Фан Клуб: Арсенал

Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.884
Поени од реакции
11.817
Која кладилница давала 7% да изгубиме од Тотенхем или 67% дека ќе ги тепаме Евертон само да знам...
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.952
Поени од реакции
4.964
Која кладилница давала 7% да изгубиме од Тотенхем или 67% дека ќе ги тепаме Евертон само да знам...
Абе многу лошо го разбраа сите :D Човекот мислеше на conversion rate тоа xG што е, не го разбирам убаво и јас тоа.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.503
Поени од реакции
6.144
Arteta: Football is not like basketball. In basketball you shoot 50 times and the opponent does it once and you win every single game. It doesn't work in football like that. You can do it the opposite way around and lose 1-0. We lost against Burnley conceding zero shots on target from the opponent.

Arsenal have averaged 0.86 goals per game in the Premier League this season. The only league campaign that they've had a lower average (0.68) was in 1912-13 when they suffered their only relegation.

[Ornstein] 'Arsenal have no appetite to make another managerial change. Moreover, they believe in Arteta, what he’s doing, his vision and philosophy, where he is trying to take the club in a way I don’t think they ever quite did under Unai Emery.'

 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Arteta: Football is not like basketball. In basketball you shoot 50 times and the opponent does it once and you win every single game. It doesn't work in football like that. You can do it the opposite way around and lose 1-0. We lost against Burnley conceding zero shots on target from the opponent.

Arsenal have averaged 0.86 goals per game in the Premier League this season. The only league campaign that they've had a lower average (0.68) was in 1912-13 when they suffered their only relegation.

[Ornstein] 'Arsenal have no appetite to make another managerial change. Moreover, they believe in Arteta, what he’s doing, his vision and philosophy, where he is trying to take the club in a way I don’t think they ever quite did under Unai Emery.'

Повеќе бисери се изначитавме последните 7 дена од целосното патешествие на Емери овде.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Колашинац штопер против Сити. Артета форсира изгледа за да јаде што поскоро отказ.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.148
Поени од реакции
3.043
Играчи имаме, квалитет има, тактика нема, што не е јасно?

Ако истите играчи сме ги виделе во брилијантно издание, а сега со месеци се дрва невидени, не знам како заборавате зошто станале играчи на Арсенал.

Тренерот е одговорен за да ги користи добрите страни на секој поединец. Во наш случај, Артета доби авион за да управува, а не знае како да го користи. Постојано се повикува на теоријата што ја учел како студент, а не знае практично да ја спроведе.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Знам дека е стар постот, не ми е намерата да провоцирам. Само ме интересира твое мислење, кој се добрите страни на
Џака, Пепе, Вилиан, Себаљос, Елнени и Шкодран и ти како би ги искористил.
Т.е ти со овој состав како би составил игра?

Не ме сфаќај погрешно но моментално на Арсенал очајно му треба еден re build од корен, млади и гладни играчи што ќе ораат на терен и ќе гинат за 3 бода. Веќе 80% од ростерот се испукани пушки, провлемов не е од сега, провлемот е уште венгер додека беше во тим. Уствари според мене проблемите почнаа и кога почна да се гради новиот стадион и почнаа да се распродаваат сите квалитетни играчи. Успеаа да се задржат некое време но вакво сценарио без притоа сериозно да се вложи и да се освежи тимот беше неизбежно. :)
Се надевам дека ако по некоја случајност остане Артета од Јануари ќе му дадат одврзани раце и сериозен буџет да може да почне да го обновува тимот со квалитетни млади играчи. Или барем следниот што ќе дојде нека ја има таа шанса да почне од нула, да избрка ѓубрето и ако треба да пушти и деца што сакаат да играат и да се докажуваат. Барем нека ораат терен 90 минути, нека покажат желба за 3 бода.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.503
Поени од реакции
6.144
Ботот Мари за кој кур го купија, 16м фрлени, додај го Салиба скоро 50че, фино потрошени пари за засилувања во у-23 категорија, али Венгер и Кронки се криви нвм
Важно Мусти прва постава хехе :love:
Пепче без милост спрема ученикот
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.884
Поени од реакции
11.817
Логично дека нема да искочи со најјаката постава, ипак долга е борбата за опстанок

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.659
Поени од реакции
393
Логично дека нема да искочи со најјаката постава, ипак долга е борбата за опстанок

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ништо не е логично кај Артета, со најјака постава во премиер лига уште нема искочено :tapp:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.407
Поени од реакции
6.043
Знам дека е стар постот, не ми е намерата да провоцирам. Само ме интересира твое мислење, кој се добрите страни на
Џака, Пепе, Вилиан, Себаљос, Елнени и Шкодран и ти како би ги искористил.
Т.е ти со овој состав како би составил игра?

Не ме сфаќај погрешно но моментално на Арсенал очајно му треба еден re build од корен, млади и гладни играчи што ќе ораат на терен и ќе гинат за 3 бода. Веќе 80% од ростерот се испукани пушки, провлемов не е од сега, провлемот е уште венгер додека беше во тим. Уствари според мене проблемите почнаа и кога почна да се гради новиот стадион и почнаа да се распродаваат сите квалитетни играчи. Успеаа да се задржат некое време но вакво сценарио без притоа сериозно да се вложи и да се освежи тимот беше неизбежно. :)
Се надевам дека ако по некоја случајност остане Артета од Јануари ќе му дадат одврзани раце и сериозен буџет да може да почне да го обновува тимот со квалитетни млади играчи. Или барем следниот што ќе дојде нека ја има таа шанса да почне од нула, да избрка ѓубрето и ако треба да пушти и деца што сакаат да играат и да се докажуваат. Барем нека ораат терен 90 минути, нека покажат желба за 3 бода.
Џака и Мустафи беа најконстантните играчи ланската сезона по промената на Емери. Пепе беше бојкотиран на почетокот, иако тие малце минути што ги добиваше, многу лесни дриблинзи правеше (оној против ВВД уште ми е во сеќавање). Што се случи после, најверојатно самодовербата му опадна. Себаљос не беше ич константен, но завршуваше работа како back-up опција. Затоа беше донесен и оваа сезона. Вилиан и Елнени се нови играчи на Артета.

Значи, лани сите играчи што беа константно добри по доаѓањето на Артета (Ауба, Џака, Мустафи, Озил, АМН), оваа сезона се катастрофа (Озил дури го замрзнаа). Уште сметам дека тие не се одговорни за лошата форма, туку безидејниот систем што го форсира Артета. Истиот функционираше додека да го проучат сите тренери, бидејќи нели Артета беше новитет, но сега не е ни за милиметар променет. Од овој систем единствено профитираат штоперите со добри изданија (Габриел зема 3 пати по ред играч на месец). Најголеми жртви се центарот и нападот, што не знаат кај тераат.
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos: :pos:
Ајдеее нека нѐ наполнат. Не сакам веќе да го гледам Артета.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.551
Поени од реакции
30.648
Играме со пет у одбрана, примаме гол у втора минута.

Се мислам дали да го гасам стримот или да гледам како ќе не напукаат уште 5-6 гола
 

Kajgana Shop

На врв Bottom