Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Ejj па супер.
Ја мислев ќе ми треба некоја збирка дека како што ме плашеа постариве-, 2+2 на предавање ,3*6 на вежби , на испит докажи пилотот колкава му е косата ако вчера јадел грав.
иначе учам од
Calculus Early Transcendentals 10th Ed - Howard Anton, Iril Bivens & Stephen Davis
За таа збориш така?
Не сo дo тoлку зaдaчите сепaк би ти препoрaчaл дa си јa земеш збиркaтa сo испитни и кoлквиумски зaдaчи пд кoпирницaтa нa ТМФ зa дa гo видиш пoдетaлнo стилoт нa зaдaчите иaкo oд сесијa дo сесијa гo менувaaт пoмaлку или пoвеќе зaвиси штo ксмет имaш
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.128
Ejj па супер.
Ја мислев ќе ми треба некоја збирка дека како што ме плашеа постариве-, 2+2 на предавање ,3*6 на вежби , на испит докажи пилотот колкава му е косата ако вчера јадел грав.
иначе учам од
Calculus Early Transcendentals 10th Ed - Howard Anton, Iril Bivens & Stephen Davis
За таа збориш така?
Па за таа што ти ви кажале на предавање. Јас кога слушав мислам дека 7ма едиција ја користев. Е сега нормално може да се случи да падне задача каква што нема во книгата (не значи дека не е од материјалот), ама ако добро си ги сфатил работите не би требало да имаш проблеми. Исто е убаво да ги имаш и испитните задачи (како што спомнаа погоре) за да имаш некоја претстава за тежината на колоквиумот.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Друштво дајте некои презентации за LESS и/или SASS по било кој предмет што имате учено (претпоставувам Веб дизајн или Напреден веб дизајн) :pipi:
 
Член од
13 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Lugje, moze nekoj da mi objasni kako ide ocenuvanjeto poso sekoj profesor po nesto kaza ali ja pak ne sfativ celosno. Spored toa so go kazaa za ocena - treba da polozis 2 kolokviumi na semestar i ona laboratoriski i auditoriski vezbi davaat po nesto poeni. Samo toa e ? Posto gledam nesto se spomnuva i ispit, ako moze na kratko da mi pojasnite :)
 
Член од
10 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
На кој начин се полага Професионални вештини во прва година ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.228
Поени од реакции
57.945
На кој начин се полага Професионални вештини во прва година ?
Нема класично полагање, туку правиш 2 проекти.
Првиот проект е пишување мотивационо писмо, CV и мејл за некој оглас за работа.
Вториот проект е академско и техничко пишување. На проектната задача од матура ќе треба резиме и заклучок да напишеш.
Поени носи и присуство на предавањата.

Вака беше пред 2 години.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.552
Lugje, moze nekoj da mi objasni kako ide ocenuvanjeto poso sekoj profesor po nesto kaza ali ja pak ne sfativ celosno. Spored toa so go kazaa za ocena - treba da polozis 2 kolokviumi na semestar i ona laboratoriski i auditoriski vezbi davaat po nesto poeni. Samo toa e ? Posto gledam nesto se spomnuva i ispit, ako moze na kratko da mi pojasnite :)
Во главно најголем број од предметите можат да се положат доколку ги положиш двата колоквиуми, а доколку не ги положиш идеш на испит. За вежбите аудиториските не носат поени, а лабараториските се задолжителни за потпис и носат поени.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Кога ги добивте индексите? Ние бруцошите уште си ги чекаме. Ако не се лажам, само финкашите сме без индекс моментално.:facepalm:
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
10.577
Ги има некој купено книгите за прва година? Ако ги има ме интересира дали некоја од нив е на англиски.
 

nkL

The Creator
Член од
20 декември 2013
Мислења
34
Поени од реакции
7
Ги има некој купено книгите за прва година? Ако ги има ме интересира дали некоја од нив е на англиски.
Од кај тоа книги за прва, тоа шо СП спомна 10 книги нетреба да ги земеш сите ваљда
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
10.577
Од кај тоа книги за прва, тоа шо СП спомна 10 книги нетреба да ги земеш сите ваљда
Не земав ниедна јас, ги имам во пдф на англиски па затоа прашувам дали има некоја на македонски што може да ја земам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom