ФОН-прв приватен универзитет во РМ

Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mene nikoj ne mi zavrsuva fakultet pa i na master se zapisav od 1va sum na FON zapisana i sum zadovolna ,ocenkite nikoj ne mi gi poklonuva tuku mi se zasluzeni samo so ucenje,a kako i kolku ucam jas si znam za da imam visok prosek ,a za idioti i glupaci ima sekade na drzavniot gi vrie drzavniot ne znaci deka tamu odat se PAMETNJAKOVICI,sekade ima i glupi i pametni a i plakanje ima ako si glup sekade so pari ke zavrsis faks i mnogu e bezveze da zborite za FON kako e i sto e ako ne studirate tamu ,dodeka ne osetite na svoja koza kako e ne e blagodarno vrz osnova na spekulacii da gradite slika i mislenje:smir:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Мене не ми е јасна само една работа и Европски и Фон ги пишува дека се први приватни универзитети во РМ... Е сега кој лаже, а кој е во право? :)
Хахах значи технички ни ФОН ни Европски не се баш први туку прв е ММ : )))
ЕУРМ е Прв привтен европски универзитет, па самото име ви кажува, ФОН е прв приватен универзитет. Како и да е од ист состав произлегуваат. Што ви е битно па тоа?

ММ не е универзитет, ММ беше експериментален колеџ кој за кратко го снема и после се појавија 2та универзитета.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Нов систем на образование на универзитетот ФОН


Нов дигитален систем на образование на универзитетот ФОН. Студентите ќе ги имаат во електронска форма сите книги.
Комуникацијата ќе биде олеснета бидејќи ќе бидат поврзани со безжичен интернет и ќе можат да разменуваат литература. Факултетот ќе купува и база на странска литература. Со ваквиот начин на учење, кој што стартува од септември, се намалуваат дополнителните трошоци на студентите.
„Да им овозможи бесплатна електронска литература, значи бесплатна и домашна и странска, база на странска литература, и во склоп на таа школарина што ќе ја отплаќаат, како што беше и во изминативе години - 2.000 евра, значи студентите нема да имаат никакви дополнителни трошоци“, изјави Сефер Цаноски, генерален менаџер на ФОН.
И приватниот сектор инвестира во развојот на информатичкото општество. По примерот на државата компјутер за секое дете, и приватните факултети се доближуваат до електронското учење.
„Со овој дигитален концепт, им се олеснува на студентите, да можат полесно да ја апсорбираат материјата, дали било преку видео, дали било преку аудио, или текстуални записи, и истата таа материја да ја следат од било каде во светот“, вели Иво Ивановски, министер за информатичко општество.
За Прв пат во Македонија се применува ваков дигитален концепт кој го користат светските врвни универзитети. Ваквиот начин на образование е единствен во овој дел на Европа. Универзитетот ФОН во иднина планира отворање на факултет за медицина и универзитетска клиника со 26 дејности.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=108853
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
mi se sviga posledniov post , bas super
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Мислам и дека ќе даваат лаптопи на студентите...
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Универзитетот ФОН, Стана дигитален универзитет! Бесплатен лаптоп за секој студент, дигитална библиотека од над 1000 домашни и странски наслови, on-line консултации, видео конференции, без дополнителни трошоци.

 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
229
Поени од реакции
15
Универзитетот ФОН, Стана дигитален универзитет! Бесплатен лаптоп за секој студент, дигитална библиотека од над 1000 домашни и странски наслови, on-line консултации, видео конференции, без дополнителни трошоци.

Ова му е многу добар потег.
 
C

cige

Гостин
Добро де голема работа,
па на ЕУРМ имате подобар избор,
ако не сакате да земете ЛапТоп добивате попуст 500е на партиципација:salut:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Само сакам да прашам, како иден студент на ФОН, дали овие компјутери остануваат за нас по завршувањето на студиите, бидејќи овој Лаптоп користен 4 години од некој, а потоа предаден на друг што се запишал во 1ва година на студии, нема да личи на ништо, а и ќе му помине векот како што јас мислам. Или пак ќе треба да се враќаат назад. Кој знае нешто повеќе за ова ? :helou::smir:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Само сакам да прашам, како иден студент на ФОН, дали овие компјутери остануваат за нас по завршувањето на студиите, бидејќи овој Лаптоп користен 4 години од некој, а потоа предаден на друг што се запишал во 1ва година на студии, нема да личи на ништо, а и ќе му помине векот како што јас мислам. Или пак ќе треба да се враќаат назад. Кој знае нешто повеќе за ова ? :helou::smir:
Нормално дека останува за студентите, го плаќате вие во цената е вклучен. Иначе ако неќеш лап топ плаќаш 1500 евра школарина годишно.
Барем така е на ЕУРМ
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Нормално дека останува за студентите, го плаќате вие во цената е вклучен. Иначе ако неќеш лап топ плаќаш 1500 евра школарина годишно.
Барем така е на ЕУРМ
Ахам, значи добро сум мислел.. :) Фала мн, и за тоа ќе каже некој дали е на фон така за школарината... п0з. и фала мн. :helou::helou::smir:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ахам, значи добро сум мислел.. :) Фала мн, и за тоа ќе каже некој дали е на фон така за школарината... п0з. и фала мн. :helou::helou::smir:
Кога ке завршиш наместо тетратки да палиш, лап-топот ке го кршиш =)
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Кога ке завршиш наместо тетратки да палиш, лап-топот ке го кршиш =)
Хахахахахаха :D:D:D ЕЈЈЈЈ ФИКС ИДЕА ! :helou::helou: Ако барем има шо да кршиш, немора да палиш како шо велиШ ! :helou::helou::vozbud::smir:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ајде ФОН-овци сега имате депанданс и во Струмица и Гостивар, добар потег, штом се шират значи има голема заинтересираност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom