Укинување на визите = иселување

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Само 6,6 % отпатувале во ЕУ

05.03.2010 15:24

Само 6,6 проценти од населението патувало во земјите од ЕУ по укинувањето на визите, покажало испитувањето на центарот за истражување и креирање политики.

Третина од граѓаните кои не патувале, како главна причини за тоа го навеле недостатокот на финансиски средства, но речиси исто толку само затоа што не успеале да извадат биометриски пасош.
По падот на визната бариера во ЕУ повеќе патуваат етничките албанци, за разлика од претходно кога процентуално повеќе патувале Македонците.
На прашањето дали сте патувале во ЕУ пред 19 декември 42,2 проценти од Македонците и 34,4 проценти од Албанците одговориле позитивно.
По 19-ти пак во ЕУ патувале 5,7 проценти од Македонците и 9,1 од Албанците. Дополнителни документи освен биометриски пасош им биле побарани само на 5,7 проценти од испитаниците. / A1
мора да се признае ......ДЕМАГOГИЈАТА сте ја дигнале на невидено ниво...оние од поштенскиот број 23665 во Вирџинија се надминале и самите себе...:)
 
S

StereoLove

Гостин
Aбе тие што мислат дека ке им биде подобро надвор од Македонија се лажат зашто и таму не цветаат рози.Не дека и тука нешто е подобро.Мислат дека ке живеат кралски а кога тогаш се вракаат назад.Едвај чекаа да се укинат визите и велеа дека ке се губат одовде а само мал процент од народот заминаа.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Само 6,6 % отпатувале во ЕУ

05.03.2010 15:24

Само 6,6 проценти од населението патувало во земјите од ЕУ по укинувањето на визите, покажало испитувањето на центарот за истражување и креирање политики.

Третина од граѓаните кои не патувале, како главна причини за тоа го навеле недостатокот на финансиски средства, но речиси исто толку само затоа што не успеале да извадат биометриски пасош.
По падот на визната бариера во ЕУ повеќе патуваат етничките албанци, за разлика од претходно кога процентуално повеќе патувале Македонците.
На прашањето дали сте патувале во ЕУ пред 19 декември 42,2 проценти од Македонците и 34,4 проценти од Албанците одговориле позитивно.
По 19-ти пак во ЕУ патувале 5,7 проценти од Македонците и 9,1 од Албанците. Дополнителни документи освен биометриски пасош им биле побарани само на 5,7 проценти од испитаниците. / A1
Добро какви се овие глупости анкети,истражувања ахаха
Како прво направена е споредба на пр на еден маж на возраст од 25 години кој што по 19 декември до 1 март на пр. кога е правена анкетата не излегол од државата што е случај со повеќето анкетирани бидејчи е краток периодот ,
и второто прашање им е дали и колку патувале пред укинувањето на визитте каде што се опфаќа временски период на 25 год. маж тоа е 10 години може ,
Значи прават споредба колку си патувал во последните 3 месеца и во последните 10 години :uvo:
Сите зинале ааа укинување ,иселување ,работа... :blah:
Ништо не се смени бе тој што си патувал и порано ќе патува и сега ништо повеќе не добива само нема трошкови за вадење виза и нема чекање пред амбасада ,другото се си останува исто
И нормално дека никој не патувал кога некој нема пасош ,некој нема пари,што требаше ова сега да значи се укинаа визите и ај сите со сила да одиме во ЕУ само заради тоа што се укинаа визите ,нормално дека ќе патуваат тие што имаат некоја причина ...

Како сте ми кајганџии :) од што не се иселува народот, европа покренува постапка за прекинување на безвисниот режим.. значи и после 40 страни дискусија се вративме на моето :))
Се виде кој народ се иселува ,необразованиот и неинформираниот ...
Паметниот си седи дома и никаде не мрда затоа што знае дека со визна либерализација не се добива легална работа во ЕУ
Тој што сакал на црно да работи можел и порано да отиде со виза и да работи ...
Остај ти што се иселиле пола Албанци од Македонија ,еве ги депортираат сите назад сега ...
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
Za koja nemacka istocna ili zapadna?
Abe brat nema vise istocna zapadna juzhna nemacka edna nemacka e sea golema i najaka sila u evropa be pominalo toa vreme koa imalo dve nemacki sea e edna nema vise od tie plasticnite koli sea mechki bembaci gensheri golfoi pasati se vozat tamu vise

треба прво да се укинат за швицарска,маџарска и за грчка...
abe boli me kurac za magarska i grchka a se ukinale a ne se ukinale isto mi se faca so baras u magarska da beres cvetcinja tamo?
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Abe brat nema vise istocna zapadna juzhna nemacka edna nemacka e sea golema i najaka sila u evropa be pominalo toa vreme koa imalo dve nemacki sea e edna nema vise od tie plasticnite koli sea mechki bembaci gensheri golfoi pasati se vozat tamu vise



abe boli me kurac za magarska i grchka a se ukinale a ne se ukinale isto mi se faca so baras u magarska da beres cvetcinja tamo?
Брат укинати се визите за цела ЕУ ,и за Источна и Западна Њемачка ,Чехословачка,Маџарска ,Швицарска ...
Единсвените граници се Блгарска,Грчка,Маџарска,Словенија после тоа немаш граници меѓу државите ,сакаш иди Њемачка,Полска,Шпанија,Франција... се ти е отворено никој не те закача во една голема држава си т.е ЕУ
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
Брат укинати се визите за цела ЕУ ,и за Источна и Западна Њемачка ,Чехословачка,Маџарска ,Швицарска ...
Единсвените граници се Блгарска,Грчка,Маџарска,Словенија после тоа немаш граници меѓу државите ,сакаш иди Њемачка,Полска,Шпанија,Франција... се ти е отворено никој не те закача во една голема држава си т.е ЕУ
ej koj bosh muabet coekov bog da cuva i da brani ej abe coek koja istocna i zapadna nemacka aman vise citaj gore so sum pisual nego ne znaev deka ukinale vizi toa mi bese prasanje a sea znam deka gi ukinale vizite i za nemacka so mesas u muabet ceslovacka magarska poljska toa ti se siromasni drzavi be koj ide tamo da raboti be i tie begaat nakaj nemacka austrija svicarska
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
ej koj bosh muabet coekov bog da cuva i da brani ej abe coek koja istocna i zapadna nemacka aman vise citaj gore so sum pisual nego ne znaev deka ukinale vizi toa mi bese prasanje a sea znam deka gi ukinale vizite i za nemacka so mesas u muabet ceslovacka magarska poljska toa ti se siromasni drzavi be koj ide tamo da raboti be i tie begaat nakaj nemacka austrija svicarska
И шо се реши сеа имаш ли план да бегаш накај Њемачка ,Швицарска ...
Не ти се јасни тебе многу работи изгледа
Ја ти кажав чисто информативно дека за во ниедна држава не ти треба виза
А ако сакаш да работиш тоа ќе биде на црно ,неможеш легална работа да добиеш со оваа визна либерализација
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
џабе ги укинаа коа сите гледаат шекерезад. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom