Учење јапонски јазик にほんご

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Саде од Наурто јас се изпоизучив од овај Јапонскиов.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ами ако треба да собереш некој колега со кола, како ќе знаеш каде да појдеш? :ROFLMAO:
Е да, или девојка? Финтата била дека треба сам да ти каже човекот, ако не ти каже, ништо од собирање од дома на колегата или одење на врата кај девојката :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Japonskiot jazik kako i site drugi jazici na planetava koi si imaat nekoi specifični svoi pisma koi se mnogu teški za učenje za nas Evropjanite, istovremeno možat da bidat pišuvani i na latinica, taka mislam deka e mnogu polesno da se učat zborovite. A B W G D E ZH Z I Y K L M N O P R S T U F H TS CH J SH :icon_mrgr:
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Ја во Токио бев со цел да го посетам рибниот пазар и планот беше да седнам 5 дена.Али ептен ми се засфиѓа и решив престојот да си го продужам до неопределено.
Има многу плусови и многу полезни нешта,но има и минуси и нелогични нешта.Впрочем како и секаде.
Иако е нај хај-тек земја во светот,Јапонците љубат и практикуваат користење на кеш,дури има и продавници без терминали ))))
Јапонската кулинарна култура,не познава вегетаријанци,многу многу чудно но вистинито )))))
Да комбинираш ориз и соеви сос , е исто ко да си му брцнал на јапонец у око.
Од 2008 година дејствува закон за метаболизам,практично е забрането да бидеш дебел )))))
Освен нели нам добро познатите работи за Јапонската педантност,мене највеќе ме изненади тоа што јапонците си носат пепељари со себе .
Јас добро бев запознат со Јапонските сексуални фетиши,али бев изненаден коа видов дека на апарат се продаваат женски носени гаќи )))))
Автоматски споено мислење:

Да ви кажам на сите кои се трите прашања кои на Јапонец не смееш да му ги поставиш
има многу такви,но за тоа самата е виновна бидејки најпрво уште на првиот час да ви направи интродакшн во јапонската култура и разбирања...
Автоматски споено мислење:

Sekai no owari ))))
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
самата е виновна бидејки најпрво уште на првиот час да ви направи интродакшн во јапонската култура и разбирања...
Ова ептен точно. :)
На првите часови нè оставаше да распрашуваме сами, и се разбира не може да ти текне да прашаш нешто такво, како: кои прашања се некултурни за Јапонците :D

Прашувавме како се пишуваат некои зборови, ги прецртувавме во тетратките канџите што ќе ги напишеше на табла, и што значат некои зборови. Памтам дека карате значи „празна дланка“, аикидо - „патот на љубовта“.

Од живеењето во Нихон (Јапонија) и посебно во Тоокјо (како што го изговаравме Токијо), ни кажуваше дека:
*кола не се исплати да возиш низ Тоокјо, нема каде да ја паркираш
*ако врне дожд, немаш каде чадорот да го отвориш од премногу луѓе
*Тоокјо е град составен од градови што се прошириле и станале едно
*во јапонски стил на кафана нема ценовник, си порачуваш, јадеш, пиеш, и на крај може да те изненади сметката, на што ние реагиравме - а што ако немам толку пари? не рачунам толку да кошта? и таа велеше дека ако немаш пари, не треба ни да седнеш во кафана :)
*заради странците почнале во кафаните да ставаат ценовници
*во 1945 година полсе војната, имало силен притисок од народот да се смени начинот на пишување, да се користи само хирагана или пак да се користи латинско писмо, ама не успеало, традиционалистите победиле по ова прашање
*хираганата е песничка ако ја кажуваш по одреден ред
*немаат збор за кревет, дека Јапонците спиеле на душеци со векови, немале кревети, па креветот го викаат беддо (со две Д), варијанта на англиското „бед“
*во една фамилија сите членови се бањаат во истата када и истата вода со мириси, на што ние реагиравме дека е нехигиенски, па објаснуваше дека прво се тушираат, а кадата е за уживање, не е за отстранување валканици од телото, значи чисти влегуваат во кадата
*Јапонците немаат популарна астрологија, ама веруваат во „крвна група“, за работа прво ќе те прашаат која крвна група си, ако не одговараш со останатите, нема да добиеш работа

... ако ми текне уште нешто, ќе пишам :)
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
14
Ова ептен точно. :)
На првите часови нè оставаше да распрашуваме сами, и се разбира не може да ти текне да прашаш нешто такво, како: кои прашања се некултурни за Јапонците :D

Прашувавме како се пишуваат некои зборови, ги прецртувавме во тетратките канџите што ќе ги напишеше на табла, и што значат некои зборови. Памтам дека карате значи „празна дланка“, аикидо - „патот на љубовта“.

Од живеењето во Нихон (Јапонија) и посебно во Тоокјо (како што го изговаравме Токијо), ни кажуваше дека:
*кола не се исплати да возиш низ Тоокјо, нема каде да ја паркираш
*ако врне дожд, немаш каде чадорот да го отвориш од премногу луѓе
*Тоокјо е град составен од градови што се прошириле и станале едно
*во јапонски стил на кафана нема ценовник, си порачуваш, јадеш, пиеш, и на крај може да те изненади сметката, на што ние реагиравме - а што ако немам толку пари? не рачунам толку да кошта? и таа велеше дека ако немаш пари, не треба ни да седнеш во кафана :)
*заради странците почнале во кафаните да ставаат ценовници
*во 1945 година полсе војната, имало силен притисок од народот да се смени начинот на пишување, да се користи само хирагана или пак да се користи латинско писмо, ама не успеало, традиционалистите победиле по ова прашање
*хираганата е песничка ако ја кажуваш по одреден ред
*немаат збор за кревет, дека Јапонците спиеле на душеци со векови, немале кревети, па креветот го викаат беддо, варијанта на англиското „бед“
*во една фамилија сите членови се бањаат во истата када и истата вода со мириси, на што ние реагиравме дека е нехигиенски, па објаснуваше дека прво се тушираат, а кадата е за уживање, не е за отстранување валканици од телото, значи чисти влегуваат во кадата
*Јапонците немаат популарна астрологија, ама веруваат во „крвна група“, за работа прво ќе те прашаат која крвна група си, ако не одговараш со останатите, нема да добиеш работа

... ако ми текне уште нешто, ќе пишам :)
Superrrr
Polna si informacii
Sepak bilo mnooogu ubavo iskustvo....
Racunam na tebe.
Ke treba nekoi raboti i da si gi zapisam
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Еве уште нешто на што се сетив:
Јапонците ги мешаат буквите Б и В, како и Р и Л. немам појма зошто, ама секогаш ги изговараат обратно, ако треба Л, ќе изговорат Р, и обратно.
Кјоко не можеше да изговори „Владата на Македонија“, велеше „Брадата на Македонија“, и ние се смеевме многу :D
Автоматски споено мислење:

Sepak bilo mnooogu ubavo iskustvo....
Е да, само штета што никогаш не ја посетив Јапонија :)
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
mnogu informacii dade ja zbogatuvas temava i ja odrzuvas ziva ありがとう violetova
se nadevam deka ke se pojavat i drugi luge sto znaat nesto za japonija za jazikot
Автоматски споено мислење:

случајно налетав на информација дека постои македонско-јапонски буквар знае ли некој нешто да ми каже јас не успеав да најдам пдф
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Ова ептен точно. :)
На првите часови нè оставаше да распрашуваме сами, и се разбира не може да ти текне да прашаш нешто такво, како: кои прашања се некултурни за Јапонците :D

Прашувавме како се пишуваат некои зборови, ги прецртувавме во тетратките канџите што ќе ги напишеше на табла, и што значат некои зборови. Памтам дека карате значи „празна дланка“, аикидо - „патот на љубовта“.

Од живеењето во Нихон (Јапонија) и посебно во Тоокјо (како што го изговаравме Токијо), ни кажуваше дека:
*кола не се исплати да возиш низ Тоокјо, нема каде да ја паркираш
*ако врне дожд, немаш каде чадорот да го отвориш од премногу луѓе
*Тоокјо е град составен од градови што се прошириле и станале едно
*во јапонски стил на кафана нема ценовник, си порачуваш, јадеш, пиеш, и на крај може да те изненади сметката, на што ние реагиравме - а што ако немам толку пари? не рачунам толку да кошта? и таа велеше дека ако немаш пари, не треба ни да седнеш во кафана :)
*заради странците почнале во кафаните да ставаат ценовници
*во 1945 година полсе војната, имало силен притисок од народот да се смени начинот на пишување, да се користи само хирагана или пак да се користи латинско писмо, ама не успеало, традиционалистите победиле по ова прашање
*хираганата е песничка ако ја кажуваш по одреден ред
*немаат збор за кревет, дека Јапонците спиеле на душеци со векови, немале кревети, па креветот го викаат беддо (со две Д), варијанта на англиското „бед“
*во една фамилија сите членови се бањаат во истата када и истата вода со мириси, на што ние реагиравме дека е нехигиенски, па објаснуваше дека прво се тушираат, а кадата е за уживање, не е за отстранување валканици од телото, значи чисти влегуваат во кадата
*Јапонците немаат популарна астрологија, ама веруваат во „крвна група“, за работа прво ќе те прашаат која крвна група си, ако не одговараш со останатите, нема да добиеш работа

... ако ми текне уште нешто, ќе пишам :)
Најголем проблем Токио а и Јапан е тоа што населението екстремно им старее,и во врска со тоа,цените на недвижности екстремо се паднати.Така сега во јужно Токио може да се купи стан за 100k кој пред 10години коштал 250k.
Ако планирате посета на Токио најбоље у средина на мај да го фатите сандза мацури фестивалот.
Токио има екстремно скупо такси.
Водата во езерата и реките е толку чиста што може да се пие
Постои голема возможност да бидеш "нападнат" од некое диво животно кои многу често се појавуваат во парковите.

Е сеа незнам колки ќе ви биде интересно,али ќе споделам.

Фугу.
Иако не сум сертифициран мастер за такифугу,сепак знам да ја чистам,и спремам )))) имам спремано.
Има многу видови фугу,од кој торафугу е најредка и најбарана.
Најчести клиенти се богати импотенти,кој ја конзумираат во присуство на доктор,кој определува колку им е доволно,според зениците))) ќе се најадат торафугу сашими,и одат кај девојче.Цената на билет такви гастровечери достигнува и до 10.000$.
Јапан,е спасител на морињата.
Имено најголем проблем на морињата во тој дел на светот беа медузите.
Јапонците најдоа начин како да ги вклучат во индустријата за храна ))))
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
はじめまして
Курс по јапонски јазик во Македонија има. Се одржуваше на Филолошки факултет од лекторката Чие Нагашима. Сега поради ковид состојбата работите се малку промените, часовите се одржуваат преку Zoom. Мислам дека моментално нема часови за почетници, но ако има доволно заинтересирани можеби ќе се согласи повторно да организира почетна група.
Што се однесува до јапонскиот јазик и не е така тежок за разбирање и зборување. Читањето на канџи за европјаните е проблем, но хирагана и катагана се релативно лесни кога ќе ги меморираш.
Проблемот е вежбањето надвор од час и практикување на изговор. Разбирањето а многу полесно. Инаку учењето на јапонски од аниме (пример Наруто) според професорите е погрешно и претставува исјкривена верзија на јапонскиот јазик.
Можеби најтешкиот дел од учењето на јапонски јазик за нас е нивото на (љубезност)изразување во зависност од статусот на соговорникот. Врз основа со кого разговарате зависи кој зборови и кој глаголски форми ќе ги употребите.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Фугу.
Иако не сум сертифициран мастер за такифугу,сепак знам да ја чистам,и спремам ))))
Оваа риба беше отровната? :)
Автоматски споено мислење:

случајно налетав на информација дека постои македонско-јапонски буквар знае ли некој нешто да ми каже јас не успеав да најдам пдф
Во 2007 бил издаден од наш човек по име Роберт, кој држел часови по јапонски јазик во некои основни училишта. Се сетив дека на едни пријатели ќерката како втор странски учеше јапонски во основно, што ми беше чудно дека го имало како опција. Детето учеше во училиште во Капрош, ама не ми текнува кое...
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
Оваа риба беше отровната? :)
Автоматски споено мислење:


Во 2007 бил издаден од наш човек по име Роберт, кој држел часови по јапонски јазик во некои основни училишта. Се сетив дека на едни пријатели ќерката како втор странски учеше јапонски во основно, што ми беше чудно дека го имало како опција. Детето учеше во училиште во Капрош, ама не ми текнува кое...
Оваа риба беше отровната? :)
Автоматски споено мислење:


Во 2007 бил издаден од наш човек по име Роберт, кој држел часови по јапонски јазик во некои основни училишта. Се сетив дека на едни пријатели ќерката како втор странски учеше јапонски во основно, што ми беше чудно дека го имало како опција. Детето учеше во училиште во Капрош, ама не ми текнува кое...
znam za toa no kako da go najdam neznam
 
Член од
11 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
14
Ја во Токио бев со цел да го посетам рибниот пазар и планот беше да седнам 5 дена.Али ептен ми се засфиѓа и решив престојот да си го продужам до неопределено.
Има многу плусови и многу полезни нешта,но има и минуси и нелогични нешта.Впрочем како и секаде.
Иако е нај хај-тек земја во светот,Јапонците љубат и практикуваат користење на кеш,дури има и продавници без терминали ))))
Јапонската кулинарна култура,не познава вегетаријанци,многу многу чудно но вистинито )))))
Да комбинираш ориз и соеви сос , е исто ко да си му брцнал на јапонец у око.
Од 2008 година дејствува закон за метаболизам,практично е забрането да бидеш дебел )))))
Освен нели нам добро познатите работи за Јапонската педантност,мене највеќе ме изненади тоа што јапонците си носат пепељари со себе .
Јас добро бев запознат со Јапонските сексуални фетиши,али бев изненаден коа видов дека на апарат се продаваат женски носени гаќи )))))
Автоматски споено мислење:


има многу такви,но за тоа самата е виновна бидејки најпрво уште на првиот час да ви направи интродакшн во јапонската култура и разбирања...
Автоматски споено мислење:


Sekai no owari ))))
Babymetal
Misia
Kiroro
Teresa Teng
Rimi Natsukawa
Nesto Ghibli instrumental :))
Mika Nakashima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom