Утринска рутина

Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Најчесто станувам со првиот аларм во 6:25, брза проверка на телефон, доручек и негова подготовка, туш, брич и средување(најчесто машко пеглање ради реда). Трепни и дошло 8:24-5, време за излегување од дома.

Слично е и викенд, со разлика што нема одење на работа, а рутината за време на викендот ќе мора да ја сменам...
 

Attachments

Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Станувам, правам вежби за истегнување и размрдување. Некои денови правам и неколку минутно вртење во круг со раширени раце.

После ова пијам вода оти сум доста жеден кога се будам па идам во вц да се празнам и да се средам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Зависи од потребите, се будам во периодот од 4:30 до 7, и станувам кога мора без разлика дали сум легнал во 12 или во 3. За жал во просек спијам околу 4-5 часови, инаку немам време за сите активности. Некогаш и на втор, трет аларм, сите ми се на по 5 мин, и цик цак на 2та телефони, за ако несвесно изгаснам еден, да ме разбуди вториот.

Еден период со короната станував од кревет, лична хигиена, кафе и почнував со работа, имав цел саат повеќе за одмор.
Сега за 20-30 мин: лична хигиена +подготовка на цел термос со кафе+ пакување на ручекот или подготовка на нешто брзо, и се испалувам во кола.
За кратко ќе променам пак, веројатно наутро ќе мавам 30-40 мин кардио на статичен точак, туширање, термосот со кафе, пакување на ручекот и во кола.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Кај ја отворив темава кај се запустив.. 6-7 станување, истегнување, базен.. Ме фрливте у депресија, што луѓе имало тука.
Без грижи не си сама. Еве @Клипче е на пример таква стока што ко тинејџерка некоја легнува у 3 сабајле и станува у 12 на пладне. Војна да има околу него око не отвара. 3 дена од кауч не можев да го помрднам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Без грижи не си сама. Еве @Клипче е на пример таква стока што ко тинејџерка некоја легнува у 3 сабајле и станува у 12 на пладне. Војна да има околу него око не отвара. 3 дена од кауч не можев да го помрднам.
Барем да ме оставеше сам да си пишам во оваа прекрасна тема за моите навики. Мех, говедо.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Без грижи не си сама. Еве @Клипче е на пример таква стока што ко тинејџерка некоја легнува у 3 сабајле и станува у 12 на пладне. Војна да има околу него око не отвара. 3 дена од кауч не можев да го помрднам.
И јас легнувам просек 2-3, кога немам аларм станувам во 9, ама 7 ми е потресна слика. Тешко ми е да се одлепам од креветот, после е лесно. После кафето веќе можам да се соочам и со конвергенција во точка
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Кога веќе си делиме совети за здрав живот, сон и спиење, би ја искористил приликава на тие што се дават во кафиња да им препорачам да ги намалат, или барем да не пијат после ручек.

Друго е заспивањето и друг е сонот. Ја обично се кутнував во 22 30, со пресметани пола саат до саат за вртење како риба на суво и сонот со години ми беше тенок и недоволен.

Последниве месец и пол, прво случајно, а после си се навикнав да не пијам кафе после 16 : 00 и ем заспивам одма, ем спијам како дете.

Осетна разлика има и во заспивањето и во квалитетот на сонот, пробајте ако имате мака.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Кога веќе си делиме совети за здрав живот, сон и спиење, би ја искористил приликава на тие што се дават во кафиња да им препорачам да ги намалат, или барем да не пијат после ручек.

Друго е заспивањето и друг е сонот. Ја обично се кутнував во 22 30, со пресметани пола саат до саат за вртење како риба на суво и сонот со години ми беше тенок и недоволен.

Последниве месец и пол, прво случајно, а после си се навикнав да не пијам кафе после 16 : 00 и ем заспивам одма, ем спијам како дете.

Осетна разлика има и во заспивањето и во квалитетот на сонот, пробајте ако имате мака.
Druze, skoro pa redovno pred spijanje vo krevet si pijam kafe ( tursko) i zaspivam ko zaklan za 5 min posle toa. Komotno mozat da me premestat so se krevet nekade posle toa i voopsto nema ni da setam. Znaci ne lambata svetela, televizorot rabotel, djukelata laela ili vo komsii imale nekoja familijarna veselba, niti sekjavam, niti mi preci.
Tie prvi 4 - 5 sati od momentot na zaspivanje sum totalno vo koma. E vekje posle toa reagiram na zvuci ( alarmi itn itn ) ili generalno sam ke se razbudam posle otprilika 7.30 casa spienje na 24 casa. Najcesto tolku mi e dovolno.
Posle rassonvanjeto, e toa e vekje druga prikazna ali opsto prifateno pravilo e da ne me zamarat do prvoto kafe koe normalno go pijam odma cim sum resil da stanam. Znaci kakvi utrinski vezbi, higieni, vecinja ili pojma nemam sto. Odam vo kujna, varam ili mi varat kafe, se vrakjam vkrevet so se kafe, ja palam vekje vtorata cigara koja najverojatno ke zavrsi so treta i si go pijam onaka na rajat pa ako saka zemjata neka se prevrti, vojna neka pocnuva, zemjotres, poplava.
Posle toa sto ke pravime, ke pravime, zavisi od denot, situacijata, obvrski i sto ti znam jas.
Znaci do prvoto kafe ziva sila ne ebam i spremen sum za kavga so sekoj koj makar i nesakajki ke proba da mi go ebi rajatot. Togas ne postovam nikoj, nikoj nejkam i site gi mrazam . Olesnitelna okolnost e toa sto taa faza najcesto mi trae okolu 10 min. Najcesto :cautious: :sneaky:.
I se ova ako se razbudam posle tie 4 5 sati od koga sum zaspal. Ako po nekoja slucajnost sum se razbudil pred toa ,zaboravete na olesnitelnata okolnost, togas sum 24 casa nakurcen i spremen za kavga :toe:.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не знам што подразбирате под давење во кафиња, иако пијам две, количински се како едно (чашата треба да ти е половина полна за да можеш да го измутиш кафето) и не можам без тоа кафе. Пробав. После еден ден имам ужасни главоболки и системот ми паѓа. Делумно причината е и во мојот константно низок притисок.

Кај мене проблем е благото кафе, со 4-5 лажици шеќер, односно 8-10 на ден. Тоа е многу шеќер. Пробав и алтернативи, како кафен шеќер, ама тој не ми го засладува доволно кафето. Пробав и со мед, но вкусот не ми се допаѓа. Пробав и со маџун, вкусот беше одличен, ама за да го добијам тој сладок ефект, требаше да ставам 3-4 лажици во кафе. Дури и пробав да го пијам со 2-3 лажици шеќер, ама не можев. А вештачкиот засладувач е грозен.

Веќе 10 години терам вака, порано ми беше енергетска бомба, не јадев ништо до 1-2, ама сега знам дека таа лоша навика, постепено, може лошо ќе се одрази на моето здравје, но од друга страна ми е едно од ретките слатки задоволства.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Не знам што подразбирате под давење во кафиња, иако пијам две, количински се како едно (чашата треба да ти е половина полна за да можеш да го измутиш кафето) и не можам без тоа кафе. Пробав. После еден ден имам ужасни главоболки и системот ми паѓа. Делумно причината е и во мојот константно низок притисок.

Кај мене проблем е благото кафе, со 4-5 лажици шеќер, односно 8-10 на ден. Тоа е многу шеќер. Пробав и алтернативи, како кафен шеќер, ама тој не ми го засладува доволно кафето. Пробав и со мед, но вкусот не ми се допаѓа. Пробав и со маџун, вкусот беше одличен, ама за да го добијам тој сладок ефект, требаше да ставам 3-4 лажици во кафе. Дури и пробав да го пијам со 2-3 лажици шеќер, ама не можев. А вештачкиот засладувач е грозен.

Веќе 10 години терам вака, порано ми беше енергетска бомба, не јадев ништо до 1-2, ама сега знам дека таа лоша навика, постепено, може лошо ќе се одрази на моето здравје, но од друга страна ми е едно од ретките слатки задоволства.
I jas piev mn blago kafe do skoro, ne ko tvoevo, ali blago. Ne da e loso, epten e.
Mozes brokula da jades cel den posle toa, demek zdrav zivot, dzabe ke ti e.
Sega ic ne stavam, seedno mi e da ti kazam, se naviknav. I jas iam nizok pritisok I ako ne se napijam nekoja goltka kafe do kaj 10 sabajle, pocnuva da me stega glava.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom