Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Според она што го слушам од познаници и роднини кои живеат ван Скопје т.е. по други градови заклучувам дека сеуште има огромен број на Македонци кои веруваат во соживотот ... но тоа се Македонци кои живеат во места/реони/градови каде скоро да нема ниту 1% Албанци и велат дека Албанците биле доста мирни и пријателски расположени кон нив ... ама збориме за места каде што Албанците се ептен малку ... од друга страна скоро нитуеден Скопјанец(Македонец) што живее од оваа страна на Вардар не верува во соживот ... може сеуште некој Скопјанец(Македонец) верува во тоа ама што живее на онаа другана страна или на Водно или пак во некоја зграда од 20 ката во Аеродром или Карпош а притоа не мрда надвор од маало !
 
А

Атомската мравка

Гостин
Тие што веруваат во соживот на темава во исто време и планираат да си заминат од Македонија сами си признаа на темава, и незнам зошто кога не ја гледате иднината тука и к.. ве боли за Македонија а мудрувате демек имало соживот и добро било ?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Во глобала можеш да живееш со сите народи нормално и сум живеел и сум се дружел и со Срби, Бугари, Хрвати, Власи па дури и Турци и Роми ама со Албанци е невозможно да се живее. За нив е само ѕид од 10 метри по цела граница па после 100 години ако успеат да се цивилизираат да им се отвори еден граничен премин, се друго е само залажување.
 
A

AnFem

Гостин
Таквите како неа и Никса, се суштината на нашиот проблем, а не Албанците кои отворено ни покажуваат што ни спремаат.
Јас не сум проблем, напротив, јас сум далеку од проблемот. ;)
Друга работа, ако некој те нападне, логично е да се одбраниш, здраво е да се одбраниш, разумно. Не ме обвинувајте мене затоа што сте неспособни и плашливи. Јас ако бидам нападната од група Албанци, ќе соберам народ и ќе ги барам истите за да им се одмаздам, макар и да погинам, нема вината да ја префрлам на поголема маса.
Проблемот лежи во вас, оние кои се декларирате како Македонци и како Албанци, цело време си го мерите национализмот, чив е поголем... Го сакате? Ете ви го! Ќе ве учат како да се мразите, а вие како добри и послушни овчички ќе ги послушате без доза критика во глава.

Зошто никој не чита никад што сум предложил за да се надмине состојбата и секогаш наново ме прашуваат?

Постојат работи кои можат да се направат, а ниту еден закон да не се прекрши. Тоа се работите кои ги предлагам постојано и кои ги применувам.
Јас те прашав еднаш, не ми даде одговор. После цмиздриш како никој не те разбира.
--- надополнето: 24 март 2013 во 20:17 ---
Знам. Тоа го реков и јас. Тоа ќе го осетиш ти, а не анфем која ќе помине еднаш или двапати низ Чаир.
Никаде не сум го негирала постоењето на инцидентите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Јас те прашав еднаш, не ми даде одговор. После цмиздриш како никој не те разбира.



.
Го има на неколку места по форумов. Цел текст е. Не би се обидувал сега за тебе пак да реферирам. Најди го по ваквите теми, ако те интересира навистина, во што се сомневам.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
3.845
Јас не сум проблем, напротив, јас сум далеку од проблемот. ;)
Друга работа, ако некој те нападне, логично е да се одбраниш, здраво е да се одбраниш, разумно. Не ме обвинувајте мене затоа што сте неспособни и плашливи. Јас ако бидам нападната од група Албанци, ќе соберам народ и ќе ги барам истите за да им се одмаздам, макар и да погинам, нема вината да ја префрлам на поголема маса.
Проблемот лежи во вас, оние кои се декларирате како Македонци и како Албанци, цело време си го мерите национализмот, чив е поголем... Го сакате? Ете ви го! Ќе ве учат како да се мразите, а вие како добри и послушни овчички ќе ги послушате без доза критика во глава.



Јас те прашав еднаш, не ми даде одговор. После цмиздриш како никој не те разбира.
--- надополнето: 24 март 2013 во 20:17 ---


Никаде не сум го негирала постоењето на инцидентите.
Ти имаш убав живот. :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.616
Поени од реакции
70.210
Јас не сум проблем, напротив, јас сум далеку од проблемот. ;)
Друга работа, ако некој те нападне, логично е да се одбраниш, здраво е да се одбраниш, разумно. Не ме обвинувајте мене затоа што сте неспособни и плашливи. Јас ако бидам нападната од група Албанци, ќе соберам народ и ќе ги барам истите за да им се одмаздам, макар и да погинам, нема вината да ја префрлам на поголема маса.
Проблемот лежи во вас, оние кои се декларирате како Македонци и како Албанци, цело време си го мерите национализмот, чив е поголем... Го сакате? Ете ви го! Ќе ве учат како да се мразите, а вие како добри и послушни овчички ќе ги послушате без доза критика во глава.
:pos::pos::pos:
Абе девојче бе, па тоа е проблемот, откако ќе се соберат Македонците да се одбранат спортивната страна кука како им бил вршен терор пошто за првичниот напад нема нигде да дознаеш, а на вести ќе кажат само дека ти си собрала луѓе и си ги истепала дека се Албанци.
Милион пати едно исто и секогаш викам, ај следниот пат може реално ќе прикажат ама повотрно следува едно големо ништо.
Секогаш го споменувам примерот од моја населба. Едно Албанско семејство имаше и тоа две женски деца имаа и на Македонкиве им се закануваа со ножеви по автобус. И мавнале шамар на една, а со нив биле и нивните дечковци.
Пријавување во полиција, викаат НЕ ЗАМАРАЈ.
Добро, фаќање и нив и дечковците, кршење заби и носеви.
За две секунди доаѓа полиција и прави апсење сред полно игралиште.
Кажуваш причина, ти викаат ТВОЕ Е ДА ПРИЈАВИШ, А НЕ ДА РЕАГИРАШ.
Ти ебам државата смрдлива.

Сега не ги осеќаш добро проблемите, ќе те прашам кога ќе имаш деца и кога ќе треба да ги испратиш во град, а со нив ќе искачаат и 10 години постари Албанци и ќе им маваат рекети со ножеви.
Али пак ќе речам со вакви пичкарски родители што еднаш не земале следна недела да искочат сред град и да им ги пукнат носевите на истите, толку е...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тие што веруваат во соживот на темава во исто време и планираат да си заминат од Македонија сами си признаа.
Добро е што барем дојдовме до овој битен заклучок на темава дека постојат само 2 типа на луѓе кои веруваат во соживотот ... едниот тип се луѓе кои тука си признаа дека ќе го фаќаат авиончето, а другиот тип јас ги спомнав во мојот претходен пост тоа се луѓе(Македонци) кои живеат во места/градови каде што или воопшто нема ниту еден Албанец или пак има ама ептен се малку и овие дошле до заклучок дека Албанците биле ептен мирни и пријателски расположени кон нив ... е овие два типа на луѓе веруваат во соживот !
Од друга страна пак ниту еден Македонец што живее на територијата на општина Чаир или пак на територијата на Гази Баба(општина), општина Бутел и.т.н. и.т.н. не верува во соживот !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
И денес и вчера, по една црква во албански доминантни средини, е опљачкана и сквернавена.
Пред неколку дена беше онаа во Чаир.
За тоа време на струшките Македонци не им се дозволува да гласаат.

Тоа е соживот на кој морате да се навикнете.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Добро е што барем дојдовме до овој битен заклучок на темава дека постојат само 2 типа на луѓе кои веруваат во соживотот ... едниот тип се луѓе кои тука си признаа дека ќе го фаќаат авиончето, а другиот тип јас ги спомнав во мојот претходен пост тоа се луѓе(Македонци) кои живеат во места/градови каде што или воопшто нема ниту еден Албанец или пак има ама ептен се малку и овие дошле до заклучок дека Албанците биле ептен мирни и пријателски расположени кон нив ... е овие два типа на луѓе веруваат во соживот !
Од друга страна пак ниту еден Македонец што живее на територијата на општина Чаир или пак на територијата на Гази Баба(општина), општина Бутел и.т.н. и.т.н. не верува во соживот !
Во право си само ова од надвор важи за мал дел и јас не сум од Скопје ама тотално ве разбирам кој ви е проблемот зошто ги знам што народ се.. иако се во помал процент а начекаат слабост мала пробуваат ја искористат и се опуштаат сепак среќа е тоа што кај нас се сложни па ако албанци истепаат наш им се враќа трократно и сакале нејкеле мора да прекинат. Само во корен сечење за да не им се допушти многу, во Скопје оти им се допуштено затоа така прават.. жално е и што полицијата и власта ги толерира и ги прави да бидат заштитени како бели мечки инаку и сами верувам порано ќе го средевте проблемот.
 
A

AnFem

Гостин
:pos::pos::pos:
Абе девојче бе, па тоа е проблемот, откако ќе се соберат Македонците да се одбранат спортивната страна кука како им бил вршен терор пошто за првичниот напад нема нигде да дознаеш, а на вести ќе кажат само дека ти си собрала луѓе и си ги истепала дека се Албанци.
Милион пати едно исто и секогаш викам, ај следниот пат може реално ќе прикажат ама повотрно следува едно големо ништо.
Секогаш го споменувам примерот од моја населба. Едно Албанско семејство имаше и тоа две женски деца имаа и на Македонкиве им се закануваа со ножеви по автобус. И мавнале шамар на една, а со нив биле и нивните дечковци.
Пријавување во полиција, викаат НЕ ЗАМАРАЈ.
Добро, фаќање и нив и дечковците, кршење заби и носеви.
За две секунди доаѓа полиција и прави апсење сред полно игралиште.
Кажуваш причина, ти викаат ТВОЕ Е ДА ПРИЈАВИШ, А НЕ ДА РЕАГИРАШ.
Ти ебам државата смрдлива.
Тоа и јас го зборувам. Власта никогаш не е на твоја страна. Тогаш што превземаш? Се браниш самиот. Ако некој те нападне и ти реагираш во самоодбрана, правдата е на твоја страна. Неколку такви самоодбрани и бесните кучиња ќе се смират.
Овој случај требале да го научима уште од мали, во школо. Ќе ти кажам пример. Имаш bullies кои ги малтретираат сите, кога еден ќе им се спротистави и ќе ги истепа, дечките повеќе нема да бидат толку агресивни како порано.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Мислиш да не се има контакти воопшто, ни да има трговија меѓусебна, за тоа мислиш?
Што и да се случи трговија мора да има! Каури не се способни да израснат трева као шиптарскaта.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
За тоа време на струшките Македонци не им се дозволува да гласаат.

Тоа е соживот.
Не тоа не е соживот ... мислам дека Струшките каури ептен се изкурназени(а исто и Кичевските каури) и пази бараат покрај леб и погача, бараат дури и право на гласање, па и свои градоначалници-каури ... ајдее беее ... чија нон ... :mad: :cenzura:
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Тоа и јас го зборувам. Власта никогаш не е на твоја страна. Тогаш што превземаш? Се браниш самиот. Ако некој те нападне и ти реагираш во самоодбрана, правдата е на твоја страна. Неколку такви самоодбрани и бесните кучиња ќе се смират.
Овој случај требале да го научима уште од мали, во школо. Ќе ти кажам пример. Имаш bullies кои ги малтретираат сите, кога еден ќе им се спротистави и ќе ги истепа, дечките повеќе нема да бидат толку агресивни како порано.
Ти, Анфем, си се бранела ли од Арнаути? Колки победи имаш извојувано?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom