Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Нови VS Стари студиски програми:
Интернет, мрежи и безбедност = Мрежни технологии
Компјутерска едукација = Компјутерска едукација
Компјутерски науки = Академски студии по информатика
Компјутерско инженерство = Информатика и компјутерско инженерство
Примена на информациски технологии = Примена на е-технологии
Софтверско инженерство и информациски системи = Компјутерски науки и инженерствo
Software engineering and information systems = Англиски-Компјутерски науки и инженерствo
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
82
Поени од реакции
77
Каде се купува
Универзитетска пријава за запишување со 50 денари таксена марка???
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
82
Поени од реакции
77
Треба да паничам околу старт на Факултет? Сега ќе бидам прва година, ќе се запишувам на Софтверско инжинерство. Вака ми беше и со средно кога транзиционирав од основно ама кога сконтав како е ми олесна многу.
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Треба да паничам околу старт на Факултет? Сега ќе бидам прва година, ќе се запишувам на Софтверско инжинерство. Вака ми беше и со средно кога транзиционирав од основно ама кога сконтав како е ми олесна многу.
Другар на факултетов никој не се замара, можда 3-4ца професори/асистенти, само лабаво не мора притисок да си ствараш без потреба.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Ај некој што знае добро Unix Bash ако може да ми пише, да го прашам нешто.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Напредно програмирање можам ли да го земам како изборен на ПЕТ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.308
А покрај напредно друг кој да земам, интернет програмирање или?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ти си знаеш. Што те интересира повеќе :D

Можеш и од други смерови и од други семестри изборни предмети да запишуваш.
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здравоо, сакам да прашам во врска со предметот Алгоритми и податочни структури . Да не знаете некој што дава часови или од кај да учам ? Книги нешто што би ми помогнало . :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Реално мислење за некои од следниве предмети ако може?

Напреден веб дизајн
Методологија на истражувањето во ИКТ
Веб базирани системи
Иновации во ИКТ
Веб програмирање

Кажувајте ги предностите и недостатоците. Искуството ме научи дека не е важно кои технологии се предаваат на предметот, ако за истите тие технологии треба денови (и недели понекогаш) губење за да ги научиме сами од нет поради нивната (не)способност да ни предадат како што треба. :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Напредно програмирање можам ли да го земам како изборен на ПЕТ?
Мој совет ти е да не го зимаш сега освен ако не си 4та година. Зошто? Бидејќи предметот е доста обемен, па не препорачувам да го учиш кога имаш и други захтевни предмети. Голем дел од тие што ги знам што се залетаа и што го запишаа, воопшто не постигнаа да го спремат предметот како што треба. Бидејќи е корисен, јас би го чувал за седми семестар, кога ќе се сите изборни, па можеш да направиш комбинација на предмети која би можел да постигнеш да ја спремиш.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.308
Мој совет, подобро порано.

Во последната година многу веројатно веќе ќе појде на пракса/работа, па ќе бара лесни предмети за кои нема да има потреба да оди на предавања и да учи многу.
Од друга страна ќе стекне знаење кое ќе може да го покаже при интервјуто за пракса/работа.
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Дали ако имам положено предмет можам да го запишам пак за повисока оцена и каква е процедурата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom