Фан Клуб: Барселона

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Како што и очекував доста тежок натпревар, Реал беше одлично тактички поставен за да ја затвори играта на Барса и може да се каже дека успеа во тоа.

Пујол според мене играч на натпреварот, на 3 пати блокираше опасни ситуации. Анри играше слабо и Бускетс кој не е дозреан за вакви дуели. Исто и Алвеш немаше баш свој ден, иако се извади со асистенцијата.

Во секој случај можеби Реал и заслужи нерешено, но не ги искористија своите позиции.

Работа што во секој случај не ми се допаѓа е што Барса тешко се снаоѓа кога и се игра пресинг како денес (најдобар пример лани на Стемфорд Бриџ). Мора мислам Пеп да размисли за некоја поинаква тактика во таков случај.
Да во право си но лани бевме со Ето , годинава сме со Ибра , прво полувреме бевме со Анри и се беше ко лани со Челзи , второ полувреме бевме со Ибра и се беше подруго барса си ја играше својата игра , разликата кога ИБра е во игра е во тоа што он се врача до пола терен назад а со тоа повлекува и 2ца играчи на себе добро ја гради топката и има добар осет за асистенции а и другите играчи имаат повеќе простор за движење коа се без топка па тоа дозволува да се игра играта на Барса:wink:
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Веднаш кога ја видов формацијата знаев дека немаме шанси за постигнување на гол. Така беше и лани кога Ето беше повреден, така беше и кога Ето одеше на Афрички куп.

Анри неможе да се истакне во француската репрезентација бидејќи игра класичен шпиц, а на таа позиција во последните 4години играл само 5-6пати. Затоа и денес како најистурен во нападот очигледно беше дека веќе не е тоа што е. Многу е поопасен кога влегува од втор план т.е кога игра лево крило.

Меси исто оваа сезона откако Пеп му ја промени позицијата т.е откако почна да игра се' освен десно крило е далеку пасивен, како во самата игра така и во додавањата.

И мерак ми е што Пеп го отргна Бојан од тимот, и му стана директен тутор. Ке го направи ѕвезда, рано му е уште. :)
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Честитки за победата. Сепак еден тим владее со Шпанија а тоа не е кралскиот. Вчера се виде кој е кој и се надевам дека уште долго време ќе остане така.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
280
Поени од реакции
5

Слушнете ја само топката како звучи. Мерак се ежам кога ќе го слушнам звукот од шутот :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
имам изгледано околу 40 дуели барса-реал. мој личен впечаток е дека барселона пружала подобра игра на гости, без разлика на резултатот. генерално зборам, не велам секогаш. исто е случај и со реал. секогаш играат подобро и поопасно на ноу камп.

тесно. можеше нула да биде комотно. а да не се лажеме лесно можевме да останеме и без бод. вака три. пуна капа!

ме радува тоа што пујол спасуваше секогаш кога беше потребно, ама ме плаши дека нема баш секоја утакмица да ја повтори истата игра. одбраната според мене многу слабо. сите некако сакаат да одат напред, и како секој напад на реал, колку и да не беше опасен, како голот да висеше.

во целина не ми се допадна играта на барса, ама ете да речеме битни се бодовите. мене искрено никогаш не ми се битни бодовите сакам да видам игра и задоволен да изгаснам тв, ама ајде..

не би издвоил никој како посебно добар, освен пујол на моменти спасуваше (тоа му е работа :) )

на бернабе ќе изиграме 3 класи боље. една од причините е што реал ќе биде многу поотворен дома, иако и синоќа не беше нешто посебно затворен, затоа сум и загрижен малку
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
имам изгледано околу 40 дуели барса-реал. мој личен впечаток е дека барселона пружала подобра игра на гости, без разлика на резултатот. генерално зборам, не велам секогаш. исто е случај и со реал. секогаш играат подобро и поопасно на ноу камп.

тесно. можеше нула да биде комотно. а да не се лажеме лесно можевме да останеме и без бод. вака три. пуна капа!

ме радува тоа што пујол спасуваше секогаш кога беше потребно, ама ме плаши дека нема баш секоја утакмица да ја повтори истата игра. одбраната според мене многу слабо. сите некако сакаат да одат напред, и како секој напад на реал, колку и да не беше опасен, како голот да висеше.

во целина не ми се допадна играта на барса, ама ете да речеме битни се бодовите. мене искрено никогаш не ми се битни бодовите сакам да видам игра и задоволен да изгаснам тв, ама ајде..

не би издвоил никој како посебно добар, освен пујол на моменти спасуваше (тоа му е работа :) )

на бернабе ќе изиграме 3 класи боље. една од причините е што реал ќе биде многу поотворен дома, иако и синоќа не беше нешто посебно затворен, затоа сум и загрижен малку

Од одбраната Пике и Пујол беа цареви. Но некако Абидал слабо одигра, а Дани Алвес мислам дека ако имаше нож во него ке направеше покољ таму.
Значи бековите ги немаше никаде. едниот од адреналин пукаше па не размислуваше многу на играта (освен со единствениот центаршут по кој и се постигна голот), а другиот некако ко незаинтересирано ми делуваше.
Додека живиот ѕид од Пике и Пујол не се минеше.....

Пујол мислам дека и да пукаа со куршуми ке делуваше како да пукаа ко во метална плоча, едноставно како да им ги читаше мислите.
Пике како да е син на Пујол..... сакам да кажам дека полека како да ја презема диргиентската палка на одбраната. Едноставно не се минеше точно знаеше каде да фаулира и каде да излезе пред играч итн итн. Можам да кажам слободно дека во него го гледам наследникот на Пујол!
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
На крај да сумираме, победи подобрата екипа, победи колективнот на сметка на индивидуите, катастрофално издание на Кристијано Роналдо, Кака беше незабележлив на теренот, Бензема промашуваше чисти прилики, од друга страна новајлијата на Барса, Златан Ибрахимовиќ кој слободно може да го понесе епитетот играч на натпреварот по само 5 минути поминати на теренот и ја донесе победата на Барселона.

извадок од Спортденес :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Еве и јас да пишам нешто откако се смирија страстите.
Прво.. нека ни е честито победата..:smir: и нека ни се множат..посебно против Реал. :)
Глобално гледано добар натпревар, иако во првото полувреме Реал беше поконкретен. Некако одбраната не ни беше баш на ниво, имавме неколку дупки, ама при шутот на Роналдо не спаси Викецот. Во второто полувреме се подобри одбраната...Пујол и Пиќе одиграа на ниво (иако сеуште ме плаши како играме во одбрана, не знам зошто) и покажаа дека можат да ги сопрат напаѓачите на Реал.
Меси во првото полувреме како да не беше којзнае колку заинтересиран, ама во второто и тој се подобри. Ибра.. одличен, си ја заврши работата како што треба.
Бускетс уште еднаш покажа дека не е дораснат за вакви натпревари и дека ќе му треба уште време да созрее на потребното ниво. Во наредните натпревари го очекувам ЈАЈА, а со него и уште постабилна Барса.
Ме радува фактот што после неколку слаби натпревари во гости, со еден куп повредени и грипосани играчи, излеговме посилни, го средивме Интер, а сега и Реал, тоа е вистинската Барса.:pipi:
Честито победа каталонци и фанови на Барса.. уживајте во играта што ви ја пружа најдобриот фудбалски клуб во светот.

VISCA EL BARCA !!!!!
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
За помалку од 1 недела враќање на првите позиции во ЛШ и Примера.:tv:
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Via Alves kako pocna so topkite da gi nafrla :tapp:, si rekov lanskoto izdanie so chelsea :D Ama jako mu a namesti na ibra, pravo na noga topkata :) Neka ni e cestita pobedata. Jas mislam deka ova bese najizednacenoto klasiko, posle ona 3:3 ... sepak, pobedi podobriot, so igrac pomalku imavme mok da se sprotistavime na 400M vredniot real :)

Visca el Barca, sinoca se slavelo!!!! :vozbud:
 
B

Beck's

Гостин
gleam site se na spienje,seuste izmoreni od sinoka:) ako ako vredi da se spie cel posle edna nezaboravna vecer,glasot mi e uzas:nesum:
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Честитки за победата се виде кој е кој каков реал какви бакрачи доста им е се порадуваа една недела на 1во место и крај не го заслужуваат.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
После такво психичко мачење вчера, нервози и викања сите се на заслужен одмор :)
 
B

Beck's

Гостин
stvarno nefer od strana na Barca kon Yaya,neli deckoto se soglasi da potpise nov dogovor a Pep sea ne go stava u igra,stvarno cudno mi deluva.Ja nema da zaboravam deka lani se soglasi da igra i kako klasin odbranben igrac i go dade svojot max i na tie pa i site drugi natprevari.Nesto se slucuva,a toa nie ne go znaeme.Ete vo januari ke ima moznost Busquets da se dokaze,zs odsega,zs Yaya da ne go stavi u prv tim kako lani.Ocekuvam Pep da se izjasni vo vrska so ova prasanje.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom