Украдени или загинати точаци

Член од
12 мај 2018
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво
Ми го украдоа точакот во Скопје, центар, од зградата каде што живеам, сред бел ден. Дали некој има некаква информација каде можам да го барам, каде има пазари каде препродаваат точаци. Иначе точакот е Specialized. Може и тоа има некаква улога.
Ви благодарам
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
2.740
Поени од реакции
12.856
Жал ми е што ти се случило ова НО НО НО И ПОСЛЕ ТОЛКУ ГОДИНИ не научивте дека Скопје е опасно криминално дувло,и дека треба да се пазиш себеси,и тоа што го поседуваш за после да не се доведете во ситуација да плачете по разно разни фб страни,форуми и тн.Значи велосипед се ЧУВА ДОМА И ЗАКЛУЧЕН на неколку пати па поготово од овие модели со соленки цени таков точак у зграда се чува рог,некој олд скул,кој ни циган не го допира,значи модел кој не кошта ни 1000денари мада очајноста знае да удри некогаш и таму,но ретко така да ова ти е школо за во иднина кое скапо го плати.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.948
Поени од реакции
7.983
Работа што ми смета е што многу работи сакам и би можел да ги завршам со точакот, али едноставно не ми се остава нигде ни на две минути, освен ако го гледам дур е заклучен. Безвезно е што стануваш роб на тоа што го имаш али се краде на велико и нема што да се прави. Инаку било каков точак да начекаат прилика би го украле, понови на очи паѓаат повеќе али ако намириса дека може да ти го дигне без проблем и пони да е ќе го снема.
Не верувам посебен ефект да има али иди до полициска станица и види што можеш да направиш, на другар еднаш му понудија да си одбере точак од запленети украдени точаци во кој неговиот го немаше, не одбра ништо.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
189
Поени од реакции
282
Барај по групиве купи-продај и по огласници, ако се глупи па одма да го објават. Ако се малку паметни ќе причекаат некое време, па помирисе дека нема да го најдеш и тоа е. Полиција се сомневам дека би се замарала
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.353
Поени од реакции
36.379
Тешко да го најдеш, сигурно веќе е продаден. Не мора да го стават на оглас или да чекаат да помине време, таков веднаш го продаваат доволно е на еден да кажат дека имаат точак за продавање.

Тоа со одбери си друг точак и земи си го мене пред 20 години за детски точак никаков ми го имаа кажано во полиција.
Да бе ќе си одберам и после ќе си се возам со украден точак или ќе го продадам на друг.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
97
Поени од реакции
120
Искрено жалам што ти се случило ова, во Скопје ова е нормално. На мој другар му го дигнаа од пред двор во Лисиче. Во Скопје и од дома во некоја соба има шанси да ти го земат, а не пак надвор пошто во градот е укотвена една криминогена група на примитивни "граџани" и тоа нема никогаш повеќе да се смени, ќе оди само на полошо. Јас сум среќен што не живеам во Скопје во 95% од времето па да морам да го качувам во стан по лифтови по скали или да му бидам роб... Роб само на некоја убава фуфица...
 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.852
Поени од реакции
36.424
на другар еднаш му понудија да си одбере точак од запленети украдени точаци во кој неговиот го немаше, не одбра ништо.
This.

Ќе си пријавиш у полиција, и некад коа ќе прават некоја рација ќе те викнат да си избереш точак, а ти ќе се правиш демек ете тој е мојот. Ти си земал точак, полицаецот завршил работа, криминалот продолжува, и така све у македонски-општествен круг :D
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
681
Поени од реакции
871
Velosiped samo ako imas garaza ili dovolno prostor vo stan da go vneses inaku nikoj ne moze da ti garantira sto posto bezbednost ja dodeka ne znaev deka tolku mnogu se krade cesto go ostavav tocakot na 5 minuti nezaklucen duri posle naidov na grupi na fb kaj sto vidov deka na golemo se krade sega sakam velosiped na preklop da kupam ali tie ne se nesto mnogu kvalitetni za dolgi relacii.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.814
Поени од реакции
7.055
А со кој памет си оставил Specialized во зграда?
Стриктно дома, ја имам гаража, подрум, па никогаш не сум го ставил таму. Вака дома ми е најсигурно и да ми влезе некој сигурно нема за точакот да се фати.
Никогаш не одам по продавници, банки со него, само на работа и евентуално ако седнам во некој кафич на отворено и да го гледам.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.848
Затоа најубава работа е вградување чип за следење на точакот. Тој е со големина тамам да може внатре во рачките да го собери...А може да се вгради и во шипката каде што влегува шипката од седиштето...

Чим има вградено чип шансите за наоѓање доколку некој ти го украде се 99%...

На никој крадец ни на крај на памет нема да му текни дека точакот има вграден чип. Сигурно нема да ги расклопува рачките и внатре да го бара чипот...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.681
Затоа најубава работа е вградување чип за следење на точакот. Тој е со големина тамам да може внатре во рачките да го собери...А може да се вгради и во шипката каде што влегува шипката од седиштето...

Чим има вградено чип шансите за наоѓање доколку некој ти го украде се 99%...

На никој крадец ни на крај на памет нема да му текни дека точакот има вграден чип. Сигурно нема да ги расклопува рачките и внатре да го бара чипот...
Ете им пример на полицијата како да ги фатат тие што оперираат со крадење точаци. Полицијава нека купи некои 20 сетина точаци-мамки, со ставено чип во нив, нека ги стават на различни локации низ градов и нека ги лови крадците така да се очистиме од тие крлежи веќе.

Ама кај нас работата е што полицијата работи со мафијата.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.848
Ете им пример на полицијата како да ги фатат тие што оперираат со крадење точаци. Полицијава нека купи некои 20 сетина точаци-мамки, со ставено чип во нив, нека ги стават на различни локации низ градов и нека ги лови крадците така да се очистиме од тие крлежи веќе.

Ама кај нас работата е што полицијата работи со мафијата.
Aбе и да знае полицијата каде е украдениот точак, доколку се наоѓа во општините Сарај, Чаир, Арачиново, Велешта, Лабуништа, Зајас сигурно нема да оди таму...

Друга работа за тие што живеат во згради на било кој спрат да живеете никако оставање на тераса точакот...

Имам слушано муабети за во Скопје најчесто соседите ги краделе точкојте од тераси, со шипка долга од 4-5 метри дебелина од 4-5cm (во форма на буквата Г) на крајот уште еден дел заварен од 20-30 см...

Некои пак од горниот спрат ги краделе со јаже и на него врзан еден ченгел...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.167
Поени од реакции
8.653
Насловот на темата е погрешен, само УКРАДЕНИ... како ќе загинеш точак, не е нешто ситно..
а еве класика од 1948
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
5.172
Поени од реакции
8.341
Aбе и да знае полицијата каде е украдениот точак, доколку се наоѓа во општините Сарај, Чаир, Арачиново, Велешта, Лабуништа, Зајас сигурно нема да оди таму...

Друга работа за тие што живеат во згради на било кој спрат да живеете никако оставање на тераса точакот...

Имам слушано муабети за во Скопје најчесто соседите ги краделе точкојте од тераси, со шипка долга од 4-5 метри дебелина од 4-5cm (во форма на буквата Г) на крајот уште еден дел заварен од 20-30 см...

Некои пак од горниот спрат ги краделе со јаже и на него врзан еден ченгел...
Точаци по Скопје нели крадат циганите?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.848
Точаци по Скопје нели крадат циганите?
Aбе не се само Циганите и од нашите ги има доста во Скопје што крадат точаци...

Најчесто крадците се опремени со клешти за сечење на арматура. Со тоа ги сечат заклучените точаци...
 
На врв Bottom