Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Шошони се индијански племиња од САД. :) Ги има на каубојски филмови со Џон Вејн.
da znam ama jas pisav SOSONCI a ne SOSONI ima razlika ;)
--- надополнето: 21 март 2013 во 21:47 ---
Шошоните се благородно племе, не е фер према нив да ги споредуваме со нашиве.
se izvinuvam ;)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.936
Шошоните се благородно племе, не е фер према нив да ги споредуваме со нашиве.
Да бе, вашите се диво племе....
Како можете да издржите блиску нив жити бога ???
Ме чуди како е можно диво племе да живее блиску 77000 години стара цивилизација... со извонредна интелигенција на ниво да читаат мисли...
БРАВО ЗА ВАС, САМО КАКО ИЗДРЖУВАТЕ!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Да бе, вашите се диво племе....
Како можете да издржите блиску нив жити бога ???
Ме чуди како е можно диво племе да живее блиску 77000 години стара цивилизација... со извонредна интелигенција на ниво да читаат мисли...
БРАВО ЗА ВАС, САМО КАКО ИЗДРЖУВАТЕ!
Мораме да издржуваме малку сме, во врска со вас најдобро е да ве викаме албанци, на "добар" глас е тој етникум низ Европа и светот и нека ве знаат такви какви што сте.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Воопшто не е албанец, има дузина други челнови кои пишуваат секакви расистички постови и досега кај нив илјада закани ќе стигнеа...
Сигурно е некој македонец кој се шегува со тебе, не се плаши....
Ја мислам Србин дека е. 90% се шансите дека е Србин и дека намерно вака прави за да не раскара. Исто како што Срби ги изрешетаа децата и Срби сквернават цркви и гробишта во западна Македонија и Срби тепаат деца по автобуси, бодат и старо и младо, демолираат спортски сали и се закануваат по живот ако зборуваш погласно на македонски по етнички исчистените им енклави.
Aко не е Србин, тогаш е некој од МВР, некој комуњарски воспитан, идолопоклоник на Милошевиќ, како што е Јанкуловска, кој сака да не раскара со питомите албанци како тебе, простодушни и мирни, кои никогаш не би ни помислиле да кренат рака на друг човек.


Гледам си учен и интелигентен но идиотски е да ги обвинуваш албанците за застојот на државава....
Денеска застапеноста на албанците во администрацијата е некаде 17%, по вертикала тој процент е едноцифрен, ингеренциите за менаџирање на било која институција врз албанците скоро да нема, а кога се работи за пари, албанците воопшто не ни одлучуваат....
Не може до волку да не знаеш.
На локално ниво, таму кај што македонците се малцинство, а имаат повеќе од 20%, традиционално не се почитува Бадентер. Тоа ти е појдовна точка за се понатаму. Таму се гласа за распределба на пари, преименување улици и училишта, давање земјиште...
Не одам понатаму со објаснувања, ме мрзи и не вредиш. :)

И процесот на транзицијата исто така беше 100% раководен од македонците, сите олигарси се македонци....
Не, има и ваши, ама тие се во сенка. Не за друго, туку заради бизнисот им. Имаат една печуркара, а работат со дрога, органи и со курви. Купуваат куќи и ги бојадисуваат во жолто, подучени од човекољубецот Хашим Тачи. Купуваат хотелчиња, креваат уште еден спрат, прават соби, во собите ставаат кревети, а на креветите исплашени молдавски и украински девојчиња, кои ги излажале дека ќе бидат бејбиситерки во Франција.

Какви пумпање на трошоците? па мораше да се вработат и албанци во институциите, што вие на вам ? 1 (еден) % застапеност е мизерија и расизам....
Мора, а? Пази, кажа дека мора да се вработат Aлбанци. Не способни луѓе. Не луѓе со капацитет. Не луѓе кои ги исполнуваат потребните критериуми. Албанци.
И сега за работно место во кое се бара редовна комунакација со странки имаш некој кој не знае да зборува.
Не само што не мора, туку и не смее. Мора да се учи. Мора да се стекне образование. Мора да се заслужи диплома и да се оправда таа диплома со способност и умешност на работното место.
Живее во Македонија, не знае македонски да зборува, а јас него треба моите документи да му ги доверам, таков целиот изгубен, газот да си го брише со нив. Па уште и од моите даноци плата зема.
Кој не би одел во планина да се тепа за таква привилегија?


-Јас не сакам да платам туѓа сметка, не сакам да бидам генерализиран, јас сум единствен и како таков сакам да се прифатам.....

-И да знаете дека албанец повеќе ќе навредите ако го пцуете отколку кога му удирате шамар.......
Жива комедија си, puno. :)

Јас само едно ќе те замолам. Учи. Образовај се. Колку можеш. Утре кога ќе се ожениш, децата, биле машки или женски, учи ги да разбираат и убаво да зборуваат на македонски. Ако твојата ќерка бендиса македонче, немој да ја тепаш и да ја гњавиш. Пушти ја. Единствен начин да се помириме е тој. Со промената на генерациите, ако не не докрајчат вашиве до тогаш, полека полека може и ќе почнеме да се мешаме, а тоа мешање и деца на родители од двете националности се единствен начин да излеземе од гомнава.
Во таа насока, кога ќе поминам накај Куманово(од таму беше, нели?), да ми местиш некоја Блерта, да се бендисаме, да си ја земам, да и направам неколку дечиња со мешано потекло, две машки(Гоце и Џемо) и две девојчиња (Силвана и Теута).
Ете ти соживот. :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.936
Ја мислам Србин дека е. 90% се шансите дека е Србин и дека намерно вака прави за да не раскара. Исто како што Срби ги изрешетаа децата и Срби сквернават цркви и гробишта во западна Македонија и Срби тепаат деца по автобуси, бодат и старо и младо, демолираат спортски сали и се закануваат по живот ако зборуваш погласно на македонски по етнички исчистените им енклави.
Aко не е Србин, тогаш е некој од МВР, некој комуњарски воспитан, идолопоклоник на Милошевиќ, како што е Јанкуловска, кој сака да не раскара со питомите албанци како тебе, простодушни и мирни, кои никогаш не би ни помислиле да кренат рака на друг човек.
:)
така...

Не може до волку да не знаеш.
На локално ниво, таму кај што македонците се малцинство, а имаат повеќе од 20%, традиционално не се почитува Бадентер. Тоа ти е појдовна точка за се понатаму. Таму се гласа за распределба на пари, преименување улици и училишта, давање земјиште...
Не одам понатаму со објаснувања, ме мрзи и не вредиш. :)
Македонија е далеку од децентрализирана држава, така да далеку од тоа дека албанците решаваат за распределба на парите, а за пременувања на улици и училишта можат политичарите албанци во гз да ги пикат....

Не, има и ваши, ама тие се во сенка. Не за друго, туку заради бизнисот им. Имаат една печуркара, а работат со дрога, органи и со курви. Купуваат куќи и ги бојадисуваат во жолто, подучени од човекољубецот Хашим Тачи. Купуваат хотелчиња, креваат уште еден спрат, прават соби, во собите ставаат кревети, а на креветите исплашени молдавски и украински девојчиња, кои ги излажале дека ќе бидат бејбиситерки во Франција.
Нема олигарси албанци, Македонија ја крадоа самите македонци...
А тие албанци што ги спомнуваш да беа во сенка немаше ти да ги знаеш.....да беа мафиашите албанци појаки од мафиашите македонци денеска Македонија ќе беше во албански раце....
Жолта куќа = мит
Хотелите добар бизнис за некои, некаде се легализира....

Мора, а? Пази, кажа дека мора да се вработат Aлбанци. Не способни луѓе. Не луѓе со капацитет. Не луѓе кои ги исполнуваат потребните критериуми. Албанци.
И сега за работно место во кое се бара редовна комунакација со странки имаш некој кој не знае да зборува.
Не само што не мора, туку и не смее. Мора да се учи. Мора да се стекне образование. Мора да се заслужи диплома и да се оправда таа диплома со способност и умешност на работното место.
Живее во Македонија, не знае македонски да зборува, а јас него треба моите документи да му ги доверам, таков целиот изгубен, газот да си го брише со нив. Па уште и од моите даноци плата зема.
Кој не би одел во планина да се тепа за таква привилегија?
Тоа што ти не гледаш способни луѓе кај албанците не е мој проблем, туку твој, има институции кои се занимаваат со тоа.....
Тоа што е албанец не значи дека не знае македонски подифолт, не значи дека е глуп подифолт, не значи дека ја купил дипломата.......
Не само твои даноци, и јас плаќам данок...

Жива комедија си, puno. :)
.
Пак твој проблем, па има слични случаеви како ти, кога им покажуваш прст тие се убиват од смеење, е сега зависи каква дијагноза имаш ти.......

Јас само едно ќе те замолам. Учи. Образовај се. Колку можеш
Благодарам за искрените и добронамерни совети, но треба да бидеш поактивен, чим си активист за образоание за секого би те поканил да се шеташ по училиштата каде се учи на албански.... денеска види ја разликата меѓу училиштата.... за во минатото да не зборуваме воопшто,...

Утре кога ќе се ожениш, децата, биле машки или женски, учи ги да разбираат и убаво да зборуваат на македонски. Ако твојата ќерка бендиса македонче, немој да ја тепаш и да ја гњавиш. Пушти ја. Единствен начин да се помириме е тој. Со промената на генерациите, ако не не докрајчат вашиве до тогаш, полека полека може и ќе почнеме да се мешаме, а тоа мешање и деца на родители од двете националности се единствен начин да излеземе од гомнава.
Во таа насока, кога ќе поминам накај Куманово(од таму беше, нели?), да ми местиш некоја Блерта, да се бендисаме, да си ја земам, да и направам неколку дечиња со мешано потекло, две машки(Гоце и Џемо) и две девојчиња (Силвана и Теута).
Ете ти соживот. :)
Имаме многу врски меѓу националностите, кои за жал се скриени.....

Мојот син не би го попречил за било која врска, но ќерка ми ќе ја убијам и неа и мајчиниот на лице место :D...


И утре дојди си во Куманово, ќе си пиеме кафе, за девојка не можам да ти ветам, но ќе те заопознаам со некоја, но на твој ризик ;)....







Не знам јас навистина што се случува, кога сум на факс се е убаво, се дружам со македонци, немаме замерки, сме дискутирале некогаш но супер си поминуваме, можеби тие глумат ептен јако дека се мирољубиви, или па нешто со вас овде не е во ред....... едноставно ми изгледате како да имате ептен притисок....
 
Член од
10 април 2012
Мислења
9
Поени од реакции
7
Не знам јас навистина што се случува, кога сум на факс се е убаво, се дружам со македонци, немаме замерки, сме дискутирале некогаш но супер си поминуваме, можеби тие глумат ептен јако дека се мирољубиви, или па нешто со вас овде не е во ред....... едноставно ми изгледате како да имате ептен притисок....
Ќе ти одговорам само на ова :)

На интернет сите се паметни и сокриени од дома можат да кажуваат се што сакаат... Ова зборам за двете страни, и албанците и македонците... Во живо, сите се согласуваме... веројатно блискоста едни со други во моментот не дозволува да се напаѓаме, но вака на интернет... многу работи се читаат и сваќаат поинаку од како тој што напишал се обидел да ги интерпретира, така да... нека не те чуди тоа, сосем е нормално.

Затоа, јас одамна се имам откажано од вакви дебати. Се што велам, кога некој сака за нешто да дискутираме... повели на кафе... и така :) идеме на кеј, седнуваме на едно кафенце, и дискутираме на секоја божја тема.

Мојата порака до сите вас е следна (и многу едноставна): НАЦИИ, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОЈАТ! ДЕЛЕЊЕ НА ЕДНИ/ДРУГИ, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ! ТРЕБА ДА ПОСТОЈАТ САМО ЛУЃЕ, ВО РАБОТА ДА СЕ ЦЕНАТ СОГЛАСНО НИВНИТЕ СПОСОБНОСТИ, ДА СЕ ПОЧИТУВААТ СОГЛАСНО НИВНИОТ МОРАЛ И ДОБРИНА, ДА СЕ САКААТ ВО ЗАВИСНО ОД ТОА КОЛКУ ТИЕ ВЕ САКААТ.

Се друго е лага... верувајте, нема да бидете тука подолго од 100 години. Ако до последниот здив мислите дека вашата нација е нешто најголемо, дека другите кои не се од таа нација/група не се на исто ниво и не си ставите слика в глава во која сите ги гледате на потполно исто ниво, како луѓе, тогаш... се е џабе.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.489
Ќе ти одговорам само на ова :)

На интернет сите се паметни и сокриени од дома можат да кажуваат се што сакаат... Ова зборам за двете страни, и албанците и македонците... Во живо, сите се согласуваме... веројатно блискоста едни со други во моментот не дозволува да се напаѓаме, но вака на интернет... многу работи се читаат и сваќаат поинаку од како тој што напишал се обидел да ги интерпретира, така да... нека не те чуди тоа, сосем е нормално.

Затоа, јас одамна се имам откажано од вакви дебати. Се што велам, кога некој сака за нешто да дискутираме... повели на кафе... и така :) идеме на кеј, седнуваме на едно кафенце, и дискутираме на секоја божја тема.

Мојата порака до сите вас е следна (и многу едноставна): НАЦИИ, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОЈАТ! ДЕЛЕЊЕ НА ЕДНИ/ДРУГИ, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ! ТРЕБА ДА ПОСТОЈАТ САМО ЛУЃЕ, ВО РАБОТА ДА СЕ ЦЕНАТ СОГЛАСНО НИВНИТЕ СПОСОБНОСТИ, ДА СЕ ПОЧИТУВААТ СОГЛАСНО НИВНИОТ МОРАЛ И ДОБРИНА, ДА СЕ САКААТ ВО ЗАВИСНО ОД ТОА КОЛКУ ТИЕ ВЕ САКААТ.

Се друго е лага... верувајте, нема да бидете тука подолго од 100 години. Ако до последниот здив мислите дека вашата нација е нешто најголемо, дека другите кои не се од таа нација/група не се на исто ниво и не си ставите слика в глава во која сите ги гледате на потполно исто ниво, како луѓе, тогаш... се е џабе.

Така е господине атеобудист, мислам дека токму вие сте алката која недостасува во цела оваа мискомуникација. Затоа срдечно ви препорачувам да се тргнете од Мирко Попов журките во Капан Ан, од говорите на Визер Виишга и од трибините во Менада и да се преселите во топлите и гостопримливи Слупчане, Арачиново, Зајас, Танушевци... Не заборавајте да набавите поголема количина на кафе затоа што ќе ви треба иако мислам дека повеќе ќе ви требаат канти вар за белеење на ѕидовите оти има деца кои многу многу не пијат кафе а сакаат својата уметничка добрина да ја изразуваат преку спрејови, доволно стакла затоа што во некои места нема кејови па луѓето компензираат во комуникацијата преку чинот на морална почит-камења по прозор, а секако набавете си и полиса за животно осигурување, не за друго бидејќи нема да бидете таму подолго.......од 100 години.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ќе ти одговорам само на ова :)

На интернет сите се паметни и сокриени од дома можат да кажуваат се што сакаат... Ова зборам за двете страни, и албанците и македонците... Во живо, сите се согласуваме... веројатно блискоста едни со други во моментот не дозволува да се напаѓаме, но вака на интернет... многу работи се читаат и сваќаат поинаку од како тој што напишал се обидел да ги интерпретира, така да... нека не те чуди тоа, сосем е нормално.

Затоа, јас одамна се имам откажано од вакви дебати. Се што велам, кога некој сака за нешто да дискутираме... повели на кафе... и така :) идеме на кеј, седнуваме на едно кафенце, и дискутираме на секоја божја тема.

Мојата порака до сите вас е следна (и многу едноставна): НАЦИИ, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОЈАТ! ДЕЛЕЊЕ НА ЕДНИ/ДРУГИ, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ! ТРЕБА ДА ПОСТОЈАТ САМО ЛУЃЕ, ВО РАБОТА ДА СЕ ЦЕНАТ СОГЛАСНО НИВНИТЕ СПОСОБНОСТИ, ДА СЕ ПОЧИТУВААТ СОГЛАСНО НИВНИОТ МОРАЛ И ДОБРИНА, ДА СЕ САКААТ ВО ЗАВИСНО ОД ТОА КОЛКУ ТИЕ ВЕ САКААТ.

Се друго е лага... верувајте, нема да бидете тука подолго од 100 години. Ако до последниот здив мислите дека вашата нација е нешто најголемо, дека другите кои не се од таа нација/група не се на исто ниво и не си ставите слика в глава во која сите ги гледате на потполно исто ниво, како луѓе, тогаш... се е џабе.

Да така е ... не постојат нации(делумно се согласувам со тоа) ... НО зашто тогаш секој се држи блиску до ’’своите‘‘ т.е. до оние слични на него ... јазик, воспитување, сфаќања, начин на живот и.т.н. ???
Зашто ниту еден Македонец не сака да оди да живее во Липковско или пак во Арачиново, Сарај, Студеничани и.т.н. ???
Зашто никој од раселените Македонци од 2001 не се врати да живее во своите родни огништа и имоти ???
... нели не постојат нации, ниту пак религии, ниту ништо... нели имаме супер соживот ... еве гледам во исти одделенија/класови уште од прво одделение па се до универзитетско дипломирање и Албанчињата и Македончињата делат исти клупи, заедно учат, многу си се блиски, се дружат, супер е се, еве гледам секоја втора Албанка оди со Македонец, а и секоја втора Македонка оди со Албанец ... на мојот комшија Столе едниот син му се вика Петар, а другиот син Блерим оти жена му е Албанка(Фатмире) ... абе се е супер соживот на ниво ... размислувам да се преселам да живеам во Чаир кај Јаја Паша ... ќе си зеам некое станче таму да си живеам на раат ... :icon_mrgr:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.385
Поени од реакции
5.204
Da jas sum od etnicki mesan grad i mnogu mi e fino ovdevaka
Posebno koa idam vo Javni institucii i bivam usluzen od Albanski administrativec koj ke me izignorira na nacionalna osnova ke go usluzi Albanecot pozadi mene pa onda ke mi se ispuli ke grmne nesto na albanski so negoviot kolega...Ke se iznasmee kvalitetno pa onda ke mi rece Oj ti sto sakas?!?
Ili koa ke pojdam vo lokalnata slatkarnica posto oni praat najubavi ekleri ali dzabe...Mi vika Nuk di Maqedonishe, i ja svakam deka treba da go usovrsam albanskiot za da kupam ekler.

Ali zatoa nekni si kupiv 4 peskiri. Koa idam u WC da mijam lice me precekuva natpis Mire mengjes pa onda jadam eden sudzuk od UKA Komerc i izlagam nadvor na svez vozduh da se prosetam po toa crveno crnite ulici. Orli na site strani zakaceni po kukite...Ne ne ne mi preci voopsto. Ete i jas lani go optegnav za toa Kosarkata ama naselbata mi e taka Po Albanska pa precese...Decata mi vikaa Ventilatoriii...pa vidov ne vidov go trgnav

Nego si vikam da idam u planina i da pocnam da pukam za da dobijam prava...

-Mozda ke dobijam ramnopravni prava vo javnite institucii
-Ke mozam da go govoram svojot majcin jazik kade sto sakam
-Ke mozam da istaknuvam svoi nacionalni simboli.

A imam pa edno kukice nikako ne mozam da go prodadam...Site komsii Albanci mi vikaat Abe druze da ti dademe nekoe iljadarce da ne ti propadnat i tie..Vreminjava ne znaes kakvi se.

Taka da toa od ubavata strana ovdevaka.

bi vi zborel i za "losata" strana ali da ne begam od temata :pos:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
једах, па ти претеруваш. ти бре ептен си бил пребирлив. ;) како бре не те научиле дома дека шипците се најбољи Љуѓе. полни со разбирање и желба за соживот. ти и јас сме клети каури кои ништо не знаат :D ај да се вртам малку на твојот пост, ..... ако ова што си го пишал е 50% вистина, тогаш навистина си имаш мака. едноставно нема убава страна на мултиетничност со орките. они се у 14 век, ние во 21. но carma is a bitch!!! се' ќе им се врати. мајката природа ќе се погрижи за тоа. :cool:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Da jas sum od etnicki mesan grad i mnogu mi e fino ovdevaka
Posebno koa idam vo Javni institucii i bivam usluzen od Albanski administrativec koj ke me izignorira na nacionalna osnova ke go usluzi Albanecot pozadi mene pa onda ke mi se ispuli ke grmne nesto na albanski so negoviot kolega...Ke se iznasmee kvalitetno pa onda ke mi rece Oj ti sto sakas?!?
Ili koa ke pojdam vo lokalnata slatkarnica posto oni praat najubavi ekleri ali dzabe...Mi vika Nuk di Maqedonishe, i ja svakam deka treba da go usovrsam albanskiot za da kupam ekler.

Ali zatoa nekni si kupiv 4 peskiri. Koa idam u WC da mijam lice me precekuva natpis Mire mengjes pa onda jadam eden sudzuk od UKA Komerc i izlagam nadvor na svez vozduh da se prosetam po toa crveno crnite ulici. Orli na site strani zakaceni po kukite...Ne ne ne mi preci voopsto. Ete i jas lani go optegnav za toa Kosarkata ama naselbata mi e taka Po Albanska pa precese...Decata mi vikaa Ventilatoriii...pa vidov ne vidov go trgnav

Nego si vikam da idam u planina i da pocnam da pukam za da dobijam prava...

-Mozda ke dobijam ramnopravni prava vo javnite institucii
-Ke mozam da go govoram svojot majcin jazik kade sto sakam
-Ke mozam da istaknuvam svoi nacionalni simboli.

A imam pa edno kukice nikako ne mozam da go prodadam...Site komsii Albanci mi vikaat Abe druze da ti dademe nekoe iljadarce da ne ti propadnat i tie..Vreminjava ne znaes kakvi se.

Taka da toa od ubavata strana ovdevaka.

bi vi zborel i za "losata" strana ali da ne begam od temata :pos:
Види вака Џеда/Jedah/Xhedah...
Тоа што ти не можеш да се вклопиш во средината во која што живееш не е проблем на твоите соседи, што ти се они криви што ти си толку многу пребирлив и се нешто ти смета ... ти сметале знамиња со орли, ти сметале Албански натписи, ти сметало говорењето Албански и.т.н. епа многу си пребирлив бе друже, а богами и расист ќе да си ... аууу
Наместо се нешто да пребираш и да плачеш овдека по форумов као демек животот бил нефер кон тебе земи реши си ги проблемите во неколку чекори ... научи Албански, смени си го името и презимето во Албански, научи да го играш шота, научи да го пуцаш са калаш, бапни на прозор или на терасата едно големо орловско знаме и ќе видиш како нема да имаш повеќе проблеми ... а да заборавив да спомнам и да си купиш едно кече ... може да е и половно, не мора гланц ново ...
Ехх мора ли се јас да ви кажувам бе луѓе, ништо не ви текнува, а јас веќе сум уморен од тоа да изигравам нечиј психијатар и да ви делам совети и решенија на вашите проблеми ... и земи си ја за жена сосетката ти Мирвете и имајте пет деца, отворете слаткарница и живејте си среќно до крајот на животот ... а кога ќе ти пораснат синовите некој од нив обавезно ќе пратиш во Швицарска за да и таму се шири Албанштината во срцето на Европа ! :icon_mrgr:
 
A

AnFem

Гостин
Баш денеска искомуницирав со млад дечко од Косово, кој е со отворен ум, далеку од лоботомијата. Му се смеев како ми меша српски и македонски. Шали, смеи, заебанции... Здравје кога ќе го видам пак, ќе му започнам тема за масовната пропаганда, ако воопшто е заинтересиран за разговор на таа тема...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Баш денеска искомуницирав со млад дечко од Косово, кој е со отворен ум, далеку од лоботомијата. Му се смеев како ми меша српски и македонски. Шали, смеи, заебанции... Здравје кога ќе го видам пак, ќе му започнам тема за масовната пропаганда, ако воопшто е заинтересиран за разговор на таа тема...
 
M

Muranyi

Гостин
Убавата страна на мултиетничноста некогаш знае и да те изненади,да те удри како гром од ведро небо кога на форум ќе дознаеш дека уствари ти не си Македонец,туку православен словенизиран Албанец.Кога ќе попиеш таков шамар кој ти ги отвара очите,те враќа во реалноста,кога Неџмедин шумарот ти пружа таков трансцендентален момент на спознание на вистината-една и единствена,ти сфаќаш дека без мултиетничноста твојот живот нема смисла.Самата помисла дека потекнуваш од народ кој живее на Балканот уште пред Бинг Бенгот,дека твоите албански предци впрочем се предци и на Грците,Црногорците,Бугарите,Србите,Хрватите,самото чувство на припадност на еден толку голем и славен колектив од историјата те прави да се чувствуваш како да сакаш да земеш калаш и да потепаш секој кој работел на агендата на оттуѓување и распарчување на твојот вистински идентитет.
Луѓе,не се залажувајте,убава страна во мултиетничноста нема.Ако се чувствувате убаво покрај народ,кој колективно дркаше и се радуваше на убиството на децата,вие имате сериозен симптом на мазохистичка шизофренија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom