Успех?

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.799
Поени од реакции
3.053
па да кажеме вака, АКО СЕ САКА СЕ СЕ МОЖЕ

јас лично мислам дека се што сакам добивам, ама се разбира треба верба,упорност,напор, И ОПТИМИЗАМ
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Успех е да погодиш мува во левиот тестис со базука од далечина на 5 километри...
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Општо, за човек да се почувствува успешен, мора да има постигнато некоја цел. За таа цел мора да има работено и совладувано препреки. Ако сè му било давано на тацна, нема да се чувствува успешен.

Јас сум општо задоволен со својот живот и сметам дека имам постигнато успеси,што значи имам остварено цели во својот живот. Е сега, испаѓа дека секој ден се состои од многу мали цели (купи ова и она, фрли го ѓубрето итн), па се исплати човек да сфати дека без работа не бива и да почне да ужива во вршење на т.н. „мали работи“. Свршувањето на секојдневните обврски е сепак дел од животот и ако тие се завршуваат на време и како што треба, тоа е пат кон успехот.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Премногу филозофирања има на темава:)

Успехот е комбинација на амбиција трпеливост и работа.
Се чуствувам максимално успешен, земајќи во предвив како животов ми се одвијал.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Ќе ви напишам само 2-3 цитати од „Најголемиот трговец на светот“ од Ог Мандино...и тогаш мислам дека ќе сфатите што мислам јас за успехот...Па...here they come...

*Никогаш немој да се срамиш ако се обидуваш и не успееш, зашто оној што никогаш не успеал, никогаш не се ни обидел. Неуспехот никогаш нема да те стигне, ако твојата решителност да успееш е доволно цврста!

*Истрајуваат само принципите, а нив сега јас ги поседувам зашто законите што ќе ме одведат до величината се содржани во зборовите на овие свитоци. Она што тие ќе ме научат е повеќе како да се спречи неуспехот, отколку да се постигне успех, зашто што е успехот, ако не една состојба на умот? Кои вајца мудреци од илјада, ќе го дефинираат успехот со исти зборови, а сепак неуспехот се опишува само на еден начин. НЕУСПЕХОТ Е НЕСПОСОБНОСТ НА ЧОВЕКОТ ДА ГИ ПОСТИГНЕ ЦЕЛИТЕ ВО ЖИВОТОТ, КАКВИ И ДА СЕ ТИЕ.

*Никогаш повеќе нема да се задоволувам со вчерашните постигнувања, ниту пак ќе се препуштам на самофалба на дела кои во сиштина се премногу мали за да се признаат воопшто. Можам да постигнам далеку повеќе од она што сум постигнал и ќе постигнам зашто: Зошто чудото што ме создаде да заврши со моето раѓање? Зошто не би можеч да го пренесам тоа чидо и на моите денешни дела? Јас сум најголемото чудо на природата!

*Ќе истраам додека не успеамНема да дозволам ни вчерашниот успех да ме успие во самозадоволството денес, зошто тоа е голем темел на неуспехот. Ќ ги заборавам настаните од денот што си заминал, независно од тоа дали биле добри или лоши и ќе го поздравам новото сонце со верба дека тоа ќе биде најдобриот ден во мојот живот. Се додека имам здив ќе истраам. Зашто сега научив еден од најголемите принципи на успехот: Ако истраам доволно долго ќе победам. Ќе истраам. Ќе победам!

Мислам дека тоа би било тоа...:smir:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
успех ја го свачам ко да сум успеал да напраам тоа шо сум сакал а патот бог знае каков ке биде....писс
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Uspehot e relativen sega go ima utre go nema,treba mnogu da se trudiz da go zadrzis a ne samo da go postignes.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Uspehot e relativen sega go ima utre go nema,treba mnogu da se trudiz da go zadrzis a ne samo da go postignes.
Зависи за што:)
Ако се работи за позиција,ќе мораш да се потрудиш да ја задржиш или во најмала рака да заземеш друга.
Но ако се работи за успех од типот:освоено државно првенство,светско првенство,диплома и слично,тоа никогаш нема да го изгубиш.Успехот е само твој и никој неможе да ти го земе.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Зависи за што:)
Ако се работи за позиција,ќе мораш да се потрудиш да ја задржиш или во најмала рака да заземеш друга.
Но ако се работи за успех од типот:освоено државно првенство,светско првенство,диплома и слично,тоа никогаш нема да го изгубиш.Успехот е само твој и никој неможе да ти го земе.
Da ama narednata godina ke se pojavi nekoj drug i ke te zaseni:vozbud:se seguvam taka e.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
успех - ниво на хармонија - проследена со исполнување на задачите на најдобар ( добар , солиден начин )

успехот е релативна работа , ако за еден „%* &! “ ова представува успех - за друг сосема различна работа - за крадецот да украде нешто треба да успее - тоа е успехот ???

но темава е различно нешто па одтука : успех , сите ние се стремиме и тежнееме кон тоа . кој повеќе кој помалце - за вториве е подобра варијанта - тој што паѓа од високо - повеќе го боли .
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Spored mene uspeh e seto ona sto covek ke go postigne vo svojot zivot, so svoja maka, trud, i pokraj site padovi koi sto ke gi dozivee ke ostane onakov kakov sto e ili pak podobar.Toa za mene pretstavuva uspehot nakratko.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom