некоја девојка било во 5 одд колку се сеќавам.
Ме разочара....имам многу високо мислење за тебе.
Автоматски споено мислење:


Зошто бладате со тие флоскули?
Да ти препорачам, полека изгледај го видеото.
Го изгледав видеото и се согласувам за многу работи, затоа и ги спомнувам наци феминистките во темава и нивното безумие. Јас никогаш, апсолутно никогаш не ја вреѓам цела машка популација и не генерализирам. И знаеш што? Овде кај што сум знам да се бунам за машките права затоа што сметам дека ги унаказија за многу работи(ова што девојката го зборува во видеото)...

Жал ми е, и јас се разочарав од тебе, а чувството беше обострано кога си зборувавме за спиритуалност. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Го изгледав видеото и се согласувам за многу работи, затоа и ги спомнувам наци феминистките во темава и нивното безумие. Јас никогаш, апсолутно никогаш не ја вреѓам цела машка популација и не генерализирам. И знаеш што? Овде кај што сум знам да се бунам за машките права затоа што сметам дека ги унаказија за многу работи(ова што девојката го зборува во видеото)...

Жал ми е, и јас се разочарав од тебе, а чувството беше обострано кога си зборувавме за спиритуалност. :)
Се ми е познато....те знам добро, ти ги читам мислењата 10 год. Немам ништо против ниеден твој став, ти ја разбирам и борбата околу се овде што имаш пишувано, и се согласувам. Можеби не сум ти кажал лично барем преку пп ама тоа е моето мислење. Ни на крај памет не ми текнало да се расправам со тебе на темава што од друга страна не би требало толку како своја да си ја чувствуваш, па лично да изреагираш. Како и да е....
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.346
Се ми е познато....те знам добро, ти ги читам мислењата 10 год. Немам ништо против ниеден твој став, ти ја разбирам и борбата околу се овде што имаш пишувано, и се согласувам. Можеби не сум ти кажал лично барем преку пп ама тоа е моето мислење. Ни на крај памет не ми текнало да се расправам со тебе на темава што од друга страна не би требало толку како своја да си ја чувствуваш, па лично да изреагираш. Како и да е....
Далеку од тоа дека присвојувам теми, темите се за сите и секој има право да искаже свое мислење за нив. Него се присетив на разговорите со @Lurtz, каде што он бараше да се посочи каде жената не е рамноправна законски со мажот. Законот и државата не се во мој домен, ама затоа сум тука да посочам на други причини за борба за еднаквост.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Далеку од тоа дека присвојувам теми, темите се за сите и секој има право да искаже свое мислење за нив. Него се присетив на разговорите со @Lurtz, каде што он бараше да се посочи каде жената не е рамноправна законски со мажот. Законот и државата не се во мој домен, ама затоа сум тука да посочам на други причини за борба за еднаквост.
што па ја сега. Не само законски. Ако некои (не мислам овде на вас) ликови имаат фрустрации, ако се третирани ко робови, стока, расплодно грло, ако збираат чорапи и ѓубре од јадење...ја не сум им виновен што одбрале да живеат со такви ликови или што се поставиле во бракот во подредена улога. Ја кај што сум, сопругата кај што е, синот кај што работи...сегде жените на работа се третирани исто со машките колеги, во однос на позиции и плати, согласно кој колку сработил. Мене ми се шефови жени и зимаат ихаха плати над мене. Слично е и во другите споменати примери.
Мажи пратеници и жени пратеници зимаат исти плати, чак што више, жените бааги отскокнаа со оние патни трошоци.
Има жени доктори и мажи доктори, на вма докторките ус то имаат и чинови. Да не трошам време со други области.
Ако се ова исклучоци, ај ете не знам, кажете ми ја реалната ситуација.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.346
што па ја сега. Ако некои (не мислам овде на вас) ликови имаат фрустрации, ако се третирани ко робови, стока, расплодно грло...ја не сум им виновен. Ја кај што сум, сопругата кај што е, синот кај што работи...сегде жените на работа се третирани исто со машките колеги, во однос на позиции и плати, согласно кој колку сработил. Мене ми се шефови жени и зимаат ихаха плати над мене. Слично е и во другите споменати примери.
Ако се ова исклучоци, што знам, кажете кои се реално ситуациите по фирмите. Не живеам во бајки, ја глеам реалноста.
Насилството врз жените во Македонија е бајка? Океј.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Насилството врз жените во Македонија е бајка? Океј.
пак да повторувам? Каков лик ќе си одбереш, таков живот ќе имаш. Тоа не зависи од мене, не зависи од никого освен од оној што избира. Ако одбереш убав на лик домат, а внатре дрво...или скапано, ти си одбрал. Е сега, некој што не знае да бира, тоа е друга работа. Башка ова што стално го пишуваш не е поврзано со темава туку со функционирање на институциите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom