Фантом организација го преплави Скопје со плакати

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Ахам. Ај за некој месец ќе ги видам на дело античките како тебе.
Доста пропагираш катаклизми, кои се во склад со враќењето на сдс на власт.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Доста пропагираш катаклизми, кои се во склад со враќењето на сдс на власт.

мисли на промената на името.....

морам да се повторам некои почнаа пак истите прашања да ги поставуваат ...
незнам дали ја читаат темата целосно или само последните 2страни ...
нема потреба....специјална војна има од нашето осамостојување(надворешна) а сега еве и внатрешна имаме:toe:

drn drn, bla bla drn drn propali komunisti denes wannabe patrioti

znaci, si znajme koe ni e znameto, zs togas prajme znaminja? znajme kako se vikame, zs togas licni karti? znajme kaj sakame da ojme, zs ni trebet togas geografski karti?

znajme nie... VIE ZNAJTE neso voopsto, o odrodeni, osven drn drn, bla bla? :toe:

ma puknete

ти не знаеш македонски да пишеш а ми кажуваш пропали комунисти.....нема комунисти јасно ли ти е!!!!

а и еве владава применува комунистички мерки...шо ке кажеш за тоа????????знаеш кои????

абе кој ви го спопика тоа во умот дека за да се биде патриот по дифолт треба да е ДПМНЕ:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
edit: morav...

zato sho postirav Makedonskoto Sonce, "realniot" mi dade crvenko :pos2::pos2::pos2:

ubo sho se kaza deka mu smetat Makedonskoto, dan se izlazit nekoj deka navistina e realen...

@ Raydrn: kaj vide da falam vlada ili dpmne? :pipi:

inace, bas zato pisit propali komunisti, zato sho nemat komunisti, site se "propalici" :pos2:

a okolu mojot Makedonski: trebit da ti opnet nekoj ban, zs pocvis direktna raspravija so drug clen, se obrakjas so navredi kon drug clen :toe:

i bas bi sakala da te vidam da si roden vo stranstvo, pola Makedonec, i da znajs tolku kolku jas za Makedonija, tolku Makedonski (Ohridsko-Prespanski dijalekt) kolku jas, da pisis tolku kolku jas, da ja sakas Makedonija tolku kolku jas, da pravis za Makedonija tolku kolku jas :smir:

ke zborvese verojatno "se drajvam jas so karo po strito, i puljam cichka pipl. startovav da sejam: zeno giv mi bardeto, voda da se nadrinkam"

mnogu rambo si gledal ko si bil mal, ustvari us si mal, da bese golem ne ke zborvese takvi gluposti :pos2:

detule, jas ne ti se obrativ tebe, puli si rabota, odi ligaj se na amerikanci kolku im e golem nivniot...

za inaet, eve ti us ednas :)



ajt...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
kaj vide da falam vlada ili dpmne? :pipi:

inace, bas zato pisit propali komunisti, zato sho nemat komunisti, site se "propalici" :pos2:

a okolu mojot Makedonski: trebit da ti opnet nekoj ban, zs pocvis direktna raspravija so drug clen, se obrakjas so navredi kon drug clen :toe:

i bas bi sakala da te vidam da si roden vo stranstvo, pola Makedonec, i da znajs tolku kolku jas za Makedonija, tolku Makedonski (Ohridsko-Prespanski dijalekt) kolku jas, da pisis tolku kolku jas, da ja sakas Makedonija tolku kolku jas, da pravis za Makedonija tolku kolku jas :smir:

ke zborvese verojatno "se drajvam jas so karo po strito, i puljam cichka pipl. startovav da sejam: zeno giv mi bardeto, voda da se nadrinkam"

ти дека во странство затоа не ги знајш комуњариве овде
за нив ако зборуваш за Македонија, ако ја фалиш и се горедееш со нејзината богата историја тогаш мора да си од ВМРО ДПМНЕ

а за тоа дека не си ја познаваат сопствената земја та и дијалектите незјини со ова уште еднаш потврдуваат

честитки до тебе што колку толку знаеш Македонски и си се потрудила да научиш и да пишуваш, оти постојат многу Македонци родени во странство кои знаат само да зборуваат и тоа едвај а незнаат да пишуваат и не од тоа што не сакаат туку поради тоа што немало кај да научат
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Мирка не е за знамето црвеното....веруј ми за тоа одродени е.....а ниту го знаеш ниту познаваш.....реалниот баш прочитав застана да ја брани оваа држава 2001...затоа Не Е ОДРОДЕН така:toe:

1. aku pisis kristinadrndrn, ok e, ama mirka ne sum
2. kako znajs sho mislese toj? advokat? telepatija? cyberpatija?

od negoviot komentar, jasno e deka ne dade crveno za "odrodeni", tuku za "puknete". moeto "puknete" se odnesvese na onie na koi im smetat Makedonskoto Sonce, i to e jasno od mojot post. po svadba tapani ne trebit vidov kolku e satot, si se pokaza, za nego sigurno to e DPMNE simbol :toe: a za to dal bil nekade na front vo 2001va, neznam, posle nekoj negovi muabeti, ic ne mu vervam. a i prashanje e na koja strana bil ;)

3. prasav neso, ne vi se slushna, pak ke prasam

- zs kupvite krem za lice? meka vi e kozata i bez krem
- zs stampate postenski marki? mojt da se transportirat posta i bez niv
- zs na forumov pisit kajgana na nekolku mesta? znajme deka se vikat kajgana
- zs se pejt himna? znajme deka ja imame, i si ja znajme, ne mora da ja pejme nasekoe
- zs tolku mnogu raboti se praet? ili preformulirano...

zs vi smetet plakati, na koi sho pisit nekolku fakti, kad pisit deka nekolku lugje se Makedonci???
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Темата е за плакатите. Вратете се назад, отидовте премногу оф топик.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Јован, ти разликуваш национализам од патриотизам?

Патриотизам - (лат. patriota) љубов кон татковината, родољубие.
Национализам -
како идеолошки и политички израз на затворањето, самодоволноста и култот на сопствената нација што се карактеризира со националшовинизам и со потценување на правата и вредностите на другите нации.

Значи преку плакатите се искажува патриотизмот, љубовта кон својата земја. Со овие плакати никој никого не провоцира, туку се подига националната свест, тоест се искажува љубовта кон својата татковина. Провокација ќе беше ако да речеме некој стави плакати од типот на "Fuck greece" и сл.
Знам што е патриотизам а што национализам.
Ова што ни се случува во последниве месеци е национализам.
И да, немам намера да потрошам половина час за да ти приложам поприлично долга листа на докази за тоа.

И еве ви го одговорот од дечкото чиј пост го копирав тука, а кој за вас е предавник.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
edit: morav...

zato sho postirav Makedonskoto Sonce, "realniot" mi dade crvenko :pos2::pos2::pos2:
Колку ли на човек може да му биде испран мозокот, за да мисли дека половина Македонци кои живеат во Македонија се одродници ?
Најсе, еве ти мало објаснување по која залуга ти е црвенкото:
ti il si mal vo godini, il vo umot. smrdis na udbaska - skm- pepedeovca dur do tuka.
KristinaVM напиша:
(nikoj ne te navredi dur ne ripna bez nikakov povod da me vregjas, "bejbi". takvi ste, taka ve ucat, udba skola, odrodeni i nedonoseni.)
ne pisav brane, tuku negovite tutori i gazdi, ok "bejbi"? jasno mi e mnogu ubavo kakvi raboti se slucuvaa vo 91va, od familija znam. ti? tatko ti oficir? informator na jna? (e kodosh de, po novno informator velat) ili patriot(i) ste site doma?
KristinaVM напиша:
neznam zs ne te mafnet od forumov, ko pickel (mozolce?) si :toe:
KristinaVM напиша:
vas? znaci ne si Makedonec?

zs se mesas togas vo muabeti za Makedonci?:toe:
I posle se cudite zs ve "titulirame" kako predavnici ili odrodeni?
KristinaVM напиша:
i vo tursko bile kodoshi i odrodeni? :pipi:
ke pomislit covek deka ne si Makedonec il si nekakov kodosh :toe:
kodosh, dushman, neMakedonec
si se najde vo odrodeni i nedonoseni, ili vo udbashka skola? koj si imat muva...
se najde vo odrodenite? aku, sam si kaza, ad ne gresam ja dusha. pukni de, koj te onadi :) "vospitano" predavnice ^^
Значи КристинаВМ, ова погоре е твојата најсилна аргументација со која мислиш дека се справуваш со твоите неистомисленици.
- Кодоши...удбаши...одродени....вештерки и градски зверки.
У која димензија живееш ти бре ?
Доколку тебе, таму некој закочен во времето ти го пере мозокот со заостанати приказни од пред триесетина години, тоа е твој проблем.
Но немој бре твоите гадни бљувотини да ги истураш овде.
Немој, од причина што веќе почнуваш да ми личиш на неколку исфрустрирани фаци од форумов, кои мислат дека овде е местото каде што можат да си ги лечат своите комплекси.

И многу ми е чуден начинот на кој вие, кои што еднаш во две години (а можеби и поретко) ја гледате Македонија, мислите дека и помагате на државава.
Мислиш дека ќе бидеш поголема Македонка доколку половина Македонци ги направиш одродници ?
Мислиш дека ќе бидеш поголем патриот ?
Не бе душо.
Сепак остануваш она што си била и пред тоа да го напишеш - исфрустриран иселеник кој мисли дека има поголемо право од мене да одлучува за иднината на ова држава.

Никој не ти го спори правото да бидеш и да се чуствуваш како Македонец.
Тоа сепак е голема чест и гордост.
Но кочи бре малку женска главо.
Не можеш ти да бидеш повеќе загрижена за иднината на моето семејство, моите пријатели.....и преостанатите два милиона и кусур народ, од едноставна причина што ти во твојата држава, делиш сосема друга реалност од нашата овде.
Конташ ?
Затоа престани и ти и твоите пријатели, својата македонштина да докажувате преку барање одродници удбаши и дрн дрн јариња.
Престани да мислиш дека имаш поголемо право од мене да бидеш Македонец.

Деведесеттите години сечевте канџи на орлите.
Па потоа ги селевте Србите, Власите.....
После Србите на ред дојдоа Албанците.
Е сеа на ред дојде да ги селите Македонците.
Еве една добронамерна сугестија од мене:
- Ај молим те веќе не ни помагајте.
Или евентуално сменете го начинот на помагање.
Сменете си ја свеста и сватете дека овде нема предавници одродници удбаши.....туку само загрижени граѓани.
Афирмирајте ја Македонија во државата во која егзистирате.
Така најмногу ќе ни помогнете.
ubo sho se kaza deka mu smetat Makedonskoto, dan se izlazit nekoj deka navistina e realen...
Не бре залутана душичко. Во голема заблуда си.
Еве специјално за тебе едно во 3Д варијанта.



Но сепак, за мене највалидно си е МАКЕДОНСКОТО ОФИЦИЈАЛНО ДРЖАВНО ЗНАМЕ. Не си знаела дека го имаме ?
Или ова подолу за вас е вентилатор ???



od negoviot komentar, jasno e deka ne dade crveno za "odrodeni", tuku za "puknete". Moeto "puknete" se odnesvese na onie na koi im smetat Makedonskoto Sonce, i to e jasno od mojot post. Po svadba tapani ne trebit vidov kolku e satot, si se pokaza, za nego sigurno to e DPMNE simbol :toe: a za to dal bil nekade na front vo 2001va, neznam, posle nekoj negovi muabeti, ic ne mu vervam. A i prashanje e na koja strana bil ;)
Ова не би го коментирал од причина што тогаш би бил ист како тебе :tapp:
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
:pos2:

sakas da kazis deka nemalo UDBA, KOS, kodoshi i odrodeni? :pipi:

inace, za mene Makedonsko Zname e Sonceto. Momentalnoto Drzavno zname e produkt na sramno predavstvo od tie koi ti, i onie komu citatite koi si gi izdvoil se nameneti (suicid mesiah i drugi), gi branite.

analogno na toa, samite nametnuvate neubavi misli deka rabotite za nekoi ne-Makedonski interesi.

Tocno, odrodeni za onie koi se Makedonci po rod, ko toj suicidniot, koi se ligavat na razni srbi, bugari, grci i so znam jas komu se.

Nesto muvata, kapata? :toe:

Nedonoseni - za site koi ja vodea drzavata od 44ta do sega, vklucuvakji gi i ljuBco (koj ne samo sho e nedonosen, tuku e i odroden i predavnik i treba da se sudi), i site funkcioneri na DPMNE koi isto kako nivnite kolegi od SDS i drugite partii ja upropastivte drzavata.

Kapata, muvata? :toe:

Inace, djabe se obidvate da ja diskreditirate emigracijata, toj film ne go gledate, kolku i da vi e fetish :baeh:

Dokolku si zastanal da ja branis Makedonija vo 2001va, super.

I djabe se obidvis da me piknis vo nekoe dpmne fioce, gi preziram predavnicite bez razlika na partiska knishka :pipi:

A za tvoj i drugi inaeti, ke se potrudam da imat letovo barem uste nekolku slicni akcii (nemam nisto so ovaa), pa gledajte plakati i materijali polni so Makedonshtina, a na koj mu smetat - srekjen pat.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Inace, djabe se obidvate da ja diskreditirate emigracijata, toj film ne go gledate, kolku i da vi e fetish :baeh:
Јас ни најмалку не пробувам да ја дискредитирам емиграцијата. Напротив, ти си таа што дискредитираш голем број Македонци.
A za tvoj i drugi inaeti, ke se potrudam da imat letovo barem uste nekolku slicni akcii (nemam nisto so ovaa), pa gledajte plakati i materijali polni so Makedonshtina, a na koj mu smetat - srekjen pat.
Во тоа што мислите дека на Македонецот му требат флаери да осознае дека е Македонец, е и најголемата ваша заблуда.

А да пробаше во Германија направиш некоја слична акција ?
На пример големи паноа пред Германскиот Бундестаг на кој со големи букви ќе пишува: Сменете ја вашата политика спрема Македонија.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Колку ли на човек може да му биде испран мозокот, за да мисли дека половина Македонци кои живеат во Македонија се одродници ?
Најсе, еве ти мало објаснување по која залуга ти е црвенкото:





Значи КристинаВМ, ова погоре е твојата најсилна аргументација со која мислиш дека се справуваш со твоите неистомисленици.
- Кодоши...удбаши...одродени....вештерки и градски зверки.
У која димензија живееш ти бре ?
Доколку тебе, таму некој закочен во времето ти го пере мозокот со заостанати приказни од пред триесетина години, тоа е твој проблем.
Но немој бре твоите гадни бљувотини да ги истураш овде.
Немој, од причина што веќе почнуваш да ми личиш на неколку исфрустрирани фаци од форумов, кои мислат дека овде е местото каде што можат да си ги лечат своите комплекси.

И многу ми е чуден начинот на кој вие, кои што еднаш во две години (а можеби и поретко) ја гледате Македонија, мислите дека и помагате на државава.
Мислиш дека ќе бидеш поголема Македонка доколку половина Македонци ги направиш одродници ?
Мислиш дека ќе бидеш поголем патриот ?
Не бе душо.
Сепак остануваш она што си била и пред тоа да го напишеш - исфрустриран иселеник кој мисли дека има поголемо право од мене да одлучува за иднината на ова држава.

Никој не ти го спори правото да бидеш и да се чуствуваш како Македонец.
Тоа сепак е голема чест и гордост.
Но кочи бре малку женска главо.
Не можеш ти да бидеш повеќе загрижена за иднината на моето семејство, моите пријатели.....и преостанатите два милиона и кусур народ, од едноставна причина што ти во твојата држава, делиш сосема друга реалност од нашата овде.
Конташ ?
Затоа престани и ти и твоите пријатели, својата македонштина да докажувате преку барање одродници удбаши и дрн дрн јариња.
Престани да мислиш дека имаш поголемо право од мене да бидеш Македонец.

Деведесеттите години сечевте канџи на орлите.
Па потоа ги селевте Србите, Власите.....
После Србите на ред дојдоа Албанците.
Е сеа на ред дојде да ги селите Македонците.
Еве една добронамерна сугестија од мене:
- Ај молим те веќе не ни помагајте.
Или евентуално сменете го начинот на помагање.
Сменете си ја свеста и сватете дека овде нема предавници одродници удбаши.....туку само загрижени граѓани.
Афирмирајте ја Македонија во државата во која егзистирате.
Така најмногу ќе ни помогнете.
Не бре залутана душичко. Во голема заблуда си.
Еве специјално за тебе едно во 3Д варијанта.



Но сепак, за мене највалидно си е МАКЕДОНСКОТО ОФИЦИЈАЛНО ДРЖАВНО ЗНАМЕ. Не си знаела дека го имаме ?
Или ова подолу за вас е вентилатор ???



Ова не би го коментирал од причина што тогаш би бил ист како тебе :tapp:


убаво објаснето....и како БЕЕЕ не можам да поверувам дека ако не си ДПМНЕ СИ ПРЕДАВНИК
како ли ги убедија лугево бе:tapp::tapp::tapp::tapp:

па си удбаш дрн дрн...јна и нема аргументи:tapp::tapp::tapp::tapp:


зарем не мислат со своја глава бе па па..:vozbud:

треба ли друг да ми каже од окој К“Р дете сум бе:tapp::tapp:


оваа ВЛАДА направи најголем раздор покрај неколкуте рекламни спотови БИКОВИ(да ги наденат) а и за пофалба се реформите(имам кажано ипретходно) но ете нема ефект:toe:

а борбата против криминалот се претвори во камуфлирана поддршка:toe:

:pos2:

sakas da kazis deka nemalo UDBA, KOS, kodoshi i odrodeni? :pipi:

inace, za mene Makedonsko Zname e Sonceto. Momentalnoto Drzavno zname e produkt na sramno predavstvo od tie koi ti, i onie komu citatite koi si gi izdvoil se nameneti (suicid mesiah i drugi), gi branite.

analogno na toa, samite nametnuvate neubavi misli deka rabotite za nekoi ne-Makedonski interesi.

Tocno, odrodeni za onie koi se Makedonci po rod, ko toj suicidniot, koi se ligavat na razni srbi, bugari, grci i so znam jas komu se.

Nesto muvata, kapata? :toe:

Nedonoseni - za site koi ja vodea drzavata od 44ta do sega, vklucuvakji gi i ljuBco (koj ne samo sho e nedonosen, tuku e i odroden i predavnik i treba da se sudi), i site funkcioneri na DPMNE koi isto kako nivnite kolegi od SDS i drugite partii ja upropastivte drzavata.

Kapata, muvata? :toe:

Inace, djabe se obidvate da ja diskreditirate emigracijata, toj film ne go gledate, kolku i da vi e fetish :baeh:

Dokolku si zastanal da ja branis Makedonija vo 2001va, super.

I djabe se obidvis da me piknis vo nekoe dpmne fioce, gi preziram predavnicite bez razlika na partiska knishka :pipi:

A za tvoj i drugi inaeti, ke se potrudam da imat letovo barem uste nekolku slicni akcii (nemam nisto so ovaa), pa gledajte plakati i materijali polni so Makedonshtina, a na koj mu smetat - srekjen pat.
нјамногу БГ пасоши има ДПМНЕ:uvo::uvo::uvo::uvo:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
нјамногу БГ пасоши има ДПМНЕ:uvo::uvo::uvo::uvo:
Без никакви факти, докази се бламираш.

Ај да те просветлам, во Струмица како СДС-овски град токму членови на таа партија, поврзани меѓу себе со партиски и роднински врски се сопственици на бугарски пасоши.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
@raydrndrn: paradoksot vo tvoite postovi ke gi prepisam na drogi ili sho znam jas...

vo eden ist post me obvinvas deka "ako ne e od dpmne e predavnik"

i vo istiot post me citiras kaj so jas pisam deka i tie od dpmne gi smetam za nedonoseni politicari, a na ljuBco deka treba da mu se sudi.

lesno ti e...

@ (ne)realen: jas Makedoncite gi sakam i pocituvam. Koj imat um ke razberit.

a za "prefrlanjeto topkata", ko ke zastanis TI pred bihacka so panoa na koj ke pisit

PRESTANETE DA GO DELITE I KRADITE NARODOT, I DA SE PODSMEVATE NA MAKEDONSKATA ISTORIJA

togas mojs mene da mi kazvas nesto, be "mashko". do togas, imas tema... i pak, temata ne sum jas.

ama ko i sekogas do sega, a ne vi cini nekoj (ne gi obozava brane i bandata) odma udri po licna diskreditacija.

pa kako da ne ve narekvam udbasi i predavnici, ko takvi metodi koristite???
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Без никакви факти, докази се бламираш.

Ај да те просветлам, во Струмица како СДС-овски град токму членови на таа партија, поврзани меѓу себе со партиски и роднински врски се сопственици на бугарски пасоши.
Во Струмица барем, има секакви со БГ пасоши...и од СДСМ и од ВМРО...и неутрални...
А познавам неколкумина од високите структури на СДСМ од Струмица кои имаат БГ пасош...така да, неможе да се прави стереотип дека само ВМРО-вци имаат БГ пасоши.
За мене, сите со такви пасоши се ПРЕДАВНИЦИ и ништо повеќе од тоа.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Ако продолжите да го терате муабетов и на темава во насока на СДСМ-ВМРО ќе бидете банирани од тема.


1. Ниту има докази дека владата стои позади банерите
2. Ниту тие се навредливи


Затоа поштедете не' од шпекулации и етикетирања.

Кога некој од странство ќе ве запраша кои се најголемите личности во историјата на Македонија, имате со што да се пофалите.

По овие личности Македонија е распознавана и тие се маркер на нашата историја како народ.

Како што во спортот тоа се нашите освојувачи на медали, трофеи и слично, со кои се репрезентираме во светот на спортот и сме горди што потекнуваат од Македонија, така и во овој случај.

Не би требало да има никаков предмет на расправија за или против плакатите.
Очигледно само на одредени членови им пречи, бидејќи овие плакати никако неможат да се поврзат со нивната политичка опција и интересите што ги застапува.
Па од таму сомнежот кој стоел позади плакативе, па ајде дискусијата ќе ја внесуваме во партиска димензија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom