ФОН-прв приватен универзитет во РМ

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Ајде ФОН-овци сега имате депанданс и во Струмица и Гостивар, добар потег, штом се шират значи има голема заинтересираност
Абе за кој како, секогаш ќе има некој шо ќе го оспорува ФОН. Бидејќи бил приватен, се плаќало пари за да си завршиш со диплома во рака ( а не мисли дека таа диплома без знаење ти е како слика урамена ставена на sид да виси ) али нема везе, повеќе не е така и се докажва до дела и работи шо ги прај ФОН и нормално од ЧОВЕЧКОТО ПРЕД СЕ понашање на секој еден од персоналот ( не сум уште дел од овој универзитет, но наскоро ќе бидам ) и се надевам дека тоа што го зборуваат моите другари таму е навистина така и нема да се разочарам. п0з.. :helou::smir:
 
C

cige

Гостин
Абе за кој како, секогаш ќе има некој шо ќе го оспорува ФОН. Бидејќи бил приватен, се плаќало пари за да си завршиш со диплома во рака ( а не мисли дека таа диплома без знаење ти е како слика урамена ставена на sид да виси ) али нема везе, повеќе не е така и се докажва до дела и работи шо ги прај ФОН и нормално од ЧОВЕЧКОТО ПРЕД СЕ понашање на секој еден од персоналот ( не сум уште дел од овој универзитет, но наскоро ќе бидам ) и се надевам дека тоа што го зборуваат моите другари таму е навистина така и нема да се разочарам. п0з.. :helou::smir:
И ние сме од приватен
ама од ЕУРМ:helou:
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Знае ли некој кои факултети ќе ги отвара ФОН во Струмица?
Знаете ли каде ќе биде стоматологијата?

ај да праша таму некој а?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ахам, значи добро сум мислел.. :) Фала мн, и за тоа ќе каже некој дали е на фон така за школарината... п0з. и фала мн. :helou::helou::smir:
На Фон школарина одсекогаш е 2000 евра. Освен ако не добиеш стипендија целосна или делумна, од оние пријавувања и полагања на средношколците. А и како студент може да добиеш, ако си еден од најдобрите.
Лап топ ќе има за сите што ќе запишат и целата литература ќе биде електронска. Иако не верувам дека 100% ќе е целосна, но целат кон тоа.
А на Европски веќе неколку години ја смалуваат школарината затоа што имаат далеку помалку студенти што се запишуваат, а и пред се многу помал кадар. Така да ништо ново не е тоа 1500 евра.

Знае ли некој кои факултети ќе ги отвара ФОН во Струмица?
Знаете ли каде ќе биде стоматологијата?
ај да праша таму некој а?
Јави си се ќе ти кажат...
Тел.02 244 55 55
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
На Фон школарина одсекогаш е 2000 евра. Освен ако не добиеш стипендија целосна или делумна, од оние пријавувања и полагања на средношколците. А и како студент може да добиеш, ако си еден од најдобрите.
Лап топ ќе има за сите што ќе запишат и целата литература ќе биде електронска. Иако не верувам дека 100% ќе е целосна, но целат кон тоа.
А на Европски веќе неколку години ја смалуваат школарината затоа што имаат далеку помалку студенти што се запишуваат, а и пред се многу помал кадар. Така да ништо ново не е тоа 1500 евра.



Јави си се ќе ти кажат...
Тел.02 244 55 55
На Европски колку за информација од лани се плаќа по 1500 евра. Се намали еднаш бидејќи пред тоа беше 2000 евра. :)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.508
Поени од реакции
1.730
лажат на европски и тоа многу. само прва година е 1500 евра,после пак е 2000 се до трета година.

туку сакав да прашам има ли многу казни на фони колкави се?
на европски има казна ако не се одина семинар-50 евра, ако закаснеш со пријавување за колоквиум - 5 евра казна, ако закаснеш со земање оцена-5 евра казна ако закаснеш со пријавување семестар, со плаќање школарина...

има премногу казни на еу
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
лажат на европски и тоа многу. само прва година е 1500 евра,после пак е 2000 се до трета година.

туку сакав да прашам има ли многу казни на фони колкави се?
на европски има казна ако не се одина семинар-50 евра, ако закаснеш со пријавување за колоквиум - 5 евра казна, ако закаснеш со земање оцена-5 евра казна ако закаснеш со пријавување семестар, со плаќање школарина...

има премногу казни на еу
Семинари нема повеќе на фон.
Си има 7 до 10 дена кога си има пријавување на колоквиум и испити. Ако закасниш точно плаќаш 50% повеќе. Учам 4 години ниеднаш не сум закаснила. Не знам само што се бунат после, кога се знае кога се уплаќа неколку недели порано. Неодговорност е тоа, виновност на студентите.
За останати трошоци ако не исплатиш не плаќаш казни но не ти дозволуваат да полагаш во сесија. Али ти кажуваат претходно дека не си платил.
За оценки не се плаќа...
Значи само закаснување на испит и колоквиум.

На фон во текот на годината имаш плус 200-250 евра дополнителни трошоци за колоквиуми, испити и литература.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Семинари нема повеќе на фон.
Си има 7 до 10 дена кога си има пријавување на колоквиум и испити. Ако закасниш точно плаќаш 50% повеќе. Учам 4 години ниеднаш не сум закаснила. Не знам само што се бунат после, кога се знае кога се уплаќа неколку недели порано. Неодговорност е тоа, виновност на студентите.
За останати трошоци ако не исплатиш не плаќаш казни но не ти дозволуваат да полагаш во сесија. Али ти кажуваат претходно дека не си платил.
За оценки не се плаќа...
Значи само закаснување на испит и колоквиум.

На фон во текот на годината имаш плус 200-250 евра дополнителни трошоци за колоквиуми, испити и литература.
Јас би рекол 600 можеби и повеке.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Семинари нема повеќе на фон.
Си има 7 до 10 дена кога си има пријавување на колоквиум и испити. Ако закасниш точно плаќаш 50% повеќе. Учам 4 години ниеднаш не сум закаснила. Не знам само што се бунат после, кога се знае кога се уплаќа неколку недели порано. Неодговорност е тоа, виновност на студентите.
За останати трошоци ако не исплатиш не плаќаш казни но не ти дозволуваат да полагаш во сесија. Али ти кажуваат претходно дека не си платил.
За оценки не се плаќа...
Значи само закаснување на испит и колоквиум.

На фон во текот на годината имаш плус 200-250 евра дополнителни трошоци за колоквиуми, испити и литература.
Супер информации, можи виде погоре дека сакам да одам на ФОН и дека реков нема да се разочарам ако се запишам таму и стварно дека е така како што мои другари збораат дека е. Пред се за ЧОВЕЧНОТО однесување на професорите и на сите шо се таму вработени. И дека ако сакаш можиш да научиш многу.. Овие дека сакам да закажам посета да видам што е и како е на ФОН да го видам од блиску мојот иден дом :helou::baeh::smir:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
55
Поени од реакции
1
ако ФОН биде твојот иден дом тогаш ти следува најубавиот период од твојот живот :wink: јас еве скоро една година сум таму и можам да кажам дека не сум видел таква соработка меѓу професор и студент ама баш никаде, а за човечноста да не зборам...
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
ако ФОН биде твојот иден дом тогаш ти следува најубавиот период од твојот живот :wink: јас еве скоро една година сум таму и можам да кажам дека не сум видел таква соработка меѓу професор и студент ама баш никаде, а за човечноста да не зборам...
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: С У П Е Р ... Фала и тебе за информацијата.. А од кај си ти од СК или ? Значи ќе биди КУЛЛЛЛЛЛЛЛЛ :baeh::baeh::helou::helou: п0з. се гледаме на ФОН :) На есен :smir:
 
R

Reve0ke

Гостин
Ќе научите многу работи само не колку што се учат на државен. Единствено на приватен што се добри условите и професорите но не и програмите што се учат.
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Ме интересира...кога се уписите за на ФОН...или е исто како и за другите факултети???
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Мора на предавање да се иде ? Пошо сакам да работам у исто време, не ми се иде на предавање :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom