Укинување на визите = иселување

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
уште долго ке ни свети светилката, дечките се палеа само на форумот, свесни се дека во европа се бара работници а не македонски филозофи (ајлази-неработници) така да не барај херој за да го исклучи светлото....:salut:
Не е убаво вака да пишуваш за нас македонците
Да речиш за американците дека се неработници и мрзливи ама ние македонците што цел живот со мотика во рака го вадиме лебот не е убаво ај рамизли прво па после пиши тука занас.
Има работа за тој што сака да работи само треба да биди снаодлив и да има барем некој добар пријател да му помогни. :salut:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
уште долго ке ни свети светилката, дечките се палеа само на форумот, свесни се дека во европа се бара работници а не македонски филозофи (ајлази-неработници) така да не барај херој за да го исклучи светлото....:salut:
абе тој што сакал да оди во ЕУ да работи ќе го направел тоа и претходно дур ни требаа визи
вака сега ништо не се смени пак и да отиде некој да работи ќе биде на црно
ама сега е полесно да отидеш да прошеаташ да видиш и да направиш некој контакт и доколку сакаш и те примат да поработиш 2-3 месеца на црно па и да ти средат документи
за кои светилки кои лампи зборувате
јас сум 100 % сигурен дека доколку влезевме во ЕУ како граѓани на ЕУ со можност за легална работа дека цела Македонија ќе се испразнеше верувај јас ќе бев прв ,безразлика дали некој ќе ме смета за предавник или ова она ...
фала ама мене ќе ми по убаво да си земам секој месец 1000 евра отколку овде да работам за 3-4 пати помала плата

вака само со укинување на визите неможеме да збориме за иселување ...
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Ајде отидов јас у Париз :baeh: поздрав
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
оревуар ,буен војаж :helou:
се најдобро :)
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Немој некој да мрднал од Македонијава.Немој некој да преминал граница.Јасно!!!Сите има тука да седиме и да црнчиме за просечна плата. :pos2:
 
С

сашенко

Гостин
Немој некој да мрднал од Македонијава.Немој некој да преминал граница.Јасно!!!Сите има тука да седиме и да црнчиме за просечна плата. :pos2:

Така ни било пишано брате.Што да праиш кај да идиш.САмо тука дома си.Печалбарската работа не ја бива.Се враќаме на она кај што застанаа нашите предци.Наместо напред да одиме ние во место стоиме и еве времето не стигна нас.Ама јас не ја напуштам македонија.КОлку има толку...тука ке си седам.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Веќе Трета недела сум Шведска Данска, и никој нека не ве лаже дека требало гарантно писмо или слични работи, пасошот вџеб и терајте во Европа. :smir:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Веќе Трета недела сум Шведска Данска, и никој нека не ве лаже дека требало гарантно писмо или слични работи, пасошот вџеб и терајте во Европа. :smir:
Ај убав престој таму :smir:
Јас брате уште на 19 декември ,на првиот ден искочив од државава и покрај сите плукања и срања требале вакви онакви документи ,волку пари,писма глупости :pos2:
Го спакував багажот го земав пасошот и тоа беше се и без никаков проблем поминав граница
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ај убав престој таму :smir:
Јас брате уште на 19 декември ,на првиот ден искочив од државава и покрај сите плукања и срања требале вакви онакви документи ,волку пари,писма глупости :pos2:
Го спакував багажот го земав пасошот и тоа беше се и без никаков проблем поминав граница
Фала

Па и ја исто бе, последна граница е Словенска, поминуваш таму и веќе нема граници.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Како сте ми кајганџии :) од што не се иселува народот, европа покренува постапка за прекинување на безвисниот режим.. значи и после 40 страни дискусија се вративме на моето :))
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Како сте ми кајганџии :) од што не се иселува народот, европа покренува постапка за прекинување на безвисниот режим.. значи и после 40 страни дискусија се вративме на моето :))
Тоа што некој идиотски ЕУ дипломат даде изјава дека е можно да има повлекување на одлуката за визна либерализација, не значи дека тоа е став на целата унија. До такво нешто НЕМА шанси да дојде.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Тоа што некој идиотски ЕУ дипломат даде изјава дека е можно да има повлекување на одлуката за визна либерализација, не значи дека тоа е став на целата унија. До такво нешто НЕМА шанси да дојде.
јесте дека нема да дојде до такво нешто, точно е :) али статистика шо вика... дека многу народ се нема вратено од 19 до сега :)) а ваљда таму нема да живеат и јадат од воздух .. сигурно работатат нешто :))
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Како сте ми кајганџии :) од што не се иселува народот, европа покренува постапка за прекинување на безвисниот режим.. значи и после 40 страни дискусија се вративме на моето :))
Прво визното олеснување беше се со цел да се покрие недостигнот од работна рака во западноевропските земји поточно онаму каде што треба да се работи по некоја "прљава" работа со што нормално дека Германците или Французите си поставуваат високи стандарди.
Од друга страна иселувањето барем според мене допрва ќе започне но сето тоа ќе се одвива на друг начин односно сите што ќе заминат, ќе заминат со привремен престој и работа и потоа со можност да останат.
Овие што барале азил односно што биле излажани се малкумина но доволна бројка на луѓе за да реагираат одредени фунцкионери во Брисел.
И на крај смешно е да се тврди дека ќе ни ги вратат визите бидејќи и нивното укинување беше политика и интерес ништо повеќе од тоа.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Само 6,6 % отпатувале во ЕУ

05.03.2010 15:24

Само 6,6 проценти од населението патувало во земјите од ЕУ по укинувањето на визите, покажало испитувањето на центарот за истражување и креирање политики.

Третина од граѓаните кои не патувале, како главна причини за тоа го навеле недостатокот на финансиски средства, но речиси исто толку само затоа што не успеале да извадат биометриски пасош.
По падот на визната бариера во ЕУ повеќе патуваат етничките албанци, за разлика од претходно кога процентуално повеќе патувале Македонците.
На прашањето дали сте патувале во ЕУ пред 19 декември 42,2 проценти од Македонците и 34,4 проценти од Албанците одговориле позитивно.
По 19-ти пак во ЕУ патувале 5,7 проценти од Македонците и 9,1 од Албанците. Дополнителни документи освен биометриски пасош им биле побарани само на 5,7 проценти од испитаниците. / A1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom