Туризмот и натаму останува неискористен потенцијал

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Уххх бе колкав туристички потенцијал имаме,само да се вложи во инфраструктурата,сместувачки објекти и сл.:toe:
Глеам на Травел ТВ прават репортажи за Камбоџа,Мијанмар,Зимабабве и други факинг затуцани земји.Па ние имаме сигурно повеќе да понудиме од нив.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

За Крушево на ББС.

Ќе кажев одличен клип,но некаде на средината слушнав еден опис за Македонија кој ми ги крена живците,а иде вака:Македонија е најсиромашната земја од бившите Југословенски Републики.
Јас знам дека сме најсиромашни и дека се рамниме само со Бангладеш,но дали знаат тие кој не донесоа на степен од развиток под нула.Се чувствувам како ромче кое седи на улица и доаѓа некој од Босна и ми фрла еден денар,а јас пресреќна му се заблагодарувам.Што ми значат мене овие празни зборови „Тој додаде дека иако годината е тешка поради светската економска криза, нашата земја во споредба со други држави во европа има најмалку последици и штети од најголемата светска економска криза.-Никола Груевски“ до кога бе вака,до кога?
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112611
Треба да ја сменат паролата Смрт или Слобода,во Смрт за политичарите,а Слобода на народот!
....немој да заборавиш дек оригиналот е : смрт на ФАШИЗМОТ.., слобода на НАРОДОТ..така да нема што да се мења..!!! уште си е актуелна....
Инаку она кукумјавките како: да дојдевте овде пред една недела ќе затекневте ОЧАЕН народ...се комедија, а бе мазохизмов на НЕВЛАДИНИВЕ нема крај... :)
Не ми е јасно само , како ОНАА ЈАДА И БЕДА НА НАРОД, според давачите на изјави.. најде пара за тоа костимите..???...и сили онака прегладнета...да биде весела и распеана и СЕ освен тоа ПЛАЧЛИВО УЛИЗУВАЧКО ТУПЕЊЕ........гледано од страна да изгледа како да е снимено сред некој ФИН Град...европски..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
....немој да заборавиш дек оригиналот е : смрт на ФАШИЗМОТ.., слобода на НАРОДОТ..така да нема што да се мења..!!! уште си е актуелна....
Инаку она кукумјавките како: да дојдевте овде пред една недела ќе затекневте ОЧАЕН народ...се комедија, а бе мазохизмов на НЕВЛАДИНИВЕ нема крај... :)
Не ми е јасно само , како ОНАА ЈАДА И БЕДА НА НАРОД, според давачите на изјави.. најде пара за тоа костимите..???...и сили онака прегладнета...да биде весела и распеана и СЕ освен тоа ПЛАЧЛИВО УЛИЗУВАЧКО ТУПЕЊЕ........гледано од страна да изгледа како да е снимено сред некој ФИН Град...европски..
И мене ме интересира од каде пари за облеките :) И кој ги избра луѓево на англиски да зборуваат?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ами ај да го развиеме. Имам куќа во планинско село со три кревети. Погодна е за тревари :) мислам луѓе што берат чаеви билки итн, потоа за ловџии и за швалерај за цена и резервации во ПП ќе се договориме.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Буцио има ли нешто што немаш ти? :icon_lol:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
....немој да заборавиш дек оригиналот е : смрт на ФАШИЗМОТ.., слобода на НАРОДОТ..така да нема што да се мења..!!! уште си е актуелна....
Инаку она кукумјавките како: да дојдевте овде пред една недела ќе затекневте ОЧАЕН народ...се комедија, а бе мазохизмов на НЕВЛАДИНИВЕ нема крај... :)
Не ми е јасно само , како ОНАА ЈАДА И БЕДА НА НАРОД, според давачите на изјави.. најде пара за тоа костимите..???...и сили онака прегладнета...да биде весела и распеана и СЕ освен тоа ПЛАЧЛИВО УЛИЗУВАЧКО ТУПЕЊЕ........гледано од страна да изгледа како да е снимено сред некој ФИН Град...европски..
Абе Грујо пак ја оставил “старата фабрика“ која чинам пак го има истиот “режисер“ со овој на клипот подолу,каде сепак “нешто се менува“ :tapp::


И мене ме интересира од каде пари за облеките :) И кој ги избра луѓево на англиски да зборуваат?
Па гледаш во еден од кадрите на десниот горен агол (СКОПСКО) од каде пари за облеките,а англиски да зборат ги избира сигурно Micky продавачот.:smir:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Каков туризам-какви бакрачи- ни туристи па ни случајни минувачи, залутани патници -по цени што се повисоки од Лондон или Виена.

http://www.votpusk.ru/news.asp?msg=316068&CN=MK

:pos2::pos2:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Каков туризам-какви бакрачи- ни туристи па ни случајни минувачи, залутани патници -по цени што се повисоки од Лондон или Виена.

http://www.votpusk.ru/news.asp?msg=316068&CN=MK

:pos2::pos2:
Као што разбрав цени за хотел од 20 евра му се скапи? Па нека идат у другите европски градови, нека земат соба...за испод 50-60 евра нема ни шупа.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Као што разбрав цени за хотел од 20 евра му се скапи? Па нека идат у другите европски градови, нека земат соба...за испод 50-60 евра нема ни шупа.
сигурен си во муабетов? јас не сум....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Бааги сигурен. Грција само еднаш сум бил као возрасен, но нагоре малку повеќе. Градовите во западна и северна Европа имаат секакви соби (ваљда може така да се наречат) со заедничка бања на цел спрат за минимум 30-40 евра. На хотел едноставно не можеш да помислиш. Можеби преку организирани аранжмани, на своја рака... сме иделе у хотел едино ако фирмата ни плаќала (повторно солени суми). Од сопствено искуство-сигурен сум.

 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Аман веќе со ова високи цени на хотелите во Охрид.
На запад за 20 евра може да најдеш кревет во Хостел и ништо повеќе.А вервите ако цените на хотелите се намалат во Охрид сите ќе се затворат.Едноставно на работ на рентабилност работат.Со месец дена сезона не се исплаќа.Да немат семинари и конгреси хотеливе во Охрид одамна ќе банкротираа.
Друго е на запад хотелите.Тие имаат по цела година гости,па можат да си дозволат пониски цени.едноставно имаат обрт.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Член од
18 мај 2010
Мислења
149
Поени од реакции
54
Имаме многу потенцијал за привлекуванје на странци(туристи) кои носат пуно кеш, али нема на кој да му текне(уствари има ама на вистинските луге не им текнуе) :toe:
Јас имам идеја :vozbud: зошто не би организирале фестивали од типот на егзит кој носат пуно кеш за кратко време. на пример замислете локација негде у природа запуштено место негде пр. у мариово у некое селце скроз празно, напуштено(ги има доста такви) на отворена површина каде што за време на фестивалот се би било се дозволено, би имало различни стилови музика и се и сешто. Со добар маркетинг би имало посетители од секаде.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
ne, brachko neeee e taka, ne sme ni Dubai, nitu Rim, pa ni London
ceni na hoteli
http://www.ikartour.bg/02/961-76-46/hotels_abroad.html
Цените им се височки
GRAND MERCURE ALFA 1.4 km from city centre
Location: City Centre > Luxembourg Train Station
Available Rooms:
Single Room (With Breakfast) 93 EUR per stay
Single room 115 EUR per stay Hrs.com1x 1
Double size bed Standard room-Best Rate 115 EUR per stay
Локација -Кај Гарето, не баш омилен и добар дел од градот, а цените се на 80-90 евра
Hotel Carlton
Prix chambre 1 personne/ Einzelzimmerpreis/ Charge single room (EUR): 120-133
Prix chambre 2 personnes/ Zweibettzimmer/ Charge double room (EUR): 135-147
http://www.carlton.lu/hotel_ang.html
Сега Карлтон е реновиран, претходно идевме у една бања на цел спрат...каква нехигиена, имаше прозорчиња како во занданата на Монте Кристо. Секој ден доручек џус, јајца...џус, јајца...јајца у стомак ќе му пораснат на човек :)
Може да се најде и поефтино, но што нудат и каде се наоѓаат е прашање.

Ради скапите цени Солид спомна -и ние сме престојувале во хостели (шведски), во спортски центри (Берлин на пример). Еднашка најдовме убав пансион у Братислава (малку подалечку од центарот, као на средно Водно) ама за јадење имаа само гулаш. Гулаш за доручек, ручек и вечера...и за ужина.
Сме наоѓале и (исто така релативно поефтини) соби каде мебелот е од коа турците стигнале на Балканот.

Се насе, можеби нашите држат не баш ниски цени, но не е баш онака како што го гледаме европските хотели на нивните сајтови, ако сакаш нормална соба во дел од градот колку толку нормален-ќе си платиш бааги.
А и овие погоре хотели се 80-90 па и нагоре со цени...но можеби русите кои дошле тука не виделе горе какви цени имаат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom