Феминизам!

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Движење,дружење,асоцијација...
Што е тоа? Како гледате на тоа?
Дали станува збор за егоистички ставови?
Анархија, разединување...
Поразлични ли се феминистките од нормалните жени?
За што се залагаат?
...или едноставно сметате дека тоа е аномалија на општеството?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се залагаат за поголеми права на жените,но одат до крајни граници и не се ставаат во рамноправност со машкиот пол.И они се нормални шени како сите останати,само со различни мислења и ставови.Не сум феминистка,но немам и ништо против тоа движење.Ако мислат дека со тој чекор може да добијат нешто повеќе во општеството само напред,нивна работа.

:eek:ftopic:
На претходната тема не ти реплицирав за феминизмот,туку за дефинирањето на лезбејките,они и вредностите во општеството и нивното поврзување како основачи на феминизмот:smir:
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Си стојам зад дефинирњето на лезбејките,макар што тоа може да изгледа толку грдо колку и што звучи грдо зборот лезбејка.Секој што не е стрејт-звучи грдо.
А,за вредностите...ќе се согласиш дека не можат лица од исти пол да знаат што се вистински вредности во животот.
Повикувајќи се на нормите во општеството тоа не е нормално.Секој си избира,секој има право да биде поразличен,но не прифаќам работи што не се нормални.
Феминизмот може и да се бори за права за кои веќе ги има,дополнување на некои закони кои што не се дополнети,но тоа колку и да не сакаш се одразува на партнерот.Сигурно има различни мислења околу ова прашање.Сигурно може различно да се толкува.Не сакам никому да влијаам на одговорот.Секој нека каже што мисли...
Благодарамз за твоето мислење.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Птичји Грип напиша:
Си стојам зад дефинирњето на лезбејките,макар што тоа може да изгледа толку грдо колку и што звучи грдо зборот лезбејка.Секој што не е стрејт-звучи грдо.
А,за вредностите...ќе се согласиш дека не можат лица од исти пол да знаат што се вистински вредности во животот.
Повикувајќи се на нормите во општеството тоа не е нормално.Секој си избира,секој има право да биде поразличен,но не прифаќам работи што не се нормални.
Феминизмот може и да се бори за права за кои веќе ги има,дополнување на некои закони кои што не се дополнети,но тоа колку и да не сакаш се одразува на партнерот.Сигурно има различни мислења околу ова прашање.Сигурно може различно да се толкува.Не сакам никому да влијаам на одговорот.Секој нека каже што мисли...
Благодарамз за твоето мислење.
Што??? Двајца мажи неможат да знаат што се вистински вредности во животот?

Ако сакаш да зборуваш за хомосексуалноста, јас мислам дека тоа е еден вид на еволутивен скок на природата преку кој пробува да се одбрани од наездата на луѓе... И дека тоа е совршено природна работа. (Немојте сега со Што-ако-детето-ти-е-педер глупостите.)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Птичји Грип напиша:
Си стојам зад дефинирњето на лезбејките,макар што тоа може да изгледа толку грдо колку и што звучи грдо зборот лезбејка.Секој што не е стрејт-звучи грдо.
А,за вредностите...ќе се согласиш дека не можат лица од исти пол да знаат што се вистински вредности во животот.
Повикувајќи се на нормите во општеството тоа не е нормално.Секој си избира,секој има право да биде поразличен,но не прифаќам работи што не се нормални.
Благодарамз за твоето мислење.

Дефиниција за лезбејките како кучки,исфрустрирани личности кои посакале некој од свој пол поради малтретирање од маж,е далеку од логичното размислување,а со реалното нема никакви допирни точки:smir:
За овој дел со изборот целосно се согласувам,но ќе се задржам на зборот нормално.
Границите на она што е нормално ги поставува секој човек во своите погледи и ставови кон животот.Ако за некој е нормално да се самоубие и со тој чин загинат уште најмалку 10 луѓе,во име на она во што тој верува,за други не е нормално.Ако за тебе е нормално да склучиш брак со жената што ја сакаш,за друг е нормално да живее со неа заедно без да склучи брак.Ако во тој брак ти си незадоволен и одлучиш да побараш развод,за тебе ќе биде тој чекор нормален,а за други тоа не е нормално,па и колкави проблеми да имаш во бракот.Ако за некој е нормално да краде од државни пари ,како резултат на функцијата која ја обавува,за други не е.Ако мене ми е нормално да гледам љубов помеѓу особи од ист пол и како се бакнуваат во јавност,за други не е.Ако на некој му е нормално дека во семејството е мажот закон и он не врши домашни работи(перење,пеглање,метење,ручек и сл) за други тоа не е нормално.Ако мене ми е нормално да одам во црква и да се молам на Бога,за други тоа е непотребно.
Набројав многу примери и сите укажуваат на тоа дека нема дефиниција на она што е нормално,зошто тоа денес стана индивидуално,а нормите во општеството се менуваат со текот на времето едни стануваат прифатливи,други се отфрлаат од самиот народ.Денес општо прифатено за нормално е да јадеш,пиеш,да љубиш и да бидеш љубен.
Секој има право на свое мислење и свои граници на нормала.
И јас ти благодарам за твоето мислење:smir:
п.с. не мислев да реплицирам повторно,но неможев да се воздржам:smir:
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
На кој што му треба тоа си бара и за себе си кажува дека тоа си го бара со право немам ништо против тоа движење ДЕНЕС СЕ Е НОРМАЛНО ВО ОВОЈ НЕНОРМАЛЕН СВЕТ :tapp:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Отсекогаш сум била против шовинизам и феминизам.Сепак работите шо ги може мажо не ги може жената а работите шо ги може жената не ги може мажо и сл...има разлики предности недостатоци

Не поддржувам феминизам
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Измислен од неколку средовечни англичани (не англичанки):toe: кон крајот на 19-ти век...
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Движење,дружење,асоцијација...
Што е тоа? Како гледате на тоа?
Дали станува збор за егоистички ставови?
Анархија, разединување...
Поразлични ли се феминистките од нормалните жени?
За што се залагаат?
...или едноставно сметате дека тоа е аномалија на општеството?

Како на банда жени со премногу машки хормони и табиет.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Движење,дружење,асоцијација...
Што е тоа? Како гледате на тоа?
Дали станува збор за егоистички ставови?
Анархија, разединување...
Поразлични ли се феминистките од нормалните жени?
За што се залагаат?
...или едноставно сметате дека тоа е аномалија на општеството?
Движење кон лево, дружење нон стоп.
Асоцијација? дебела жена
Феминизмот е болест последица од гледање на сапунските серии.
Да, станува збор на егоистички ставови на грди и дебели жени (преку 100кг)
Дали се поразлични ? па не баш освен по килажата и убавината.
Незнаат за што се залагаат.
Секако дека е аномалија на општеството (иако имаат и 8ми март) и ме потсеќаат на нашите источни соседи.

Кисче.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Искрено феминистките отсекогаш сум ги сметал за средновечни жени кои плачат за к*р. Ова си е мое мислење, наречете го неинформираност ама така си мислам. Не сакам негативни коментари од страна на женскиот пол или да е кажам од феминистичкиот дел од форумов.

ПС. Постојат феминисти?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Феминистките се жени кај кои шминката и средствата за разубавување неможат многу да сторат.
Овие маргиналци се одлична таргет група за инстант бизнисмени кои преку отварање на невладини организации сакаат да го исперат својот нечист веш (читај пари)
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Mi go tutnaa predmetov na faks ( zadolzitelen bil ) i znam samo deka feminizmot kako poim i kako nauka e ziva dosada a i nisto nemoze da se svati.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Хухуху феминизам?
Сум се запрашал зашто?
Што имам јас што немаат они?
Освен една работа,друго се.Па кога ќе видам жени што се толку пристрасни кон други како на времето коа ќе водеше емисија Искра Џамбазова(сеа не знам као се презива)ми одеше да и влезам во студио.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5

Kajgana Shop

На врв Bottom