Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.054
Поени од реакции
1.524
И јас го забележав овој момент. Не изгледа добро.

Нормална управа би го избркала и само заради ова без да ги посочува сите срамотилаци под негова палка.
 
Член од
13 август 2023
Мислења
634
Поени од реакции
1.510
Можно е ФА Купот да биде некој стимул да му дадат уште една шанса, ама во секој случај мислам дека се уште големи се шансите да добие отказ.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.530
Поени од реакции
6.179
Без плачење само, до вчера буквално 90% овде сакавте да си оди Тен Хаг. Факт е дека бевме катастрофални сезонава, факт е и дека имавме миљарда повреди кои ја отежнуваа ситуацијата. Тен Хаг покажа дека во таква ситација не знае да се снајде баш. Кога има играчи кој одговарат на неговата игра знае да достави. Покажа лани на многу натпревари убав фудбал со течни акции и комбинации и претходно со Ајакс но како што пишав тешко се прилагодува кога негде ќе излезе проблем.
Минус му се и трансферите, покажа дека неможе сам да гради тим. Нема буквално еден играч кој го донесе а да можеме да кажеме дека е топ.
Ентони е флоп. Маласија и Амрабат исто. Маунт флоп засега. Касемиро иако лани беше топ сезонава смешен, ќе се продава веројатно. Онана флоп иако мислам дека ако се среди тимов ќе се среди и тој. Мартинез топ кога е здрав, ретко за жал. Хојлунд покажа потенцијал, сметам дека може да израсне во класа шпиц.
Од 10тина играчи кој ги донесе во овие 2 сезони единствено во 4 можеме да се надеваме дека ќе бидат важен дел од тимов во иднина: Лисандро, Хојлунд, Маунт, Онана иако и овие се 50-50.
Позитивно е што не се плаши да даде шанса на младинци па сега ги имаме Гарначо и Маино во прв тим.

Во ситуација кога нема многу достапни тренери би му дал уште една шанса но други да носат одлуки за трансферите, со здрави играчи и плус неколку засилувања кој ќе се погпдатБоље он него Тухел, Де Зерби, или недај боже Саутгејт. Мекена е мачка во вреќа. Ако си оди нема многу да жалам, но барем да донесат некој квалитетен тренер кој ветува.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.031
Поени од реакции
7.541
Без плачење само, до вчера буквално 90% овде сакавте да си оди Тен Хаг. Факт е дека бевме катастрофални сезонава, факт е и дека имавме миљарда повреди кои ја отежнуваа ситуацијата. Тен Хаг покажа дека во таква ситација не знае да се снајде баш. Кога има играчи кој одговарат на неговата игра знае да достави. Покажа лани на многу натпревари убав фудбал со течни акции и комбинации и претходно со Ајакс но како што пишав тешко се прилагодува кога негде ќе излезе проблем.
Минус му се и трансферите, покажа дека неможе сам да гради тим. Нема буквално еден играч кој го донесе а да можеме да кажеме дека е топ.
Ентони е флоп. Маласија и Амрабат исто. Маунт флоп засега. Касемиро иако лани беше топ сезонава смешен, ќе се продава веројатно. Онана флоп иако мислам дека ако се среди тимов ќе се среди и тој. Мартинез топ кога е здрав, ретко за жал. Хојлунд покажа потенцијал, сметам дека може да израсне во класа шпиц.
Од 10тина играчи кој ги донесе во овие 2 сезони единствено во 4 можеме да се надеваме дека ќе бидат важен дел од тимов во иднина: Лисандро, Хојлунд, Маунт, Онана иако и овие се 50-50.
Позитивно е што не се плаши да даде шанса на младинци па сега ги имаме Гарначо и Маино во прв тим.

Во ситуација кога нема многу достапни тренери би му дал уште една шанса но други да носат одлуки за трансферите, со здрави играчи и плус неколку засилувања кој ќе се погпдатБоље он него Тухел, Де Зерби, или недај боже Саутгејт. Мекена е мачка во вреќа. Ако си оди нема многу да жалам, но барем да донесат некој квалитетен тренер кој ветува.
Додека не се изритаат примадоните и кртовите нема да сум да се смени менаџерот.
Иначе кој и да дојде скедечи менаџер од прв ден треба да играме како прајм Барселона и првите две сезони мора да се бориме за титула, или мора да лета типот. :D

 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.792
Поени од реакции
63.399
Се победен сум дека ке му дадат отказ.

 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.505
Поени од реакции
42.896
Искрено малку жал ми е за Тен Хаг, ама мислам дека ќе лета. Од една страна стварно немаше среќа со повреди, но од друга страна сезонава едноставно имаше премногу пропусти, па дури и со сите тие повреди кои ги имавме.

Ако ме праша некој дали сакам да си оди, искрено не знам што би одговорил. Не би имал против, ако се донесе некој квалитетен тренер, но дефинитивно не за некој како Франк, Потер, Де Зерби, Саутгент, па дури и Меккена воопшто не ми е сигурен со оглед на тоа што ни една минута нема водено екипа во ПЛ. Млад тренер е сеуште, нека стекне искуство во некоја помала екипа, па сигурно ќе му дојде шансата да го води и Јунајтед во блиска иднина.

Околу Тен Хаг, кога би правел листа "за" и "против" негово останување, листата би изгледала вака:

За:
  • солидна прва сезона и трето место во ПЛ - со оглед на тоа каде беше Јунајтед кога го превзема и формата на Сити и Арсенал, мислам дека третото место беше апсолутен максимум
  • освои по еден трофеј и во двете сезони, да не заборавивме дека имавме низа од 5 години по ред со зеро титули
  • добрата работа со младите играчи - ова секако му доаѓа од работата во Ајакс. Таму секогаш им се дава шанса на најдобрите таленти во првиот тим, па така не се плашеше да ги промовира Гарначо и Мејну во стандардни првотимци. Па и Хојлунд реално не е доволно зрел за првотимец, но го прифати и тој ризик кога веќе извисивме за Кејн претходното лето. Сигурен сум дека може да извади уште некое дете наредната сезона во случај да остане (можеби Камбвала би бил постандарден на пример)
  • мислам дека знае да игра убав и офанзивен фудбал, ама некако како премногу да импровизира до сега

Против:
  • катастрофална втора сезона, дури и со освениот ФА Куп, реалноста е дека оваа сезона не ја пере ама баш ништо. Квалитетот на фудбалот на ужасно ниво, најголем дел од победите ни беа на сила. Не памтам ниту еден меч каде тепавме рутински, со 50% од силата, како што прави една голема екипа
  • лошите резултати со екипите од врвот на табелата, посебно во гости. Лани бар домашните ги тепавме, сезонава дури ни тоа. Меѓутоа на гости освен против Астон Вила, мислам дека немаме победа ниту против една друга појака екипа под негово водство
  • со изјавите веќе подолго време изгледа дека е надвор од реалноста. А искрени да сме, ниту еднаш нема признаено пораз, иако сто пати изгубивме.
  • фактот што противниците ни шутираат по 20+ пати во просек на утакмица. На ова гледам како огромен проблем на долг рок. Од Ковентри до Манчестер Сити, буквално сите ни шутнаа по 20 пати овие 5-6 месеци.
  • неможноста да одбрани резултат (тука му останав должен одговор на @wiksa во ПЛ темата) - искрено јас очекував од тренер која доаѓа од Ајакс и таа фудбалска школа да чува водство со посед на топка и едноставно да ја смири играта, но (барем сезонава) примивме еден куп глупи голови и испуштивме барем неколку чисти победи. Во ЛШ мечот во Копенхаген, плус двете со Галатасарај ни беа добиени утакмици, а од нив земавме само еден бод. Точно дека Онана ги поеба и двата меча со турците, додека Рашфорд доби ептен безвеза црвен во Данска, ама во секој случај при водство од 2 гола против екипи од овој ранг мора да знаеш како да го затвориш мечот. Со Челзи искрено не знам што се случи, бидејќи изгледаше дека имаме целосна контрола над мечот се до 97ма, но тоа со Ковентри беше брука на векот (заедно со Кристал Палас и поразот од Борнмут на ОТ). Исто, на многу утакмици многу често примавме 2 гола едно по друго, што ваљда кажува дека тимот едноставно паничи и се губи под притисок и мислам дека е проблем што треба да го среди тренерот.

Вака кога ќе ја погледнам листата има работи преку кои не би можел да поминам, па затоа и нема да се бунам ако му дадат отказ. Ама од човечки аспект, гледам дека е очаен да добие уште една шанса и имам некој "gut feeling" дека има уште нешто да покаже, па за тоа и би сакал да му дадат уште една шанса, ама под услов во средината да не му дува промаја наредна сезона и да поработи на менталитетот на тимот кога ќе се најде под притисок.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.030
Poketino uste vo totnem se spekulirase za tuka ama nikako ne se fatija. Deluva kako najseriozen kandidat a moze i da iznenadi pozitivno na kraj. Poter, Mkkena, Tuhel....sto znam, ne mi praat kejf ic. Za TH jbg se ispreposra sezonava, eba mater.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.398
Поени од реакции
4.884
Искрено малку жал ми е за Тен Хаг, ама мислам дека ќе лета. Од една страна стварно немаше среќа со повреди, но од друга страна сезонава едноставно имаше премногу пропусти, па дури и со сите тие повреди кои ги имавме.

Ако ме праша некој дали сакам да си оди, искрено не знам што би одговорил. Не би имал против, ако се донесе некој квалитетен тренер, но дефинитивно не за некој како Франк, Потер, Де Зерби, Саутгент, па дури и Меккена воопшто не ми е сигурен со оглед на тоа што ни една минута нема водено екипа во ПЛ. Млад тренер е сеуште, нека стекне искуство во некоја помала екипа, па сигурно ќе му дојде шансата да го води и Јунајтед во блиска иднина.

Околу Тен Хаг, кога би правел листа "за" и "против" негово останување, листата би изгледала вака:

За:
  • солидна прва сезона и трето место во ПЛ - со оглед на тоа каде беше Јунајтед кога го превзема и формата на Сити и Арсенал, мислам дека третото место беше апсолутен максимум
  • освои по еден трофеј и во двете сезони, да не заборавивме дека имавме низа од 5 години по ред со зеро титули
  • добрата работа со младите играчи - ова секако му доаѓа од работата во Ајакс. Таму секогаш им се дава шанса на најдобрите таленти во првиот тим, па така не се плашеше да ги промовира Гарначо и Мејну во стандардни првотимци. Па и Хојлунд реално не е доволно зрел за првотимец, но го прифати и тој ризик кога веќе извисивме за Кејн претходното лето. Сигурен сум дека може да извади уште некое дете наредната сезона во случај да остане (можеби Камбвала би бил постандарден на пример)
  • мислам дека знае да игра убав и офанзивен фудбал, ама некако како премногу да импровизира до сега

Против:
  • катастрофална втора сезона, дури и со освениот ФА Куп, реалноста е дека оваа сезона не ја пере ама баш ништо. Квалитетот на фудбалот на ужасно ниво, најголем дел од победите ни беа на сила. Не памтам ниту еден меч каде тепавме рутински, со 50% од силата, како што прави една голема екипа
  • лошите резултати со екипите од врвот на табелата, посебно во гости. Лани бар домашните ги тепавме, сезонава дури ни тоа. Меѓутоа на гости освен против Астон Вила, мислам дека немаме победа ниту против една друга појака екипа под негово водство
  • со изјавите веќе подолго време изгледа дека е надвор од реалноста. А искрени да сме, ниту еднаш нема признаено пораз, иако сто пати изгубивме.
  • фактот што противниците ни шутираат по 20+ пати во просек на утакмица. На ова гледам како огромен проблем на долг рок. Од Ковентри до Манчестер Сити, буквално сите ни шутнаа по 20 пати овие 5-6 месеци.
  • неможноста да одбрани резултат (тука му останав должен одговор на @wiksa во ПЛ темата) - искрено јас очекував од тренер која доаѓа од Ајакс и таа фудбалска школа да чува водство со посед на топка и едноставно да ја смири играта, но (барем сезонава) примивме еден куп глупи голови и испуштивме барем неколку чисти победи. Во ЛШ мечот во Копенхаген, плус двете со Галатасарај ни беа добиени утакмици, а од нив земавме само еден бод. Точно дека Онана ги поеба и двата меча со турците, додека Рашфорд доби ептен безвеза црвен во Данска, ама во секој случај при водство од 2 гола против екипи од овој ранг мора да знаеш како да го затвориш мечот. Со Челзи искрено не знам што се случи, бидејќи изгледаше дека имаме целосна контрола над мечот се до 97ма, но тоа со Ковентри беше брука на векот (заедно со Кристал Палас и поразот од Борнмут на ОТ). Исто, на многу утакмици многу често примавме 2 гола едно по друго, што ваљда кажува дека тимот едноставно паничи и се губи под притисок и мислам дека е проблем што треба да го среди тренерот.

Вака кога ќе ја погледнам листата има работи преку кои не би можел да поминам, па затоа и нема да се бунам ако му дадат отказ. Ама од човечки аспект, гледам дека е очаен да добие уште една шанса и имам некој "gut feeling" дека има уште нешто да покаже, па за тоа и би сакал да му дадат уште една шанса, ама под услов во средината да не му дува промаја наредна сезона и да поработи на менталитетот на тимот кога ќе се најде под притисок.
Појма неам кога си се задолжил ама камата немаш платено друже :)

Дека ЕТХ начисто се погуби тоа е точно ама па од друга страна и го разбирам човекот преку таквото му е и на него
Повредите што заредија да ги тргнеме на страна, како сакаш да успее тренер во некоја замисла ако имаш играчи што не ти почитуваат наредби?

бруно со години вика што ве вртам бе јас стил на игра не менувам, ферги да беше уште после таа изјава ќе го спалуваше и пратеше у три лепе
Раши на тастатура и на Груби ќе му ебе матер, на терен братот како македонски пошти знаеш дека постојат ама никакво фајде од нив
Антони играчиштето па уште и се бунтува тренерот го јебе тоа што стадион нема погодено цела сезона ќе го игнорираме
Тоа што у одбрана биди и бади беа повредени а и нивните замени незнам ни зашто вадевме задна линија која секако беше непостоечка
На крај го имаме О на на на, да бидеме реални може и не е толку лош ликот иако прими смешни голови, мада кога имаш 527383652 топки кон тебе па не може се да фатиш

заклучок добар дел од тимот не те почитува, другиот дел џабе е на терен што сакаш тренерот да направи? Да влезе он голови да дава?

На крај на денот дали ќе го сменат или не мене ама баш ништо нема да ми смени, ама во таа канцер околина промена на тренер ни треба у најдобар случај колку промена на голманот лани

кој сакаат нека го донесат примадониве фудбал нема да играат, ако мене ме прашаш лекот е како арсенал прати цел канцер у три лепе и играј со деца повеќе ќе направиш него со овие
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2023
Мислења
281
Поени од реакции
370
Па може да се каже дека некои потези се у најмала рака незрели, впечаток е дека не е само играта зошто сакаат да го набркаат ако воопшто сакаат. Исто така сум сигурен и Мекена или кој и да е ќе има добра сезона ради таа управа,а на кое ниво ќе е таа добра сезона појма неам, дали е тоа што ни треба исто незнам.
Премногу теории има тука и тоа е нешто што нај не ми се допаѓа у врска со овој клуб, некој ќе прдне, бомбастични наслови следниот ден.
Мојава теорија е дека ако ја ннабркаа цела прошла управа ако го набркаат тренерот,веројатно многу и од играчите ќе бидат ослободени/продадени, некои порано некои подоцна,со тоа ќе се почне еден ребилдинг сличен како во Ливерпул,клоп кога дојде, со други зборови ништо ВАУ не очекувам,или нешто да речеме што не е веќе видено. Веројатно ќе напраат стратегија како да се воспостави препознатлива игра да речеме иако мислам дека нема да биде некоја игра која што веќе не е видена.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.792
Поени од реакции
63.399
Има еден факт кој е тежок за игнорирање, а тоа е дека овој тим со Тен Хаг играше 3 финалиња, 2 ги доби и тоа против Сити и Њукасл. Доколку се решат да го сменат Тен Хаг, со некој од тренериве со кои не поврзуваат, ке имаме тренер кој нема ништо освоено досега, освен Тухел што зеде ЛШ за време на Ковид. Френк од Брентфорд, Покетино, Меккена, 0 трофеи.

Ако ова се опциите за новиот тренер, можеби е попаметно да му дадат уште една сезона на Тен Хаг, под услов да прифати само да го води тимот, а играчи да се купуваат во консултација со него, не не и тој да го има финалниот збор околу трансферите.

Многу тренери знаат како да постават игра, но не и да победат кога е најбитно. Сакам да верувам дека со комплетен состав и добра клупа, шанса нема Тен Хаг да ја повтори годинешнава сезона. Ама мислам дека е решено дека ке го ослободат, многу работи укажуваат на тоа.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.424
Поени од реакции
22.036
Искрено малку жал ми е за Тен Хаг, ама мислам дека ќе лета. Од една страна стварно немаше среќа со повреди, но од друга страна сезонава едноставно имаше премногу пропусти, па дури и со сите тие повреди кои ги имавме.

Ако ме праша некој дали сакам да си оди, искрено не знам што би одговорил. Не би имал против, ако се донесе некој квалитетен тренер, но дефинитивно не за некој како Франк, Потер, Де Зерби, Саутгент, па дури и Меккена воопшто не ми е сигурен со оглед на тоа што ни една минута нема водено екипа во ПЛ. Млад тренер е сеуште, нека стекне искуство во некоја помала екипа, па сигурно ќе му дојде шансата да го води и Јунајтед во блиска иднина.

Околу Тен Хаг, кога би правел листа "за" и "против" негово останување, листата би изгледала вака:

За:
  • солидна прва сезона и трето место во ПЛ - со оглед на тоа каде беше Јунајтед кога го превзема и формата на Сити и Арсенал, мислам дека третото место беше апсолутен максимум
  • освои по еден трофеј и во двете сезони, да не заборавивме дека имавме низа од 5 години по ред со зеро титули
  • добрата работа со младите играчи - ова секако му доаѓа од работата во Ајакс. Таму секогаш им се дава шанса на најдобрите таленти во првиот тим, па така не се плашеше да ги промовира Гарначо и Мејну во стандардни првотимци. Па и Хојлунд реално не е доволно зрел за првотимец, но го прифати и тој ризик кога веќе извисивме за Кејн претходното лето. Сигурен сум дека може да извади уште некое дете наредната сезона во случај да остане (можеби Камбвала би бил постандарден на пример)
  • мислам дека знае да игра убав и офанзивен фудбал, ама некако како премногу да импровизира до сега

Против:
  • катастрофална втора сезона, дури и со освениот ФА Куп, реалноста е дека оваа сезона не ја пере ама баш ништо. Квалитетот на фудбалот на ужасно ниво, најголем дел од победите ни беа на сила. Не памтам ниту еден меч каде тепавме рутински, со 50% од силата, како што прави една голема екипа
  • лошите резултати со екипите од врвот на табелата, посебно во гости. Лани бар домашните ги тепавме, сезонава дури ни тоа. Меѓутоа на гости освен против Астон Вила, мислам дека немаме победа ниту против една друга појака екипа под негово водство
  • со изјавите веќе подолго време изгледа дека е надвор од реалноста. А искрени да сме, ниту еднаш нема признаено пораз, иако сто пати изгубивме.
  • фактот што противниците ни шутираат по 20+ пати во просек на утакмица. На ова гледам како огромен проблем на долг рок. Од Ковентри до Манчестер Сити, буквално сите ни шутнаа по 20 пати овие 5-6 месеци.
  • неможноста да одбрани резултат (тука му останав должен одговор на @wiksa во ПЛ темата) - искрено јас очекував од тренер која доаѓа од Ајакс и таа фудбалска школа да чува водство со посед на топка и едноставно да ја смири играта, но (барем сезонава) примивме еден куп глупи голови и испуштивме барем неколку чисти победи. Во ЛШ мечот во Копенхаген, плус двете со Галатасарај ни беа добиени утакмици, а од нив земавме само еден бод. Точно дека Онана ги поеба и двата меча со турците, додека Рашфорд доби ептен безвеза црвен во Данска, ама во секој случај при водство од 2 гола против екипи од овој ранг мора да знаеш како да го затвориш мечот. Со Челзи искрено не знам што се случи, бидејќи изгледаше дека имаме целосна контрола над мечот се до 97ма, но тоа со Ковентри беше брука на векот (заедно со Кристал Палас и поразот од Борнмут на ОТ). Исто, на многу утакмици многу често примавме 2 гола едно по друго, што ваљда кажува дека тимот едноставно паничи и се губи под притисок и мислам дека е проблем што треба да го среди тренерот.

Вака кога ќе ја погледнам листата има работи преку кои не би можел да поминам, па затоа и нема да се бунам ако му дадат отказ. Ама од човечки аспект, гледам дека е очаен да добие уште една шанса и имам некој "gut feeling" дека има уште нешто да покаже, па за тоа и би сакал да му дадат уште една шанса, ама под услов во средината да не му дува промаја наредна сезона и да поработи на менталитетот на тимот кога ќе се најде под притисок.
Види вака, нема ништо спорно во твоето мислење, НО , кога ти игра 36 годишниот Џони Еванс кажи речи цела сезона а дојде само да тренира со тимот со надеж дека ќе го земе некој третолигаш плус десен бек ти играше Амрабат и Каземиро централен дефанзивец што очекуваш колку шутеви да имаат опонентите? Дефанзивната линија ја менувавме најмногу од сите во ПЛ, едноставно е, неможеш да очекуваш резултати од толку мноогу повредени плус никаква длабочина во тимот зборувам за клупа, видовме како е кога игра Лисандро и Варам имаме стабилна одбрана и стабилен среден ред.

Јас ќе бидам многу разочаран ако му дадат отказ и се донесе недоквакани менаџери како Мекена или Саутгејт. На секој еден менаџер му треба време, мора да му се даде шанса на Тен Хаг, немавме земено титила ниту помирисано финале 6 години, со него трипати играме финалиња две зедовме, и во право е со изјавата, Ако не ме сакат тука ќе одам на друго место и ќе земам титули.. Инеос уште на почеток воопшто не сакав да го земат Јунајтед и во право сум бил, тоа ти се енглески глејзери, волк во овчја кожа демек со вас сме навивачите а напротив 84 проценти од навивачите несакаат Тен Хаг да си оди..

Какво задоволство ќе ми биде да му дадат отказ на Тен Хаг и исто што му се деси на него да му се деси и на новиот 46 повредени и нека освои ФА куп и нека има подобар резултат од овој на Тен Хаг, не 8ми 15ти ќе бидеме ни финале че видиме ни ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom