Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Не ти требаат на македонски, привикни се на англиски. Цела литература(книги) е на англиски во другите години што според мене е подобро. Единствен проблем што може да ти направат за време на колок / испити е во лошото и конфузно преведување на поимите, во кои некогаш и тие самите незнаат дали да го преведат или да го остават стандардниот поим.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Доколку не ги слушам предавањата кај Ласко по Професионални вештини каква оценка би можел да имам ако на време ја предадам проектната/семинарската?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.228
Поени од реакции
57.945
Доколку не ги слушам предавањата кај Ласко по Професионални вештини каква оценка би можел да имам ако на време ја предадам проектната/семинарската?
Јас кога слушав кај Ласко, ако не се лажам 20 поена даваше за присуство и активност и по 40 поена за секој од проектите.

Што значи 80 поена максимум или 8ца. Ако ти пушти еден поен ќе имаш 9ка.

Но зависи колку добро ќе ти бидат изработени проектите. Можда ни за 6ка ќе нема :D
 
Член од
10 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
За калкулус 1 од каде може да се најдат задачи за решавање освен тие од книгата што се после секоја лекција? И дали може да се најдат примери за тоа какви видови на задачи паѓаат на колоквиум ?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Но зависи колку добро ќе ти бидат изработени проектите. Можда ни за 6ка ќе нема :D
Сакаш да кажеш дека постои студент што го презапишал професионални вештини?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.228
Поени од реакции
57.945
Сакаш да кажеш дека постои студент што го презапишал професионални вештини?
Дa не менувaa фaкултет, ќе имaше и тaкви :D

Претпoстaвувaм декa предaден прoект не знaчи и пoлoжен предмет. Гледaм вo резултaтите oд нaшa генерaцијa имaлo и некoлку штo немaле 50% oд двaтa прoекти.
Не верувaм декa ќе им дaдaт oценa aкo скрoз јa прoмaшиле темaтa. Мoжеби зa следни сесии прaвеле кoрекции.
Не знaм. Фaлa бoгу не сум дoшoл дo тaму :D
 

8A

2 + 2 = 5
Член од
15 јануари 2009
Мислења
78
Поени од реакции
11
Дали знаете дали лабораториските вежби за прва година (по структурно) почнуваат од оваа недела и дали треба да одиме на терминот за кој гласавме на анкетата за избор на група и термин на courses или ќе не известат точно кога да одиме ?
 
Последно уредено:

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Дали знаете дали лабораториските вежби за прва година (по структурно) почнуваат од оваа недела и дали треба да одиме на терминот за кој гласавме на анкетата за избор на група и термин на courses или ќе не известат точно кога да одиме ?
Откако забранија демонстратори поради новиот закон, нема логика асистент да држи лабораториски вежби како што тоа го правеа демонстраторите, посебно при такви предмети (пример Структурно) каде што е огромен бројот на студенти. Така да, сигурно ќе ги решавате од дома а идењето на лабораториските е од консултативна природа, додека пак изборот на група / термин е за да не се случи да дојдете сите на еден термин. (Сепак, можеш кога сакаш да си дојдеш, евиденција нема кој во која група е :D)
Провери си на e-lab.finki.ukim.mk > структурно програмирање > lab.
Доколку ти се понудени задачи и овозможен пристап значи дека почнувате од оваа недела.
 

nkL

The Creator
Член од
20 декември 2013
Мислења
34
Поени од реакции
7
Имал некој професионални вештини кај Стојкоска Билјана, задолжително е да се иде?
 
Член од
13 август 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zosto koga odam na code.finki.ukim.mk pisuva user is missing sto da pram? I kaj se tie lab strukturno zadaci ?
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.153
Поени од реакции
4.598
Доколку не ги слушам предавањата кај Ласко по Професионални вештини каква оценка би можел да имам ако на време ја предадам проектната/семинарската?
Лани баш кај него бев професионални вештини, не бев на ниедно предавање и имав 8ца, за првиот проект сите бодови ги имав за вториот нешто помалце. Мислам дека можеш и 9ка без присуство, за 10ка мислам требаше да имаш по некое присуство и плус да предаваш за вториот проект нешто така беше, само ја не се замарав ич па затоа и не знам точно како иде:)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
10.577
Вчера не бев во Скопје и ги испуштив лабораториските вежби во терминот што ми беше. Задачите ги решив дома. Прават некој проблем ако испуштиш лабораториски вежби?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom