Усвоен новиот закон во сообраќајот - брзината во населените места ограничена на 50 km/h!

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Ilumious, 30 септември 2015.

?

Дали новите измени ќе придонесат за подобрување на сообраќајната култура?

 1. Да

  12,7%
 2. Не

  87,3%
 1. Кларк Кент

  Кларк Кент

  Член од:
  12 март 2008
  Мислења:
  982
  Допаѓања:
  607
  Секој ден по минимум два пати поминувам на пешачкиот кај Симпо на партизанска, и немало ден некој да не го брка жолтото светло, а всушност поминува на црвено.Најверојатно и овој со камионов што го згази девојчето, го направил истото. Отварајте очи кога сте во сообраќај, бидејќи нитуедни закони не не оправаат.
   
 2. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  571
  Ma za ovoj narod samo edna peticija i na pesackite da se stavi od onie hidraulicni stolbovi koi na zolto kje se krevaat pa da gi vidam da brzaat na zolto ili pak nedajboze na crveno da pominat !!!

  ROMA ROMA ROMA
   
  На teneke му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.995
  Допаѓања:
  7.775
  Јаки закони

  Откако измените
  во Законот за безбедност стапија на сила, несреќите се уште ги има со несмален интензитет, а граѓаните не се чувствуваат побезбедни. Прекршоци и непочитување на сообраќајните правила има на секој чекор, но нема кој да ја регистрира. Казни се потребни, но потребна е и промена на свеста и кај возачите и кај пешаците, сметаат учесниците во сообраќајот.
  - Се додека свесна на народот не се промени, џабе е и закон и се. И додека не почнат да се казнуваат сите што треба да се казнат. А не додека им се прогледува низ прсти, еден ќе се казни, друг ќе се пушти.

  - Веројатно треба да се размислува за надземни и подземни пешачки премини повеќе означување пред раскрсници со светлосни знаци, треба и државата да вложи пари и средства да нешто направи. Не е довлно да се удри само по возачите...

  - Ние ко луѓе не почитуваме закон. Не знам дали треба со сила да се казни. Но откак одојде законот нема полиција да казнува. На секој чекор се прекршува брзината.
   
 4. extricator

  extricator

  Член од:
  24 октомври 2015
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  19
  Potrebno e da se zaostrat merkite so cel da se podigne soobrakajnata kultura i da se minimalizira rizikot od nesovesni uchesnici vo istiot.
  Nema da bide losho da se vovede pokraj monetarniot i bodoven kaznen sistem.
  Odenje peshki vo period od 2 godini.(odzemanje privremeno dozvola+mislenje od psihijatar za povtorna aplikacija za istata) poradi preminuvanje nad 11 kazneni boda.

  9 kazneni boda za minuvanje na crveno svetlo ili polna linija.
  2 kazneni boda za zgolemena dozvolena brzina nad 20km/h.
   
  На Roy Fokker, Vanlok и Ilumious им се допаѓа ова.
 5. arakenx

  arakenx

  Член од:
  13 јули 2010
  Мислења:
  2.655
  Допаѓања:
  6.123
  Се е џабе кога казните се селективни и полицијата не ја врши својата работа. Полицијата казнува кампањски, ако се пратени да извадат норма или да се покаже дека нешто работат. Скоро ниеден полицаец не застанува прекршител со јака кола бидејќи незнае чие говедо е зад воланот и што проблеми може да има ако тоа говедо сврти на телефон.

  .....секој ден сум сведок како полицијата ги прекршува сообраќајните правила или се прави слепа и глува кога другите учесници во сообраќајот прават прекршоци. Еден банален но свеж пример...тројца полицајци стојат на средина на велосипедска патека, еден куп луѓе се шетаат по велосипедската патека како на модна писта, тип со велосипед жмораше да се симне и да вози по улица, а на 40 метри од полицајците автомобил поминува на црвено. Реакција од полицијата никаква.
   
  marambo, Chemical Angel, Lurtz и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.258
  Допаѓања:
  8.283
  ^^
  Ова.
  Џабе закони, па и најдобри да се на свет - кога полицијата НЕ СИ ЈА РАБОТИ РАБОТАТА.
   
  На marambo, Martin и UNISTUVAC им се допаѓа ова.
 7. extricator

  extricator

  Член од:
  24 октомври 2015
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  19
  Soobrakajnata policija nema potreba nitu da se obvinuva nitu da se opteretuva so takvi raboti kako shto e kontrola neposredna za merenje na brzinata.(taa ne e naplaten organ)

  Mislam deka del od policijata treba da ima poseriozni zadachi od kolku troshenje vreme na direktno merenje na brzinata i pri toa da gi zadrzhuva bezpotrebno uchesnicite vo soobrakjajot za brzinsko prekrshuvanje(osven vo seriozni sluchai-potera pri begstvo).

  Site tie raboti mozhe da se reshat na eden praktichen nachin so postavuvanje na specilajizirano mobilno-merno vozilo opremeno so kameri-na brojni razlichni punktovi so prisuten sluzhbenik na smena vo voziloto koj ke gi rakovodi aparatite shto snimaat brzina i shto ke ovozmozhi dostava na snimki i dokaz za nadminata brzina do nadlezhnite organi za toa, na vashata adresa(sekako zaedno so parichna kaznena merka).

  Potoa nachalnikot na taa sluzhba ke bara otchet mesechen od drugite drzhavni organi za toa kolku procenti od prekrshochnite prijavi se naplateni(so obrazlozhenie deka e direktno zadolzhen za odobruvanje na del od budzetot so tie sredstva po lokalen opshtinski uchinok za svojata sluzhba-plata za sluzhbenicite vo negoviot tim).

  Tuka mestoto za malverzacii i protekcionizam se sveduva na nekoj dozvolen minimum a efektot od merkite za bezbednost pri soobrakjajot na maksimum.(poshto neli sekoe vozilo so pogolema brzina teoretski mozhe da se prosledi)
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ВОЗАЧОТ КОЈ ЈА ПРЕГАЗИ ФРОСИНА ЦЕКОВСКА
  http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=683DBB54C60DAB4287F2B729E4916137
  Осомничениот од страна на Обвинителството се товари дека сторил две кривични дела „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ и „неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода“.
  Дали е новинарска патка или формална грешка, не знам; но ако се мисли на укажување медицинска помош или поместување на повреден во сообраќајка, мислам дека тоа е Забрането ., па од таа причина се укина и полагање Прва помош. Имаше случај во Србија каде не виновникот, туку случаен минувач укажувал помош и е тужен од самиот повреден, со наводи дека не бил медицински квалификуван да дава помош и го одрапаа со големо обештетување... А има друго, кривична одговорност за напуштање на местото на сообраќајката на причинителот.. а пред да дојде полицијата ( освен ако е однесен со итна помош,,)
   
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.541
  Допаѓања:
  31.269
  Што поднеле обвинение против син му на Вељановски?
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.291
  Допаѓања:
  1.370
  Не, друг некој мислам дека е.
   
 11. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Можеби татко му. :ROFLMAO:
   
  Последно уредено: 25 ноември 2015
 12. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.291
  Допаѓања:
  1.370
  А сигурни ли сте дека тој е причинителот? Или „рекла-казала“?
   

Сподели преку: