ФОН-прв приватен универзитет во РМ

Член од
10 август 2008
Мислења
699
Поени од реакции
1.900
Ја отворив темава за ФОН-прв приватен универзитет во РМ бидејќи гледам има и од др.универзитети па да не има и нас хе,па кој е на ФОН нека пише да не има и тука.А кој сака повеќе информации за ФОН на http://www.fon.edu.mk/content.aspx?cid=0
 
C

cige

Гостин
ma kakov fon
koj stasa ke ti potpise diplomata
ako imas pari ne treba da ucis
epa koga ke vidite vo oglas:"od FON ne primame" pagate vo depresija
 
Член од
10 август 2008
Мислења
699
Поени од реакции
1.900
ma kakov fon
koj stasa ke ti potpise diplomata
ako imas pari ne treba da ucis
epa koga ke vidite vo oglas:"od FON ne primame" pagate vo depresija
Само мисли си ти така дека не треба да се учи и крај дипломата од небо ќе падне,и каде си го видел тоа не ми јасно кога ФОН потпиша со повеќе мкд компании за соработка така да помина времето,инаку благодарам НЕ на државен:nenene: особено правен нервите ги загубив таму,мислам доста со таа табу тема фон и диплома заверена те чека.
 
Член од
10 август 2008
Мислења
699
Поени од реакции
1.900
Да се разбереме факт е дека цената солена,но неможеш да кажуваш запиши се и оп диплома ако беше така нема да се појавам на факс ќе чекам да поминат 5год и крај,нема ништо лесно,но ваму не е како на државниве каде што те понижуваат и ти се одмилува факсот и се и ај доста веќе мислам овој муабет во недоглед ќе оди,така да ај ако нема нешто паметно да кажеш.
 
Член од
10 август 2008
Мислења
699
Поени од реакции
1.900
ako si ucis ke nemas maka
kakvi nervozite i izzivuvanje na profesorite
Хехехе да да и јас си учев и си го знаев материјалот ама мн интересно "случајно"се за 3бода паѓав дај те молам неможеш да ми кажуваш низ што поминав на правен и на крај здравје загубив,зашто оти те гледаат само да те бутнат и затоа во 1год од 10 групи сега се 5 те молаам,напушти темава ако си решен да ми докажуваш нешто.
 
C

cige

Гостин
izvini drugarce
so sreka neka ti e diplomata
ama ti ako si odel so lanci na vrat i mercedesi na ispit
togas sigurno deka taka ke ti pravat za sam da ti tekne deka treba nesto da podmackas
Хехехе да да и јас си учев и си го знаев материјалот ама мн интересно "случајно"се за 3бода паѓав дај те молам неможеш да ми кажуваш низ што поминав на правен и на крај здравје загубив,зашто оти те гледаат само да те бутнат и затоа во 1год од 10 групи сега се 5 те молаам,напушти темава ако си решен да ми докажуваш нешто.
 
Х

Ханзо

Гостин
Ако си изгубил нерви на правен...:jaj:
те гледаат само да те бутнат и затоа во 1год од 10 групи сега се 5 те молаам
Тоа е поентата :wink:
Не е диплома за секого, што ќе биде ако сите се шетаме со дипломите и бараме фенси работа? :)
 
Член од
10 август 2008
Мислења
699
Поени од реакции
1.900
izvini drugarce
so sreka neka ti e diplomata
ama ti ako si odel so lanci na vrat i mercedesi na ispit
togas sigurno deka taka ke ti pravat za sam da ti tekne deka treba nesto da podmackas
Е другаче баш не сум таков,како што ме опиша ама ич фала Богу и не сакам ни да бидам:nenene: туку реков нема веќе да дискутираме и да се расправаме тука ако сакаш приватно да ти објаснам да видиш.само си го кажувам мојот став.позз
 
Член од
10 август 2008
Мислења
699
Поени од реакции
1.900
Ако си изгубил нерви на правен...:jaj:

Тоа е поентата :wink:
Не е диплома за секого, што ќе биде ако сите се шетаме со дипломите и бараме фенси работа? :)
Да не неможе,ама неможе јас со положени и 2ва колоквиуми со добри поени да неможам да земам оценка оти на есеј на сите ни дели по 3 или 4 поени,можеби некој стварно му вреди есејот толку ама неможе сите да имаат најмногу до 10 од можни 20,сакам да кажам секој различно го применува ектс и затоа не исчистија толку
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
izvini drugarce
so sreka neka ti e diplomata
ama ti ako si odel so lanci na vrat i mercedesi na ispit
togas sigurno deka taka ke ti pravat za sam da ti tekne deka treba nesto da podmackas

Си студирал на фон па да знаеш како е?

Немам ланци, немам мерцедес него одам со автобус на факултет и се запишав од едноставна причина што имам подобри услови за студирање.
Учам повеќе и од некои што се на државниот факултет и јас лично знам кои ми се моите квалитети.
Првите генерации што беа на фон поминуваа полесно, зајакнати се сега многу критериумите. Дел од дипломирани студенти се вработија ако те интересира. А оноа огласи за не примаме од ФОН имаше само еден пред 2 години и тоа беше колку што памтам и последен. Не знам некој кој го вратиле на конкурс зашто е од Фон.
Не велам дека е претешко за да дипломираш, но воопшто не е лесно. Државните факултети имаат огромна традиција и одличен кадар и одлични студенти. Но има и корумпираност на државен факултет а има и тука. Како што има таму добри и лоши професори има и тука. Во глобала професорите се исти што предаваат на Фон предаваат и на државниот.
Има лоши студенти кои препишуваат, кои поминуваат со пари давајќи, има такви кои се многу квалитетни студенти. Истото го има и на државен па дури верувај и повеќе.

Твој е изборот кај ќе студираш.
Не навредувај ги оние што студираат на приватен.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ако учиш и сакаш да научиш, ќе научиш без разлика каде да си. А ако сакаш да платиш и да поминеш, ќе го направиш тоа исто така без разлика каде и да си.
Нема да коментирам за универзитетиве бидејќи не сум запозната со нив и како функционираат, само ќе кажам дека ме иритираат постовите - ќе платиш и ќе поминеш. Побогу, ова е Балкан, секаде можеш да платиш и да поминеш, но кога ќе се вработиш, ќе видиш дека стручноста и знаењето се бараат, а не дипломата. Дипломата е само за на ѕид и убави спомени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom