Фан Клуб: Јувентус

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Што сака да каже авторот Буфон е крив или?
Не знам дали е крив ама ме интересира едно, дали некогаш ќе спречи шут во рамките на голот затоа што одамна немало такво нешто. Да не гледам и некој да ми раскажува, пак нема да поверувам дека разни боси екипи прават подобри акции од Јуве и нивниот единствен шут во голот е до таа мерка неодбранлив што Буфон веќе неколку меча сезонава го завршува мечот без интервенција а сепак со примен гол. Другиве голмани на нашите противници прават чуда на голот, бранат и возможно и невозможно а нашиот Џиџи има задача во текот на мечот да спречи 1 евентуално 2 удари а тој тоа не го прави. Не примаме гол само кога противникот нема удар во рамките на голот како со Лацио кога одигравме 0-0. Еве некои мечеви од сезонава кои ми текнуваат каде Буфон без интервенција (овде не ги ставам подадените топки кон него од страна на противникот каде што топката цела минута патувала до неговите раце) бил совладан : Болоња еден шут, еден гол, Сампдорија, два шута, два гола, Џенова еден шут, еден гол, Парма еден шут, еден гол, Интер, три шута, три гола итн.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.288
Поени од реакции
16.763
DeviAngel напиша:
Antonio Conte claims tonight’s referee should be sacked. “He said he ‘didn’t feel ready’ to give the penalty. That’s not normal. I cannot tolerate this.”

Juventus were furious in stoppages during their 1-1 draw with Genoa when Andreas Granqvist mistimed a clearance, accidentally kicking the ball up on to his own arm.

The referee and his assistants only awarded a corner, judging the handling offence to be involuntary. At the final whistle, Conte and his players crowded round referee Marco Guida.

“I think they went over the line today,” said Conte on Sky Sport Italia.

“I accept it if they admit they didn’t see the incident, but hearing a referee say ‘I didn’t feel ready’ to give the penalty is not normal. This is not football. I think in these cases saying ‘shame on you’ is the very least one can do.

“I would’ve accepted it if he hadn’t seen it, but the goal line referee said it was a penalty. The arm must be close to the torso, the rules are clear. In these cases, you’ve got to give up your refereeing licence.

“Clearly tomorrow I will tell my lads about the positive and negative aspects of the evening, but I cannot tolerate what happened.

“Let’s definitely not hear the media breaking our balls over pro-Juve and anti-Juve errors, because errors are everywhere for and against everyone.”
 
Член од
14 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
38
Не можам да сфатам што е со Вучинич, како без желба за играње е во последниве неколку месеци, мрза светска, едвај трча по теренот. Не се ни обиде да ја фати топката кога се одби од шутот на Лихштајнер, си остана в место здрвен. Исто и Џовинко, направи премногу грешки кои не смееше да си ги дозволи, од нападов преку к*р ми е веќе.
ps: Кој беше младиот дечко што влезе на крајот и упати добар удар во голот ? Од кај дојде ? :)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не велам денес дека е крив Буфон, али доста веќе е .. Мора на вакви играчи кои што сите мислиме дека се незаменливи пример Буфон или Вучко што лази по теренот, мора да се покажат заби и да се седнат на клупа .. Нема бе бате ако не си во форма те мењам, јас велам да го стави Сторари на 2-3 утакмици па да видиме дали ќе прима гол од 1 ЕБАН шут кон голот ....
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.288
Поени од реакции
16.763
Не можам да сфатам што е со Вучинич, како без желба за играње е во последниве неколку месеци, мрза светска, едвај трча по теренот. Не се ни обиде да ја фати топката кога се одби од шутот на Лихштајнер, си остана в место здрвен. Исто и Џовинко, направи премногу грешки кои не смееше да си ги дозволи, од нападов преку к*р ми е веќе.
ps: Кој беше младиот дечко што влезе на крајот и упати добар удар во голот ? Од кај дојде ? :)
Beltrame наше дете е младинец. Играше последно со првиот тим на Јуве за време на паузата и постигна 4 гола на таа пријателска :)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
291
Поени од реакции
405
За ваквите натпревари како со Џенова,Сампдорија,Парма нема поедици криви-крив е цел тим и Конте што не ги стави во шише и да им покаже кој е шампион а кој екипа за во Серија Б.Даваат гол и понатаму воопшто не размислуваат за истото да го зголемат.Три пати пробаа така три пати се изгореа.Среќа во несреќа е тоа што и ривалите кикснаа инаку сега сигурно ќе бевме втори или трети.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Не велам денес дека е крив Буфон, али доста веќе е .. Мора на вакви играчи кои што сите мислиме дека се незаменливи пример Буфон или Вучко што лази по теренот, мора да се покажат заби и да се седнат на клупа .. Нема бе бате ако не си во форма те мењам, јас велам да го стави Сторари на 2-3 утакмици па да видиме дали ќе прима гол од 1 ЕБАН шут кон голот ....
Бранеше Сторари во купот против Лацио пред 5 дена и прими гол во 80 и некоја од еден ЕБАН шут кон голот (или и на ова не се сеќаваш :)) .Не е до голманот,на мечов Буфон не можеше ништо да стори,Бориело беше на два метра од голот и само ја спушти со глава.Да примеше некој ефтин гол од далеку,па да бил само он крив.Не знам што сакате стварно,имаме најдобра одбрана во лигата,тое е факт, али нападот ни е најслабо оружје.Колку и да е слаба екипата против која да играме пак ќе направат некоја шанса од каде постои опасност да дадат гол,на крај краева може од пенал ќе дадат.Нападот е тој кој треба да е на ниво за да се пробие тој бункер кој босиве екипи го играат.Вакви екипи како Џенова треба да се пунат во Торино со 3-4 гола.
До негде се чувствуваше и уморот од натпреварот со Лацио,али не е оправдување за неискористените шанси кои ги имаа.A и не до противничките голмани,до нашите напаѓачи е.Со овој напад на Јувентус кој и да застане на голот на противничката екипа ќе се прослави,и нормално на крај од толку пропуштени шанси ќе стигне казната.Што би рекол Бране "Toa e тоа непишано фудбалско правило".
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Не велам денес дека е крив Буфон, али доста веќе е .. Мора на вакви играчи кои што сите мислиме дека се незаменливи пример Буфон или Вучко што лази по теренот, мора да се покажат заби и да се седнат на клупа .. Нема бе бате ако не си во форма те мењам, јас велам да го стави Сторари на 2-3 утакмици па да видиме дали ќе прима гол од 1 ЕБАН шут кон голот ....
Секоја чест за Сторари, реално може да биде прв голман во 90% од Сериа А екипиве во моментов, но Буфон си е Буфон. Буфон ли е крив што Де Чеље е антиталентиран лев бек, и што по којзнае која случајност сеуште не е продаден на Падова, Чезена или Кротоне (ако случајно и тие се заинтересирани за него)?

Инаку, му се заканува суспензија на Конте, Киелини, Бонучи и Сторари поради приговорите кон судијата на крајот на натпреварот.

Конте изјавува дека не се бунел поради тоа што судијата не свирнал пенал, бидејќи човек е може да се погреши. Но изјави дека не било прифатливо за него кога го прашал судијата зошто не свирна и покрај тоа што асистентот му кажал дека е пенал, овој му одговорил „НЕ БЕВ ПОДГОТВЕН ДА СВИРНАМ ПЕНАЛ“.


Дел од изјавата на Конте:
I say a referee, for or against Juve, must give the penalty right to the last minute.

“The rules speak clearly. This is not a penalty that can be given, it is a penalty. Let’s not change the cards on the table, otherwise tomorrow I’ll read the papers with ‘dubious penalty not given to Juve.’ It’s not dubious, it is stonewall. Otherwise I’ll see people in bad faith.

“Be objective. If Leonardo Bonucci had a situation like this, tomorrow you’d have splashed the headline ‘Clear penalty denied to Genoa.’



Do I fear a fine or ban for what I said? Oh great, now they’ll suspend me for saying ‘Shame.’ If there’s a goal line official who gives a penalty and the referee ignores him, what are we talking about? Does this seem like sport to you? Then I’ll hear some Saint on television moralising from his armchair. “We are talking about something very strange that happened here. A human error is one thing, but when an official says it’s a penalty and the referee doesn’t give it, then doubts are going to arise.
Aнелка во моментов е на прегледи во Торино.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 11:47 ---



 
Член од
21 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
953
Вечерва е помината секоја граница. Можам да прифатам дека судијата не го виде спорниот момент. Но да ми каже не бил спремен да досуди пенал. Тоа ги поминува сите граници. Правилата се јасни во ваква ситуација а четвртиот судија изјави дека бил чист пенал изјави Конте после натпреварот со џенова. Тој со своето мислење заврши констатирајки дека медиумите немаат повеќе право да зборуваат дека судиите му помагаат на Јувентус бидејќи нее така ! истакна дека да се десело такво нешто во корист на Јувентус насловните страници би биле преполни.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Не велам денес дека е крив Буфон, али доста веќе е .. Мора на вакви играчи кои што сите мислиме дека се незаменливи пример Буфон или Вучко што лази по теренот, мора да се покажат заби и да се седнат на клупа .. Нема бе бате ако не си во форма те мењам, јас велам да го стави Сторари на 2-3 утакмици па да видиме дали ќе прима гол од 1 ЕБАН шут кон голот ....
Се согласувам дека Буфон одамна нема направено некоја екстра интеревенција стварно да спречи гол или нешо слично, ама реално гледано, неможеш туку така да го седнеш на клупа. И јас не сакам на стара слава да се игра пример и самиот си кажа и Вучинич, што се влече по трева, ама едноставно Џиџи е преголем квалитет и искуство. Едноставно мораше денеска да дадеме 3-4 гола против ваква екипа како Џенова.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.169
Поени од реакции
85.629


Не стварно... пак ви е крив Буфон? :tapp:. Голот на Џенова беше Мат позиција за Буфон, нафрлената топка беше предалеку за да Буфон стори нешто, додека пак Бориело и тој другиот беа сами на другата статива. Типична Шах-Мат позиција, и Чак Норис и Господ ставете го голман немаше шанси да го одбрани шутот на Бориело.
Еве видете 0:46 Буфон се фрли по топката за да и го смени правецот на движење, ама беше предалеку, Џиџи е најмалку крив за голот.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Оние двене џуџиња нејќам да ги видам наредни 5 утакмици на терен.Не можеа ни да поминат човек,ни да нафрлат,хобити глупи :mad:.Два чисти пенала не досуди судијана,све женско во куќа да му ебам,Иначе линискиот судија го виде играњето со рака,али нејќеше педерчето да се буни,за да се смени одлуката.
немој да ми го гибаш Џаки, имаше неколку продори од лева страна за разлика од овај другиот шо почнува да ме потсеќа на Красиќ, оти без хиподром пред него изгледа неможи да издрибла.
Еден ден и џовинкото ќе го прај ова

--- надополнето: 27 јануари 2013 во 13:33 ---
Абе доста ја тупите вие 2-цата, зошто кривицата ја фрлате на ПДЧ? Зошто не ги обвинувате напаѓачите што неможат да дадат гол? Дај прекратете веќе 2 страни само се карате за пред 2 недели кој бил крив за некој ебан гол!
- Единствен кривец за голот беше ДеЧеље.
- За Онаква нафрлена топка не можиш да плукаш по никој од луѓето на средина или по голманот.
- Ако се изземи примениот гол и падот во второто полувреме, ДеЧеље имаше мен оф д меч перформанс.
---
А да додаток. Пред некој ден читав дека Езекел Шелото е пред потпис за шинтер. Just saying.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom