Усвоен новиот закон во сообраќајот - брзината во населените места ограничена на 50 km/h!

Дали новите измени ќе придонесат за подобрување на сообраќајната култура?


  • Вкупно гласачи
    110
Член од
12 март 2008
Мислења
983
Поени од реакции
608
Секој ден по минимум два пати поминувам на пешачкиот кај Симпо на партизанска, и немало ден некој да не го брка жолтото светло, а всушност поминува на црвено.Најверојатно и овој со камионов што го згази девојчето, го направил истото. Отварајте очи кога сте во сообраќај, бидејќи нитуедни закони не не оправаат.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
571
Ma za ovoj narod samo edna peticija i na pesackite da se stavi od onie hidraulicni stolbovi koi na zolto kje se krevaat pa da gi vidam da brzaat na zolto ili pak nedajboze na crveno da pominat !!!

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.404
Поени од реакции
8.202
Јаки закони

Откако измените
во Законот за безбедност стапија на сила, несреќите се уште ги има со несмален интензитет, а граѓаните не се чувствуваат побезбедни. Прекршоци и непочитување на сообраќајните правила има на секој чекор, но нема кој да ја регистрира. Казни се потребни, но потребна е и промена на свеста и кај возачите и кај пешаците, сметаат учесниците во сообраќајот.
- Се додека свесна на народот не се промени, џабе е и закон и се. И додека не почнат да се казнуваат сите што треба да се казнат. А не додека им се прогледува низ прсти, еден ќе се казни, друг ќе се пушти.

- Веројатно треба да се размислува за надземни и подземни пешачки премини повеќе означување пред раскрсници со светлосни знаци, треба и државата да вложи пари и средства да нешто направи. Не е довлно да се удри само по возачите...

- Ние ко луѓе не почитуваме закон. Не знам дали треба со сила да се казни. Но откак одојде законот нема полиција да казнува. На секој чекор се прекршува брзината.
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
23
Поени од реакции
19
Potrebno e da se zaostrat merkite so cel da se podigne soobrakajnata kultura i da se minimalizira rizikot od nesovesni uchesnici vo istiot.
Nema da bide losho da se vovede pokraj monetarniot i bodoven kaznen sistem.
Odenje peshki vo period od 2 godini.(odzemanje privremeno dozvola+mislenje od psihijatar za povtorna aplikacija za istata) poradi preminuvanje nad 11 kazneni boda.

9 kazneni boda za minuvanje na crveno svetlo ili polna linija.
2 kazneni boda za zgolemena dozvolena brzina nad 20km/h.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.655
Поени од реакции
6.125
Се е џабе кога казните се селективни и полицијата не ја врши својата работа. Полицијата казнува кампањски, ако се пратени да извадат норма или да се покаже дека нешто работат. Скоро ниеден полицаец не застанува прекршител со јака кола бидејќи незнае чие говедо е зад воланот и што проблеми може да има ако тоа говедо сврти на телефон.

.....секој ден сум сведок како полицијата ги прекршува сообраќајните правила или се прави слепа и глува кога другите учесници во сообраќајот прават прекршоци. Еден банален но свеж пример...тројца полицајци стојат на средина на велосипедска патека, еден куп луѓе се шетаат по велосипедската патека како на модна писта, тип со велосипед жмораше да се симне и да вози по улица, а на 40 метри од полицајците автомобил поминува на црвено. Реакција од полицијата никаква.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.258
Поени од реакции
8.284
Се е џабе кога казните се селективни и полицијата не ја врши својата работа. Полицијата казнува кампањски, ако се пратени да извадат норма или да се покаже дека нешто работат. Скоро ниеден полицаец не застанува прекршител со јака кола бидејќи незнае чие говедо е зад воланот и што проблеми може да има ако тоа говедо сврти на телефон.
^^
Ова.
Џабе закони, па и најдобри да се на свет - кога полицијата НЕ СИ ЈА РАБОТИ РАБОТАТА.
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
23
Поени од реакции
19
Soobrakajnata policija nema potreba nitu da se obvinuva nitu da se opteretuva so takvi raboti kako shto e kontrola neposredna za merenje na brzinata.(taa ne e naplaten organ)

Mislam deka del od policijata treba da ima poseriozni zadachi od kolku troshenje vreme na direktno merenje na brzinata i pri toa da gi zadrzhuva bezpotrebno uchesnicite vo soobrakjajot za brzinsko prekrshuvanje(osven vo seriozni sluchai-potera pri begstvo).

Site tie raboti mozhe da se reshat na eden praktichen nachin so postavuvanje na specilajizirano mobilno-merno vozilo opremeno so kameri-na brojni razlichni punktovi so prisuten sluzhbenik na smena vo voziloto koj ke gi rakovodi aparatite shto snimaat brzina i shto ke ovozmozhi dostava na snimki i dokaz za nadminata brzina do nadlezhnite organi za toa, na vashata adresa(sekako zaedno so parichna kaznena merka).

Potoa nachalnikot na taa sluzhba ke bara otchet mesechen od drugite drzhavni organi za toa kolku procenti od prekrshochnite prijavi se naplateni(so obrazlozhenie deka e direktno zadolzhen za odobruvanje na del od budzetot so tie sredstva po lokalen opshtinski uchinok za svojata sluzhba-plata za sluzhbenicite vo negoviot tim).

Tuka mestoto za malverzacii i protekcionizam se sveduva na nekoj dozvolen minimum a efektot od merkite za bezbednost pri soobrakjajot na maksimum.(poshto neli sekoe vozilo so pogolema brzina teoretski mozhe da se prosledi)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ВОЗАЧОТ КОЈ ЈА ПРЕГАЗИ ФРОСИНА ЦЕКОВСКА
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=683DBB54C60DAB4287F2B729E4916137
Осомничениот од страна на Обвинителството се товари дека сторил две кривични дела „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ и „неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода“.
Дали е новинарска патка или формална грешка, не знам; но ако се мисли на укажување медицинска помош или поместување на повреден во сообраќајка, мислам дека тоа е Забрането ., па од таа причина се укина и полагање Прва помош. Имаше случај во Србија каде не виновникот, туку случаен минувач укажувал помош и е тужен од самиот повреден, со наводи дека не бил медицински квалификуван да дава помош и го одрапаа со големо обештетување... А има друго, кривична одговорност за напуштање на местото на сообраќајката на причинителот.. а пред да дојде полицијата ( освен ако е однесен со итна помош,,)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.144
Поени од реакции
32.059
Што поднеле обвинение против син му на Вељановски?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.028
Можеби татко му. :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
6.495
Поени од реакции
1.551
А сигурни ли сте дека тој е причинителот? Или „рекла-казала“?
 
На врв Bottom