Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

nkL

The Creator
Член од
20 декември 2013
Мислења
34
Поени од реакции
7
Вчера не бев во Скопје и ги испуштив лабораториските вежби во терминот што ми беше. Задачите ги решив дома. Прават некој проблем ако испуштиш лабораториски вежби?
Ти кажуваат за секој предмет посебно на првото предавање, колку бараат од лаб вежби. Мислам дека 2 смееш да пропуштиш ама незнам дали е исто сегде
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.153
Поени од реакции
4.598
Вчера не бев во Скопје и ги испуштив лабораториските вежби во терминот што ми беше. Задачите ги решив дома. Прават некој проблем ако испуштиш лабораториски вежби?
Види како ќе се изработуваат лабораториските вежби, ако имаш пристап до code од дома значи од дома може да решаваш, а дадените термини се за консултации и евентуално да ги браниш (да објасниш како си решил и да одговориш на прашања од асистентот). Иначе тоа со терминот нема врска, можеш во друг термин да отидеш да кажеш дека не си можел неделава во твојот термин, а за испуштање имаш право една/две лабораториски да испуштиш ..
 
Член од
6 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Хипотетички зборено, ако некој човек ( јас ) е толку глуп што му се смачило од финки уште од сега ( 1ва година ) и покрај тоа што му идат предметите, кога ќе биде најбрзиот момент кога човекот ќе може да избега и да оди на друг факултет? :sramezliv:

плус - Од кој семестар ќе почне на друг факултет и дали има можност да се полагаат предметите што тој не ги слушал ако фати да учи човеков за растпуст итн за да не почиња од 1в семестар пак (збориме ако се иде на факултет со неповрзани предмети). :yid::yid::yid:
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Хипотетички зборено, ако некој човек ( јас ) е толку глуп што му се смачило од финки уште од сега ( 1ва година ) и покрај тоа што му идат предметите, кога ќе биде најбрзиот момент кога човекот ќе може да избега и да оди на друг факултет? :sramezliv:

плус - Од кој семестар ќе почне на друг факултет и дали има можност да се полагаат предметите што тој не ги слушал ако фати да учи човеков за растпуст итн за да не почиња од 1в семестар пак (збориме ако се иде на факултет со неповрзани предмети). :yid::yid::yid:
Ќе ти признаат колку предмети можат. Јас се префрлив од Европски на ФИНКИ и ми признаа 6/8 предмети, ама не ми дозволија да ги полагам во испитна тие што не ми ги признаа и морав да ги слушам.
Чисто информативно ме интересира, не мора да одговориш, на кој факултет планираш да бегаш? :)
 
Член од
6 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Ќе ти признаат колку предмети можат. Јас се префрлив од Европски на ФИНКИ и ми признаа 6/8 предмети, ама не ми дозволија да ги полагам во испитна тие што не ми ги признаа и морав да ги слушам.
Чисто информативно ме интересира, не мора да одговориш, на кој факултет планираш да бегаш? :)
Па, една причина што отидов на финки и покрај тоа што немам искуство со програмирање и слаб интерес за математика беше што не знаев каде на друго место. Си се тешев дека ќе имам изборни во 4та год за когнитивни науки и биоинформатика зошто биологија и психологија ме интересира, а дека до тогаш ќе си земам нешто за графички дизајн зошто многу добро цртам. Плус сите спамаа "Само со финки ќе најдеш работа" и се мрднав. :yid:

Инаку да одговорам на прашањето најверојатно на ПМФ ќе одам :)
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Па, една причина што отидов на финки и покрај тоа што немам искуство со програмирање и слаб интерес за математика беше што не знаев каде на друго место. Си се тешев дека ќе имам изборни во 4та год за когнитивни науки и биоинформатика зошто биологија и психологија ме интересира, а дека до тогаш ќе си земам нешто за графички дизајн зошто многу добро цртам. Плус сите спамаа "Само со финки ќе најдеш работа" и се мрднав. :yid:

Инаку да одговорам на прашањето најверојатно на ПМФ ќе одам :)
Е сеа и ти, изборните предмети почнуваат од втора година, во прва немаш изборни, натака имаш и биоинформатика и се. Досадни предмети кои не би ти користеле ќе имаш на било кој факултет и да отидеш. :)
Разгледај убаво предметите и содржината на предметите пред да направиш таква одлука, по можност и разговарај некој од смерот за кој си заинтересиран да не испадне ни ПМФ да не ги исполнува твоите очекувања.
 
Член од
6 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Е сеа и ти, изборните предмети почнуваат од втора година, во прва немаш изборни, натака имаш и биоинформатика и се. Досадни предмети кои не би ти користеле ќе имаш на било кој факултет и да отидеш. :)
Разгледај убаво предметите и содржината на предметите пред да направиш таква одлука, по можност и разговарај некој од смерот за кој си заинтересиран да не испадне ни ПМФ да не ги исполнува твоите очекувања.
Јас те разбирам, ама зошто јас сум многу... глуп :icon_mrgr:, влегов во финки без искуство од програмирање и сега за сега не ми фаќа око ( иако ми е лесно ), а зошто финки е 99.9 % програмирање ако не ми е интересно боље да не се мачам 4 год само за 2-3 изборни :(

Знам дека мислењава не ми имаат смисла, али тоа е тоа. :(
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Јас те разбирам, ама зошто јас сум многу... глуп :icon_mrgr:, влегов во финки без искуство од програмирање и сега за сега не ми фаќа око ( иако ми е лесно ), а зошто финки е 99.9 % програмирање ако не ми е интересно боље да не се мачам 4 год само за 2-3 изборни :(

Знам дека мислењава не ми имаат смисла, али тоа е тоа. :(
Ти не си ни разгледал листа на изборни предмети :)))))) во текот на целото мое студирање имам земено вкупно 3 изборни предмети со програмирање.
Има многу предмети кои индиректно би ти биле од корист доколку целиш кон биоинформатика.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Јас те разбирам, ама зошто јас сум многу... глуп :icon_mrgr:, влегов во финки без искуство од програмирање и сега за сега не ми фаќа око ( иако ми е лесно ), а зошто финки е 99.9 % програмирање ако не ми е интересно боље да не се мачам 4 год само за 2-3 изборни :(

Знам дека мислењава не ми имаат смисла, али тоа е тоа. :(
Што смер си запишан?
 
Член од
5 февруари 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дечки на кој му требаат часови програмирање (напредно програмирање, алгоритми и податочни структури, структурно програмирање) нека пише во порака
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Дечки на кој му требаат часови програмирање (напредно програмирање, алгоритми и податочни структури, структурно програмирање) нека пише во порака
Колку пати планираш да пишеш по темиве? Да знаеме фактура да ти пратиме.
 
Член од
6 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
10
Што смер си запишан?
КНИ

Ти не си ни разгледал листа на изборни предмети :)))))) во текот на целото мое студирање имам земено вкупно 3 изборни предмети со програмирање.
Има многу предмети кои индиректно би ти биле од корист доколку целиш кон биоинформатика.
Не ни знам точно кон што сакам да целам затоа и ми е мака да учам доста тешки предмети без идеја за иднина. Како и да е ќе си размислам убаво пред да правам нешто :)
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
КНИ


Не ни знам точно кон што сакам да целам затоа и ми е мака да учам доста тешки предмети без идеја за иднина. Како и да е ќе си размислам убаво пред да правам нешто :)
КНИ ти е смер во кој главниот акцент е ставен на програмирање.Сепак, имаш многу други правци кои можеш да ги целиш со изборните предмети.Од втора година веќе ти си ги менаџираш предметите и правците од компјутерските науки каде сакаш детално да навлезеш.

Ако планираш да продолжиш со информатика и да се префрлаш на ПМФ ќе бидеш еден од ретките што се префрлиле од ФИНКИ на ПМФ (ако воопшто има такви), и според мене би направил грешка.Од 2010 година над 80% од студентите на Институтот за Информатика одлучија да го следат преминувањето на институтот од ПМФ на ФИНКИ, а само 20% одлучија да останат и да ги завршат студиите на ПМФ. Моментало Институтот за Информатика кој е во умирање (бидејќи се чека да завршат уште запишаните студенти) има само еден активен смер Информатика-Математика и титулата е професор по Информатика-Математика ( затоа што е наставна).Мислам дека прва година со Математиките и Структурното програмирање односно јазикот Ц( кое не се користи многу денес можеби не се интересни како предметите од втора и повисоките години, но сфати го тоа како основа што мора да се има за понатака...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom