Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
973
Поени од реакции
2.577
Ако дојде Фонсека ќе ги повлече со него Џонатан Давид и Тиаго Сантос а највероватно и Лукас Шевалие ако Милан го продаде Мајк.
Така управата ќе реши три проблеми со еден удар.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.579
Поени од реакции
1.106
Besart Ibraimi galiba nema da prodolzi so Struga Trim Lum,ete uste edna ubava prilika za upravata.
Uste ako mozat da go izkesiraat Ferhan Hasani Buba papapa,nema da e bitno koj ke bide na klupa,magare da namestat za trener pak zemame scudetto.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.445
Поени од реакции
42.657
Ако дојде Фонсека ќе ги повлече со него Џонатан Давид и Тиаго Сантос а највероватно и Лукас Шевалие ако Милан го продаде Мајк.
Така управата ќе реши три проблеми со еден удар.
4, i Pioli. :uzi:

goddid
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
Не знам Матип што повреда влече ама додека беше здрав содема солиден дефанзивец.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.341
Поени од реакции
10.692
Не знам Матип што повреда влече ама додека беше здрав содема солиден дефанзивец.
Добар е Матип ама склон на повреди. Сепак има уште едно 2 сезони во него.

Бтв Де Зерби го напушта Брајтон. Ова ваљда значи дека нема да треба да се плаќа клаузула???
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.464
Поени од реакции
5.435
Сезонава колку голови примамо ни сам Пиоли не знае како Милан остана на втора позиција...

Дефинитивно мора да се среди одбранана, освен Тео друго за све што би дошло понуда би продал... Тиао две метра пред Запата го чува

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.734
Сезонава колку голови примамо ни сам Пиоли не знае како Милан остана на втора позиција...

Дефинитивно мора да се среди одбранана, освен Тео друго за све што би дошло понуда би продал... Тиао две метра пред Запата го чува

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
На крај да не испадне Саше у право, не било до Пиоли туку до играчите :icon_lol:

Ама неможе да е тоа, ете главните виновници на клупа беа втора утакмица по ред и еве има разлика, до нив било.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
973
Поени од реакции
2.577
Милан има обезбедено второ место и утакмицата нема никакво резултатско ниту играчки значение.

 
Последно уредено:

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
973
Поени од реакции
2.577
Фонсека или Ван Бомел кој и да е ако постигнат барем 70% од тоа што Пиоли го направи за Милан ќе биде одлично.
Следниот тренер веќе ќе ја има основата,потребно е само да ја стегне одбраната и да го вразуми Леао ако очекуваат некаков трофеј следната сезона.
Forza Milan!!!
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.734
Пиоли е подобар од Фонсека, срамота е он да биде опција.

Кур да пуши кардинале.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.929
Поени од реакции
13.922
Pulisic to il Giornale: “I give myself a 7 for the year. Defeats against Roma and the 6 derbies lost? We didn't face those matches with the right organization. We didn't defend well, the strategy wasn't perfect. We exposed ourselves in defense due to the desire to always attack."


Конечно некој да даде нормална изјава. Очигледен проблем што го имаме со години. Лоша организација, особено дефанзивна транзиција.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.674
Поени од реакции
2.731
Мислам дека во моментов више не е ни прашање каков е Пиоли ко тренер, дали послаб или бољи од овие со коишто не поврзуваат. Едноставно, неговото време во Милан се чини као да заврши. Исто (нормално ни блиску исто според резултати, али слично као циклус) као што беше со Анчелоти коа си заминуваше. Никој не мислеше тогаш дека Карло е лош тренер, ама едноставно неговото време и енергија во Милан се исцрпија и мораше да се мења. Така е и сеа со Пиоли. Фала му за све, поготово за тетоважата за 19ката, ама тоа е тоа. Пиоли не може да извлече ништо подобро од овој тим, ни тимот од него. Ова е максимумот што можеа да си го дадат.

Е сеа, имињата..
Конте. Несомнено одличен тренер и стручњак за брзи резултати, али вака ко персона не го сакам во Милан и мислам дека појше ќе ме нервира него ли радува. Историјата му вика дека е конфликтен, а вака фрагилна средина ко Милан, со толку многу промени и играчки и директорски и сопственички, кајшто се уште не се знае кој јаде - кој пие, кога и како ќе се препродава, која е амбицијата и среднорочната замисла, апсолутно нема потреба од такво цунами ко Конте во цела приказна. Ќе напраи хаос, можда ќе освои нешто и ќе замине за година - две, со кажување гачки за управа, трансфери, меџуљудски односи и слично. Некако мислам дека штетата што ќе ја напраи ќе ја надмине користа. Не е тој човек за средни или дуги стази, не е стабилен. Не го сакам иако дава некоја сигурност за резултати и е име коешто гарантира амбиција. А и не одговара со сликата што Кардинале ја има за Милан. Ептен ќе не замара.

Фонсека. Мртав се кише не боји. Ни на мртво плаче ни на живо се смее. Топ за Кардинале и неговата филозофија, ќе биде само еден од тимот во управата, ќе се уклопи скроз во филозофијата и ќе им легне на брашно. Од друга страна, добар тренер, интересен проект со више искуство во Италија и низ цела Европа, ама впечатокот за него ми е као да е цело време тука негде, као да е скоро на последна скала да го напраи чекорот напред кон солиден, стабилен тренер што гарантира добра игра, стварање играчи и успех ама никако да го напраи. Некако ко недовршен ми е. Носи некои добри ствари со него, ама као да не е целосно и као да не може ни горе ни доле, не знам. Втора - трета преференца би ми бил.
Плус личи на Момчило Бајагиќ БАЈАГА брате.

Ван Бомел - Искрено, не знам да објаснам скроз зошто, ама мој фаворит за наследник на Пиоли. Мислам дека тоа што досега го има напраено е доволно искуство и доволно позитивно за да се увиди дека има потенцијал да оди нагоре и мислам дека овој Милан, ваков, сега, е правото место за него кајшто би растеле и би се развивале заедно. Ми делува ко чоек од којшто не знаеш што да очекуваш ама би те изненадил позитивно. Млад е, а има доволно интернационално искуство, има некаков бонд со нас ко навивачи, ама и со управата највише заради Ибра, а и нема failures некако. Ако го тргнеме Волфсбург кајшто беше 10ина утакмици, и ПСВ и Антверп му се добри проекти со скоро 2 поени просек по утакмица. Поготово во Белгија, кајшто имаш монопол над све од Бриж, Генк, Андерлехт, им освои све живо и издоминира минатата сезона. Коцка е скроз ко и другиве, ама јас лично некако највише би му верувал. Што не е ич релевантно, ко ќе имаш предвид кому све му иам веруано.

Де Зерби - Ух. Има и многу добри страни и многу лоши. Кај него ми е едино страв да не испадне она - се тресеше гората, се роди глушец. Тежок карактер што не мислам дека лесно ќе се уклопи и ќе стане дел од она ТИМОТ што управата и Кардинале го форсираат. Од друга страна, знае да валоризира играчи, игра офанзивно (што можда и пречесто му се удираше од глава, ко со Рома во ЛЕ рецимо), и не сум сигурен дека ќе се прилагоди во тим кајшто пресингот за резултати е увек висок. Не сум сигурен дали е стабилен тренер којшто некад е спремен и да отстапи од филозифијата своја за да тепа утакмица во Италија или е само човек којшто би праел изненадувања со помали екипи од коишто пималку се очекува. Али е ризик којшто имајќи све предвид (романтично врзан за Милан, млад, таљан, хајпнат и све тоа) би го превзел па куд пукло. :D Се јадат со Фонсека кој ми е втор-трет на подиум од овие што се спомнуваат.

Консеисао - не се спомнува више, али све на све - Не. Последен избор би ми бил од сите овие. Тој ми е човек кој као да треба да остане во Порто цел живот. Тренер - легенда за тимот, нека не шета ваму - таму, ќе флопне. Седи си во комфорт зона и не мрдај, бркај си работа. Обечава али има флоп аура некако, нема нешто што го двои, така ми се чини. Го доминираат и во Португал задње време, не знам, не би си играл и ризикувал со него.

Гаљардо - романтика вика да, али ризик јак, мила душа... Освои све можно со Ривер, као да го има тоа нешто за нијанса појше од Консеисао за да биде легенда на појше од еден клуб, али да го пикнеш во оган во ваков Милан кајшто догодина ќе се очекува дека ќе бркаш Скудето, а притоа тоа да ти е прво искуство во Европа, не знам. Можда вреди да се проба, ама (не)искуството во Европа, поготово Серие А некако ме јебе околу него. Појше не - отколку да.

Околу сите имиња коишто немаат излезено во јавност - Не си играјте превише и нема потреба од преголем ризик. Не е време за тоа сеа, има тимот основа и темели. Ќе изризикуваат секако, јасно е тоа од ова досеа што се спомнува, ама само нека не е преголем ризик со имиња ко тој од Копенхаген, Фариоли, оној од Римс менаџер што играл на PC и слично. Во моментов, ако не можеш да си ги дозволиш Клоп, Зидан, Тухел и слично, ипак испробани ликови и со име во Европа бар немој превише и да изводиш со глупости и moneyball филмски причи.

Тоа е. Форца Милан.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.084
Поени од реакции
687
Мислам дека во моментов више не е ни прашање каков е Пиоли ко тренер, дали послаб или бољи од овие со коишто не поврзуваат. Едноставно, неговото време во Милан се чини као да заврши. Исто (нормално ни блиску исто според резултати, али слично као циклус) као што беше со Анчелоти коа си заминуваше. Никој не мислеше тогаш дека Карло е лош тренер, ама едноставно неговото време и енергија во Милан се исцрпија и мораше да се мења. Така е и сеа со Пиоли. Фала му за све, поготово за тетоважата за 19ката, ама тоа е тоа. Пиоли не може да извлече ништо подобро од овој тим, ни тимот од него. Ова е максимумот што можеа да си го дадат.

Е сеа, имињата..
Конте. Несомнено одличен тренер и стручњак за брзи резултати, али вака ко персона не го сакам во Милан и мислам дека појше ќе ме нервира него ли радува. Историјата му вика дека е конфликтен, а вака фрагилна средина ко Милан, со толку многу промени и играчки и директорски и сопственички, кајшто се уште не се знае кој јаде - кој пие, кога и како ќе се препродава, која е амбицијата и среднорочната замисла, апсолутно нема потреба од такво цунами ко Конте во цела приказна. Ќе напраи хаос, можда ќе освои нешто и ќе замине за година - две, со кажување гачки за управа, трансфери, меџуљудски односи и слично. Некако мислам дека штетата што ќе ја напраи ќе ја надмине користа. Не е тој човек за средни или дуги стази, не е стабилен. Не го сакам иако дава некоја сигурност за резултати и е име коешто гарантира амбиција. А и не одговара со сликата што Кардинале ја има за Милан. Ептен ќе не замара.

Фонсека. Мртав се кише не боји. Ни на мртво плаче ни на живо се смее. Топ за Кардинале и неговата филозофија, ќе биде само еден од тимот во управата, ќе се уклопи скроз во филозофијата и ќе им легне на брашно. Од друга страна, добар тренер, интересен проект со више искуство во Италија и низ цела Европа, ама впечатокот за него ми е као да е цело време тука негде, као да е скоро на последна скала да го напраи чекорот напред кон солиден, стабилен тренер што гарантира добра игра, стварање играчи и успех ама никако да го напраи. Некако ко недовршен ми е. Носи некои добри ствари со него, ама као да не е целосно и као да не може ни горе ни доле, не знам. Втора - трета преференца би ми бил. Плус личи на БАЈАГА брате.

Ван Бомел - Искрено, не знам да објаснам скроз зошто, ама мој фаворит за наследник на Пиоли. Мислам дека тоа што досега го има напраено е доволно искуство и доволно позитивно за да се увиди дека има потенцијал да оди нагоре и мислам дека овој Милан, ваков, сега, е правото место за него кајшто би растеле и би се развивале заедно. Ми делува ко чоек од којшто не знаеш што да очекуваш ама би те изненадил позитивно. Млад е, а има доволно интернационално искуство, има некаков бонд со нас ко навивачи, ама и со управата највише заради Ибра, а и нема failures некако. Ако го тргнеме Волфсбург кајшто беше 10ина утакмици, и ПСВ и Антверп му се добри проекти со скоро 2 поени просек по утакмица. Поготово во Белгија, кајшто имаш монопол над све од Бриж, Генк, Андерлехт, им освои све живо и издоминира минатата сезона. Коцка е скроз ко и другиве, ама јас лично некако највише би му верувал. Што не е ич релевантно, ко ќе имаш предвид кому све му иам веруано.

Де Зерби - Ух. Има и многу добри страни и многу лоши. Кај него ми е едино страв да не испадне она - се тресеше гората, се роди глушец. Тежок карактер што не мислам дека лесно ќе се уклопи и ќе стане дел од она ТИМОТ што управата и Кардинале го форсираат. Од друга страна, знае да валоризира играчи, игра офанзивно (што можда и пречесто му се удираше од глава, ко со Рома во ЛЕ рецимо), и не сум сигурен дека ќе се прилагоди во тим кајшто пресингот за резултати е увек висок. Не сум сигурен дали е стабилен тренер којшто некад е спремен и да отстапи од филозифијата своја за да тепа утакмица во Италија или е само човек којшто би праел изненадувања со помали екипи од коишто пималку се очекува. Али е ризик којшто имајќи све предвид (романтично врзан за Милан, млад, таљан, хајпнат и све тоа) би го превзел па куд пукло. :D Се јадат со Фонсека кој ми е втор-трет на подиум од овие што се спомнуваат.

Консеисао - не се спомнува више, али све на све - Не. Последен избор би ми бил од сите овие. Тој ми е човек кој као да треба да остане во Порто цел живот. Тренер - легенда за тимот, нека не шета ваму - таму, ќе флопне. Седи си во комфорт зона и не мрдај, бркај си работа. Обечава али има флоп аура некако, нема нешто што го двои, така ми се чини. Го доминираат и во Португал задње време, не знам, не би си играл и ризикувал со него.

Гаљардо - романтика вика да, али ризик јак, мила душа... Освои све можно со Ривер, као да го има тоа нешто за нијанса појше од Консеисао за да биде легенда на појше од еден клуб, али да го пикнеш во оган во ваков Милан кајшто догодина ќе се очекува дека ќе бркаш Скудето, а притоа тоа да ти е прво искуство во Европа, не знам. Можда вреди да се проба, ама (не)искуството во Европа, поготово Серие А некако ме јебе околу него. Појше не - отколку да.

Околу сите имиња коишто немаат излезено во јавност - Не си играјте превише и нема потреба од преголем ризик. Не е време за тоа сеа, има тимот основа и темели. Ќе изризикуваат секако, јасно е тоа од ова досеа што се спомнува, ама само нека не е преголем ризик со имиња ко тој од Копенхаген, Фариоли, оној од Римс менаџер што играл на PC и слично. Во моментов, ако не можеш да си ги дозволиш Клоп, Зидан, Тухел и слично, ипак испробани ликови и со име во Европа бар немој превише и да изводиш со глупости и moneyball филмски причи.

Тоа е. Форца Милан.
Najdobar opis na celata situacija momentalno vo Milan , i jas sum za Van Bomel ako ne mozat top trener , Pioli e dobar trener , no los vise za Milan , moze da ima isti rezultati kako vo Milan no vo drug tim , drugite treneri sto se spomenuvat se samo nadesni treneri , moze sekoj od niv da pali , mozet i site da flopnat , zatoa Van Bomel ima plus sto za 1 godina vo Milan pokazq povise za timot od bilo koj drug
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.929
Поени од реакции
13.922
Сакам некој што ќе донесе малку и тактички прагматизам. Претежно се зборува дека бараат тренер кој форсира напаѓачки, атрактивен фудбал, и се е тоа убаво, но нека биде и некој што ќе ни ги реши и дефанзивните проблеми. Имам веќе фобија од овој Милан. Секој напад на противник, секоја изгубена топка е голема опасност дека ќе примиме гол.

Де Зерби, па и Фонсека, ќе му дадат структура на тимот. Би требало конечно да добиеме смислен излез од прва фаза, добар билд ап, поугодно да се чувствуаат кога имаат посед, но за дефанзивата не сум сигурен.


За Ван Бомел појма немам што тренер е. Последно од него што имам видено е интервјуто кога емотивно се опрости од тимот. Воопшто не знам каков тренер е, освен што понекогаш ќе налетам на некоја вест што освоил. Годините и искуството не ми се пресудни, тренерите уште од самиот старт покажале дали ги бива. Последен пример Чаби. Искуство помага при некои одлуки, но знаењето или го има или не, замислите, добрите идеи, се гледаат од сам старт.



Премногу несериозно тргнаа во избор на нов тренер, делува како да не им е премногу битна таа функција, и како да е најважно да е еден од тимот, а друго ќе се реши. Мораше уште од декември, јануари да загризааат за некое поголемо име.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
525
Поени од реакции
1.753
Де Зерби ќе ви даде структура ама уан трик пони е, он таа игра што ја игра со градење од голман и брзи проигрување, тоа му е, дефанзивно е многу слаб тренер, ќе даде негова екипа 4 гола ама ќе прими исто толку.
Го пратам многу Брајтон и не е ништо подобар од Потер, напротив, тимот откако го превзема му регресираше, ајде му продадоа клучни играчи ама не е изговор затоа што имаа слаба сезона Брајтон, едноставно го научија за една сезона и готов беше оваа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom