Учење јапонски јазик にほんご

Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
Zatoa i ja napraviv temava site nie sto sakame da ucime mozeme da spodeluvame jas ja znam hiragana do sega a gledam ti poveke imas nauceno koristis kanji a imeto ti e vo katakana pa kolku vreme go ucis???
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Еве нешто што ми беше интересно (ако ми текне уште, ќе пишам):
*Џакузи не е јапонски збор (се пишува со катакана)
*Броевите имаат различни форми, во зависност дали броиш општи предмети, долги предмети, мали животни, големи животни, сплескани работи, ... 20 вакви изучивме додека учев - и ова ми беше најнелогично.
Спакувана облека е во сплескани предмети (чиниите спаѓаат овде), но ако не е спакувана (како за на полица) - е во општи предмети; река и фармерки се во долги предмети; мицу биши (три дијаманти) - таа форма на број е за општи премети, итн.
*Изучив нешто повеќе од 100 канџи, и тогаш почнавме со: кинеско читање и јапонско читање на иста канџи, значи различно се изговара, и различно означува иако истиот симбол се пишува - и овде се откажав од јапонскиот :D
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
Еве нешто што ми беше интересно (ако ми текне уште, ќе пишам):
*Џакузи не е јапонски збор (се пишува со катакана)
*Броевите имаат различни форми, во зависност дали броиш општи предмети, долги предмети, мали животни, големи животни, сплескани работи, ... 20 вакви изучивме додека учев - и ова ми беше најнелогично.
Спакувана облека е во сплескани предмети (чиниите спаѓаат овде), но ако не е спакувана (како за на полица) - е во општи предмети; река и фармерки се во долги предмети; мицу биши (три дијаманти) - таа форма на број е за општи премети, итн.
*Изучив нешто повеќе од 100 канџи, и тогаш почнавме со: кинеско читање и јапонско читање на иста канџи, значи различно се изговара, и различно означува иако истиот симбол се пишува - и овде се откажав од јапонскиот :D
Leleee mnogu raboti kaza i jas nisto ne sfativ heee kako i dae ne razbiram zosto kanji od pocetok segde do kaj so vidov po internetov prvo moras dvete szbuki da gi znaes pa struktura na recenica zaedno so kanji
Mozebi sea toa e nova programa za ucejne mozebi zatoa site se odkazuvale
 
Член од
11 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
14
Zatoa i ja napraviv temava site nie sto sakame da ucime mozeme da spodeluvame jas ja znam hiragana do sega a gledam ti poveke imas nauceno koristis kanji a imeto ti e vo katakana pa kolku vreme go ucis???
こんにちは i tebe
Ja znam hiragana
I do pola katakana
A kanji... E to Ne... Rano e
A ucam, se interesiram... So ljubov i ambicija... Nekolku meseci...
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
こんにちは i tebe
Ja znam hiragana
I do pola katakana
A kanji... E to Ne... Rano e
A ucam, se interesiram... So ljubov i ambicija... Nekolku meseci...
Автоматски споено мислење:

Aha znaci i ti ko mene se snajduvas kako znaes i umees mozebi e pointeresno taka de sto ke naucam mi znaci sekoj nov simbol sto ke go zapamtam pravi da se cuvstvuvam ubo najubo
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Leleee mnogu raboti kaza i jas nisto ne sfativ heee kako i dae ne razbiram zosto kanji od pocetok segde do kaj so vidov po internetov prvo moras dvete szbuki da gi znaes pa struktura na recenica zaedno so kanji
Mozebi sea toa e nova programa za ucejne mozebi zatoa site se odkazuvale
Хирагана и катакана беа задолжителни да ги знаеш уште на првите два-три часа. Професорката рече дома ќе си учиме, таа на час само објаснуваше по нешто.
Канџите многу подоцна ги учевме. Јас две години учев, третата се откажав. Професорката рече дека три години по таа програма се како една година од било кој друг јазик.

Јапонскиот за мене беше како вонземски јазик, многу чудни правила има што ги нема никаде на друго место
Автоматски споено мислење:

Еве уште нешто од јапонската култура:
На пауза пушевме цигари неколкумина, и понекогаш Кјоко-сан доаѓаше со нас да запали една. Така еднаш си коментиравме колку години може да има Кјоко, затоа што нели, Јапонците се младолики. Дојде Кјоко да запали цигара, и јас ја прашав (на англиски зборувавме на часови и со неа): Кјоко-сан колку години имаш? Жената три пати го повторуваше моето име со рака на уста и извикот: Иииииии! Ја заврши паузата веднаш, и часот го почна со:
Да ви кажам на сите кои се трите прашања кои на Јапонец не смееш да му ги поставиш. Тоа се: Каде живееш? Колку заработуваш? Колку години имаш?

И така, дознавајќи на начин што ме направи пред цела група лош пример, јас сум ѝ го поставила едното од најнепристојните прашања :D

п.с. Се разбира, не ни одговори колку години има :)
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
14
Aha znaci i ti ko mene se snajduvas kako znaes i umees mozebi e pointeresno taka de sto ke naucam mi znaci sekoj nov simbol sto ke go zapamtam pravi da se cuvstvuvam ubo najubo
はい
Bas taka
Se nadevam ucam pravilno, sledam na YouTube ova ona... Pisuvam..
I mnooogu slusam i japonska muzika
Vo posledno vreme
Kako i da e slobodnoto vreme max iskoristeno....
Автоматски споено мислење:

Хирагана и катакана беа задолжителни да ги знаеш уште на првите два-три часа. Професорката рече дома ќе си учиме, таа на час само објаснуваше по нешто.
Канџите многу подоцна ги учевме. Јас две години учев, третата се откажав. Професорката рече дека три години по таа програма се како една година од било кој друг јазик.

Јапонскиот за мене беше како вонземски јазик, многу чудни правила има што ги нема никаде на друго место
Автоматски споено мислење:

Еве уште нешто од јапонската култура:
На пауза пушевме цигари неколкумина, и понекогаш Кјоко-сан доаѓаше со нас да запали една. Така еднаш си коментиравме колку години може да има Кјоко, затоа што нели, Јапонците се младолики. Дојде Кјоко да запали цигара, и јас ја прашав (на англиски зборувавме на часови и со неа): Кјоко-сан колку години имаш? Жената три пати го повторуваше моето име со рака на уста и извикот: Иииииии! Ја заврши паузата веднаш, и часот го почна со:
Да ви кажам на сите кои се трите прашања кои на Јапонец не смееш да му ги поставиш. Тоа се: Каде живееш? Колку заработуваш? Колку години имаш?

И така, дознавајќи на начин што ме направи пред цела група лош пример, јас сум ѝ го поставила едното од најнепристојните прашања :D

п.с. Се разбира, не ни одговори колку години има :)
A zosto zboruvas vo minato vreme.... Zosto japonskiot bese velis...
Zosto prestana da se interesiras i ucis....
Za Tezok e Tezok i toa mnooogu... Ama ti verojatno imas nekoja osnova 100% pogolema od mojata....
Jas pristapiv amaterski , od 0...koj predizvik...
AMA mojata ambicija e luda i od ljubov.....
??
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
14
IMG_20201213_145523.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20201213_145727.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20201213_145929.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20201213_150054.jpg
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Ve predizvikuvam
Minasan
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom