Фан Клуб: Јувентус

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Јувентус без Дел Пиеро е како, Мерцедес без значка! (Едноставно Јуве беше препознатлив по него, првото нешто што ме асоцираше на Јуве беше Алекс!) :( Фала ти за се!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Momeнтално сум :):((n)(y):unsure::)
Фала ти за се овие години, за сите радосни моменти.Уживај вечерва :)


Околу 400.000 луѓе излегле на прославата во Торино!!!За споредба, Торино е околу милион жители :cuc:
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.493
Поени од реакции
4.338
Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora.
Како може некој да не го сака овој ЧОВЕК.Алесандро Дел Пиеро....Неговиот гол против Интер од сезоната 98/99.Откако ударот од пенал му го одбрани Паљука по одбиената топка Але успеа да ја среди во мрежата на Интер,беше причината зошто денеска урлав ко да нема утре у Њу Јорк кафичот,ми течеа солзи и ми беше претешко,неможев да се соземам,иако нели славевме титула..Да не беше тој гол,тој момент јас можеби и намеаше да навивам за Јувентус,но судбината одреди така .Ради Дел Пиеро го засакав клубот.Ради него се имам радувано најмногу во животот.Неможам да заборавам кога ги тешеше соиграчите во горчливото финале 2003.Каков само пример за сите генерации како треба да се однесува еден спортист.Неговиот Гол против Реал во 2003,година и 2008 сите 3,Против Интер 2006,против Лацио 2012, Против Удинезе 2002 за Скудетото во последното Коло и уште многу многу други моменти на кои што сум бил најсреќното дете на светот.:place:морници ме лазат.Стана светски Првак со Италија и одма после 2 месеци играше натпревар против Римини на гости во серија Б.Колку само беше болно и тажно како и за целиот клуб така и за самиот Але да се знае тоа дека човекот во тоа време можеше да игра за кој клуб посака но тој рече Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora,и остана во Јуве за да го врати во серија а и после 6 сезона да го подигне трофејот како вистински господин.Иако знам дека не постои навивач на Јувентус што сака да замине Але но најверојатно ова е се што можеше да го направи за нас.Си заминува како победник издржа Серија Б.Издржа да им грее клупа на Диего и Амаури се додека на уравата и стана јасно што прави.Како и да е цела книга да се напише за животот и делото на Дел Пиеро е малку.Јас сум навистина среќен што барем на внуците ќе им раскажувам за Дел Пиеро и за тоа како било во неговото време додека играл најдобриот играч на овој клуб.



Un Capitano..C'E' SOLO UN CAPITANO...Un Capitanooooo C'e' solo un Capitano...:place::place::place:
Премногу Тажен ден.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
1.944
Поени од реакции
905
Здраво,мило ми е што постигна гол денес Дел Пиеро,на последниот меч за Јуве.Дали ќе го тргате бројот 10 или нема информации за тоа ? По мое би требало:)
 
Член од
28 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
102
Здраво,мило ми е што постигна гол денес Дел Пиеро,на последниот меч за Јуве.Дали ќе го тргате бројот 10 или нема информации за тоа ? По мое би требало:)
Буфон ке ја земи 10, рече нема да дозволи никој друг да ја носи :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Се распплакав денес ради Дел Пиеро како најголемо pussy.Али што да праам појако од мене е,пораснав со легендава не ми е баш сеедно.:(
Grazie Capitano…Come te nessuno mai!!!:place:

Педер!И мене ме расплака упм...видеово е 340 секунди емоции .... :place:
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.538
Поени од реакции
5.768
Јувентус се тим кој е учен на освојување на трофеи и сега Конте е Бог за навивачите на Јувентус. Но, по неколку години понапред, она на кое ќе му замеруваат е односот спрема легендата на Јувентус. Е тоа е нешто за кое тие не се научени. Третманот на клубот, врз ваква легенда. Икона. Маестро. Ел Капитан. Јас сум среќен шо пораснав со неговите мајстории, голови, дриблинзи... Потајно признавам дека првиот тим за кој сум навивал е Јувентус. Кога ќе најдам, низ дома тетратки каде на средниот лист сум пишувал Јувентус, најдобар клуб на светот, сигурно би ми се смееле. Но....

Не пишам ништо повеќе, уживајте во видеото, видео кое трае 2 минути, но има толку многу емоции ! Дури и јас, ги почуствував. Секоја чест, Маестро, секоја ти чест !

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-kB6ViGwqyk
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Колку и да го рмазам Јувентус како клуб...колку и голови да му има дадено на Интер сепак премногу ми е криво за фудбалскиот велемајстор што реши да си замине од Јувентус и да ја напушти сериа А...ќе ми фалат неговите мајстории во дресот на Јувентус..ќе ми фали неговата харизма неговите маестрални голови од слободен ...еден беше Дел Пјеро и ќе остани

повеќе од фудбалер,повеќе од човек:cuc::cuc::cuc:



Grande Alex
 
С

сашенко

Гостин
Уште може да си порачате звезда на стадионот ако сакате, имало слободни места.Ама тоа ке ве чини 175 или 350 евра во зависност од тоа дали сакате златна или од платинум :eek: повелете линк
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.171
Поени од реакции
85.650

Последниов гол го направи во свој стил, никогаш го немав видено топка да шутне со сета сила, секогаш го правеше тоа на еден посебен начин, топката секогаш се движеше бавно кон голот, но секогаш завршуваше во мрежата, голманите си знаеа што мака имаа од Дел Пиеро ( Посебно Касиљас :vozbud: ), еден од ретките фудбалери кои играа со памет на терен, да застане, да види како се поставени неговите играчи, и додека го правеше тоа, противничките играчи изгледаа како мали деца околу него, секогаш се трудеа да му ја одземат топката, но неуспешно. Можеби не е еден од најдобрите фудбалери во светот ( Сите кои ќе ги прашаш ќе ти кажат, К.Роналдо, Меси, Роналдо Бразилецот, Пеле, Марадона... итн ) но овој човек стана пример како се сака клуб и во најтешките моменти, и неговото однесување на терен и надвор од терените,ВИСТИНСКА ЛЕГЕНДА. Џабе ги споредуваш Марадона и Пеле кога гледаш секој втор ден си ги вадат очите кој бил подобар, или К.Роналдо нарцисот или останатите сега да не ги набројувам.Вијали пред некое време изјави:"Сосема е легитимен чекорот на Јуве да размислува за иднината без Дел Пиеро. Можеби неговото присуство ги плаши другите напаѓачи, тие не може да се чувствуваат опуштено и да го даваат својот максимум. Кога знаеш колку важен човек седи на клупата, едноставно не можеш да ја преземеш целосна одговорност и притоа да не го дадеш најдоброто, тоа е притисок.“Можеби некои ќе се сложат со него, можеби не... но едно е сигурно,,,


ВАКВА ЛЕГЕНДА ЈУВЕНТУС ЌЕ НЕМА ВО БЛИСКА ИДНИНА!!! ( Плачев додека го пишував текстот :place: )
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Обавезно да се гледа , лудница.
Ова ко ја и брат ми коа гледаме Милан-Јуве исти сме хаха.Иначе овој на милан спомна нешто ночерино 10 гола дал ако сака и 30 нека даде нема да биде никад боље од Пирло!
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716


Толку... Не знам што друго да кажам, уште сум во шок.. Би додал само ова. Те сакам Дел Пиеро! Поради тебе загледав фудбал, поради тебе го засакав тимов, секогаш си бил пример за човек, не само за фудбалер туку за човек! Не само на мене туку на сите! Уште од сега ми излагаат слики од денот кога ќе се вратиш во овој тим! Сите ние нетрпеливо ќе го чекаме тој ден, но сите ние знаеме дека ќе дојде! Фала ти за се!

Grande Alex, uno di noi, сега и секогаш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom