Усвоен новиот закон во сообраќајот - брзината во населените места ограничена на 50 km/h!

Дали новите измени ќе придонесат за подобрување на сообраќајната култура?


  • Вкупно гласачи
    110
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Како може да изеде затворска казна некој кој е личен телохранител на Груевски или пак функционер во ВМРО? Дури вториов и прокси си најде, за разлика од првиот кој ти е очигледно една ниво подоле у хиерархија и кој на пешачки згази човек со над 100км со моторот и лежеше некој месец само.
На Мијалков беше обезбедување. Осум месеци беше пресудата (пред една или две години беше донесена) -- ден не одлежа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
На Мијалков беше обезбедување. Осум месеци беше пресудата (пред една или две години беше донесена) -- ден не одлежа.
Да. Осум месеци за газење на пешачки со над 100, со мотор. Тоа што не одлежа ни ден, веројатно му е бонус за услугите.

За да нема такви скандали веројатно решиле следеќи пут коа некој нивни ќе изиграва РикиБоби по улиците, одма да го извадат од случајот, како случајот со девојчето од Крива Паланка. Најди пропалица за 10 кила што ќе лежи и оп и волкот сит и овците на број.

А за нас другите закони и казни. Нема лабаво.
Ќе лупант надвор од памет закон и казни кои се обратнопропорционални од платите, здравиот ум и логика. Ќе почнат да мекаат офците, а они малце ќе ги спуштат казните у следечата верзија на законот и ете брао ќе си викаат самите на себе, колку се они ОК.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Да. Осум месеци за газење на пешачки со над 100, со мотор. Тоа што не одлежа ни ден, веројатно му е бонус за услугите.

За да нема такви скандали веројатно решиле следеќи пут коа некој нивни ќе изиграва РикиБоби по улиците, одма да го извадат од случајот, како случајот со девојчето од Крива Паланка. Најди пропалица за 10 кила што ќе лежи и оп и волкот сит и овците на број.

А за нас другите закони и казни. Нема лабаво.
Ќе лупант надвор од памет закон и казни кои се обратнопропорционални од платите, здравиот ум и логика. Ќе почнат да мекаат офците, а они малце ќе ги спуштат казните у следечата верзија на законот и ете брао ќе си викаат самите на себе, колку се они ОК.
Налет тоа, Зекиров не се ни замараше со судења. Не знам колку пати по ред се одложуваа седници зашто овој немаше намера да доаѓа на суд.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не само тоа, си ја напушта и државава кога сака. Ако не се лажам на лице сред активен судски процес му се одзема пасошот, не знам стручно како иде. Сите знаеме дека се работи за познат рекетар на гореспоменатите. А кој го усмрти девојчето на пешачки, никогаш нема ни да дознаеме зошто преочигледно е дека е или некој познат следбеник на системов или дете негово. Затоа пишав дека тие што имаат грб пак ќе возат Рели Дакар низ улициве и обиколницата, ние останатите ај 50, ај 60, може ќе платиме некое евро од време на време ама не верувам и со закон и без закон за 50 km/h да има некој до толку неотесан да вози 100+ на Партизанска.

И вчера и денес баш на Партизанска можеше да се забележи дека полека почнуваат со 50 да возат. Наредени полицајци по цела сообраќајница и само запирај автомобили и тормози народ без врска. Еве како одеше една моја конверзација со сељандура сообраќаец пред два месеца.

- Девојче документи (не се ни претстави ниту се идентификува). После ми вика фарот не ти работи излези, а не дека не работеше главниот фар туку една од сијаличките, не се разбирам баш како да објаснам, ќе сфатите :D
- Работеше кога излегов од паркинг, од Велес се враќам, сигурно прегорело, немам приметено
- Шофер си ти мора на секое да пазиш дали прегорело!
- Извинете господине, но на секоја бензинска да застанувам да гледам дали се е ок?
- Да! Безбедноста е најважна!
- Океј господине, штом е најважна ајде ќе одиме кај сервисер и ќе ја смениме сијаличката, чисто да видите дека да знаев, ќе ја променев.
- Не, ќе платиш казна 120 евра!
- Ќе ме пуштите господине со казна од 120 евра а со опасност да се замавам во нешто? Нели безбедноста е најважна?
- НА КОГО БЕ ТИ ГОСПОДИНЕ????????? ( :eek: )

На крај не ми ја пиша казната ама ми утепа добри 45 минути до саат време за глупости. Е ова е отприлика сумирање колку им е до безбедноста на граѓаните. Чисто за информација во некои земји ако полицаец види дека ти се расипал штоп или фар те носи да ги замените и сметката ја плаќаш покасно, некаде може и до 4-5 месеци. Затоа пишав еднаш и во групана на ФБ, нека ни дадат сметка на која ќе уплаќаме месечно по 20-30 евра барем да не не замараат со секакви глупости и да те запираат за дали си имал кал на гумите или си имал гребнатинка на шофершајбната додека се множат смртните случаи поради некои што не подлежат на закон.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
8
this is a bull shit samo za informacija kakva kategorija e patot u partizanska i posle kontinental u polska e 80 ogranicuvanje plus 10 tolerancija i verujvajte nema nitu edna dezava u eu so tolku golemi kazni za sobrakaj . neznam dali vredi da kazam posto sum sofer na kamjon me fatija u pl na 50 znak a jas u 74 kaznata bese 30 eu nego malce go molev i pominav minimalno nekos 13 eu

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
не е проблем законот, проблем е што нема полиција на раскрсниците , не се поштува , контролира и казнува прекршувањето на светлосната сигнализација. Слабо се санкционира и возењето во спротивна насока, а за претекнување и насилно уфрлување во колона абер нема од казнување. Но работата е системска, со децении е така, жалосно е што и инструкторите и членови од комисии за полагање , абе и професори од сообраќај абер немаат од сообраќајна логика. Исто така и законот е катастрофа по дефаулт. А тоа што се забоштуват тешки сообраќајки е од многу порано,од секогаш. Да се потсетиме на адвокатот кој кај Ману изгази 4-5 девојки, не го ни осудија, за лежење да не зборувам. Едно сељачиште што стана по партиска линија комуњарски функционер згази намртво со голфот во Ѓорче еден човек, дојде полицаец а он го избрка, имал имунитет !! Па имунитетот е да не те приведат за дело што се лежи помалку од 5 годиниу, а сообраќаен увид секогаш треба да се прави и одговорност сите имаат, барем формално по закон.. Исто и кај маџар мало еден од обвинителство пред 20-на години усмрти дете, полиција се блокира, не можеше ни да пешки да видиш што станало, а виновникот веднаш си отиде ... абе пред 3-4 години познат пеач во Охрид со мотор усмрти велосипедист, го остави моторот и си отиде дома...ништо немаше во медиуми а цел Охрид знаеше... Од друга страна за Алачка се крена голема медиумска врева иако имаше детали од полицијата...
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Ovoj zakon e totalna farsa :) Ova ti e isto kako nekogo da povredis i posle namesto da go lecis ti da zemes da go doutepas. Lekot e dve pari samo ako sakas da go primenis. Ulicite i trotoarite ni gi pretvorija vo parkinzi, dozvolija izgradba na tolku zgradi bez da imaat garazi i se za pusti pari. Ulicite gi pretvorija vo ednonasocni a del od ulicata ili pak celata e parking. Najtaze primer e kaj vladata taa ulica koja e parking zaedno so trotoarot. Koga bi gi vratile trotoarite na pesacite i velosipedistite mnoooguuu bi se namalile nesakanite raboti. Uste i namesto da pravat selektivna pravda i site po red da gi kaznat, ne treba paricno, lupni gi kaznite 1, 3, 6,9,12 i dozivotno da se odzemat dozvolite i taka em poefikasno em kje se namalat site nesakani soobrakjajki.

ROMA ROMA ROMA
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Завчера е направен скриншотот, така да без разлика дали е автопат или град оваа брзина е навистина голема. Така да тој што вози брзо си вози..

Screenshot_2015-10-01-22-18-10.jpg
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Завчера е направен скриншотот, така да без разлика дали е автопат или град оваа брзина е навистина голема. Така да тој што вози брзо си вози..

Прегледај го приврзокот 129780
автопат мислам има по ново и 130 што ќе биде дозволено, само незнам дали е пуштена делницата...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
И сигнализацијата е застарена, и вертикална и хоризонтална. Некаде застануваме по сеќавање дека имало пешачки. На битпазар отворија (бадијала мостот) нов "пешачки" кој нема никакви ознаки, ни на коловоз ни означен со знак. Не знам и дали и колку е ревидирана према условите. Од друга страна, негде е греота да возиш со 50. Често низ неделата сум на Б Гоце Делчев и Словенечка каде има услови на средна и лева лента и за 80.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Ние немаме ко прво основна култура, така да џабе се и казни и глумење мала Скандинавија.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
автопат мислам има по ново и 130 што ќе биде дозволено, само незнам дали е пуштена делницата...
130 ок ама 190 и не е баш ок.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
130 ок ама 190 и не е баш ок.
Абе 130km/h за пунто,корса,поло,стило............може и премногу е,ама за цитроен ц5 или ц6,пежо 407 или 607 брзина од 190km/h малку е.[DOUBLEPOST=1443881260][/DOUBLEPOST]А брзината низ град од 50 km/h за мотори важи ли?
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
Извинете вака што упаднувам со малку поразлично прашање од темава.
Ме интересира ако некој е информиран да ми каже точни до кога важи забраната за возење после 23:00 за почетници? Јас колку што знам важи првите две години од положувањето (или по наполнување 21 година (за помлади од 21 година кои имаат наполнето 2 години искуство)).
Но слушам некои велат дека треба само една година искуство не две.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.680
Лежечките полицајци си беа таман по цел град наместени, ама после купија малоумните бураго автобуси што се ниски и заринкуваат на грпката и мораа да ги извадат, па сеа по напливот на половни коли од германија, бугарија, словенија и ситуација во која секоја куќа има по две три коли почна да се случува редовно касапаана по улициве.
Ако на ова се додаде и новата велосипедска мода што го замава градов последниве три-четири години, во која секој ајван сака предност и третман како пешак, а брзина и комоција како шофер , се прави ситуација мала бара- многу крокодили и жртви е неминовно да има.
Не е оваа паланка склепана ни за толку народ, ни за толку коли, ни за толку точаци. Поддржувам враќање на лежечките и засилено присутсво на сообраќајни џандари на улици а не во ќебапчилници , боље да има гужви, пцуење и нервози него деца од по 12 години да се закопуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom