Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Па баш за овој предмет го читав "дескрипшнот", ми се виде како интересни работи да ќе се учат, ама па овие работи што ми ги наброја, AES CBC, ECB, RSA, сите ги имаме учено по Крипто, не сакам да ми биде предметов како повторување....
Значи ништо од ова :

не се учи ?
лол 10% од ова дали имаше на предметот. Ако ова е ажурирана верзија од програмата можеби. :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Интернет технологии.
Се учи web forms - тотално неупотребливо нешто за праење на веб страни. Ептен основни ствари се учат - валидација на полиња, табели пополнувања бришења некои и све тоа на сервер - значи c# е главно. Тотално глуп предмет - полагање имаше теорија екстремно лесна и практично - истото од аудиториски. Ако не ја сменат програмата воопшто не вреди. Боље MVC да го направат ама незнам дали ќе го сменат воопшто. Сеа на крај имаме проект за правење (си одбираш што сакаш и правиш некое мало сајтче).
Подобро од ова е програмски практикум (сега се вика нешто системи со отворен код) php заедно со Zend framework се учи и не се давеж со основни ствари цело време.
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Дали знае некој дали може да се изведе следново... Од втор семестар не ми е положен калк. 2, ниту пак ќе го полагам сесијава бидејќи од септември ќе го променам смерот. Е сега нели автоматски би ми се презапишал при упис на четврт семестар. Прашањето ми е дали може со некаква молба или сл. да дадам за да не ми се презапише автоматски на iknow (тој и уште други 2 кои треба да ги запишам како задолжителни но ги немам на смерот на кој што ќе се префрлам), туку наместо нив да си земам 3 изборни + 2та задолжителни што ќе ги имам и таму?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Дали знае некој дали може да се изведе следново... Од втор семестар не ми е положен калк. 2, ниту пак ќе го полагам сесијава бидејќи од септември ќе го променам смерот. Е сега нели автоматски би ми се презапишал при упис на четврт семестар. Прашањето ми е дали може со некаква молба или сл. да дадам за да не ми се презапише автоматски на iknow (тој и уште други 2 кои треба да ги запишам како задолжителни но ги немам на смерот на кој што ќе се префрлам), туку наместо нив да си земам 3 изборни + 2та задолжителни што ќе ги имам и таму?
Не се презапишува автоматски, туку ти стои како задолжителен и автоматски избран во iknow во формата за избор на предмети. Ти можеш да го тргнеш и да не го запишеш доколку кога ќе дојде време за запишување предмети сеуште не ти е променет смерот на iknow.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дечки, ми треба помош со задачава...задачата е од Напредно програмирање во Јава.
Да се имплементира класа за аудиција Audition со следните методи:

  • void addParticpant(String city, String code, String name, int age) додава нов кандидат со код code, име и возраст за аудиција во даден град city. Во ист град не се дозволува додавање на кандидат со ист код како некој претходно додаден кандидат (додавањето се игнорира, а комплексноста на овој метод треба да биде O(1))
Почетната идеја ми беше да креирам мапа со <String, Participant> каде клучот би бил кодот на партиципантот. Меѓутоа, така ги ограничив сите кодови, а не направив ограничување по град (во рамки на еден град НЕ смее да има ист код, но општо, меѓу градови, е дозволено). Единствената идеја која ми паѓа на памет е да имам посебна мапа за секој град, но...и тоа нема многу смисла со оглед на фактот дека не знам колку различни градови имам/ кои се тие. Некој идеја како ова да се реши?
Фала однапред.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Дечки, ми треба помош со задачава...задачата е од Напредно програмирање во Јава.
Да се имплементира класа за аудиција Audition со следните методи:

  • void addParticpant(String city, String code, String name, int age) додава нов кандидат со код code, име и возраст за аудиција во даден град city. Во ист град не се дозволува додавање на кандидат со ист код како некој претходно додаден кандидат (додавањето се игнорира, а комплексноста на овој метод треба да биде O(1))
Почетната идеја ми беше да креирам мапа со <String, Participant> каде клучот би бил кодот на партиципантот. Меѓутоа, така ги ограничив сите кодови, а не направив ограничување по град (во рамки на еден град НЕ смее да има ист код, но општо, меѓу градови, е дозволено). Единствената идеја која ми паѓа на памет е да имам посебна мапа за секој град, но...и тоа нема многу смисла со оглед на фактот дека не знам колку различни градови имам/ кои се тие. Некој идеја како ова да се реши?
Фала однапред.
Particpant = Класа за учесникот.
HashMap<String, HashMap <String, Particpant> > data;
Клучевите вака се распределени:
HashMap<имеНаГрад, HashMap< код,Particpant> >
И кодот за целиот метод:
Код:
    void addParticpant(String city, String code, String name, int age) {
        Particpant user = new Particpant(city,code,name,age);
        if(data.get(city)==null)
            data.put(city, new HashMap<String,Particpant> ());
        if(data.get(city).get(code)==null)
            data.get(city).put(code, user);
    }
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Particpant = Класа за учесникот.
HashMap<String, HashMap <String, Particpant> > data;
Клучевите вака се распределени:
HashMap<имеНаГрад, HashMap< код,Particpant> >
И кодот за целиот метод:
Код:
    void addParticpant(String city, String code, String name, int age) {
        Particpant user = new Particpant(city,code,name,age);
        if(data.get(city)==null)
            data.put(city, new HashMap<String,Particpant> ());
        if(data.get(city).get(code)==null)
            data.get(city).put(code, user);
    }
Токму тоа што ми требаше. Фала ти многу :)
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki, sakam da ve prasam nesto. Zapisan sum vo 2012 i seuste se go nemam polozeno kalkulus 2. Znaci ednas go imam prezapisano i ova mi e posledna sesija. I dodeka denovive go spremav ispitot mi tekna ednas koga dekanot, odgovarajki na prasanja na studentite okolu ovaa novata programa sto pocna vo 2013, rece deka ako vtor pat prezapisuvas predmet (tret pat zapisuvas) togas ako si vo drzavna preogas vo privatna kvota. E sega ne vikam deka nema da go polozam k2 ama sepak, otkako mi padna ova na up, celo vreme sum napnat i pod stres i ne mozam ni da uacm na raat. E sega procitav tuka:
http://www.finki.ukim.mk/Content/contentFiles/about_faculty_menustructure/PravniAkti/Pravilnik_studii_prv_vtor_ciklus_FINKI.pdf
deka:

Студентот запишува година на студирање и (зимски/летен) семестар.
Година на студирање се запишува на почетокот на зимскиот семестар, и тоа:
 втора година на студии, доколку има освоено најмалку 30 кредити и ги има
положено сите предвидени предмети за првиот семестар со студиската програма.
 трета година, доколку има освоено најмалку 90 кредити и ги има положено
сите предмети заклучно со третиот семестар предвидени со студиската програма
заклучно со третиот семестар.
 четврта година, доколку има освоено најмалку 150 кредити и ги има положено
сите предвидени предмети со студиската програма заклучно со петтиот семестар.
Ако студентот не ги исполнил условите од став 2 од овој член, тогаш ја
презапишува истата година

i uste deka

.
Студент чие образование го финансира државата може иста академска година да ја
повторува само еднаш. Ако во следната академска година не го стекне правото за
запишување на повисока година на студии, го губи статусот на студент чие образование го
финансира државата, но има право повторно да ја запише истата академска година во
статус на студент кој самостојно ги поднесува трошоците за студирање

E sega spored ova, jas sega vtor pat ja slusam vtora godina (bez razlika na predmetite). Isto spored ova ispaga deka ne mozes da projdes vo privatna kvota pri zapisuvanje leten semestar, tuku samo pri zapisuvanje zimski. Toa bi znacelo deka sega i k2 da go zapisam 3 pat i ako do septemvri go polozam ke se steknam so pravo da zapisam 3ta godina (uslovot so kreditite go ispolnuvam) pri sto 2ra nema da ja ponovuvam tret pat. Ispaga deka ako prednetot e od zimski semestar i ako go prezapisuvas 3pat togas odis vo privatna a ako e od leten dobivas sansa da go zapises i 3pat i da ne premines vo privatna ako go polozis do septemvri.

Ima li nekoj nekakvo iskustvo so vakva rabota? Tocno li e ova sto go pisav ili sepak ako zapisuvas predmet tret pat (sekako celo vreme zboruvame za zadolzitelen) preogas vo privatna?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Ако запишуваш задолжителен предмет по трет пат паѓаш во приватна. Ова со годините не ти игра улога пошо се водиме по кредити, ти пишува дека втора година се запишува со положени 30 кредити од прва...врти сучи се ти е со кредитите.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Дали има некој материјали за (брза) Фурева трансформација?
Ама да се полесно разбирливи :)
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Некој да ми објасни зошто не ми функционира методот (работам со генерици):
Код:
public void swap(T t1,T t2)
{
    T temp=t1;
    t1=t2;
    t2=temp;
}
Променливите t1 и t2 ми се всушност first и second елементи во истата класа каде се наоѓа методот и за нив го повикувам (би требало да ги праќа по референца). Функцијава ја повикувам во друг метод sort. Во swap ги заменува вредностите, меѓутоа во sort остануваат исти. Некој идеја во што е проблемот? Благодарам однапред.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Некој да ми објасни зошто не ми функционира методот (работам со генерици):
Код:
public void swap(T t1,T t2)
{
    T temp=t1;
    t1=t2;
    t2=temp;
}
Променливите t1 и t2 ми се всушност first и second елементи во истата класа каде се наоѓа методот и за нив го повикувам (би требало да ги праќа по референца). Функцијава ја повикувам во друг метод sort. Во swap ги заменува вредностите, меѓутоа во sort остануваат исти. Некој идеја во што е проблемот? Благодарам однапред.
Затоа што не работиш експлицитно со референци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom