Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Менез е ЕБЕЊЕ! Го знам уште од Рома како добар играч али ова ме изненадува, свака му част (y)
Со Торес маме ќе ебаваат годинава!




Абате > Кафу
Па треба такви и во средина креативци а не Менез да се враќа по секоја топка да прима и да организира напад, не бива средина со 3ца деструктивци. Инзаги ништо не смени во играва, исто како со Сидорф и Алегри играме.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
We faced an uphill start straightaway but then the team was fantastic. Bit by bit, we will play with a 4-2-3-1 formation. We have the players to do this like Bonaventura, El Shaarawy, Honda and Menez.To get the best out of Menez’s qualities the 4-3-3 was perfect. The 4-2-3-1 could allow us to play Menez and Torres centrally.
 
C

Castiel

Гостин
Кај е тој пресинг што го најавуваше Инзаги од прва минута?

Јас само гледам каде Милан не може да се справи со пресинг. Тука е голем проблем Запата. Затоа и Запата му беше во втор план, а Бонера требаше да игра со Алекс...

Но, проблем е и Де Јонг. А бе луѓе, зошто не признавате дека ни треба играч кој знае да почне напад, посебно кога е под притисок?! Тешко е да го изведеш тоа дури и со двајца креативни фудбалери околу него, а не па вака. Знам дека ви е супер кога го гледате како остава срце на терен и јас го почитувам, но по стоти пат, гледајте го целиот терен (барем колку дозволува преносот :)), а не само него како индивидуа.

Откако си отиде Ван Бомел, единствено средината личеше на нешто кога Монтоливо играше на таа позиција!!! Така требаше да се гради тимот, тоа впрочем го сакаше и Инзаги.

Но, вие занесувајте се дека Де Јонг имал најмногу прецизни долги додавања, само ме интересира какви се...

Е сега што не најдоа замена за Монто е посебен муабет, но кога ќе се врати тој треба да ни биде центарот околу кој ќе се врти се кога е во прашање започнување на напад, справување со пресинг и префрлување на противнички половина.

За жал нема тоа да се случи...[DOUBLEPOST=1411508591][/DOUBLEPOST]Сега читам дека Пипо бил задоволен како функционирала 4-2-3-1 и дека во иднина планира да ја користи повеќе... дали би било ризично наеднаш да ја промени формацијата и сл..

Ако се плаши како би реагирал тимот на таква промена, тогаш нека почне со 4-3-3 каде Бонавентура ќе е во средина, но посебно кога се во напад ќе се трансфорима во 4-2-3-1, така што Бона ќе игра полушпиц, или нека го започне десно во средина, па нека се префрлува на десно крило, а еден од Хонда и Менез да навлезе во средина и да игра како полушпиц... Првата варијанта ми изгледа пореална...

4-2-3-1 изгледа интересно и би можела да одговара на овие играчи, но прво да видиме цел натпревар...
Запата ај неможе да се справи со пресинг... во ред... Ама бонера до кога бе ќе го кошта милан бодови...во никој случај запата не треба да е втор избор позади бонера...бонера не ни треба да е 10ти избор а камо ли да се планира за партнер на алекс.... само кој кур им е проблем и на инзаги и на галијани и на берлускони и на сите пред изнаги да го видат тоа незнам...толку играчи и тренери сменивме а тоа копилето како паразит некој никако да си отиде.... ако не им дојде памет да престанат воопшто да го играат нека губат бодови и нека пропаѓаат...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.766
Поени од реакции
13.426
Ево го Монтоливо и десно во средина, во една доста дефанзивна поставена 4-3-3 против Барса. Амброзини игра како ДМ. Често Монтоливо оди и во средина и прима топка... Ова е во вториот дел од сезоната, кога ДЈ беше повреден, а Монто играше скоро секогаш како региста, против Барса сакаа некој подобар дефанзивно на таа позиција па играше Амбро (и тој изигра добро тогаш)...

[DOUBLEPOST=1411567697][/DOUBLEPOST]
Запата ај неможе да се справи со пресинг... во ред... Ама бонера до кога бе ќе го кошта милан бодови...во никој случај запата не треба да е втор избор позади бонера...бонера не ни треба да е 10ти избор а камо ли да се планира за партнер на алекс.... само кој кур им е проблем и на инзаги и на галијани и на берлускони и на сите пред изнаги да го видат тоа незнам...толку играчи и тренери сменивме а тоа копилето како паразит некој никако да си отиде.... ако не им дојде памет да престанат воопшто да го играат нека губат бодови и нека пропаѓаат...

Не знам, јас на него сум гледам како на играч од клупа, кој ќе се најде при ротација, повреди, црвени картони и сл.

А моментално е во многу лоша форма, исто и Мунтари, јас да се прашувам не би играле...
 
Последно уредено:
C

Castiel

Гостин
Ево го Монтоливо и десно во средина, во една доста дефанзивна поставена 4-3-3 против Барса. Амброзини игра како ДМ. Често Монтоливо оди и во средина и прима топка... Ова е во вториот дел од сезоната, кога ДЈ беше повреден, а Монто играше скоро секогаш како региста, против Барса сакаа некој подобар дефанзивно на таа позиција па играше Амбро (и тој изигра добро тогаш)...

[DOUBLEPOST=1411567697][/DOUBLEPOST]


Не знам, јас сум на него гледам како на играч од клупа, кој ќе се најде при ротација, повреди, црвени картони и сл.

А моментално е во многу лоша форма, исто и Мунтари, јас да се прашувам не би играле...
Памтиш некад Бонера да бил во добра форма како централен дефанзивец? едино знам што играше како десен бек се покажа добро дефанзивно..ама централно е ужас .... не е ни за во ротација...само за да собира топки за на тренинг е Бонера....до сега само 4 гола идат на негова душа директно..тоа се 50% од головите што ги имаме примено ...и не му е прв пат..секоја сезона е иста приказна само никако да им дојде памет ни на тренерите ни на управа...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.766
Поени од реакции
13.426
Добро, што сакаш да ми докажеш? Дека не треба да биде ниту пети избор? Не се сложувам... Дека бил цела сезона во форма, знам дека не бил, имал некои добри периоди. Дека не треба сега да игра? И јас го велам тоа.

Друго, грешките на Бонера на една страна, но на друга страна останува сето она што го пишав за играта, а тој проблем останува и без него. Ако еден Емполи успева да ги стисне и да не можат топка да изнесат, биди сигурен дека доколку нешто не променат тоа ќе им се случува на секое гостување, а на доста натпревари и на Сан Сиро...
 
C

Castiel

Гостин
Бонера моментално не заслужува ни 5 избор да е ама проблемот е што е Прв избор со алекс ..дечкото редовно си игра по 20 натпревари по сезона освен ако нема некоја повреда ....дур го иаме во тим и дур носи капитенска лента на моменти само ќе пропаѓаме...Што треба да напраи за да си отиде? очајно игра и не му е прв пат пак останува....се примаа голови ради него по 1000ти пат и пак останува...па добро бе што треба да напраи како треба да изигра за да си оди...
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Milan have confirmed that Van Ginkel has sprained his ankle (with some ligament damage). He'll undergo further tests over the next few days.:facepalm:[DOUBLEPOST=1411570371][/DOUBLEPOST]Inzaghi says that he had showed videos of Empoli's set-pieces to the players. Evidently, it didn't have any positive effect
Pippo Inzaghi admits he "really can’t explain" how Milan defended on Empoli set plays
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Пишано му е на Мунтари да игра во прв тим. Останува Бонавентура да игра во средина или да менува 4-2-3-1
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
45.803
Не ја гледав утакмицата и не можам да ја коментирам играта, ама по инстертите, оноа Бонера што го прави е брутално, дали пари му дужат, дали ги уценува со нешто што видел или слушнал, не знам, ама битно ова е необјасниво, феномен во светски рамки нешто невидено и нечуено е цела негова кариера.

Екипата е небалансирана, прејак напад, преслаба одбрана, како да е склопувана само за продавање дресови и да дава привид на сериозен екипа, да фолира дека е конкурентна кога уствари одвнатре милион аномалии . Одбраната стварно мислам дека нема врска со систем на игра, поставеност, сила на противник и слично, просто и едноставно се се тоа просечни и подпросечни дефанзивци , секогаш на барем еден од четворицата “не му е ден’’ . Три тренери се сменија откако се растури тандемот Неста- Силва и со сите троица одбраната е чкарт и ужас.
И тоа е, ќе мора да се пичи на Земан филозофијата и да се игра на гол повеќе ( да не кажам пак ко лани гг3+ :D ) пошто иако после Лацио бев убеден дека ако се тера бункер може да се скубне добар резултат, овие две кола е јасно дека само кур ќе се јаде сезонава ако се потпре екипата на одбраната,
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Неаме купено потенцијал на позииција централен дефанзивец откако го земавме Силва 2009 мислам пошо збираме камења и отпадоци од други клубови.

Мексес беше вишок у Рома? Рами у Валенсија? Запата испадна со Виљареал?

И за Алекс е рано да се збори ама вишокот у ПСЖ е он.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Галијани и Барбара на состанок со Тохир во врска со стадионот денес, ајде нека прави некој нов доста беше делење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom