Украдени или загинати точаци

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.602
А со кој памет си оставил Specialized во зграда?
Стриктно дома, ја имам гаража, подрум, па никогаш не сум го ставил таму. Вака дома ми е најсигурно и да ми влезе некој сигурно нема за точакот да се фати.
Никогаш не одам по продавници, банки со него, само на работа и евентуално ако седнам во некој кафич на отворено и да го гледам.
Ни дома не е сигурно поточно подрум посебно ако е зграда а во куќа е поинаку.Познавам 2 случаи каде од Карпош 1 од заклучен подрум со катанец е украден велосипед и повторно со истиот катанец е заклучен за да не се примети од прва дека е извршена кражба.Дури откако сопственикот ќе види дека го нема велосипедот ќе пријави а вториот случај е кога на еден му украдоа скап роуд од стан дома на 3 или 4 спрат и крадците влегле од прозор а не од влезна врата што значи имале познавање од алпинизам.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Ни дома не е сигурно поточно подрум посебно ако е зграда а во куќа е поинаку.Познавам 2 случаи каде од Карпош 1 од заклучен подрум со катанец е украден велосипед и повторно со истиот катанец е заклучен за да не се примети од прва дека е извршена кражба.Дури откако сопственикот ќе види дека го нема велосипедот ќе пријави а вториот случај е кога на еден му украдоа скап роуд од стан дома на 3 или 4 спрат и крадците влегле од прозор а не од влезна врата што значи имале познавање од алпинизам.
Чим влегле крадците од 3-4 спрат значи користеле алуминиумски скали со наставување од највисоките...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ни дома не е сигурно поточно подрум посебно ако е зграда а во куќа е поинаку.Познавам 2 случаи каде од Карпош 1 од заклучен подрум со катанец е украден велосипед и повторно со истиот катанец е заклучен за да не се примети од прва дека е извршена кражба.Дури откако сопственикот ќе види дека го нема велосипедот ќе пријави а вториот случај е кога на еден му украдоа скап роуд од стан дома на 3 или 4 спрат и крадците влегле од прозор а не од влезна врата што значи имале познавање од алпинизам.
Па и во зграда да сум внатре ќе си го внесувам, посебно вакви скапи велосипеди како Specialized. Стај го во соба каде што не поминуваш многу време и каде што не ти влегуваат гости и ќе ти го украдат само ако ти обијат дома. Јас го чувам во собава каде што спијам, прави гужва ама оти не поминуваат таму многу време не ми ни смета.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Можеш точакот и на бувљак да си провериш да не го има. И таму знаат луѓе да си најдат по ефтини точачиња, како и многу други работи.


Сеа што ве глеам што зборите точак од влез украло ова она.
Па точак у влез да остаип е нај глупата работа што може човек да ја напраи. Не ради точакот, едноставно СМЕТА, луѓе во 90% од зградите влезовите се тесни, уште вашиот точак фали. Колку само се иаме сите лупано од тие точаци во тесно грло врзани со по 3-4 ланци мене ми дошло да им го „дигнам“ и остаам пред влезна врата да ги забарикадирам.Во влез на гелендар оставаат точак луѓе што немаат осет. Исто ко тие што ги паркираат колите на сам пешачки или на тротоар пред кафич.
Извинете за оф топик.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Life Pro Tip за у Скопје: Земи си најевтин точак што може. Ја возам еден што едвај се квалификува како функционален, го имам оставано со саати низ центар, никој ми го нема земано :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Life Pro Tip за у Скопје: Земи си најевтин точак што може. Ја возам еден што едвај се квалификува како функционален, го имам оставано со саати низ центар, никој ми го нема земано :D
Скроз исто. Јас мојот го земав 1000ка на старо од другар на братучед ми (средношколци, 1000ка е богатство за нив :D) и го имам оставано во центар по цели викенди. Никој не го чепка. Го однесов на сервис за 500че, земав седиште, светло и ланец и излезе топ точак. Година и кусур го возам секојдневно, најдобра инвестиција ми е до сега. :D
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Life Pro Tip за у Скопје: Земи си најевтин точак што може. Ја возам еден што едвај се квалификува како функционален, го имам оставано со саати низ центар, никој ми го нема земано :D
Ќе даеш кругче без да знаеш... :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Може некој да објасни какви се тие ЗАГИНАТИ ТОЧАЦИ:confused:

Инаку, мене ми украдоа три велосипеда и до ден денес никој не ми се јави од полиција да дојдам на "препознавање" ....уште и ме искараа дека јас сум виновна:(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Може некој да објасни какви се тие ЗАГИНАТИ ТОЧАЦИ:confused:
:pos:

Пред да ги украдат им пуцале у бандаж, точаците се превртеле наопаку, и си умреле. После имало и некролог: „загина точак!“ :place:

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
:pos:

Пред да ги украдат им пуцале у бандаж, точаците се превртеле наопаку, и си умреле. После имало и некролог: „загина точак!“ :place:

Можеби од корона загинале:pos::pos::pos::pos:
ме чуди само како дежурниве форумажи не го приметиле насловот до сега..:свиркам:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Здраво
Ми го украдоа точакот во Скопје, центар, од зградата каде што живеам, сред бел ден. Дали некој има некаква информација каде можам да го барам, каде има пазари каде препродаваат точаци. Иначе точакот е Specialized. Може и тоа има некаква улога.
Ви благодарам
Мали се шансите да го добиеш назад. Тоа што спомнуваат членови "точаци на препознавање" се однесува ако не си навел марка кога си пријавувал, а ти сигурно и серискиот број го имаш. Јас би гледал по огласи, ако имаш к'смет.
Повеќе среќа со идниот точак!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Здраво
Ми го украдоа точакот во Скопје, центар, од зградата каде што живеам, сред бел ден. Дали некој има некаква информација каде можам да го барам, каде има пазари каде препродаваат точаци. Иначе точакот е Specialized. Може и тоа има некаква улога.
Ви благодарам
Барај врски во полиција ако сакаш воопшто да се замара некој за да го бара бидејќи: не ги бараат (заедно работат со криминалците), а второто за кражби под 250 евра со прст не мрдаат (верувај и од 1000 евра точка тие ќе си го проценат на толку како половен).

На пријател мој му украдоа точак од преку 2500 евра bianchi, на гаражата каде што го чуваше имаше камера која му го имаше снимено лицето на крадецот. Успеаа да го најдат и го фатија, но точакот му бил веќе продаден а парите демек потрошени за дрога (демек не го познавал тој што го купил). Пријателов не беше обештетен, кажано му е дека демек ако некогаш му легнат пари на сметка на наркоманов би му ја замрзнале сметката, па да го обештетуваат за точаков (поверојатно е наркоманов да скини конци, отколку овој некогаш да биде обештетен).
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Ниту полицијата ќе ти го најде, ниту по огласи ќе го најдеш, ниту бувљак... помири се судбината и заборај го точакот, нека оди лошото по него.
А ти да си купиш поубав и да го чуваш ко очите(y)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Life Pro Tip за у Скопје: Земи си најевтин точак што може. Ја возам еден што едвај се квалификува како функционален, го имам оставано со саати низ центар, никој ми го нема земано :D
Јас купив точак годинава, и зедов нешто најефтино што ги задоволуваше критериумите.
9000 денари дури и малце сакп ми се виде, ама ај беше набилдан со опции :)

Не е работата само за кражба туку ќе го оштетиш или ќе падни ако го оставиш грешно, уште првата недела ми падна од силен ветар ми се искривија рачките малце треба сега да го отшрафувам за да му ги центрирам.

Го товарив малце повеќе и јас на него и го ебав задниот амротизер на една голема дупка по еден месец.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
да не отвараме НОВА тема, како е со крадење на електрични тротинети ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom