Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Дискусија во форумот 'Образование' започната од ASimov, 31 јануари 2011.

 1. DrMTR

  DrMTR

  Член од:
  18 септември 2014
  Мислења:
  583
  Допаѓања:
  462
  Дечки, потребно ми е да ја земам дипломата од средно од факултет за вработување. Дали ке ми ја дадат ако појдам на студентски, и како оди оваа работа? Ја даваат на реверс ( да се врати после одредено време) или?
   
 2. Dani

  Dani 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  19.599
  Допаѓања:
  40.363
  Оди на студентски, ќе ти ја дадат
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kazioX

  kazioX Примерен форумџија

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  2.985
  Допаѓања:
  7.572
  Нешто за овие предмети да каже некој?
  -Анализа и дизајн на ИС
  -Објектно-ориентирана анализа и дизајн
  -Напреден веб дизајн
  -Анализа на софтверски барања
  -Управување со техничка поддршка
  -Иновации во ИКТ
  -Методологија на истражувањето во икт
   
 4. Dani

  Dani 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  19.599
  Допаѓања:
  40.363
  ООАД = Менаџмент на информациски системи (UML)
  На хартија се полагаат задачи

  НВД = front-end
  JS, Canvas, Bootstrap, Vue.js, SASS
  Се полагаат практично задачи и теорија на етест
   
  На kazioX му/ѝ се допаѓа ова.
 5. TakeItEasy

  TakeItEasy

  Член од:
  14 август 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Мислење за предметиве? Што се учи, како се полага?
  Интерактивни апликации.
  Интернет програмирање.
  ИТ системи за учење.
   
 6. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.249
  Допаѓања:
  7.444
  Ако сакаш полесна комбинација: Ит системи + интерактивни
  Ако сакаш помачна комбинација: интернет програмирање + интерактивни/ит

  Интернет многу слабо поминуваат луѓе на втор колоквиум и скалирано мора проект да прават да положат, проектот Лошковска ти оценува и тука е интересниот дел на предметот). Се учи javascript
  Интерактивни и слабо да напраиш некој дел, се вадиш на теорија (ги имаш прашањата ко квиз нешто блабла). И на двата имаш материјали. само што тука ептен може да ти се падне од материјалтие исто, па само прекуцуваш. Се учи jquery и малку javascript
  Ит системи го немам слушано, Миле го држел и мислам проект се прави само нешто.
   
  На Гард и TakeItEasy им се допаѓа ова.
 7. Yolo

  Yolo

  Член од:
  14 јануари 2016
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  14
  Искуства и мислење за Вовед во информатика (по ново Вовед во компјутерските науки)?
   
 8. dmil

  dmil

  Член од:
  6 септември 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Дали поднесе молба и ако да дали доби одговор? Јас уште од понеделник чекам одговор и не знам дали треба да ги бркам по канцеларии за одговор или само да чекам (надежно) да одговорат.
   
 9. TakeItEasy

  TakeItEasy

  Член од:
  14 август 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Ахам, а по што се учи следно javascript? Да не испадне бирам се полесно колку да пројдам и на крај не научам важни работи...
  --- Споено дупло мислење, 13 септември 2018 ---
  Ако е ист новиот како стариот вовед во информатика тогаш многу е лесен.Прв колоквиум се учи нешто историја и libreoffice. Втор колоквиум се некои апликации за слики како scribus глупости и многу е лесно. Се полага теорија и пракса
   
 10. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.249
  Допаѓања:
  7.444
  Како мислиш следно јаваскрипт? Абе како да ти кажам, тоа што го учиш е корисно, реално фронт и бек енд е парата во денешно време, ама дека ќе научиш нешто од предметиве си нема врска. Нека ти служат само за вовед, да се запознаеш во структура и функционирањето, ти ќе имаш материјали и ќе гледаш да положиш, доста глупости и небитни работи има во предметите, ама како вовед и запознавање во нешто што е битно, би ти советувал да ги земеш. После имаш уште многу предмети надоградување и проширување на овие два, кои се некое надоградување на вовед во интернет/веб дизајн. Ако те влече тоа, земај ги интерактивни и интернет, ќе направиш правилен избор
   
  На TakeItEasy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. марко414

  марко414

  Член од:
  5 октомври 2008
  Мислења:
  1.260
  Допаѓања:
  276
  Ќе ти вратат, чекаат прво сите молби да ги соберат па после одговараат.
   
  На dmil му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.579
  Допаѓања:
  4.798
  ИТ системи за учење е лесен предмет за положување, НО, многу захтевен.
  1. Предавањата се задолжителни (носат 20% од оцената). Ако те нема на списоците, ќе мораш многу повеќе поени да правиш на етест + проекти.
  2. Имаш 2 проекти за правење (по еден од колоквиум), исто така захтевни што одзимаат време. Тимски се проектните, така што во сите маки барем ќе се дружите.
  3. Дел од материјалот е интересен, но, постојат такви делови што ќе ти се смачи да седиш 4 часа слушајќи го предавањето.
  Сумарно, ќе изгубиш многу време за предметот, но нема да имаш потенцијални маки со оценката како што е случај со лошковска и нејзиниот предмет Интернет програмирање. Колку и да научиш основи на Јаваскрипт, од истата жена може да имаш трауми. А од друга страна, ако тоа те влече, слободно слимни си курс на Удеми (пиратериски ќе го побараш), па многу повеќе ќе научиш. :) ИП значи лесно се поминува колоквиумот со солидни поени, но тука постои (не)задолжителен проект што е претерано захтевен и ќе ти одземе можеби и недели за да го средиш комплетно. Од друга страна, истиот тој проект го оценува СЛ и големи се шансите да ти стави негативни поени (од положен да преминеш во паднат, а целта ти била повисока оценка). Да заклучам, одбегнувај ја женава ако сакаш да имаш подобро искуство со факултетот.
  Интерактивни ако го одбереш, нема да погрешиш. Корисен предмет е.
   
  Последно уредено: 14 септември 2018
  На TakeItEasy и FilipMKD007 им се допаѓа ова.
 13. mankanos

  mankanos

  Член од:
  6 февруари 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
  Немам се уште ..
   
 14. Yolo

  Yolo

  Член од:
  14 јануари 2016
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  14
  https://mf.edu.mk/sites/default/files/voved_vo_kompjuterskite_nauki, MEUKIM014.pdf
   
 15. advanced

  advanced

  Член од:
  18 април 2014
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  1
  Оваа година најверојатно нема да има проект по Интернет програмирање така му кажала Лошковска на консултации на еден колега, но најубаво некој да ја праша уште еднаш...
   
  Последно уредено: 14 септември 2018

Сподели преку: