Фан Клуб: Вардар

Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
jas mislam deka e mozno da se vratat todoroski i antovski. po se izgleda samo na proba se, znaci prasanje e dali ke im ponudat dogovor.

btw malku pamet da ima upravata na vardar ke se rasprasaat za mile todorov. deckoto bese na proba kaj glasgow rangers, momentalno e kaj osijek. ako ne go zemat vredi vardar da se aktivira.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.871
Пошо имаме недостаток на крила, а офанзивни бекови ја би пробал некоја дијамант формација:

Гача
Брда - Новак - Манев - Жуниор
Најдовски
Битанг ---- Мицевски
Фелипе
Лира - Колевски​
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Пу,пу,пу .... Знам дека у Вардар се торлаци за трансфер-политика .....

Еден доказ дека можевме да го донесеме заради искуство и публицитет ......

https://www.transfermarkt.com/cristian-zaccardo/profil/spieler/5993

https://sport1.mk/fudbal/svet/transfer-za-pametenje-beshe-svetski-prvak-so-italija-reshi-da-igra-vo-san-marino
Дај бе прекини да се бламираш...
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.685
Обратна му е шемата од водно директно у кафана. Вајда до дома иде (ако?) да се затушира само.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.150
Поени од реакции
4.574
http://sport.com.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/bitang-se-vrakja-vo-vardar

„Неофицијално Битанг не сакал да се врати во екипата поради неисплатените плати, а сега кога е подмирено се, јасно е дека Камерунецот се враќа во тимот. Неговиот договор е на 2.5 години, потпишан во јануари минатата година.“

„Голема е веројатноста до крајот на преодниот рок (15 февруари) тимот да се засили и со еден искусен шпиц и со уште еден крилен играч.“


EDIT: http://sport.com.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/vardar-se-vrakja-na-arenata-filip-vtori (y)

„Секако дека ова доаѓа откако клубот деновиве почна финансиски да закрепнува, го плати долгот, потоа го врати Фелипе, се враќа и Битанг, ќе се донесат уште 3-4 засилувања, посебно во нападот.“
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Дефинитивно најголема глупост во клубот е што не ги заклучуваат играчите со договор.Од одењето на Николов,Спировски,Фелипе итн не земаа ни евро..Треба да се пресече веќе еден пат и да се потпре на младите играчи.Како шо работат Партизан,Динамо.З итн.Се најдовме во иста ситуација како Партизан криза..Тие со продавање со 1 играч се извадија.Грешката во Вардар е до управата и начинот на кој се работи.Зошто Битанг?Луѓе за да игра странец во Вардар..Треба да биде 3 класи подобар од тие играчи.Не гледам шо би одиграл пример Жуниор на лев бек а нема да одигра Антовски.Имаме одлични квалитетни деца ги гледав на припремите..Сега нормално да не се фрлат сите у оган ама Златанов,Матеј,Адем,Колевски,Талески,може да даваат голема минутажа и да се граде еќипа.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Дефинитивно најголема глупост во клубот е што не ги заклучуваат играчите со договор.Од одењето на Николов,Спировски,Фелипе итн не земаа ни евро..Треба да се пресече веќе еден пат и да се потпре на младите играчи.Како шо работат Партизан,Динамо.З итн.Се најдовме во иста ситуација како Партизан криза..Тие со продавање со 1 играч се извадија.Грешката во Вардар е до управата и начинот на кој се работи.Зошто Битанг?Луѓе за да игра странец во Вардар..Треба да биде 3 класи подобар од тие играчи.Не гледам шо би одиграл пример Жуниор на лев бек а нема да одигра Антовски.Имаме одлични квалитетни деца ги гледав на припремите..Сега нормално да не се фрлат сите у оган ама Златанов,Матеј,Адем,Колевски,Талески,може да даваат голема минутажа и да се граде еќипа.
ne e tolku ednostavno. partizan, dinamo, crvena zvezda i slicni klubovi mozat da gi vrzat kvalitetnite talenti/igraci na 4-5 godini bidejki igracite znaat deka od tamu mozat da napravat asalen transfer duri i direktno vo bundesliga ili serie A. znaci igracite prifakaat dolgorocni dogovori zaradi perspektivata i toa ke potpisat dolgorocno bez da imaat "bezobrazna" plata. vardar taja perspektiva ne moze da ja ponudi, zaradi toa i igracite koi navistina gi biva ne se obvrzuvaat na dolgo vreme bez klauzula. ne deka ja stitam upravata, slabo raboti sekako, no bilo koj da go postavis vardar nema da bide sposoben visokokvaliteten fudbaler da obvrzi na dolgo vreme (osven normalno starite ili na nekoj ako mu dade preterana plata).

go imam toa i pred nekoja godina kazano, bilo koj asalen talent pre ke potpise za 5.000 mesecno za partizan odkolku za 8.000 za vardar. patot na vardar moze samo da bide da gi nosat najgolemite talenti od makedonija i da napravat igraci od niv + dobar skauting vo stranstvo + nosenje na kvalitetni makedonski igraci koi se dostapni.

btw od igracite koi gi spomna prasanje eden dali ke napravi asalna kariera, drvcinja se.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
883
Поени од реакции
2.738
ne e tolku ednostavno. partizan, dinamo, crvena zvezda i slicni klubovi mozat da gi vrzat kvalitetnite talenti/igraci na 4-5 godini bidejki igracite znaat deka od tamu mozat da napravat asalen transfer duri i direktno vo bundesliga ili serie A. znaci igracite prifakaat dolgorocni dogovori zaradi perspektivata i toa ke potpisat dolgorocno bez da imaat "bezobrazna" plata. vardar taja perspektiva ne moze da ja ponudi, zaradi toa i igracite koi navistina gi biva ne se obvrzuvaat na dolgo vreme bez klauzula. ne deka ja stitam upravata, slabo raboti sekako, no bilo koj da go postavis vardar nema da bide sposoben visokokvaliteten fudbaler da obvrzi na dolgo vreme (osven normalno starite ili na nekoj ako mu dade preterana plata).

go imam toa i pred nekoja godina kazano, bilo koj asalen talent pre ke potpise za 5.000 mesecno za partizan odkolku za 8.000 za vardar. patot na vardar moze samo da bide da gi nosat najgolemite talenti od makedonija i da napravat igraci od niv + dobar skauting vo stranstvo + nosenje na kvalitetni makedonski igraci koi se dostapni.

btw od igracite koi gi spomna prasanje eden dali ke napravi asalna kariera, drvcinja se.
Ти како талент, кој патем ги има многу на овие простори, почнуваш во некој клуб во Македонија, тренираш, те селектира Вардар идеш у Скопје, ако ти платат нешто стан, интернат, оброк и тоа за у младинци премија, за родителите на тие деца, барем за 70и нешто проценти од нив е проблем од финансиска гледна точка и тоа огромен.
Сам кажа трансфер од тука тешко се прави, уште па како младинец тоа е научна фантастика, па ако улеташ уште кај некој "менаџери" кои ќе те водат у Ѕвезда и Партизан за неколку илјади евра, си завршил работа.
И да лично знам много фудбалери кои играа во младинците на Партизан, Ѕвезда итн, и сега не се фудбалери.

Значи Вардар ако го види како добар талент му дава шанса у прв тим, али нормално го врзува со јак договор, не на 6месеци, 1 година, 1 година + со можност на продолжување на уште една.. тука добар договор од 4години, со кои ќе има бенефит и играчот и клубот, во кои ќе си стои и разумна цена по која може да си иде.
Али тоа не се прави затоа што нашите таленти пред време се ѕвезди и менаџери им се пропали играчи, кои склопуват договори по кафани.
Значи се се може, ако се работи правилно со луѓе кои си ја знаат работата, а не со имбецили, кои бркале топка по нивине у Македонска лига, и сега се менаџеришта, и а дојдат до фотеља прво на памет им е како да се украде некој денар..
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.556
Поени од реакции
3.826
Едно е да платиш долгови и да се спасиш од суспензија на последен ден од рокот, сосема друг муабет е „одиме на титула“ со онаква Шкендија како противник. Дали сте сериозни дека ние можеме да се вратиме на нивото на клубот кој се пласираше во ЛЕ? Па не Самсоненко, три пати побогат бизнисмен да не земе во моментов ние толку си го испоганивме името периодов со овие случувања што не знам стварно која би била таа будала од играч (квалитет за Европа) која би прифатила да дојде во клуб од Северна Македонија во кој преку ноќ се менуваат работите и тоа во зависност од политичките случувања во државата и во која само бог знае колку и кому должи клубот и што има како свој имот.
Поблиску сме до „лелее до 31 Август треба да ги исплатиме сите долгови“ него ли до „одиме по титулааа“ муабети.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Едно е да платиш долгови и да се спасиш од суспензија на последен ден од рокот, сосема друг муабет е „одиме на титула“ со онаква Шкендија како противник. Дали сте сериозни дека ние можеме да се вратиме на нивото на клубот кој се пласираше во ЛЕ? Па не Самсоненко, три пати побогат бизнисмен да не земе во моментов ние толку си го испоганивме името периодов со овие случувања што не знам стварно која би била таа будала од играч (квалитет за Европа) која би прифатила да дојде во клуб од Северна Македонија во кој преку ноќ се менуваат работите и тоа во зависност од политичките случувања во државата и во која само бог знае колку и кому должи клубот и што има како свој имот.
Поблиску сме до „лелее до 31 Август треба да ги исплатиме сите долгови“ него ли до „одиме по титулааа“ муабети.
Спортски е да се надеваме на добри резултати. Но, да треба и да се биде реален.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Ти како талент, кој патем ги има многу на овие простори, почнуваш во некој клуб во Македонија, тренираш, те селектира Вардар идеш у Скопје, ако ти платат нешто стан, интернат, оброк и тоа за у младинци премија, за родителите на тие деца, барем за 70и нешто проценти од нив е проблем од финансиска гледна точка и тоа огромен.
Сам кажа трансфер од тука тешко се прави, уште па како младинец тоа е научна фантастика, па ако улеташ уште кај некој "менаџери" кои ќе те водат у Ѕвезда и Партизан за неколку илјади евра, си завршил работа.
И да лично знам много фудбалери кои играа во младинците на Партизан, Ѕвезда итн, и сега не се фудбалери.

Значи Вардар ако го види како добар талент му дава шанса у прв тим, али нормално го врзува со јак договор, не на 6месеци, 1 година, 1 година + со можност на продолжување на уште една.. тука добар договор од 4години, со кои ќе има бенефит и играчот и клубот, во кои ќе си стои и разумна цена по која може да си иде.
Али тоа не се прави затоа што нашите таленти пред време се ѕвезди и менаџери им се пропали играчи, кои склопуват договори по кафани.
Значи се се може, ако се работи правилно со луѓе кои си ја знаат работата, а не со имбецили, кои бркале топка по нивине у Македонска лига, и сега се менаџеришта, и а дојдат до фотеља прво на памет им е како да се украде некој денар..
pa toa e toa sto go kazuvam, uste od mladi godini da gi soberes ili najkasno koga ke imaat 19-20 i ke blesnat kaj drug prvoligas, ama aj najdi kaj vardar covek koj toa ke go izvede vo praksa. ne samo vardar go ima toj problem, ustvari sekoj klub kaj nas go ima. em tesko prepoznavaat talenti (i antitalenti so koi gubat vreme), em ne gi forsiraat kako sto treba. mene ne mi e jasno kako nekoi drva zavrsuvaat kaj klubovi kako vardar, shkendija i rabotnicki a ustvari sekoj normalen covek koj redovno gleda fudbal posle 2-3 natprevari znae deka ne gi biva. sekako i vrski igraat uloga, no cesto nemaa dovolno fudbalska inteligencija.

inaku ima drug problem i toj e sto vo denesno vreme se polesno e za talentite da zaminat vo stransto. pogledni gi darko churlinov i dimitar mitrovski, dvajca od nasite najgolemi talenti. uste kako maloletni se preselija vo germanija. znaci ne ti begaat samo deca na 18 godini, imas i deca koi veke na 14-15 ke zaminat kaj nekoi rodnini vo stranstvo za da imaat podobri uslovi. i tie sto ke ostanat ne ti se sigurni, najdobar primer e elif elmas. on uste koga imase 15-16 godini odbivase da potpise dolgorocen dogovor so rabotnicki. cekase da napolni 18 godini i zamina za trening kompenzacija od 180.000€, a on da imase dogovor uste 3 godini ubeden sum deka iako igrase vo makedonija nekoj klub ke odvoese milionska suma. ama ne mozes da go nateras da potpise, rabotnicki imase samo dve opcii: da go sutne na 15-16 koga odbivase da potpise (togas drug makeodnski klub ke lapnese trening kompenzacija) ili da go forsira i da ja lapne barem trening kompenzacijata (za toa se resija).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom