Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ако одиме со таа претоставка тогаш вие измислувате цело време....
Одамна го зборам ова, монтирани случаи, тајните служби имаат умешано прсти дефинитивно.

Иначе до кога планираш да го менуваш Дарди, кога ќе се врати он да шири фекалии место тебе? или бек ту бек ќе делувате во иднина?
 
B

babsyy

Гостин
Онака, ме интересираше.
Епа извини, ама не го прочитав претходно цитатот, затоа што имав повеќе известувања.

Живеам на 5 мин. од местото каде што биле нападнати твоите пријатели и учев во "Братство". Девојка ми е Турчинка по татко, Македонка по мајка. Имам пријатели Босанци,Турци,Торбеши од маало. Со 80% од Грците, Бугарите и Србите со кои сум се запознал сум можел да седнам да направам нормален муабет без разлика на големите политичко-историски разлики.Така да и те како се рачунам за човек кој може да се адаптира на секаква вера и националност. Ама во овие 22 години живот во мешана населба, односот на нормални и диви Албанци кои сум ги запознал дефинитивно е доволен кај мене да бидат првите за кои сум создал генерална слика која не е нималку пријатна.
П.С А која е твојата националност ако може да кажеш, затоа што се некако во темиве потенцираш дека е различна, а никако да ја кажеш. Не е вадља дека се срамиш?
Со претходниот пост ти го одговорив прашањето, ама ете ако повеќе те интересира, и јас сум од мешан брак, но ниту сум била ниту ќе бидам религиозна искрено. Речиси дваесет години живеам во Кисела Вода, а по потекло сум од Бурса, Турција. Иако мајчин јазик ми е турски (од страната на мајка ми), сум се образувала на македонски јазик, сум имала дечко Македонец, така што јас немам апсолутно никаков проблем со другите националности, ако тоа те интересираше.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.946
Иначе до кога планираш да го менуваш Дарди, кога ќе се врати он да шири фекалии место тебе? или бек ту бек ќе делувате во иднина?
Не се исти. Дарданија е веројатно поголем провокатор со агенда. Но, се пази да не истропа екстремни глупости и е информиран, колку толку.
Овој нема гајле, се брука, му се смеат и така...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Не се исти. Дарданија е веројатно поголем провокатор со агенда. Но, се пази да не истропа екстремни глупости и е информиран, колку толку.
Овој нема гајле, се брука, му се смеат и така...
Затоа во иднина ќе делуваат во дуо, колаборација, инту д микс, вит фљорин анд љуан :icon_lol:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.936
Одамна го зборам ова, монтирани случаи, тајните служби имаат умешано прсти дефинитивно.

Иначе до кога планираш да го менуваш Дарди, кога ќе се врати он да шири фекалии место тебе? или бек ту бек ќе делувате во иднина?
Интересно што мислиш дека е сарказам а не знаеш дека цело време ја кажуваш вистината, изгледа треба име да пронајдам за феноменов, или има?

ИСкрено моментално го карам што ме остави сам....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.946
Затоа во иднина ќе делуваат во дуо, колаборација, инту д микс, вит фљорин анд љуан :icon_lol:
Мене по некад ми личи дека овој го брука, али они си знаат, да не му се мешаме у штипки, на овој кумановски дует.
Иначе, другиот младич е ангажиран по избори сеа, има поважна работа од пропаганда на Кајгана.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Какво заќутење, во една тема јасно напишав дека е погрешен кандидат, сега не можам на 50000 членови оделно да му одговарам...

Јохан и Љубе убија 10 цивили.... УБИВАА, не е измислица....

Доволно коментира, веќе е јасно...... убиените сакаа да му го убијат детето :facepalm:
Дали имате срам воопшто? дефинитвно немате чим деца употребувате за пропаганда...

Ако одиме со таа претоставка тогаш вие измислувате цело време....
Да не остане само на празни зборови дека си рекол може линк до постот да видам ? И не е доволно само да речеш дека е погрешен кандидат, во нормална држава истиот кандидат треба да се осуди поради таквиот говор (+ во затвор да лежи) од сите што и мислат добро на државата и веруваат во соживот но како што веќе имам кажано сеуште не сум видел албанец кој ќе осуди друг албанец напротив се бранат безразлика дали тој што го бранат е убиец, криминалец или пак нешто слично.

Јохан и Љубе беа уапсени и испорачани од Македонските власти во ХАГ, беа осудени и лежеа за тоа едниот и сеуште лежи. А сега кажи ми ти колку убија терористите од ОНА/УЧК цивили, колку беа измачувани и не добија ниту 1 ден затвор.

Неможеш да знаеш каква била ситуацијата се додека не се најдеш во иста, искрено да е детето со мене а некој да ми се заканува и да ме бутка би се замислил а не пак некој да ме почне да ме удира на пример ? Ама еве и стварно да е крив казната доживотен затвор воопшто не е реална, има примери каде што Македонци се убиени од Албанци па добивале смешни 6-7 години затвор а овој доживотен..

Ако медиумите лажат тогаш кривичните пријави во станица не лажат, провери каква е односот на пријави од Македонци / Албанци и ќе ти стане јасно каде се случувале тие инциденти и од кого..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.936
Не се исти. Дарданија е веројатно поголем провокатор со агенда. Но, се пази да не истропа екстремни глупости и е информиран, колку толку.
Овој нема гајле, се брука, му се смеат и така...
Да да со агенда, а ти зошто си овде?
преку 8000 мислења, сите ти се исти и со иста порака, се гледа кој си тера агенда....
--- надополнето: 24 март 2013 во 18:03 ---
Да не остане само на празни зборови дека си рекол може линк до постот да видам ? И не е доволно само да речеш дека е погрешен кандидат, во нормална држава истиот кандидат треба да се осуди поради таквиот говор (+ во затвор да лежи) од сите што и мислат добро на државата и веруваат во соживот но како што веќе имам кажано сеуште не сум видел албанец кој ќе осуди друг албанец напротив се бранат безразлика дали тој што го бранат е убиец, криминалец или пак нешто слично.
Сега немам поим каде сум напишал...
Ако би имало причина за тужба тоа ќе се правеше досега...
Ако не си видел албанец кој ќе осуди друг албанец тогаш запознај некој....

Давај некој пример каде албанец брани убиец!!

Јохан и Љубе беа уапсени и испорачани од Македонските власти во ХАГ, беа осудени и лежеа за тоа едниот и сеуште лежи. А сега кажи ми ти колку убија терористите од ОНА/УЧК цивили, колку беа измачувани и не добија ниту 1 ден затвор.
Се потпишуваше амнестија, да немаше амнестија можеш да замислиш колку македонци ќе лежеа, но да не ја отвориме таа тема сега...
Еден војник на ОНА пред неколку месеци умре од ‘‘природни причини‘‘ во затворот во Прилеп мислам беше... и не знам за што беше осуден, иако беше опфатен со амнестијата....

Неможеш да знаеш каква била ситуацијата се додека не се најдеш во иста, искрено да е детето со мене а некој да ми се заканува и да ме бутка би се замислил а не пак некој да ме почне да ме удира на пример ? Ама еве и стварно да е крив казната доживотен затвор воопшто не е реална, има примери каде што Македонци се убиени од Албанци па добивале смешни 6-7 години затвор а овој доживотен..

Е па и ти треба превентивно да лежиш, изгледа имаш сличен проблем со убиецот...

Јас на пример нема да убивам двајца македонци само ако ме турнат или ми удираат шлаканица, без разлика дали го прават тоа пред мое дете.... можеби би ги ранил, или на воздух би пукал што би ги стоопирал сигурно....

Ако медиумите лажат тогаш кривичните пријави во станица не лажат, провери каква е односот на пријави од Македонци / Албанци и ќе ти стане јасно каде се случувале тие инциденти и од кого.
Сигурно нема да верувам во МВР кои за убиецот во Гостивар рекоа дека било самоодбрана, и велеа дека има албанци кои се борат против американците во Авканистан....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.946
Да да со агенда, а ти зошто си овде?
преку 8000 мислења, сите ти се исти и со иста порака, се гледа кој си тера агенда....
Јас највеќе од сите посакувам моите мислења да бидат само за Гејм Оф Троунс или Фудбал, но очајната состојба, пред која ги ставеате Македонците, не ми дозволува толку безгрижно да пишувам на форумов.
Не е толкав проблемот во ефективната состојба на терен, сите тие напади кои секојдневно ги пиеме од вас... Не е тоа проблемот. Проблемот е во неадекватната состојба на умот која ја имаат Македонците, во вакви мигови. Струите во општествово кои ја протежираат таа работа се моќни и имаат пари.
Мора некој да го смирува говедото пред колење, инаку самото осеќа блискост на смртта и се рита.
Затоа секогаш кога нападите ќе се интензивираат, ни доаѓа во македонските средини Џабир Дерала и ни организира маршови на мирот. Објективен набљудувач би рекол дека, во состојба кога на секои 50 албански има по еден-два обратни напади, најдобро би било да се организираат овие мировни акции во Чаир, Арачиново, Крушопек и секаде од каде што доаѓаат дружините кои начекуваат каурчиња по автобусите и слично, но ете, ние ги имаме нашите невладини кои секогаш кога Албанците не тепаат, побрзуваат да не смират и да не пацифизираат (веројатно за да не им ја отежнуваме работата на ловците од селата у околина на Скопје и нивните чаирски колеги).

Затоа има потреба од прикажување на реалноста со факти. А заклучокот нека си го донесе секој сам.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Еве пример за убавата страна на соживот puno и Атомската мравка и компанија како фино и културно си се расправаат. :) Милина :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.786
Поени од реакции
18.409
Не, во Турција ја планирам, меѓутоа ти благодарам за искрените желби. И јас се надевам дека наскоро ќе си ја исполниш желбата и ќе се спасиш од оваа македонска Мизеронија. :)
И да планираш зошто Турција е вистински пример за една толерантна, прогресивна и демократска држава, кон каква цел се стремат и нашите браќа Албанци. :) Не за џабе не освоија и им бевме робови едно 500 години, туку подетално да ни објаснат како тие процеси одат.:)

 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.561
Поени од реакции
3.853
Епа извини, ама не го прочитав претходно цитатот, затоа што имав повеќе известувања.


Со претходниот пост ти го одговорив прашањето, ама ете ако повеќе те интересира, и јас сум од мешан брак, но ниту сум била ниту ќе бидам религиозна искрено. Речиси дваесет години живеам во Кисела Вода, а по потекло сум од Бурса, Турција. Иако мајчин јазик ми е турски (од страната на мајка ми), сум се образувала на македонски јазик, сум имала дечко Македонец, така што јас немам апсолутно никаков проблем со другите националности, ако тоа те интересираше.
Добро, чудно ми беше што се претставуваш како човек што не се замара со нации и религии, а употребуваш изрази како "Соживот, не фала" и "Каурски кучиња".
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.946
И да планираш зошто Турција е вистински пример за една толерантна, прогресивна и демократска држава, кон каква цел се стремат и нашите браќа Албанци. :) Не за џабе не освоија и им бевме робови едно 500 години, туку подетално да ни објаснат како тие процеси како одат.:)

Но девојчето веќе се изјасни за тоа дека сме каурски кучиња. Таа ги подржа протестите за ослободување на убијците од Велигден и ред други насоки по кои ќе познаеш дека антихристијанската ориентација на Турција, всушност е средината која и одговара повеќе.
И пожелуваме среќен пат, со билет во еден правец.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас бев на Битпазар пред некој месец. Сум била и во Чаир.
Алал да ти е на храброста, сакаш ли истото да го пробаш во 2 по полноќ? Едно кругче да си свртиш чисто од радозналост?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.946
Кукузел, иако националната или верска припадност не може да биде ничие алиби за дефектноста на ставовите, од еден општо морален и етички аспект, сепак треба да заприметиш како е избегнат одговорот за националната припадност.
Зошто некој би се срамел од сопствената?
Ако не сакам,не ти кажувам што сум, мое право. Ама ако ти кажам мајка ми што е, а кријам татко ми што е, тогаш имам проблем со сопственото потекло или се сомневам во општиот морално-етички курс кој јавно го презентира мојата националност.



Со претходниот пост ти го одговорив прашањето, ама ете ако повеќе те интересира, и јас сум од мешан брак, но ниту сум била ниту ќе бидам религиозна искрено. Речиси дваесет години живеам во Кисела Вода, а по потекло сум од Бурса, Турција. Иако мајчин јазик ми е турски (од страната на мајка ми), сум се образувала на македонски јазик, сум имала дечко Македонец, така што јас немам апсолутно никаков проблем со другите националности, ако тоа те интересираше.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom