Фан Клуб: Вардар

Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Член од
1 август 2015
Мислења
882
Поени од реакции
1.668
ocigledno e deka zemaat pari na crno. trening kompenzacijata vo ovoj slucaj bi trebala da e daleku povise od 25.000 (ne mozam da kazam tocna cifra, taka sto vo ovoj slucaj ne me fakajte za zbor, no nisto cudno da se nakaj 100.000), a demek se dogovorile za 25.000^^
Како и да е, доволен показател е дека се работи шанерски и непрофесионално. Чим не врзуваш играчи со договори и ги пушташ на друг за да направи бизнис со нив, тури му пепел.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Како и да е, доволен показател е дека се работи шанерски и непрофесионално. Чим не врзуваш играчи со договори и ги пушташ на друг за да направи бизнис со нив, тури му пепел.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
abe ne e samo sto ne gi vrzuvaat so dogovori (sto nekogas e tesko), so trening kompenzacijata sepak imas alatka preku koja mozes kolku tolku nesto da izvlecis, no imaat drugi shemi koi verojatno se stetni za klubot, a ubav biznis za odredeni ljuge.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
884
Поени од реакции
2.751
Тренинг компензацијата зависи од клубот колку ќе бара.
Примери:
Металург за Јевтовски бараше од 50 до 100 илјади евра.
Ѕвезда за Бабунски плати 600 илјади тренинг компензација.
Работнички за Елиф зеде околу 300 илјади евра.
Значи Вардар толку барал што ме чуди обично сме лакоми кога се работи за такви работи, бараме повеќе од реалната цена.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.967
Тренинг компензацијата зависи од клубот колку ќе бара.
Примери:
Металург за Јевтовски бараше од 50 до 100 илјади евра.
Ѕвезда за Бабунски плати 600 илјади тренинг компензација.
Работнички за Елиф зеде околу 300 илјади евра.
Значи Вардар толку барал што ме чуди обично сме лакоми кога се работи за такви работи, бараме повеќе од реалната цена.
Колку што знам си има правила како се калкулира тренинг компензацијата во зависност од тоа од каква во каква лига иде, не е кај сите иста сума и затоа има разлики.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Тренинг компензацијата зависи од клубот колку ќе бара.
Примери:
Металург за Јевтовски бараше од 50 до 100 илјади евра.
Ѕвезда за Бабунски плати 600 илјади тренинг компензација.
Работнички за Елиф зеде околу 300 илјади евра.
Значи Вардар толку барал што ме чуди обично сме лакоми кога се работи за такви работи, бараме повеќе од реалната цена.
kako sto kaza @Bibo odredeno e kolku se plaka za eden fudbaler, zelbata na klubot kaj trening kompenzacijata ne igra uloga. ima nekolku kategorii na klubovi (vo najgornata se klubovi kako barca, real, manchester united itn.) i vo zavisnost od toa kade i kolku igral fudbalerot i kade potpisuva se racuna suma. na primer pomalku se racunaat godinite koga e maloleten, povise koga igracot e vozrasen. isto taka parite ne mu sledat samo na posledniot klub tuku sekoj klub si dobiva za vremeto koe igracot go pominal kaj nego. ako na primer eden fudbaler od 16-19 igral za rabotnicki, a od 19-20 za vardar, togas rabotnicki dobiva povise pari od vardar.

toa so klubot kolku bara malku pogresno si go razbral ili pogresno se izrazi:
klubot/klubovite kade sto igral fudbaler mozat da se zadovolat so pomalku. znaci tie ne ja odreduvaat cenata koja sledi spored pravilata za trening kompenzacija, taja e jasna spored matematikata na FIFA, tie samo mozat da kazat deka ke go pustat i za pomalku. toa e cesto slucaj kaj fudbalerite od makedonija bidejki kaj 99% od igracite trening kompenzacijata spored FIFA e povisoka od realnata cena na fudbalerot, pa za eden fudbaler ako sledi 100.000€ trening kompenzacija mozno e dvata kluba da sednat na masa i da se dogovorat i za 3.000€ (ili igracot ke se dogovori i sam ke ja plati sumata ili negoviot menager) ili 25.000 (kako kaj antovski spored informaciite). pokonkretno se potpisuva dogovor kade posledniot/prethodnite klub (ovi) se otkazuva (at) od trening kompenzacija, a se vmetnuva dogovorenata otsteta.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.089
Поени од реакции
3.894
Нема ли шпекулации за некое имиња, барем 2-3 офанзивци, напаѓачи и крила :)
 
Член од
1 август 2015
Мислења
882
Поени од реакции
1.668
Ништо нема официјално, ниту тоа дека е подмирен долгот, нити дека има смена на директорски функции, нити за враќањето на Фелипе и Битанг... сите информации стигнаа од Ликовци, но не и од ФК Вардар. Иднината сеуште е неизвесна. Ќе биде изгледа пак тресење летово.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
401
Поени од реакции
353
Ништо нема официјално, ниту тоа дека е подмирен долгот, нити дека има смена на директорски функции, нити за враќањето на Фелипе и Битанг... сите информации стигнаа од Ликовци, но не и од ФК Вардар. Иднината сеуште е неизвесна. Ќе биде изгледа пак тресење летово.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Shto zboris be gluposti
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.104
Поени од реакции
2.237
Ништо нема официјално, ниту тоа дека е подмирен долгот, нити дека има смена на директорски функции, нити за враќањето на Фелипе и Битанг... сите информации стигнаа од Ликовци, но не и од ФК Вардар. Иднината сеуште е неизвесна. Ќе биде изгледа пак тресење летово.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Што таа паника бе Македонска работа

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
1 август 2015
Мислења
882
Поени од реакции
1.668
Shto zboris be gluposti
Ти друже не си официјален, браво што го најави Фелипе, ама од Вардар никој не објави, што не значи дека не е така.
Иначе, поентата ми беше дека и покрај сѐ, информации добиваме од извори блиски до клубот... економот ми кажа, физиотерапевтор, чуварот итн итн.
Срамота е за клуб како Вардар да не ги почитува своите навивачи и да ги удостои со едно соопштение.

Имаш нешто официјално сега да кажеш? Или да чекам од клубот?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
401
Поени од реакции
353
Ти друже не си официјален, браво што го најави Фелипе, ама од Вардар никој не објави, што не значи дека не е така.
Иначе, поентата ми беше дека и покрај сѐ, информации добиваме од извори блиски до клубот... економот ми кажа, физиотерапевтор, чуварот итн итн.
Срамота е за клуб како Вардар да не ги почитува своите навивачи и да ги удостои со едно соопштение.

Имаш нешто официјално сега да кажеш? Или да чекам од клубот?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Ama ne mislis deka a malku klubot na svoj sajt da objavi deka platila zaostanati plati ?
 
Член од
20 јануари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
32
Грне ќе биде новиот директор ми потврдија од клуб. Али официјално, малку покасно, се знае кај нас како функционира официјалната страна за жал. Битанг и Фелипе се тука без гајле, нека донесат некое крило!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom