Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Алал да ти е на храброста, сакаш ли истото да го пробаш во 2 по полноќ? Едно кругче да си свртиш чисто од радозналост?
Нема везе. Теророт го осеќаат само тие што живеат по тие населби, нивната душа само им знае. До некаде држи вода муабетот на Берич.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
3.845
Кукузел, иако националната или верска припадност не може да биде ничие алиби за дефектноста на ставовите, од еден општо морален и етички аспект, сепак треба да заприметиш како е избегнат одговорот за националната припадност.
Зошто некој би се срамел од сопствената?
Ако не сакам,не ти кажувам што сум, мое право. Ама ако ти кажам мајка ми што е, а кријам татко ми што е, тогаш имам проблем со сопственото потекло или се сомневам во општиот морално-етички курс кој јавно го презентира мојата националност.
Приметив друже, само не сакав да поставувам повеќе прашања да не испаднам нападен.
 
B

babsyy

Гостин
Но девојчето веќе се изјасни за тоа дека сме каурски кучиња. Таа ги подржа протестите за ослободување на убијците од Велигден и ред други насоки по кои ќе познаеш дека антихристијанската ориентација на Турција, всушност е средината која и одговара повеќе.
И пожелуваме среќен пат, со билет во еден правец.
Фала, истото ти го посакувам и на тебе, да се куртулиш еднаш засекогаш од тука. Не за друго, денес ако се плашиш да го пуштиш детето во Чаир, утре ќе ти биде страв да го пуштиш од дома. А и како што си лабав со психата, штом сега не можеш да издржиш, којзнае како би ти било за 10-20 години, не? Поздрав. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Фала, истото ти го посакувам и на тебе, да се куртулиш еднаш засекогаш од тука. Не за друго, денес ако се плашиш да го пуштиш детето во Чаир, утре ќе ти биде страв да го пуштиш од дома. А и како што си лабав со психата, штом сега не можеш да издржиш, којзнае како би ти било за 10-20 години, не? Поздрав. ;)
Сите претепани каурчиња некој ги пуштил од дома.
И оние кои отидоа на смилковско риба да ловат, некој ги испратил од дома.

Како се чувствува родителот после? Не сакам да знам.
Фактите покажуваат дека има огромни шанси да биде минмум претепано.
Разумно е да не го пуштиш своето дете таму каде што има огромни шанси да биде претепано само заради тоа што не е Албанче, Муслиманче...
Претепувањата на каурчињата и албанчињата 50 спрема еден, се факт кој родителот неалбанец мора да го има в предвид.
Наскоро во Скопје нема да има ниту едно семејство чиј член или близок не е претепан од Албанци.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Нема везе. Теророт го осеќаат само тие што живеат по тие населби, нивната душа само им знае. До некаде држи вода муабетот на Берич.
Јас израснав во Чаир, 20 години таму живеев и знам колку пати сум се тепал(или поточно ме тепале) поради националната припадност.

Чија нон, кшире Србит, футје тачија мотрен е нонес.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Сите претепани каурчиња некој ги пуштил од дома.
И оние кои отидоа на смилковско риба да ловат, некој ги испратил од дома.

Како се чувствува родителот после? Не сакам да знам.
Фактите покажуваат дека има огромни шанси да биде минмум претепано.
Разумно е да не го пуштиш своето дете таму каде што има огромни шанси да биде претепано само заради тоа што не е Албанче, Муслиманче...
Претепувањата на каурчињата и албанчињата 50 спрема еден, се факт кој родителот неалбанец мора да го има в предвид.
Наскоро во Скопје нема да има ниту едно семејство чиј член или близок не е претепан од Албанци.
Најубаво да ти купиме еден билет во еден правец, што за џабе ќе си го ризикуваш твојот и животот на твоите деца тука тогаш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Јас израснав во Чаир, 20 години таму живеев и знам колку пати сум се тепал(или поточно ме тепале) поради националната припадност.
Лажеш.
Ти не си меродавен.
Меродавен е само хипстерот од Тафталиџе кој Албанците ги глеа само на слика.
Него ќе го прашаме или дечкото на babsyy....
Он ќе ти објасни како ти си срање националист, а Албанците мирни мечиња, евокси.
--- надополнето: 24 март 2013 во 19:53 ---
Најубаво да ти купиме еден билет во еден правец, што за џабе ќе си го ризикуваш твојот и животот на твоите деца тука тогаш?
Најубаво е да се свестиш и да и погледнеш на вистината во лице.
Ќе се случи тоа еден ден, убеден сум.
Многумина ко тебе што се, ги сменија ставовите. Мораа. Суровата реалност ги демантираше. Едноставно фалш ставовите, кои се контрадикторни на твојата реалност се распаѓаат, кога тогаш, колку и да си упорен во самозалажувањето.
Да се надеваме дека нема да биде тоа преку хард веј.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Јас израснав во Чаир, 20 години таму живеев и знам колку пати сум се тепал(или поточно ме тепале) поради националната припадност.

Чија нон, кшире Србит, футје тачија мотрен е нонес.
Знам. Тоа го реков и јас. Тоа ќе го осетиш ти, а не анфем која ќе помине еднаш или двапати низ Чаир.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Знам. Тоа го реков и јас. Тоа ќе го осетиш ти, а не анфем која ќе помине еднаш или двапати низ Чаир.
Таквите како неа и Никса, се суштината на нашиот проблем, а не Албанците кои отворено ни покажуваат што ни спремаат.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
а Албанците мирни мечиња.
Пандички мили, бидејќи се загрозен вид планирам да отворам приватна фарма на мој имот и да ги чувам, хранам и штитам од постојаните напади на расистичко-фашистичките каурски банди/хорди ...
Овие кауриве ај што прават ршум по Нерези секој ден туку и по БитПазар и Чаир крстарат во ноќните часови и со снајпери ловат Албанци(пандички) ... :mad::нинџ:
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Лажеш.
Ти не си меродавен.
Меродавен е само хипстерот од Тафталиџе кој Албанците ги глеа само на слика.
Него ќе го прашаме или дечкото на babsyy....
Он ќе ти објасни како ти си срање националист, а Албанците мирни мечиња, евокси.
--- надополнето: 24 март 2013 во 19:53 ---

Најубаво е да се свестиш и да и погледнеш на вистината во лице.
Ќе се случи тоа еден ден, убеден сум.
Многумина ко тебе што се, ги сменија ставовите. Мораа. Суровата реалност ги демантираше. Едноставно фалш ставовите, кои се контрадикторни на твојата реалност се распаѓаат, кога тогаш, колку и да си упорен во самозалажувањето.
Да се надеваме дека нема да биде тоа преку хард веј.
Уживај си ти за мене и прекини да ја спомнуваш девојка ми. Немам јас проблем со никој, се додека немаат проблем со мене. Гледај си ги своите ставови, па со размислувањава твои на крај ќе испадне дека сите Македонци треба да се иселиме од тука.А ако твојов начин на решавање на проблемите е дробење по цел ден на форум, кај ли ќе ни биде крајот само...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Зошто никој не чита никад што сум предложил за да се надмине состојбата и секогаш наново ме прашуваат?

Постојат работи кои можат да се направат, а ниту еден закон да не се прекрши. Тоа се работите кои ги предлагам постојано и кои ги применувам.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.441
Поени од реакции
4.936
Мислиш да не се има контакти воопшто, ни да има трговија меѓусебна, за тоа мислиш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom