Учење јапонски јазик にほんご

Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
ова е нова тема за јапонски во македонија за кој за жал нема никакви курсеви па сите ние кој сакаме да го учиме мораме да се снајдуваме перку интернет дали од youtube или од некакви online предавајна а верувам дека има такви во македонија па да се сплотиме и заедно да го учиме
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.116
Поени од реакции
13.680
Јас Пред повеќе од 10 години со уште две дргарки одевме на курс по јапонски во Скопје. После се отселив не научив ништо ама не е тоа муабетот :) ако те интересира курс по јапонски, имаше гратис организираа од конзулатот, имаше неколку курсвеи, почетни, средни...не ми текнувца како се викаше страна на фб за јапонска култура и се во врска со јапан и прашај. Во меѓувреме ќе ги прашам другарките што работат во конзулат и ако има нешто ќе пишам
Автоматски споено мислење:

најдов дека пред 4-5 години имало организирано курсеви во Алфабетико, чим имало пред 10, имало пред 4-5, мора да има и сега
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
јас ти благодарам за информацијата но живеам и работам во прилеп и немам можности за ск
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Еве ја групата на фб https://www.facebook.com/groups/15122292382/
Во главно сам треба да учиш, ако си од ск може да имаш среќа да најдеш курс, ама пак најголем дел ќе треба сам да го научиш.
Полагање JLPT има само во Софија, пријавите се во септември некаде, полагање во декември.
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
не станува збор за полагајне го сакам јапонскиот јазик и уствари сакам се што е поврзано со јапонија се осудив да почнам со учење ама тоа го правам од љубов повеке како хоби кога имам време и секако енергија и воља.
се надевам дека ке најдам и други со го сакаат и учат.
па ако некогаш се чувствувам спремен и способен можеби ке побарам начин и институција да полагам но тоа е друга прикаска
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
не станува збор за полагајне го сакам јапонскиот јазик и уствари сакам се што е поврзано со јапонија се осудив да почнам со учење ама тоа го правам од љубов повеке како хоби кога имам време и секако енергија и воља.
се надевам дека ке најдам и други со го сакаат и учат.
па ако некогаш се чувствувам спремен и способен можеби ке побарам начин и институција да полагам но тоа е друга прикаска
Јапонски не е лесен за учење, примарно заради канџи, затоа спремање за JLPT е добра опција.
Кога се спремаш за JLPT, имаш структура од што треба да научиш за да бидеш на одредено ниво, многу полесно е кога пример за н5 треба само 90 канџи да научиш, во споредба со идејата дека треба да ги научиш сите 2000 и кусур канџи за да можеш да почнеш да читаш. Друго е што нивоата, те канџи и вокаб што треба да го научиш за секое ниво е фокусирано на најважните и најчесто користените канџи и вокаб, така да можеш да осетиш реален напредок и чувство дека си на прав пат.
Генерално гледано ако положиш н3 ќе имаш доволно канџи и вокаб во репертоарот за да можеш да читаш манга и прилично добро да следиш аниме или филмови без превод.

Инаку за полагање обично се иде организирано, во групата ќе пишеш или ќе има пишано кога ќе бидат пријавите, еден иде за Софија и средува документи за сите, во декември резервирате хостел и си терате викенд во Софија, полагањето секогаш е првата Недела во Декември.

Од кои книги учиш?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Јас одев на курс јапонски, карши Влада беше просторијата, не знам дали се уште таму, професорката беше Јапонка, мажена за Македонец, Кјоко-сан, ама ова кажувам пред 20 и кусур години :D
Многу тежок јазик, се откажав после втората година, нема каде да го вежбаш, а изучив сто канџи. Денес сè сум заборавила, гарант.
Автоматски споено мислење:

И ова, еден ден професорката ни пушти краток филм на јапонски, кој бил спреман за ученици. Никој ништо не разбра, иако ги знаевме сите зборови. Многу брзо зборуваат, а ние додека си учевме полека си ги изговаравме зборовите. Кјоко-сан мораше полека да ги изговори речениците за да сфатиме што зборуваат на филмот.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
Јапонски не е лесен за учење, примарно заради канџи, затоа спремање за JLPT е добра опција.
Кога се спремаш за JLPT, имаш структура од што треба да научиш за да бидеш на одредено ниво, многу полесно е кога пример за н5 треба само 90 канџи да научиш, во споредба со идејата дека треба да ги научиш сите 2000 и кусур канџи за да можеш да почнеш да читаш. Друго е што нивоата, те канџи и вокаб што треба да го научиш за секое ниво е фокусирано на најважните и најчесто користените канџи и вокаб, така да можеш да осетиш реален напредок и чувство дека си на прав пат.
Генерално гледано ако положиш н3 ќе имаш доволно канџи и вокаб во репертоарот за да можеш да читаш манга и прилично добро да следиш аниме или филмови без превод.

Инаку за полагање обично се иде организирано, во групата ќе пишеш или ќе има пишано кога ќе бидат пријавите, еден иде за Софија и средува документи за сите, во декември резервирате хостел и си терате викенд во Софија, полагањето секогаш е првата Недела во Декември.

Од кои книги учиш?
Јапонски не е лесен за учење, примарно заради канџи, затоа спремање за JLPT е добра опција.
Кога се спремаш за JLPT, имаш структура од што треба да научиш за да бидеш на одредено ниво, многу полесно е кога пример за н5 треба само 90 канџи да научиш, во споредба со идејата дека треба да ги научиш сите 2000 и кусур канџи за да можеш да почнеш да читаш. Друго е што нивоата, те канџи и вокаб што треба да го научиш за секое ниво е фокусирано на најважните и најчесто користените канџи и вокаб, така да можеш да осетиш реален напредок и чувство дека си на прав пат.
Генерално гледано ако положиш н3 ќе имаш доволно канџи и вокаб во репертоарот за да можеш да читаш манга и прилично добро да следиш аниме или филмови без превод.

Инаку за полагање обично се иде организирано, во групата ќе пишеш или ќе има пишано кога ќе бидат пријавите, еден иде за Софија и средува документи за сите, во декември резервирате хостел и си терате викенд во Софија, полагањето секогаш е првата Недела во Декември.

Од кои книги учиш?
да да вистински предизвик е јас моментално ја имам научено првата азбука хирагана па кај да е че ја почнам катакана инаку имам еден куп книги пдф ама засега учам од youtube најдов добри клипчина за азбукиве тоа значи дека сум далеку од канџи ко што пишав не брзам никаде учам кога можам како можам
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.116
Поени од реакции
13.680
Јас одев на курс јапонски, карши Влада беше просторијата, не знам дали се уште таму, професорката беше Јапонка, мажена за Македонец, Кјоко-сан, ама ова кажувам пред 20 и кусур години :D
Многу тежок јазик, се откажав после втората година, нема каде да го вежбаш, а изучив сто канџи. Денес сè сум заборавила, гарант.
Автоматски споено мислење:

И ова, еден ден професорката ни пушти краток филм на јапонски, кој бил спреман за ученици. Никој ништо не разбра, иако ги знаевме сите зборови. Многу брзо зборуваат, а ние додека си учевме полека си ги изговаравме зборовите. Кјоко-сан мораше полека да ги изговори речениците за да сфатиме што зборуваат на филмот.
Кјоко или Казу? Мајка и на другарка и <3 бар пред 20 години ислам дека само она беше јапонка, а карши влада беше јапонски конзулат
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Кјоко или Казу? Мајка и на другарка и <3 бар пред 20 години ислам дека само она беше јапонка, а карши влада беше јапонски конзулат
Кјоко беше таа што предаваше, а имаше уште една Јапонка што работеше таму :)
Синот ѝ се бвикаше Александар на Кјоко, бевме „љубоморни“ на него, 6 годишно дете зборуваше македонски, англиски и јапонски :) Заминаа за Турција после, чув дека се преселила Кјоко со семејството.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
И јас ја сакам Јапонија,ми се свиѓа јапонскиот стил,јапонската прецизност и посветеност.3 месеци,престојував у Токио,ништо не научив,освен елементарни работи ))))
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Ja одев пред .....15-тина години отприлике... за жал многу малку научив. Ама дефинивно не бев во состојба да учам туку така...ниту наставникот....знаеше да предава како што треба...
 
Член од
11 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
14
Oこんにちわはじめまして
ありがとうございます
Автоматски споено мислење:

Kon'nichiwa
Dali Site vie bi sakale da spodelite bilo kakvi znaenja i poznavanja za japonskiot jazik, kultura, tradicija, da spodelite iskustvo bilo Kakvo se so cel da naucime poveke japonski i za Japonija.
Navistina denes preplaven e internetot so sekakvi informacii, megutoa so sakam da kazam e... koga komuniciras na svojot majcin jazik polesno se uci i razbira koe bilo dr gradivo pa pretpostavuvam i japonski polesno ke ucime...
ありがとう
あたらしいともだち
Ljubovta i potragata po sopstvenoto
生き甲斐 neka Ne vodi...
Ubav den ❤
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom