Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Што е разлика од Компјутерски науки и комјутерско инжинерство и што е подобро
 
Член од
6 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
6
Може некој да ми каже што се пише во "Краткиот опис" за молба на промена на студиска програма?
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Некој ако држи часови C нека ме контактира да го прашам нешто.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Може некој да ми каже што се пише во "Краткиот опис" за молба на промена на студиска програма?
Што и да напишеш ќе ти одобрат, секако одиш во приватна квота ако немаш доволно просек.

Мислам дека е 8.5
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки, потребно ми е да ја земам дипломата од средно од факултет за вработување. Дали ке ми ја дадат ако појдам на студентски, и како оди оваа работа? Ја даваат на реверс ( да се врати после одредено време) или?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
Дечки, потребно ми е да ја земам дипломата од средно од факултет за вработување. Дали ке ми ја дадат ако појдам на студентски, и како оди оваа работа? Ја даваат на реверс ( да се врати после одредено време) или?
Оди на студентски, ќе ти ја дадат
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Нешто за овие предмети да каже некој?
-Анализа и дизајн на ИС
-Објектно-ориентирана анализа и дизајн
-Напреден веб дизајн
-Анализа на софтверски барања
-Управување со техничка поддршка
-Иновации во ИКТ
-Методологија на истражувањето во икт
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
Нешто за овие предмети да каже некој?
-Анализа и дизајн на ИС
-Објектно-ориентирана анализа и дизајн
-Напреден веб дизајн
-Анализа на софтверски барања
-Управување со техничка поддршка
-Иновации во ИКТ
-Методологија на истражувањето во икт
ООАД = Менаџмент на информациски системи (UML)
На хартија се полагаат задачи

НВД = front-end
JS, Canvas, Bootstrap, Vue.js, SASS
Се полагаат практично задачи и теорија на етест
 
Член од
14 август 2017
Мислења
9
Поени од реакции
0
Мислење за предметиве? Што се учи, како се полага?
Интерактивни апликации.
Интернет програмирање.
ИТ системи за учење.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Мислење за предметиве? Што се учи, како се полага?
Интерактивни апликации.
Интернет програмирање.
ИТ системи за учење.
Ако сакаш полесна комбинација: Ит системи + интерактивни
Ако сакаш помачна комбинација: интернет програмирање + интерактивни/ит

Интернет многу слабо поминуваат луѓе на втор колоквиум и скалирано мора проект да прават да положат, проектот Лошковска ти оценува и тука е интересниот дел на предметот). Се учи javascript
Интерактивни и слабо да напраиш некој дел, се вадиш на теорија (ги имаш прашањата ко квиз нешто блабла). И на двата имаш материјали. само што тука ептен може да ти се падне од материјалтие исто, па само прекуцуваш. Се учи jquery и малку javascript
Ит системи го немам слушано, Миле го држел и мислам проект се прави само нешто.
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Искуства и мислење за Вовед во информатика (по ново Вовед во компјутерските науки)?
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Може некој да ми каже што се пише во "Краткиот опис" за молба на промена на студиска програма?
Дали поднесе молба и ако да дали доби одговор? Јас уште од понеделник чекам одговор и не знам дали треба да ги бркам по канцеларии за одговор или само да чекам (надежно) да одговорат.
 
Член од
14 август 2017
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ако сакаш полесна комбинација: Ит системи + интерактивни
Ако сакаш помачна комбинација: интернет програмирање + интерактивни/ит

Интернет многу слабо поминуваат луѓе на втор колоквиум и скалирано мора проект да прават да положат, проектот Лошковска ти оценува и тука е интересниот дел на предметот). Се учи javascript
Интерактивни и слабо да напраиш некој дел, се вадиш на теорија (ги имаш прашањата ко квиз нешто блабла). И на двата имаш материјали. само што тука ептен може да ти се падне од материјалтие исто, па само прекуцуваш. Се учи jquery и малку javascript
Ит системи го немам слушано, Миле го држел и мислам проект се прави само нешто.
Ахам, а по што се учи следно javascript? Да не испадне бирам се полесно колку да пројдам и на крај не научам важни работи...[DOUBLEPOST=1536875881][/DOUBLEPOST]
Искуства и мислење за Вовед во информатика (по ново Вовед во компјутерските науки)?
Ако е ист новиот како стариот вовед во информатика тогаш многу е лесен.Прв колоквиум се учи нешто историја и libreoffice. Втор колоквиум се некои апликации за слики како scribus глупости и многу е лесно. Се полага теорија и пракса
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Ахам, а по што се учи следно javascript? Да не испадне бирам се полесно колку да пројдам и на крај не научам важни работи...[DOUBLEPOST=1536875881][/DOUBLEPOST]
Ако е ист новиот како стариот вовед во информатика тогаш многу е лесен.Прв колоквиум се учи нешто историја и libreoffice. Втор колоквиум се некои апликации за слики како scribus глупости и многу е лесно. Се полага теорија и пракса
Како мислиш следно јаваскрипт? Абе како да ти кажам, тоа што го учиш е корисно, реално фронт и бек енд е парата во денешно време, ама дека ќе научиш нешто од предметиве си нема врска. Нека ти служат само за вовед, да се запознаеш во структура и функционирањето, ти ќе имаш материјали и ќе гледаш да положиш, доста глупости и небитни работи има во предметите, ама како вовед и запознавање во нешто што е битно, би ти советувал да ги земеш. После имаш уште многу предмети надоградување и проширување на овие два, кои се некое надоградување на вовед во интернет/веб дизајн. Ако те влече тоа, земај ги интерактивни и интернет, ќе направиш правилен избор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom