Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Ова го гледам веќе трета година на почеток на сезона, посебно на гости. Ќе примат некој гол на почеток (најчесто од прекини) и после трчи како луд, па што биде...

Ако веќе имаме слаба одбрана (моментално и со и без Бонера) и примаме голови, а бе нападни уште од старт, дај гол, па веќе ако си решил тогаш играј толку претпазливо.

И башка грешките на Бонера, но Милан додека не тргна на јуриш ништо не изигра, тоа е најголем проблем според мене...
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Мислам дека наместо по Бонера треба да се плука по Инзаги.Знам дека е многу полесно нервозата да се истури врз Бонера,но факт е дека Пипо е тој кој што го става во првиот тим иако со Парма беше камен и заради него одбраната не личеше на ништо.Со вакви глупи потези Пипо уште во старт може да си стави икс на замислата да биде тренер од висока класа...едноставно класа тренер и Бонера во прв тим не идат во иста реченица.

По Абате исто така се плука,а он за моменталниве Де Шиљо и Армеро е Кафу и Сержињо во едно.Де Шиљо се форсира во фан клубов дека е дете на Милан и дека е играч во кој што сите се крстиме и се надеваме дека ќе биде првокласен бек,но реалноста е дека во последниве 2 години кај него нема никаков напредок.Жално е што еден бек кој што има потенцијал да стане играч од прва класа дреме во вака несериозен тим кој што држи мнооогу лоши штопери кои не му даваат на Де Шиљо да пркне и да направи чекор напред во кариерата.Ако во последниве 2 години Шиљо се наоѓаше во тим кој што има стабилна одбрана и стабилни штопери ќе прераснеше во играч за кој што секој тим би платил +50м еура за да го има во тимот.

Нападов предводен од Менез и веднаш по него Хонда сега за сега одлично функционира и се надевам дека повредите ќе стојат подалеку од овие двајца.Шарави сега за сега смрди труе на Пато втор дел,Пацини е далеку од форма,Торес денес се покажа како солиден играч.

Срединава е комедија.Единствено Де Јонг што се двои за нијанса,а ова другово е печено за 3та лига на Азербеџан.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Кај е тој пресинг што го најавуваше Инзаги од прва минута?

Јас само гледам каде Милан не може да се справи со пресинг. Тука е голем проблем Запата. Затоа и Запата му беше во втор план, а Бонера требаше да игра со Алекс...

Но, проблем е и Де Јонг. А бе луѓе, зошто не признавате дека ни треба играч кој знае да почне напад, посебно кога е под притисок?! Тешко е да го изведеш тоа дури и со двајца креативни фудбалери околу него, а не па вака. Знам дека ви е супер кога го гледате како остава срце на терен и јас го почитувам, но по стоти пат, гледајте го целиот терен (барем колку дозволува преносот :)), а не само него како индивидуа.

Откако си отиде Ван Бомел, единствено средината личеше на нешто кога Монтоливо играше на таа позиција!!! Така требаше да се гради тимот, тоа впрочем го сакаше и Инзаги.

Но, вие занесувајте се дека Де Јонг имал најмногу прецизни долги додавања, само ме интересира какви се...

Е сега што не најдоа замена за Монто е посебен муабет, но кога ќе се врати тој треба да ни биде центарот околу кој ќе се врти се кога е во прашање започнување на напад, справување со пресинг и префрлување на противнички половина.

За жал нема тоа да се случи...[DOUBLEPOST=1411508591][/DOUBLEPOST]Сега читам дека Пипо бил задоволен како функционирала 4-2-3-1 и дека во иднина планира да ја користи повеќе... дали би било ризично наеднаш да ја промени формацијата и сл..

Ако се плаши како би реагирал тимот на таква промена, тогаш нека почне со 4-3-3 каде Бонавентура ќе е во средина, но посебно кога се во напад ќе се трансфорима во 4-2-3-1, така што Бона ќе игра полушпиц, или нека го започне десно во средина, па нека се префрлува на десно крило, а еден од Хонда и Менез да навлезе во средина и да игра како полушпиц... Првата варијанта ми изгледа пореална...

4-2-3-1 изгледа интересно и би можела да одговара на овие играчи, но прво да видиме цел натпревар...
 
Последно уредено:

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.445
Поени од реакции
5.407
Да да толку фали Монтоливо што никој не го спомнуе...
Играше и тој првата сезона дур не му дадоа капитенската лента, после беше цреп црепосан... Од играч што многу се очекуеше ни пола не прикажа.... Фали средина да, ама тоа не е Монтоливо според мене.

На зима одбрана еден мора да се земе, или не... секако Бонера ќе игра дур е у Милан само што ќе се уништуваат Запата и Рами, фала богу па не поштеди против Јуве што не играше, ако играше ка денеска мама миа ќе беше!
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Да да толку фали Монтоливо што никој не го спомнуе...
Играше и тој првата сезона дур не му дадоа капитенската лента, после беше цреп црепосан... Од играч што многу се очекуеше ни пола не прикажа.... Фали средина да, ама тоа не е Монтоливо според мене.
Како никој, јас го спомнувам, а тоа е доволно! :D

Шала на страна, Монтоливо најубаво играше кога беше центар, а не кога беше ДЈ до него, а тогаш и Милан најдобро играше. А башка ланската сезона не ми е мерило за ништо!

Со 4-2-3-1 може работите да изгледаат поинаку...

едит... Милан подобар од него нема, а нема ни да најдат (за џабе!!!), играчи кои што знаат со топка чинат повеќе, за разлика од тие како ДЈ. Останува дали Милан ќе ја прилагоди играта на единствениот играч од среден ред што знае да игра фудбал или ќе одат против таа фудбалска логика. Секако, постојат шанси резултат да даде и 4-2-3-1, таа формација не ја отфрлам со ДЈ...
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Гледај сеа имаш Монтоливо што игра на позицијата на Де Јонг и Монтоливо што игра кај што почна Ван Гинкел денеска.

Првиот Монтоливо си игра профи и сетете се на периодот кога ДЈ беше повреден, знае да повлече напред, знае да проигра а не да се расфрла со балонки лево и десно.

Мислам дека кога ќе се врати подобро ќе играме ако го стават на таа позиција да игра.

Денес Поли ми беше многу растрчан и ептен профи изигра, треба да продолжи вака.[DOUBLEPOST=1411509388][/DOUBLEPOST]
Како никој, јас го спомнувам, а тоа е доволно! :D

Шала на страна, Монтоливо најубаво играше кога беше центар, а не кога беше ДЈ до него, а тогаш и Милан најдобро играше. А башка ланската сезона не ми е мерило за ништо!

Со 4-2-3-1 може работите да изгледаат поинаку...
Нешто ко Де Јонг и Поли денес мислиш да биде Де Јонг и Монтоливо?

Сега за разлика од минатата сезона со Сидорф кога ја игравме формацијава имаме далеку подобри опции.

Хонда е прилагоден на десно крило, Менез може да игра секаде, Бонавентура е тука за замена на Шарави и Нианг може да игра било каде само прашање дали Инзаги ќе ја промени формацијата и дали Берлускони ќе јаде гомна за тоа.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
@Клипче

Не би се кладел ни на таа варијанта каде партнери ќе се Де Јонг и Монтоливо. Не ми изгледа тој пар доволно динамично, но со Бонавентура, Менез, Шарави пред нив, а со ваков Абате, а се надевам и со подобар Шиљо, можеби ќе биде тоа добра варијанта.

Се сложувам за Поли, денес беше добар, нека пробаат со него и ДЈ како пар, плус Бонавентура кој работи доста и дефанзивно, секако тука е и Шарави, па може таа 4-2-3-1 дефанзивно и да не изгледа лошо, а да ни донесе поглема креативност...[DOUBLEPOST=1411510398][/DOUBLEPOST]
Првиот Монтоливо си игра профи и сетете се на периодот кога ДЈ беше повреден, знае да повлече напред, знае да проигра а не да се расфрла со балонки лево и десно.
Така и стигнаа до трето место таа сезона... Милан имаше секој натпревар посед преку 50 проценти... Тогаш најголем проблем беше да се искреира нешто пред противничкиот гол, сега состојбата е обратна. Пред гол се добри, но тешко се стигнува до него... :)

Сега после повредата може да биде очаен, но...
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Κоја саκа фоρмација неκа ја игρа аκо е бонеρа туκа се пρопаѓа у вода
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некој да ми кажеше дека само гомнарот ќе остане од екипата што освои лига на шампиони и ќе дочека Инзаги да му е тренер ќе го убиев од ќотек. :icon_lol:
Многу играчи дојдоа и после една лоша сезона ги избркаа, имаше смена на генерации, теренри, а само он остана.

Колку и да се заникаде и тие во средина пак правиме шанси и имаме дадено највеќе голови. 4 од тие 8 примени голови се лично негова вина и друг дефанзивец подобро би реагирал. Ме интересира колку голови ќе примат кога неколку натпревари нема да го игра.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Колку и да се заникаде и тие во средина пак правиме шанси и имаме дадено највеќе голови.
Тоа е само поради добрите играчи во напад!!! Средината нема некоја заслуга, сигурно не колку што има само еден Абате. :)
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
636
Поени од реакции
122
Ја овој Бонера не верувам дека е толку дрво, абе не е можно да си играч во професионален клуб а да си толкаво дрво, мора некоја пара да лапа од страна за да игра волку очајно.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Менез е ЕБЕЊЕ! Го знам уште од Рома како добар играч али ова ме изненадува, свака му част (y)
Со Торес маме ќе ебаваат годинава!




Абате > Кафу
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Честитки за Торес (y)

Класа играч си е иако се изгуби едно време во Премиер лигата за нас кога играше.

Сепак класата си останува класа. Некои се исмејуваа со тие што беа позитивни за Торес ви Милан, ама јас се надевам дека ќе продолжи во вакво темпо за вас.
Со среќа нека ви е во сезонава, пред се ради Торес :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom