Фан Клуб: Арсенал

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
10.406
Прво полувреме и не беше така лошо, креативност пак 0% имаше, напади исто исклучиво од страна, ама беше подобро од скоро сите натпревари што сме ги играле против тим од Англија сезонава, освен тие на стартот секако. Се бркаше пресинг предводен од Мартинели, кој внесе енормна енергија напред и е фантастичен играч кој се сложувам може многу лесно да се демотивира ако само он трча ко коњ, а кај другите владее куроболие, ама прво полувреме и другите доста гризаа на пресинг. Исто така супер беше тактиката одма на фаул да се оди ако играч на Сити е во опасна ситуација. Повредата и излегувањето од терен на Мартинели, и индивидуалните грешки на Мустафи, Ранерсон си го дадоа очекуваниот резултат. Само да не е нешто посериозно со Мартинели пак.
Автоматски споено мислење:

До тренерот е,играчиве ни се за топ6.
Го тргнале, што беше твитот? Иначе гадно се лажат луѓево што мислат дека имаме квалитетен тим само бидејќи лани сме биле 8мо место и сме земале куп вадејќи се на индивидуалните квалитети на Оба и квалитетот 70% од шансите да ги претвори во гол.
 
Последно уредено:

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.994
Поени од реакции
13.938
Играме играчи што сигурно си одат ако не во јануари, на лето сигурно. Како сака да има борба...
Ова никогаш нема да го разберам. Уште Сократис фалеше да стартува. Сериозно не разбирам зашто еве на утакмицава која и онака ќе беше изгубена, не им се даде шанса на младите од старт + играчи кои би требало да останат. Ние стартуваме со Колашинац и Мустафи кои сигурно ќе си одат на лето.

Колку се гледа дека многу повеќе желба има за играње кај Мартинели, Вилок, Балоган, ЕСР, отколку кај стариве што не мрдаат.
Вилок може да го серете колку сакате, ама 90 минути брка на терен и неколку пати после негов пресинг + Мартинели Сити изгуби топка.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.884
Поени од реакции
11.817
Го тргнале, што беше твитот? Иначе гадно се лажат луѓево што мислат дека имаме квалитетен тим само бидејќи лани сме биле 8мо место и сме земале куп вадејќи се на индивидуалните квалитети на Оба и квалитетот 70% од шансите да ги претвори во гол.
Така е, на пример Астон Вила, Вест Хем и Њукасл имаат поквалитетен тим од Арсенал...
Супер причина за да се тешиме како демек па не е се до Артета, еве нема добри играчи, еве он нејќе да го игра Џака, ама мора... мора зошто се искурнази и го даде Гендузи во Херта, а не донесе замена, или се искурнази го замрзна Озил, а не донесе замена и сеа со кретивност сме 0...
На крај краева и не е ни битно дали играчите ти се звучни имиња за да имаш квалитет. Лестер освоија титула со анонимусите Канте, Марез и Варди.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.659
Поени од реакции
393
Така е, на пример Астон Вила, Вест Хем и Њукасл имаат поквалитетен тим од Арсенал...
Супер причина за да се тешиме како демек па не е се до Артета, еве нема добри играчи, еве он нејќе да го игра Џака, ама мора... мора зошто се искурнази и го даде Гендузи во Херта, а не донесе замена, или се искурнази го замрзна Озил, а не донесе замена и сеа со кретивност сме 0...
На крај краева и не е ни битно дали играчите ти се звучни имиња за да имаш квалитет. Лестер освоија титула со анонимусите Канте, Марез и Варди.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ако не сака да го игра Џака имаше понуда зимото од 20м ама он ја одби и го остави во тим, сега мора сам да си се носи со Џака. Покрај тоа големо его донесе од Гвардиола и пристапи премногу остро кон тимот. Ама јас што викам Гвардиола има муда да седне јак играч ама одма има бек-ап од тимот и пари да донесе 2ца на тоа ниво. Не тврдам и јас играчите дека се јаки но сетите се сите имавме хајп да се бориме за топ 4 оваа сезона, лани освоивме катастрофално најниско до сега 8мо место, ама освоивме и ФА - Куп. Се засиливме на одредени позиции - Габриел - Парти и тимот требаше да се движи во нагорна линија. Како сега кога овие порази ги има Артета доста тврдат не било до него било до играчите, па добро оти кога Емери изгуби 3-4 утакмици не беше до играчите. Реално незнам екипа од квалитетот на Арсенал и покрај волку порази тренерот уште да не е избркан. Ако знаете некој ваков случај кажето го?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
10.406
Така е, на пример Астон Вила, Вест Хем и Њукасл имаат поквалитетен тим од Арсенал...
Супер причина за да се тешиме како демек па не е се до Артета, еве нема добри играчи, еве он нејќе да го игра Џака, ама мора... мора зошто се искурнази и го даде Гендузи во Херта, а не донесе замена, или се искурнази го замрзна Озил, а не донесе замена и сеа со кретивност сме 0...
На крај краева и не е ни битно дали играчите ти се звучни имиња за да имаш квалитет. Лестер освоија титула со анонимусите Канте, Марез и Варди.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Абе си стои тоа дека Артета имаше катастрофални грешки, дали сам поради инает и некоја потреба да докаже нешто, или му биле наметнати тие одлуки од луѓе над него, а он слепо ги слуша (повеќе ми делува ова второто). Се ова што наброја држи вода + упорно играње на Вилиан. Ама ти упорно не фокусираш на една страна од приказната, ако тимот бил добар и играл добар фудбал лани, зошто тогаш беа лани 8мо место на табела, зошто ЛШ имаме заборавено како изгледа. Или тимот не бил никогаш добар и сме се ваделе на индивидуални квалитети што јас мислам дека е случај, или секогаш тренерот бил лош, а тука и ти а и речиси сите најголем дел од времето до почеток на сезонава имавте пофални зборови за Артета. Така да пак се враќаме на исто. Рака на срце, ефектот е ист дали сме 8мо место или 15то, мизерно е и едното и другото.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Ако не сака да го игра Џака имаше понуда зимото од 20м ама он ја одби и го остави во тим, сега мора сам да си се носи со Џака. Покрај тоа големо его донесе од Гвардиола и пристапи премногу остро кон тимот. Ама јас што викам Гвардиола има муда да седне јак играч ама одма има бек-ап од тимот и пари да донесе 2ца на тоа ниво. Не тврдам и јас играчите дека се јаки но сетите се сите имавме хајп да се бориме за топ 4 оваа сезона, лани освоивме катастрофално најниско до сега 8мо место, ама освоивме и ФА - Куп. Се засиливме на одредени позиции - Габриел - Парти и тимот требаше да се движи во нагорна линија. Како сега кога овие порази ги има Артета доста тврдат не било до него било до играчите, па добро оти кога Емери изгуби 3-4 утакмици не беше до играчите. Реално незнам екипа од квалитетот на Арсенал и покрај волку порази тренерот уште да не е избркан. Ако знаете некој ваков случај кажето го?
Само со тебе се разбирам на форумот. Не знам колку време ќе им треба да сфатат тие што тврдат дека играчите имаат најголема одговорност за креирана една шанса по натпревар. Веројатно кога ќе паднеме на 18то место, па веќе и управата ќе сфати дека Артета нема никаков процес и ќе го избрка.

Не знам како воопшто може некој да помисли дека Артета не е крив што имаме просечно по 0.8 креирана шанса по натпревар, а главни напаѓачи се Оба, Лака, Сака, Пепе...
Венгер со Шамак, Кембел и Вела успеваше по 15 шута да оствари, а таквиот напад е пример за неквалитет.

Стварно треба да се преиспитате какви глупости трескате дека со моменталниот напад што го имаме е нормално да сме најлошо рангирани по број на создадени шанси. Можам да ви набројам најмалце 10 тимови од ПЛ што имаат полош напаѓачки кадар, а имаат 10 пати повеќе шанси по натпревар.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
10.406
Само со тебе се разбирам на форумот. Не знам колку време ќе им треба да сфатат тие што тврдат дека играчите имаат најголема одговорност за креирана една шанса по натпревар. Веројатно кога ќе паднеме на 18то место, па веќе и управата ќе сфати дека Артета нема никаков процес и ќе го избрка.

Не знам како воопшто може некој да помисли дека Артета не е крив што имаме просечно по 0.8 креирана шанса по натпревар, а главни напаѓачи се Оба, Лака, Сака, Пепе...
Венгер со Шамак, Кембел и Вела успеваше по 15 шута да оствари, а таквиот напад е пример за неквалитет.

Стварно треба да се преиспитате какви глупости трескате дека со моменталниот напад што го имаме е нормално да сме најлошо рангирани по број на создадени шанси. Можам да ви набројам најмалце 10 тимови од ПЛ што имаат полош напаѓачки кадар, а имаат 10 пати повеќе шанси по натпревар.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Ама докажи до крај, кои ги креираа шансите? Насри, Фабрегас, Росицки, Казорла, Вилшер, Ремзи. Сега 1 таков играч нема и нема креирани шанси. Ругај ги дека се неспособни што не набавиле креативци кога требало, се сложувам, ама не е добра споредбава од болдираното.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Ама докажи до крај, кои ги креираа шансите? Насри, Фабрегас, Росицки, Казорла, Вилшер, Ремзи. Сега 1 таков играч нема и нема креирани шанси. Ругај ги дека се неспособни што не набавиле креативци кога требало, се сложувам, ама не е добра споредбава од болдираното.
Тие шанси и со Денилсон и Сонг ги правеше, како за потсетување.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.659
Поени од реакции
393
Ама докажи до крај, кои ги креираа шансите? Насри, Фабрегас, Росицки, Казорла, Вилшер, Ремзи. Сега 1 таков играч нема и нема креирани шанси. Ругај ги дека се неспособни што не набавиле креативци кога требало, се сложувам, ама не е добра споредбава од болдираното.
Па оти тренерот ни е многу ''докажан'' ова му е прво работно искуство така? ? ?
Кој не го пријави Озил во тимот сметајќи дека имал многу поспремни играчи што може да одговорат на неговата задача на теренот?
Кој го испушти Мики кој е моментално еден од подобрите плеј играчи во Европа - зборам (статистички) голови и асистенции независно што е во Италијанската лига, на сметка да се покрие платата на Вилиан ? ? ? Каде е Вилиан 12 утакмици ? ? ?
Друго еве ова со Озил нека му е наредено од бордот така да изјаве, не знаеме точно како е работата, зошто не успеа да потпише ниту еден 10ка играч, оти очигледно ни како обични фанови тоа можеме да го забележиме дека ни фале таков играч а он ако не можел тоа на тренинг да го увиде тогаш стварно не е до него. :tapp:
Да Емери ги ''имаше'', Фабрегас, Насри, Росицки, Казорла, Вилшер, единствено можам да му замерам што го пушти Рамзи на фри.
1608719416556.png
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Ако се повикувавте на моменталниот состав, зошто не ги стави Смит Роу и Вилок, а позади нив Џака или Парти како ДМ? Ако имаш проблем со креативност, стави креативци, колку и да не се искусни. Оди по филозофијата на Емери, постигни 5 гола, прими 4. Емери со тој пристап вадеше најчесто 2-2 резултат, а често победуваше и 3-2. Артета уште води инат и главен приоритет му е Лено да има најголем број на пасови, а по него Габриел и Холдинг.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.659
Поени од реакции
393
Случајно најдив сајт со платите на Арсенал и нели повеќето викате на Артета му треба време за да се ослободе од играчите што не чинат а зимат големи плати.
Истиот Артета заедно во комбинација со ЕДУ:
Рунарсон - 40 000 фунти неделно.
Седрик Соарес - 75 000 фунти неделно.
Пабло Мари - 85 000 фунти неделно.
Вилиан- 200 000 фунти неделно.
Значи овие играчи ќе играат на Озил тактика, останување до крај на договор затоа што овие плати нема шанси ниту една екипа да му ги пружи.
Тоа што треба да се ослободиме од ѓубрето не значи дека треба да го замениме со друго, така?
Томас Парти си ги вреде парите дечкото не викам не, но истиот го потпишавме во 5 за 12, така да верувам дека главен фактор за платата бил он. - 250 000 фунти неделно. Доколку клазулата се платеше на почеток на лето, платата сигурно ќе а договореа за помалце од ова.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
10.406
Па нормално дека и Денилсон и Сонг ќе нема да им се истакнат толку негативните страни кога се опкружени со моќна средина која е способна да покрие лоши страни на нивните партнери.

Иначе цело време спомнувате дека дел од тука викале Артета не бил крив и сите аргументи ви се да го побието тоа. Јас немам прочитано некој тоа да го каже, само ви укажувам дека Артета не е единствен проблем и само со негово разрешување нема да се смени ништо. Клубот е лошо менаџиран, опколен со лоши играчи, заглавен со плати и неисплатени трансфери, сопствениците се помалку сакаат да вложуваат бидејќи неколку трансфери беа скроз утнати. Нема надеж дека ќе напредуваме.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Ајде имаш проблеми со платите. Имаш проблеми со менаџментот. Дали тоа е причината одма да ја отпишеш сезоната и да се бориш за опстанок? Моментално ти се дадени 25 играчи, ти како тренер си должен да го извадиш максималното од нив и да вадиш резултати. Не ме интересираат проблемите што немаат врска со тактиката. Платата на Озил ама баш никако не влијае на статистиката 0.8 креирани шанси по натпревар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom