Фан Клуб: Пелистер

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Atanasov go oznacuva startot
Po nekolku odlaganja konecno dojde do dolgo najvuvanata sredba na pretsedatelot na Pelister Vanco Atanasov i fudbalerite. Na oficijalniot sostanok Atanasov obelodeni deka gi zavrsil site birokratski problemi koi ja odolgovlekuvaa sredbata. Pelister sega e preimenuvan vo sportsko drustvo, za razlika od minatata sezona ke ima nova ziro smetka i licenca za izlez vo Evropa, sto nedostugase vo prethodniot sampionat. Zaradi site ovie grizi moze da dojde do odlaganje na startot na podgotovki od 19 na 23 juni, koga se ocekuva prvata prozivka na Naum Ljamcevski.
Se planiraat i prvite promeni vo igrackiot kadar. Ovaa prolet Pelister rabotese so blizu 40 fudbaleri sto bese neracionalen poteg, no moznost da im se izleze vo presret na samite fudbaleri koi bi ostanale bez angazman. Sega zelenite ke se podgotvuvaat so 25 iminja od koi 4-5 najtalentirani mladinci. Oslobodeni od obvrskite se golmanot Ilce Petrovski, defanzivcite Ljupco Micevski i Blagojce Ralevski i napagacot Sase Veljanovski. Postoi zelba klubot samo da gi otstapi fudbalerite na sest meseci vo vtoroligasot Ohrid koj e vo dobri odnosi so bitolskiot prvoligas.
Najavi za novi iminja ima, no ne i konkretni iminja, koi se zasiluvanjata za novata sezona. Fudbalerite i natamu ocekuvaat plata koja upravata treba da ja dodeli ovie denovi do pred startot na podgotovkite. Zaradi mnogu brojnite obvrski pretsedatelot Atanasov razmisluva da postavi svoja zamena vo Bitola kako komunikacijata bi fukcionirala podobro i ne bi se odlagale rabotite
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Е браво бе Ванчо :zver::tapp:,баш ги пушти играчите кои би можеле да бидат адекватна замена за некои играчи од првиот тим,нормално под претпоставка дека Пелистер планира да прави јак прв тим...
Зошто да се пуштат Илче Петровски,Саше Велјановски,,?:nesvest:Се работи за добри млади играчи,кои можат добро да пополнат некоја празнина...
Ах бе Пелистер не научија и не научија...:kesa:
Секоја година истото-се ветуваат брда и долини,на крај ништо.:kesa:
Секоја управа помпезно најавува јак Пелистер,а од јак Пелистер барем овие години не видовме ништо-освен некои повремени блесоци,и после пак се по старо,пак мачење,пак менвање на играчи како стари чорапи,пак нема спонзор,пак мака со блокирани жиро сметки,со долгови......:tapp:
Зошто не одберат еден ростер од 20 ина играчи-кој ќе биди костур на тимот во наредните 4,5 години...
Зошто на секое се менуваат дузина играчи?
Зошто се даваат за без пари младите таленти од Битола,кои за сончоглед и семки си заминаа од клубот-...
Овие работи треба прво да се средат,да се направи еден план,програма.
Од празни муабети и ветувања не се живее...
Да се среди стадионот,и просторот околу него,кој моментално наликува на некоја селска ливада каде фудбал игра Карамани,Кравари-а камоли еден Пелистер:nesvest:,да се обезбедат најминимални сулови за школата на Пелистер која сеуште е една од најсилните во држвата,ако не и најдобра....:toe:
Треба да се замислат малку луѓето од Управата,и да видат зошто и на кој начин се откажуваат од децата на Пелистер-за да наводно да донесат некои "засилувања"кои по само некој месец ќе ги запалат патиките и ништо нема да покажат.....
Нејќам да бидам скептик,ама ситуацијата во клубот воопшто не ме бендисва,се надевам за доброто на клубот дека грешам,и дека конечно Пелистер ќе тргни напред.....
Зошто во спротивно,ќе имаме големи маки во иднина,лигата наредната сезона ќе биди далеку појјака од изминатата,и ако не направиме добар тим ќе биди тешко да се вмешаме за врвот на табелата.....:toe:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
и во битолскиот спорт се осеќа климата на транзицијата на битолската индустрија.....зошто да можеш да створиш нешто,да постигнеш цена и да продаваш-кога може да не се вложува во ништо и да се заработува на она “дај шта даш“ .....ова поднебје секојдневно раѓа спортски таленти,конкретно фудбал и ракомет,меѓутоа никој не се нафаќа сериозно да ја спроведе работата на формирање на јаки школи,автоматски јаки клубови......ќе помине уште доста време дури не се види добар спорт во битола
 
Z

ziko bt

Гостин
се чудам зошто го пуштија вторио голман кој според мене важи за доста талентиран и ако знајме дека Павлович наводно заминал во Звезда значи вака буквално Пелистер останва без голмани и баш ме интересира шо засилувања ке имаме за нова сезона немора да се држат во толку голема тајност да не испаднат некој третокласни срби
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.538
Поени од реакции
5.768
Воопшто не ми се допага тоа што се случува со мојот матичен клуб....Воопшто:toe:
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
5.129
Павлович сега за сега е во Пелистер само имаше преговори со Црвена Звезда, а за Илче Петровски поголем киксер од него немам видено :nesvest: третиот голман Дејан Апостоловски е 100 пати подобар од него, а за Саше Велјановски е голем талент и е многу добар детето не добива шанса за игра ( само еднаш со Вардар во Скопје едно полувреме изигра) така да среќата може да си ја бара и во друг клуб, јас мислам голема грешка прават што го отпуштаат Љупчо Мицевски кој пред 2 сезони беше еден од најдобрите во одбраната.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.673
Поени од реакции
70.880
Што е ова бе што пишува по веснициве дека Пелистер и Вардар отишле под стечај???
Ај некој ако има повеќе инфо нека пише :nesvest:
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
33
Што е ова бе што пишува по веснициве дека Пелистер и Вардар отишле под стечај???
Ај некој ако има повеќе инфо нека пише :nesvest:
По кој весници бе, дај линк да прочитаме... ? :jaj:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
прогласувањето стечај можеби ќе ги мрдне работите од ова место.....само кој знае дали ќе тргни работата или скроз ќе се доиспусти она малку што остана........после сите думбари во клубот и затворањето на сметките,запирање на струјата итн итн ако има закон во државата ваквите клубови ќе мора да прогласат стечај,треба да се има црно на бело кај се борчи и колку се борчи за ако има сериозен заинтересиран инвеститор да знае во што точно би вложил.....за жал огромните долгови и моментално лошата инфраструктура на стадионот не верувам дека би излажале некој да го земи клубот под свое сопствено раководство......
 
Z

ziko bt

Гостин
Вардар и Пелистер пред стечај!

Како што е наведено во Спорт, Вардар веќе добил известување дека веќе не може да се натпреварува со постоечките долгови кои ги има, а изнесуваат 2.6 милиони евра, од кои 600.000 се долг кон ЈПССДП, а долговите на Пелистер изнесуваат 1.4 милиони евра.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
1,4 милион евра !!! со излегувањето во јавност на долговите не очекувајте во оваа состојба да се донесе некој играч и да се скрои тим.....не знам како дотуркале до толку долгови(и покрај продажбата на неопределен број на фудбалери од овој клуб овие 20тина години),секоја чест нека им е целосно да го испустат овој поранешен фудбалски бренд и гордост на градот
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
прогласувањето стечај можеби ќе ги мрдне работите од ова место.....само кој знае дали ќе тргни работата или скроз ќе се доиспусти она малку што остана........после сите думбари во клубот и затворањето на сметките,запирање на струјата итн итн ако има закон во државата ваквите клубови ќе мора да прогласат стечај,треба да се има црно на бело кај се борчи и колку се борчи за ако има сериозен заинтересиран инвеститор да знае во што точно би вложил.....за жал огромните долгови и моментално лошата инфраструктура на стадионот не верувам дека би излажале некој да го земи клубот под свое сопствено раководство......
Тука лежи зајакот зошто никој не сака да влези ЦЕЛОСНО во овие клубови...:toe:
Борчови,борчови-наталожувани со децении наназад,сите си работеле на ЖИМИ-МАЈКА,во клубовите влегуваа најчесто ФИКТИВНИ пари,кои беа прикажувани како спонзорства,а од жива пара во клубовите абер немаше:tapp:
Се беше ФИКТИВНО...(барем во 90% од ситуациите)
А долговите си се зголемуваа,абер немаа да ги намалат управите....
Епа не треба да не чуди шо 20 години Пелистер нема стабилен спонзор,зошто се случува ова.....
Сите иневститори,мислам на оние сериозните кои сакаат да постигнат нешто повеќе,сакаат чиста сметка-а во нашите клубови има се,само не чиста сметка....
Официјалната жиро сметка е блокирана одамна,се функционира преку некои паралелни жиро сметки..
Е вака во Европа нема....
Затоа сме ние тука,тие се таму:smir:
И таму има заборчени клубови,но знаат како да ги покријат долговите,ќе си направат стратегија,ќе се снајдат-а кај нас се се чека на вујче од Америка да дојди и да го спаси клубот..
Е па кажете дали има таква будала која би ги покрила долговите,па да почни одново-не би го исправила на нозе ни инвестиција од 5 милиони евра.....:kesa:

Да ја земиме претпоставката дека ќе се прогласи стечај....
Па тоа ќе биди погубно за клубовите-посебно за Пелистер....
Ќе се доуништи клубот,не знам колкав е имотот шо го поседува клубот,ама според првичните информации не е голем,стадионот е на ЈПССДП...
Доверителите имаат далеку поголеми побарувања од Пелистер како должник,па така да активирањето на стечајот ќе значи само едно-крај на Пелистер како клуб....
Според мене,најлошо сценарио е ова за Пелистер...
Ај да почекаме да видиме шо ќе биди-според мене мислам дека нема да се прогласи стечај,им прават малку притисок на клубовите-само не знам на кој му оди ова во прилог-шо им е филмот-кога и самите добро знаат дека и Пелистер и Вардар моментално немаат можности да вратат ниту 1/4 од овие цифри кои ги наведоа како долгови на клубовите(ако и се вистински сумите,малку пренапумпано ми изгледаат,иако сите знаат дека сигурно се работи за голема сума,е сега дали се толку високи???)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom