Фан Клуб: Рома

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.898
Поени од реакции
8.757
Се повеќе и повеќе изгледа реален и остварлив трансферот на Адриано во Рома, искрено знам дека е ризичен потег но многу се радувам, како што имам спомнато ми беше еден од најомилените играчи уште во времето кога во Интер играше...

Former Inter striker Adriano will move to Roma this summer according to transfer market expert Jose Alberti.

The South American agent is certain the Brazilian will play for the Giallorossi next season, just over a year after turning his back on life in Italy to return to his homeland with Flamengo.

“I am in Brazil at the moment, precisely in Copacabana,” said Alberti.

“I spoke with Adriano's relatives yesterday and they told me that they are 99 per cent certain that he will go to Roma.

“In the next few days he will go to Italy. At the moment he is a bit sad because of the World Cup, which he will miss, but also for the bad things which have been said about him.”

According to Brazilian reports, Roma would have to pay Flamengo compensation for the deal but Alberti denied that.

“There is no fee or release clause. Adriano's contract with Flamengo expires in June.

“He is free to do whatever he wants and at the moment he is training on his own.”
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Првиот кој сигурно го напушта клубот ова лето ќе биде Макс Тонето. Тука завршува соработката со него, Рома му се заблагодарува за неговите услуги во овие четири години и му соопшти дека веќе не може да смета на него. Агентот на Тонето соопшти дека имале прекрасни четири години со Рома и прекрасна соработка, меѓутоа дека овде е крајот, соопшти дека се заинтересирани повеќе екипи за Тонето од Серија А, но не откри ништо поконкретно. Со среќа Тонето кај и да одиш, се најдобро!
http://www.romanews.eu/news.asp?newsID=1279&pag=59
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
само ко ќе се присетам каков моќен удар вадеше, да се усереш у гаќи!
премногу големи ми се очекувањата за Адри, ќе треба многу да се запоти за да ме импресионира :)
фала за Тони, може да се прати назад и да се земе Бразилецов.

ме радува и тоа што се ослободија од Тонето, сеа на ред е Касети.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.898
Поени од реакции
8.757
како што беше Тонето милениче на Спалети, така и Касети е миленик на Раниери па така да тој филм не го гледаш...
читам Тотенхем заинтересирани за Баптиста, тоа е добро англичаните ќе фрлат добра пара за нашето многу големо дрво
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.898
Поени од реакции
8.757
Adriano says 'yes' to Roma- искрено многу сум среќен, но ги знам ризиците од овој трансфер и не сакам да ги споменувам, мислам само на добрите работи од овој трансфер, а тоа е дека Адриано ќе биде во форма наредната година и ќе постигне барем 10 гола во Сериа А :)
 
Член од
28 март 2010
Мислења
1.310
Поени од реакции
377
Добро засилување,само да не почне по старите патеки.
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Дефинитивно е постигнат веќе договор помеѓу Адриано и Рома, тоа ќе биде 3 годишен договор со годишно примање од 3 и нешто повеќе милиони евра. Адриано се очекува да пристигне во Рома помеѓу 7 до 12 Јуни за официјално потпишување на договорот. Значи конечно Императорот пристигна во Римската Империја! AVE!
Е сега прочитав и нешто за кое не е потрврдено меѓутоа се смета дека е завршена работа: Всушност станува збор за тоа дека е ангажиран и Фабио Симплисио од Палермо. ( Знам за него дека се говореше уште во текот на сезоната и се кажуваше и тогаш дека тоа е всушност готова работа ). Ммм некои работи полека почнуваат да се менуваат во Рома, како прво што ми се допаѓа е тоа што се ангажираат фудбалери уште на самиот почеток, тоа е добар потег за запознавање и воигрување. Ох и вест која исто така и ме насмеа е дека сме го набљудувале и Ешли Кол! ( Полека да не се залетуваме многу многу). Ова со ангажирањето на Адриано автоматски ќе значи и простување со Лука Тони, но ако може да се направат обиди и за негово задржување е тогаш би било прекрасно меѓутоа изгледа мали се шансите за тоа.
 

v140

giallorosso
Член од
26 август 2009
Мислења
193
Поени од реакции
5
IN (8): Nicolas Burdisso (Inter), Fabio Aurelio (Liverpool), Fabio Simplicio (Palermo), Mauricio Pereyra (Nacional), Alexis Sanchez (Udinese), Matias Ezequiel Schelotto (Cesena), Adriano (Flamengo), Giuseppe Rossi (Villarreal).

OUT (9): Artur, Max Tonetto, Simone Loria, Ricardo Faty, Aleandro Rosi, Adrian Pit, Stefano Guberti, Rodrigo Taddei, Julio Baptista


Preferred line-up (4-4-2)​

Julio Sergio​

Cassetti/Motta – Burdisso – Juan – Riise​

Sanchez – Pizarro – De Rossi – Vucinic​

Totti/Adriano – Rossi/Menez​
Според Goal.com играчите кој најверојатно ќе пристигнат/заминат



http://sportdenes.com/index.php?option=com_content&view=article&id=7403%3A2010-05-27-14-11-26&catid=40%3A2010-01-01-16-36-35&Itemid=43
а и овој не е лош :wink:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Дефинитивно е постигнат веќе договор помеѓу Адриано и Рома, тоа ќе биде 3 годишен договор со годишно примање од 3 и нешто повеќе милиони евра. Адриано се очекува да пристигне во Рома помеѓу 7 до 12 Јуни за официјално потпишување на договорот. Значи конечно Императорот пристигна во Римската Империја! AVE!
Е сега прочитав и нешто за кое не е потрврдено меѓутоа се смета дека е завршена работа: Всушност станува збор за тоа дека е ангажиран и Фабио Симплисио од Палермо. ( Знам за него дека се говореше уште во текот на сезоната и се кажуваше и тогаш дека тоа е всушност готова работа ). Ммм некои работи полека почнуваат да се менуваат во Рома, како прво што ми се допаѓа е тоа што се ангажираат фудбалери уште на самиот почеток, тоа е добар потег за запознавање и воигрување. Ох и вест која исто така и ме насмеа е дека сме го набљудувале и Ешли Кол! ( Полека да не се залетуваме многу многу). Ова со ангажирањето на Адриано автоматски ќе значи и простување со Лука Тони, но ако може да се направат обиди и за негово задржување е тогаш би било прекрасно меѓутоа изгледа мали се шансите за тоа.
ова за ешли кол е сигурно бидејки многу англиски екипи се интересираат за рисе и доколку тој замине(а мислам дека нема) ќе треба да се бара нов лев бек
 
П

Паган-др

Гостин
Ај нека ни е со среќа доаѓањето на Адриано. Многу квалитетен играч е, само да не пропадне пак. За Тонето, ич не ми се свиѓаше тој играч, го замразив уште повеќе на дуелот во ЛШ со Арсенал, кога на пеналите ја запука топката во трибини последни редови. За Тони, секоја чест, изигра одлична полу-сезона, но со доаѓањето на Адриано нема место за него. Како и да е, добро тргнавме периодов, уште од самиот почеток со обновување, останува да склопиме уште нешто друго. :)
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.898
Поени од реакции
8.757
еве ја изјавата на Праде


"Adriano will be in Italy between June 7 and 12," Prade told Sky Sport 24.

"He is very fascinated by the Roma project. When he is in Rome we will discuss the details of his contract."

Adriano's agent Gilmar Rinaldi confirmed the news. He told Brazilian press the striker was indeed scheduled to travel to Rome.

"We had a meeting yesterday with a director from Roma. Adriano really liked Roma's project. There are a few details to resolve. In the next days he will travel to Italy and speak with the president," Rinaldi told the press.

"The project of Roma was decisive. He had the desire of going back to Italy and win again. It's a personal challenge for him, who is still young and can play at a high level.

"We had a meeting with Roma and Adriano's family. If he returns to Italy, the familiy will go with him. He was captivated by Roma's project.

"He has a bit of difficulties gettin in shape, but I'm sure that in a high level competition he will be in his best form. The demand there is very high in that aspect."

--- надополнето ---

и многу се нервирам кога ќе прочитам некаде "Императорот" или вие тука спомнете... неможе Адриано во Рим да биде император, се знае во Рим кој е император и кој е идниот император...

--- надополнето ---

абе Ешли Кол е прескап играч за Рома... а и Рисе не би го мењал за никој лев бек на светот, оваа сезона Рисе ги изигра да речеме сите утакмици за Рома, можеби има преку 40 натправари
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
а тој младиот од индепендиенте? пропадна трансферот или што?
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Моментите за паметење во веќе изминатата сезаона и емоциите на навивачите

*Jovanovski за кој од Индепендиенте зборуваш, јас знам дека се зборуваше за брат му на Бурдисо ама тој е од Розарио и за друг немам слушнато.
*Pupone на сите им е јасно каква е хиерархијата во Рим, и каква ќе биде, едноставно тоа беше прекарот на Адриано уште кога играше и во Интер, тоа што го има тој прекар не го прави да биде поголем од оне двајца ( знаете на кои мислам ) дури мислам дека и него му е јасно тоа.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Моментите за паметење во веќе изминатата сезаона и емоциите на навивачите

*Jovanovski за кој од Индепендиенте зборуваш, јас знам дека се зборуваше за брат му на Бурдисо ама тој е од Розарио и за друг немам слушнато.
*Pupone на сите им е јасно каква е хиерархијата во Рим, и каква ќе биде, едноставно тоа беше прекарот на Адриано уште кога играше и во Интер, тоа што го има тој прекар не го прави да биде поголем од оне двајца ( знаете на кои мислам ) дури мислам дека и него му е јасно тоа.
не знам точно но мислам дека беше од индепендиенте :) ќе побарам поназад на странициве :)
http://forum.kajgana.com/showthread.php?10087-Фан-Клуб-Рома&p=3494755&viewfull=1#post3494755
http://www.forza-roma.com/14881/galeano-e-ad-un-passo
Marcio Azevedo од Atletico Paranaense

ме изнамачи ама двајца најдов :):baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom