Утринска рутина

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Бидејќи приметувам дека има заинтересирани да пишуваат за тоа како им почнува денот (и да не ја спамираме темата за виртуелен дневник), тука можете да размените свои навики :)
Имате ли утринска рутина? Дали сте од оние кои имаат јасен дневен распоред или мразите рутина?
 
J

joli1

Гостин
Најчесто денот го почнувам правејќи ја најголемата грешка во денот - стискање snooze на алармите и излежавање, нешто на што морам да поработам.

После тоа, неколку чаши вода на празен стомак, па кафе и никотин. Не љубам да јадам првите неколку часа кога ќе се разбудам, па затоа после кафенцето следи туш, бричење (секојдневно), миење заби и се останато што спаѓа во лична хигиена, облекување за на работа и тоа е тоа.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.998
Поени од реакции
55.185
Ако сум на работа прва смена, се будам у 6, станувам секундарно без разлика колку и да ми се спие, никогаш не одложувам аларм ниту пак навивам 2 или 3 или да се јавувам у пожарна да дојдат да ме будат. Станувам, се размрдувам малце раце напред назад лево десно, кружни движења со кичмата - ова ми стана некоја навика и добро ми доаѓа, ми помага у расонувањето и загревањето на телото. Пијам една чаша вода, одам се мијам, се облакам, пијам кафе уз скролање инстаграм и фб и искачам.

Ако сум слободен, се будам, се врткам малце низ кревет, скролам инстаграм, станувам од кревет истата рутина вртење раце, кичма, пијам вода идам се мијам, варам кафе и си седнувам на пц, отварам фб, форум и све што ќе ми текне да правам во тоа неколкучасовно непостоење и моржирање пред пц.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.747
Поени од реакции
9.557
Кога бев млада:
-прво секс
- туш
- кафе
- работа

Сега:
-со трк на мочање(попуштиле гумичките)
- на балкон излагам да видам какво е времето и што да облечам за на работа
- повторно у тоалет и се мијам на две на три
- одам на работа и таму пијам кафе

Викендашки:
-спијам до 09 часот, се препелкам уште пола саат, па кафица у пижами, а после тоа миење и работа низ куќа....
(немавишесекса):(
 
Ф

Флеш

Гостин
Имам две рутини според време на работата .


Од 9 сум ...


Станувам у 8 саат,мијам заби,се облекувам,хранам стока шо имам од животни,ако треба у спут до бензиска за гориво и јадење и до работа.


Од 16 сум ..... Претходниот ден се легачам до 3 навечер,сабајле спијам до 11 саат ..... Шетам низ дома по пижами,оти ко Господ сум тогаш,идам у друга соба,палам прво 75ка канал или 33 на А1 оператор ако си и јадам нешо ... После идам и се легачам или ако имам нешо приватни обврски,палам мотор и да завршам до 14:30 и дома да сум. .
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Кога сум од 7:30h во шест почнуваат да пиштат три аларми!
Shell shocked пробувам да сванам што е горе, што е доле, лево-десно… гравитација на кај влече…
После 2-3мин откако ќе си дојдам на себе, и ќе сфатам дека сум жив… станувам(ако не станам одма толку е, пиши крст)…
Ставам еден филџан у микровална, пијам вода на гладен стомак, па таман сум ја зоврел водата, правам едно отров нес-кафе од кое и вол може да добие тахикардија…
Палам цигара после првата голтка…
Треба време да почне да делува кофеинот!
У меџувреме контемплирам за моите животни избори и зошто морам да станам у шест…
После регуларно вц, миење, бричење…
За облекување не се замарам толку, 2мин работа… ама баш ради тоа некад знае да избие престрелка… и или викам “аха, добро” и си продолжувам, или го слушам наредникот зависи колку сум расположен за кавга.

За втора смена, лесно е! Ама кафе,цигар,миење… тоа е рутината.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Стандарден работен ден
- аларм во 05:30 и сум на нозе
- обавезно кафе и цигара на раат, тоалет и веќе е 6:30-6:45
- возам просечно околу еден саат до работа
- на време во 8 сум веќе на работа

Кратам од сонот за мојот утрински ритуал, но во спротивно се ми е некако наопаку цел ден. Навика.:icon_mrgr:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.115
Поени од реакции
10.441
Кога сум на работа прва смена станувам во 06 00, секундарно, во истиот момент кога ѕвони алармот. Кога би ме глеал некој од страна, би си рекол што и не оваа, зошто толку стресно го доживува утринското будење? Ко да има некој земјотрес или некое бомбардирање :D Хм, едноставно не го сакам ѕвонењето на алармот и не дозволувам да ѕвони повеќе од 5 секунди. Генерално не сум личност која обожава да спие, така што често пати се будам уште пред алармот да изѕвони.

И прво гушкање со миленикот. Ако не се изнагушкаме ко што треба, немам право да продолжам со спремањето и да имам убав и изрелаксиран ден. После тоа, лична хигиена, спремам coffee to go, па прошетка кратка со миленикот, па доаѓам дома, се туширам, се спремам и излегувам.
Кога не се шминкам, доволно ми се 30 минути за све ова, кога се шминкам плус минус десетина минути.

На работа секогаш сум некоја минута порано. Не сакам да ме чекаат. Сакам принципиелност, ред, дисциплина.

Доручкувам дури во 10ч, пред второто кафе, а некогаш и покасно, во зависност од околностите.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
За жал или среќа веќе долг период 05:30 сум буден, имал или немал аларм станувам тоа време, па дури и за викенд.
Ќе звучи смешно ама пробувам да бидам продуктивен одма така што секогаш пред легнување оставам некои мали задачи што сабајлето можам да ги завршам. Неизмиена шоља од кафе, некои алишта што се сушат, некои садови да се вратат на место, да се здипли некој партал и после тоа обавезно ладен туш.
06:15 веќе варам прво кафе/чај зависи од расположение и до 07:30 уживам у тишината и си ги вршам дневните "обврски", дочитување на некоја книга, проверка на социјални мрежи, и планирање на работниот ден. Од 07:30 па натака се зависи од тоа колку сум зафатен на работа, може да почнам одма, а може и да пуштам некој ситком епизода и во 8 да почнам со работа.
Горе доле вака е секое сабајле веќе 4-5 години, некад има исклучоци...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Со оглед на тоа дека имам проблем со заспивање, кога сум на работа станувам што е можно покасно. Аларм во 6 и 20, мијам заби, се облакам и во 6 ипол искачам за на работа. Се друго ми е средено од претходната вечер. На работа пијам кафе и каснувам нешто ситно за да ме држи неколку саати.
Кога не сум на работа, местам аларм до кај 10 за да не се преспијам и уште толку да си го ебам биоритамот. Потоа ако неам обврски се излежавам, расонувам уште саат време.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.241
Поени од реакции
7.926
Станувам во пет и триесет, ако вечерта сум пиел пиво и ми останало (обично пијам скопско или крали марко пластика) зимам го допивам, успат следува и чешање на јајца, ако не сум пиел вечерта пиво зимам си отворам една лименка (и кога пијам пиво од лименка обично пијам скопско или крали марко) која ја пијам на екс, палам цигара, ја пушам до пола, ја гасам од рака, мочам, се облекувам, не се погледнувам во огледало оти секако изгледам ужасно добро и изглегувам.
 
Последно уредено:

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Аух, до пред некоја кога работев, местев во 6 аларм за до 8 да бидам на работа. Отприлика пола саат ми требаше да станам, така да околу 6:30 бев на нозе, си го пцуев животот, мајка ми и татко ми што ме створиле, и сам себе што морам да станувам у 6 сабајле за на некој да му правам пари. Миење заби, туширање, скролање инстаграм 15тина минути и во 7:30 отприлика искачав.

Сега не знам ни кога легнувам ни кога станувам, биоритамот у курац отиден. Посекако прво се фаќам за телефон да видам дали има пораки или пропуштени(на сајлент ми е кига спијам), па миење заби и туширање, и денот може да почне.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
750
Поени од реакции
1.006
Станувам во 8 точно, никогаш не го snooze-нувам алармот и директива станувам безразлика дали сум спан 4 или 8 сати.

Како ритуал секое сабајле најпрвин пијам ладна вода, правам шејк од овес, банана и некој јаткасти плодови и после тоа едно нескафе слон да турни во несвес, заедно со никотин. После тоа трк до WC фиксно после кафе и цагара..

Си чиллам со 2/3/4 песни додека дојде 9 и да почнам да работам (work from home) и го ранам миленикот.

Сакам да почнам да станувам уште порано, на пример во 5-6 и да бидам додатно продуктивен освен работата, ама тешко да си го средам биоритамов и времето на легнување бидеќи летово цело време во погон сум, не сум прибран дома буквално откако ќе завршам со работа. Теретана, ќе излезиш да се видиш со луѓенца едно друго и летнал денот.

Сакам да откажам кафина и цигари оти мислам дека на x3 speed сум пуштен откако ќе испијам 3 кафина во 5-6 сати :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom