Фан Клуб: Вардар

Член од
4 јуни 2009
Мислења
10.024
Поени од реакции
21.184
30.000 Х 100 = 3.000.000 (48.800 еур)

Е сега замислете вака да биде секоја утакмица што Вардар ја игра дома. Со 10 утакмици ќе се инкасираат скоро 500 илјади евра.
Или замисли парите од играчите што ни заминаа да ги инкасиравме во клубот. Минимум 5 милиони по сезона само од трансфери.


Знам дека ни е на сите желба да се продава стадионот секоја утакмица, ама да бидеме реални, на многу појаки клубови вон државава не им успеало, не знам зошто ние би успеале во вакво нешто. Ама пусти желби...
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.660
Поени од реакции
3.720
Тоа би се случило само со евентуална Регионална лига :)
da bideme realni, mozda na prvite natprevari protiv pozvucni protivnici i posle prosekot verojatno bi bil daleku ispod 10.000, posebno ako cenite bi gi pokacile.
 
Член од
1 јануари 2021
Мислења
20
Поени од реакции
63
Или замисли парите од играчите што ни заминаа да ги инкасиравме во клубот. Минимум 5 милиони по сезона само од трансфери.


Знам дека ни е на сите желба да се продава стадионот секоја утакмица, ама да бидеме реални, на многу појаки клубови вон државава не им успеало, не знам зошто ние би успеале во вакво нешто. Ама пусти желби...
ako bide silna ligata zasto da ne mozda ne 30.000 ama bi doslo do 15.000
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
869
Поени од реакции
1.140
Брзо заборавивте дека игравме Лига Европа, со солидни противници кои дури и играле или играат и во Лигата на Шампиони, па стадионот зјаеше празен. Чиста фантазија е да се распродаде стадионот 10 недели по ред, па само за овој натпревар картите се продаваат месец дена, за една недела не би се продале ни 1000 карти.
Друг факт е што 35000 карти се купени од за жал само 3500 луѓе(скоро сите купуваа по 10 тина па и повеќе карти). Доколку има ваква акција не верувам дека секој од нас би можел да одвојува по 1000 ден. неделно или 2000-3000 месечно за секој домашен натпревар да купува по 10тина карти.
Еве ако грешам нека се пушти во продажба стадионот и за наредната домашна утакмица, верувам дека повеќе од 2-3000 карти нема да се продадат.
Спомната е и регионална лига, ама реално дали и тоа ќе пробуди некој поголем интерес? тешко. може ќе има повеќе одколку домашно првенство ама освен со звезда, партизан, динамо, хајдук, со други кои и да се игра повторно нема да се толку атрактивни за да привлечат публика во поголем број.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.833
Поени од реакции
4.123
Брзо заборавивте дека игравме Лига Европа, со солидни противници кои дури и играле или играат и во Лигата на Шампиони, па стадионот зјаеше празен. Чиста фантазија е да се распродаде стадионот 10 недели по ред, па само за овој натпревар картите се продаваат месец дена, за една недела не би се продале ни 1000 карти.
Друг факт е што 35000 карти се купени од за жал само 3500 луѓе(скоро сите купуваа по 10 тина па и повеќе карти). Доколку има ваква акција не верувам дека секој од нас би можел да одвојува по 1000 ден. неделно или 2000-3000 месечно за секој домашен натпревар да купува по 10тина карти.
Еве ако грешам нека се пушти во продажба стадионот и за наредната домашна утакмица, верувам дека повеќе од 2-3000 карти нема да се продадат.
Спомната е и регионална лига, ама реално дали и тоа ќе пробуди некој поголем интерес? тешко. може ќе има повеќе одколку домашно првенство ама освен со звезда, партизан, динамо, хајдук, со други кои и да се игра повторно нема да се толку атрактивни за да привлечат публика во поголем број.
Со ЛЕ, според мене, проблемот беше што картите беа врзани. А и цената нормално. Иначе колку беа најевтините? 2000?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
869
Поени од реакции
1.140
Со ЛЕ, според мене, проблемот беше што картите беа врзани. А и цената нормално. Иначе колку беа најевтините? 2000?
За запад беа по 100 ден. ако памтам добро или 200 со маица, не се сеќавам, па исто така не беше солидно исполнет.
Последен натпревар на кој стварно имаше публика и полн стадион беше со бате борисов 0:0 кога заврши.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
4.069
Поени од реакции
12.071
За запад беа по 100 ден. ако памтам добро или 200 со маица, не се сеќавам, па исто така не беше солидно исполнет.
Последен натпревар на кој стварно имаше публика и полн стадион беше со бате борисов 0:0 кога заврши.
Брат слабо помниш. Последен беше со Розенборг 1-1. Плус се делеа карти за џабе, само да се наполни стадионот. Мене пет ми дадоа.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
801
Поени од реакции
1.363
Спасот дефинитивно е регионална лига која ќе дава сигурен патник во групи ЛШ за шампион, за вториот групи во ЛЕ. Таква регионална лига, која ќе гарантира вакви пласмани ќе биде супер интересна, а клубовите силни. Спонзори и те како ќе се лепат.
ЦЗ, Партизан, Војводина, Динамо, Хајдук, Ријека, Жељо, Сарајево, Марибор, Олимпија, Будуќност, ЦСКА, Левски, Паок, Олимпијакос, Стеауа, Клуж итн... Гарантиран просек би бил 10.000 од утакмица, нормално со разумна цена на карти.
Да не збориме за тифо сцената, партали ќе биде.

Ајде да продужам да сањам :sleep:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
869
Поени од реакции
1.140
Член од
17 август 2011
Мислења
6.530
Поени од реакции
10.435
Убаво да се види дека колку толку луѓево во Скопје се замараат за Вардар.

Али никој нема да ти полни стадиони 10 пати по ред за подршка. Билет се купува за да се забавуваш, затоа и стадионите во појаките лиги се полни. Никој не иде да даде 100 евра за подршка на клубот, туку пред се за свое задоволство. Со бате ми е единствена утакмица каде сум осетил онака, фудбалска атмосвера како старите што раскажувале за во југославија. Во ЛЕ немаше таква атмосвера, Вардар беше топовско месо.
 
Член од
19 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
685
Чудни ми се муабетиве за публика, регионални лиги...

Како навивач на Вардар, за мене е исто дали игра против "ФК Три Чешми" или Реал Мадрид, мотивацијата да одам на стадион не се мења ни 1% во двата случаи.

Така да, ако постои љубов и култ кон клубот, стадионот секогаш треба да се исполнува, не да се прават смешни паралели за регионални лиги, јаки противници, стабилност и сл.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
801
Поени од реакции
1.363
Чудни ми се муабетиве за публика, регионални лиги...

Како навивач на Вардар, за мене е исто дали игра против "ФК Три Чешми" или Реал Мадрид, мотивацијата да одам на стадион не се мења ни 1% во двата случаи.

Така да, ако постои љубов и култ кон клубот, стадионот секогаш треба да се исполнува, не да се прават смешни паралели за регионални лиги, јаки противници, стабилност и сл.
Во право си, публиката треба да оди заради клубот за кој што навива. Меѓутоа, убаво би било во шпанска Марка да осамне наслов Реал на колена пред Вардар :vozbud:

Кога ќе има силна регионална лига, интересот и во домашната ќе биде поголем.
 
Член од
19 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
685
Во право си, публиката треба да оди заради клубот за кој што навива. Меѓутоа, убаво би било во шпанска Марка да осамне наслов Реал на колена пред Вардар :vozbud:

Кога ќе има силна регионална лига, интересот и во домашната ќе биде поголем.
Се согласувам, сите чекаме таков наслов (нек влезат Арапиве, се е можно), само сакам да кажам дека љубовта кон клубот (а со тоа и посетеноста на стадион), не смее да се условува со ништо друго, пошто тогаш се става во прашање колку стварно се сака клубот.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.324
Поени од реакции
54.701
Култ кон клубот негуваат 100-300 души и тоа е тоа. На остатокот имтребаат и резултати и убав фудбал за око и константен напредок и атрактивни противници и противничка навивачка група на трибини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom