Тука коментираме книги

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Prethodno imase nekolku posta za ruski klasici. "Kockar" od Dostoevski neznam bas dali se vbrojuva vo klasicite,
deka i ne e taka poznato / popularno delo. Ja kupiv letovo, i vo dosada pocnav da ja citam.
Mi se vide mutava i ja ostaviv posle 2-3 poglavja. Ja pozajmi eden prijatel, i mi vika lesno se cita i ima interesni delovi.
Vo prviot dosaden vikend ja docitav.
Imase nekolku interesni momenti ok, ama krajot bese tolku glup i debilen, ne znam dali povekje sakav da ja frlam knigata
vo gjubre, ili jas da se frlam, so go potrosiv vremeto na nea.

Trebase da bide kako nekoe zagrevanje za poozbilni ruski knigi, ama tesko vaka.

Ima nekoj da ja procital "Kockar" i da ima pozitivno iskustvo?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Trebase da bide kako nekoe zagrevanje za poozbilni ruski knigi, ama tesko vaka.
Па тешко зашто со Коцкар не се почнуваат поозбилни руски книги.
Се почнуваат со Злосторство и Казна и/или Идиот ако веќе сакаш да идеш all in со Достоевски.

Инаку јас Русите би ги почнала со нешто поедноставно како Вујко Вања (Чехов) и Смртта на Иван Илич (Толстој), би продолжила со сатирата на Гогољ. Па после би одела на тешките психологии на Достоевски.

Ова го кажувам како број 1 фан на руска литература, како јас почнав и како се навлеков на нивниот стил.

Коцкар не ми е прочитан мене, меѓутоа е роман кој Достоевски го има напишано набрзина и е со автобиографски мотиви, го има објавено за да си ги исплати коцкарските долгови.
Други кои не би ги предложила од Достоевски за почеток се Записи од Подземјето и Записи од Мртвиот Дом, ако сакаш нешто пократко, а да е од Достоевски би ја препорачала Понижени и Навредени.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Па тешко зашто со Коцкар не се почнуваат поозбилни руски книги.
Се почнуваат со Злосторство и Казна и/или Идиот ако веќе сакаш да идеш all in со Достоевски.

Инаку јас Русите би ги почнала со нешто поедноставно како Вујко Вања (Чехов) и Смртта на Иван Илич (Толстој), би продолжила со сатирата на Гогољ. Па после би одела на тешките психологии на Достоевски.

Ова го кажувам како број 1 фан на руска литература, како јас почнав и како се навлеков на нивниот стил.

Коцкар не ми е прочитан мене, меѓутоа е роман кој Достоевски го има напишано набрзина и е со автобиографски мотиви, го има објавено за да си ги исплати коцкарските долгови.
Други кои не би ги предложила од Достоевски за почеток се Записи од Подземјето и Записи од Мртвиот Дом, ако сакаш нешто пократко, а да е од Достоевски би ја препорачала Понижени и Навредени.
za malku kje naebev i na zapisi od podzemjeto, ja imase na sajt na tri, ja poisforsiraja ovoj period, mislam deka tuka vidov nekoj negativen komentar za nea pa ja preskoknav.

doma ja imam vojna i mir, i angliskata, i 4ta zeleni toma na makedonski. ama strav mi e da ja pocnam hhh
treba da prebaram po kutii doma, garant barem uste 10 ruski kje najdam uste od vremeto ostanati.

kje pisam update zimovo do kaj sum, fala na info.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
za malku kje naebev i na zapisi od podzemjeto
Мене Записи од Подземјето ми се свиѓаше многу, онака за депресивни лоунери што ги мачат тешки мисли и меланхолии. Таа книга ми е многу повеќе романтизам отколку реализам, ама ја прочитав нешто подоцна, ми беше сигурно 3та или 4та од Достоевски, кога веќе знаев на што сум и што да очекувам.

Од друга страна Записи од Мртвиот Дом ми беше стварно многу досадна и не ја препорачувам никогаш, премногу ми е напишана како записник за искуствата во затворот, исто така семиавтобиографска, ама ми недостигаше емоција и имаше премногу споредни ликови а премалку дејство.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Мене Записи од Подземјето ми се свиѓаше многу, онака за депресивни лоунери што ги мачат тешки мисли и меланхолии. Таа книга ми е многу повеќе романтизам отколку реализам, ама ја прочитав нешто подоцна, ми беше сигурно 3та или 4та од Достоевски, кога веќе знаев на што сум и што да очекувам.

Од друга страна Записи од Мртвиот Дом ми беше стварно многу досадна и не ја препорачувам никогаш, премногу ми е напишана како записник за искуствата во затворот, исто така семиавтобиографска, ама ми недостигаше емоција и имаше премногу споредни ликови а премалку дејство.
neka ne mora, jas edvaj ziva glava izvadiv od temna i depresivna Svedska, 3ta nedela rabotam od doma :ROFLMAO:
uste depresii da citam mi treba godinava hhh

da razburickam doma so ima ostanato od ruska literatura, pa kje pisam update posle odmor.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Тогаш што подалеку од руска литература :D

Земи си го По да се расположиш со хорор или Даглас Адамс со малку спејс хумор :вонзем:
Mene Knizara Tri mi e maticna :D

D1677FE6-B494-47F1-9769-B680A18C0D77.jpeg

Ovie motivirackite mi se lesni za citanje i barem privremeno podignuvaat raspolizenie i motivacija.
Posle zdrav odmor od petok, vo 23ta moze pak da se probame so ruskite klasici.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Книга со сложен заплет. Психолошки трилер фокусиран на две паралелни киднапирања на деца од кои едното е на самиот почеток на книгата а другото се случува 25 години порано. Главните два лика кои заедно работат за да откријат што се случило во двата случаи се Данте Торе кој успеал да избега после 11г од киднаперот и детективката Колумба. Данте, меѓу другото, е и осакатувачко клаустрофобичен, но тој не дозволува ништо од тоа да го застане по барањето правда 25 години подоцна, кога сличен случај ќе го поттикне неговиот ум.
Сосем на крајот се дознаваат мотивациите за киднапирањата што искрено многу ме изненадија не очекував ваков крај. Според мене предолга е 500страни мислам дека можело да се скрати без да се изгуби смислата и би бил одличен фим/серија.
Дополнително авторот има сменето неколку кратенки на италијанските агенции за спроведување на законот и вооружените сили за да има поголема слобода во описот на начинот на кој тие работат.
Првпат читам нешто од Сандроне Дациери и ми се допаѓа. Така да љубители на мистерии и трилери ви ја препорачувам.
1671131010155.png
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Сакам за подарок на драга личност да подарам книга/книги/колекција на книги од психолошки жанр. Ми треба помош кои книги би ги одбрале вие? Не сум добар на оваа тема, а таков подарок баш би бил супер за конкретната личност. И од каде би можел да ги купам?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.773
Поени од реакции
10.526
Гроф од Монте Кристо е прценета книга според мене. Во последно време често во подфорумот читам ја споменувате, а баш во периодов ја довршив и јас. Предвиден е целиот наратив на книгата, ништо изненадувачко.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Гроф од Монте Кристо е прценета книга според мене. Во последно време често во подфорумот читам ја споменувате, а баш во периодов ја довршив и јас. Предвиден е целиот наратив на книгата, ништо изненадувачко.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.773
Поени од реакции
10.526
Со што се издвои од другите книги што ги имаш прочитано, па ја определуваш како најдобра книга некогаш прочитана?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Со што се издвои од другите книги што ги имаш прочитано, па ја определуваш како најдобра книга некогаш прочитана?
generalno ne citam romani i klasici (sega probuvam po nesto od ruskite poleka da probam), najgolem del od knigite so gi citam
se biznis psihologija self-development i slicno, plus tehnicki i knigi za vestini. ne gledam nacin kako bi sporeduval romani so tehnicki knigi.

ovaa mi e interesna prikazna, vo interesen istoriski period, ima presvrti i dosta se doloveni aspekti od zivotot vo razlicni
regioni vo toj period. motiviracka mi e prikaznata, i vklucuva dosta razlicni emocii (omraza, osveta, ljubov, pravda).
mene toa mi e interesno, ja imam vo nekolku verzii i go imam poseteno mestoto na nastanot.
 
Член од
23 март 2021
Мислења
19
Поени од реакции
82
„Мртвите знаат најдобро“ – Владо Јаневски. Приказната е нешто помеѓу реалното и имагинарното. Имено, татко и син имаат разработено бизнис за платени убиства. Синот Фуриозо е помалку чуден лик, сака да се облекува како жена и има свои измислени пријатели со кои си разговара. Бизнисот им оди добро се додека не почне Фуриозо да гледа некој инспектор кој го испрашува и следи и не знае дали тој му се јавува само на сон, дали е имагинарен или е јаве. Интересна е за читање иако мене ми недостасуваше повеќе емоција во книгата (иако мислам дека тоа било и целта) и поголема разработка на главните ликови. Гледам има уште една книга „Смртта не е крај“од Владо Јаневски на Арс Либрис која е со истиот лик Фуриозо и претпоставувам е продолжение на првава.
 
Член од
23 март 2021
Мислења
19
Поени од реакции
82
„Грофот од Монте Кристо“ – Александар Дима. Иако приказната ми беше позната сепак уживав додека ја читав, иако ми делуваше на моменти развлечено и можело да се скрати неколку стотина страни.

Едмонд Дантес на денот на неговата свршувашка е лажно обвинет дека е поддржувач на Наполеон Бонапарта и пренесува негови пораки. Ова предавство му го приредуваат негови прјатели и познаници со цел да го спречат да напредува во кариерата како морнар и да ја спречат венчавката со неговата свршеница Мерседес. После 14 години во затвор во Ифската тврдина на неверојатен начин успеава да избега од таму и да се стекне со големо богатство кое му го остава како аманет пријател од затворот. Стекнувајќи углед преку богатството се враќа по многу години во животот на оние што го предадоа за да им се одмазди.

Интересно е како тој толку трпеливо чека, буквално живее за да се одмазди. Смета дека Господ го оставил да живее само за да успее да се одмазди и цела сила ја насочува кон тоа. Иако не треба одмаздата да ни биде водилка и главна цел во животот сепак прашање е дали секој кој би се нашол во иста ситуација како Едмонд, а притоа ги има сите услови за одмазда, не би се одмаздил. Некој можеби и посурово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom