Усвоен новиот закон во сообраќајот - брзината во населените места ограничена на 50 km/h!

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Ilumious, 30 септември 2015.

?

Дали новите измени ќе придонесат за подобрување на сообраќајната култура?

 1. Да

  12,7%
 2. Не

  87,3%
 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.096
  Допаѓања:
  160.920
  Собранието на Република Македонија во вторник го усвои новиот закон за Безбедност во сообраќајот на патиштата, во кој, меѓу другото, максималната дозволена брзина во населено место се намалува од 60 на 50 километри на час.

  [​IMG]

  Според измените, Возачот не смее да се движи со брзина поголема од 50 километри на час, односно брзина дозволена со сообраќаен знак. Законот овозможува зголемување на брзината до 70 километри на час, но само во специјални услови – односно кога сообраќајно-техничките елементи тоа го дозволуваат.

  За надминување на максимално-дозволената брзина во населено место се предвидени и соодветни казни. За надминување на максималната брзина до 10 километри на час предвидена е казна од 10 евра, односно 10 негативни поени. За надминување од 10 до 30 километри на час предвидена е казна од 45 евра или 25 негативни поени. За надминување на брзината од 30 до 50 километри на час предвидена е казна од 300 евра и одземање на возачката дозвола во период од 3 до 12 месеци. Оние кои ќе ја надминат максимално дозволената брзина за повеќе од 50 километри на час ќе добијат казна од 400 евра и возачката ќе им биде одземена 6 до 12 месеци.

  Измени има и за ограничувањето на брзината на автопат, па сега возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 130 километри на час на автопат; 110 километри на час на пат резервиран за сообраќај на моторни возила и 90 километри на други патишта.

  Во врска со употребата на светла, со законот се предвидува од првиот самрак до потполното разденување (ноќе), како и дење во случај на намалена видливост, за време на управување со возилото возачот на возилото задолжително треба да ги има запалено најмалку соборените светла за осветлување на патот.

  Мандатен платен налог со глоба во износ од 35 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 15 негативни бода на возачот што ќе постапува спротивно на овие одредби.


  Извор

  Да продискутираме, што мислите во врска со новите измени во законот? Дали навистина намалувањето на максималната брзина во населено место од 60 на 50 km/h, ќе придонесе за намалување на жртвите од сообраќајните незгоди?
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и Lurtz им се допаѓа ова.
 2. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.730
  Допаѓања:
  2.255
  Не. Мамини и татини разгалени дечиња што сакаат да се покажат имало и ќе има. Она што може да допридонесе е кога нема да постојат двојни аршини во казнувањето и кога секого ќе го почешаат по џебот.
   
  На Mich0MKD, Beric Dondarrion, Dallas Mavericks и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.615
  Допаѓања:
  32.140
  Правда се сељаците кои фрлиле многу пари за јаки машини, а не можат да возат над 50km/h

  CQIRVxZWUAAlt_W.jpg
   
  На Krstev, Mich0MKD, SaltNPepa и уште 6 други им се допаѓа ова.
 4. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.096
  Допаѓања:
  160.920
  Овој да не е истиот што се бунеше, кога ќе кренел 200 му правело нешто цк цк? :ROFLMAO:

  Ваква сељана не ја оправаат казни, само ќотек и/или турски затвор. Исто како што кажа погоре колешката, тие што се тркаа со колите по Партизанска и во Аеродром ќе си се тркаат и понатака. Си имаат грб и нема шанси да платат, ова е да се ограби во глобала населението, ќе запрат некој дедо што кренал 55 km/h или некој со средна класа кола. Глупо е што ќе се укрчи уште повеќе цел сообраќај а и денес имаше многу што лазеа затоа што мислат дека од денес почнува да важи законот. :D
   
  На Govinda, Krstev, Детелина и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. Drettica

  Drettica Graxhanin of Severstan

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  12.543
  Допаѓања:
  14.648
  Сељаков се сликал у бмв од 98година и сега се курчи.... ќе се отрујам од ваквите.

  Иначе ни до сега ништо не ги спречуваше да летаат по 150км на булевар, или пак просечна брзина во Скопје на булевар е 135км/ч
   
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.145
  Допаѓања:
  9.178
  60 e normalno samo da ima poveke kontroli po bulevarite, ova nema nisto da promeni samo ke se ukoci soobrakjajot
   
  На Lu, Takak4, Рудници и и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Јас ќе почнам 20km/h да возам да не ме „фаќа“ радар па да видиме како ќе биде.....
   
  Последно уредено: 30 септември 2015
 8. Down

  Down Stoned Jesus

  Член од:
  4 мај 2012
  Мислења:
  1.308
  Допаѓања:
  1.804
  Дебили ај ако не 40 да возиме а? Таман си беше 60 е сеа што морони ќе се напијат едно пиво и возат како да се на автопат е друго.
   
  На Arthokk Lionheart му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  11.742
  Допаѓања:
  24.481
  Горе-доле се согласувам со погорните постови, се дури постои селективна правда и се казнуваат луѓе со слаби и средно-јаки коли за 10-15 км над дозволеното или за некои куродрвини како појас у град, запалени магленки, прегорена ламбичка, а во исто време додека тебе те казнува му прелетуваат неколку со над 30 км од дозволеното ништо не правиме.

  Сепак ги подржувам новите одредби, можеби малце зголемените казни и ограничувања ќе придонесат ако некој при дозволени 60 возел 80 сега на дозволени 50 да вози 70, што пак е некое движење во позитивна насока.
   
  На teneke, RickyLFC9, arakenx и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.787
  Допаѓања:
  4.973
  Khm khm... kameri na sekoj cekor kako vo UK, pa avtomatski da kaznuva za vozenje prebrzo.Taka samo moze da se sredi situacijata na patistata, posto ova e luda rabota veke.
   
  На Гард, Xibalba, Morgan Freeman и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. Fastforza

  Fastforza

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.161
  Допаѓања:
  1.073
  Единствена работа што не разбирам e, како може на пример на Илинденска и кај Континентал да возам 50? Не сум јас дивтар, не возам брзо низ град ниту имам јака кола ама барем по вакви булевари и улици треба барем 70 да се вози...
   
  На Carter, Lu, Lurtz и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. Smert

  Smert

  Член од:
  13 февруари 2007
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  5.341
  Единствената промена е тоа што тој што до сега си возел поштено 60, ќе мора да вози 50. Тие што возеа 200 и понатаму ќе продолжат да си возат 200.
   
  На Govinda, G@rfielD, Torchyrus и уште 9 други им се допаѓа ова.
 13. Miss Paranoia

  Miss Paranoia Модератор

  Член од:
  15 август 2009
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  4.335
  Ги подржувам промениве, ама ни до сега не биле проблем законите, ги имало ама не се почитувале. Колку и да бидат ригорозни казните во ебанава ни држава секогаш ќе го крка сиромавиот и најмалку должниот. Казнувањето ќе си остане селективно, народ ќе си гине по улиците а мамините и татини миленичиња ќе си продолжат со летање.
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  11.742
  Допаѓања:
  24.481
  А кој реално вози 50 таму? Никој.
  Ама затоа викам, ако претходно си надминувал брзина и си возел 70-80 сега ќе возиш 60-70, чисто ради тоа да не го надминеш прагот за поголема казна и забрана за возење.
   
 15. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  И со 60-70 ќе платиш 45 евра казна.
  Јасно е ова зошто го ставаат.
   
  Последно уредено: 30 септември 2015

Сподели преку: