Тука коментираме книги

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од LiquidHeII, 12 август 2007.

 1. Mark Renton

  Mark Renton I live by the tune, I die by the book

  Член од:
  12 ноември 2009
  Мислења:
  4.821
  Допаѓања:
  3.806
  Па од родители, роднини, то шо читале како млади. Издадена е 80ти години и јас сум задоволен како од преводот од руски на македонски истотака и од француски на македонски. Инаку мислев на истата јазична група, а јазиците нормално се различни. Во споредба со денешните преводи е каде, каде подобра, барем според мене. Чувај ги тие книги, богатство се. На кој јазик и да одбериш, спреми се за многу ликови и долги приказни. На моменти може и досадна да ти биди, и баш тогаш нешто интересно ќе се случи.
   
  На Milanisimus му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Milanisimus

  Milanisimus Gladiator

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  404
  Допаѓања:
  132
  Испадна дека и кај мене била на македонски, мислев дека е српски пошто бидејќи поголемиот дел од книгите таму се такви. Библиотека Светови, Македонска Книга 1971. Само првиот од четири тома фали, ќе пробам кај тезгите за стари книги да го најдам.
   
 3. elmix

  elmix

  Член од:
  20 октомври 2015
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  6
  50nijansi na sivo ne e nisto posebno i ne vredisekupe kupat
   
 4. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.293
  Допаѓања:
  4.802
  Истото и јас го пишав.
  Не би сакал да генерализирам, затоа што не знам конкретно се што превеле, но од она што го знам т.е. од она што го видов на саемот ништо не ми фати око. Од оние 2 што ги посочив, едната сигурно ќе ја купам, а за другата ќе побарам мислење. :)
   
  Последно уредено: 26 декември 2017
 5. woodstount

  woodstount

  Член од:
  2 октомври 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  4
  Дечки, некој да даде коментар во однос на преводот за Преобразба (РАСКАЗИТЕ) од Кафка во издание на Ѕвездите? Лош/Океј/Екстра

  Исто и некој да даде коментар за останатите изданија од ѕвездиве, кои се добри кои се лоши, и дали старите откупени преводи се изменети или се копи-пејст?
   
 6. elmix

  elmix

  Член од:
  20 октомври 2015
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  6
  Jas ja imam selo zad sedumte jaseni 1952ama ja nemam citano bo plan sum
   
 7. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  704
  Препорачајте некој добри книги од истокот (Јапонија, Кина, Индија, Персија)
   
 8. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  6.353
  Допаѓања:
  12.042
  Не е од азиски автор али има поврзаност - The Tao of Pooh од Benjamin Hoff
   
  На RebelMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  704
  Што станува збор На англиски е така ?
   
 10. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  6.353
  Допаѓања:
  12.042
  На англиски е да. Филозофска е книгата конкретно за поедноставување на нештата у животот.
   
  На RebelMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. <<Goku>>

  <<Goku>>

  Член од:
  19 април 2014
  Мислења:
  136
  Допаѓања:
  227
  Те интересира источна филозофија, или литературни дела(романи, драми, поезија) од автори од овие земји или пак дејството во приказната да се случува во овие земји?
   
 12. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  704
  Филозофија како Лао Це, Сун Цу, Далај Лама, Буда итн итн
   
 13. Astarot

  Astarot

  Член од:
  17 март 2017
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  255
  Барам една книга од Донато Каризи.Поточно втората книга од серијалот за Мила Васкез.Ако знае некој како се вика.Се надевам дека не е оф топик прашањето не можев да најдам друга тема за ова
   
 14. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.339
  Допаѓања:
  18.568
  Владетел во сенка е тоа што го бараш... продолжение на Шепнувачот е. Издание на.... мислам дека беше на Матица. :)
   
  На Astarot му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.724
  Допаѓања:
  13.346
  Храбар нов свет од Хаксли, ја има некоја издавачка куќа преведено на македонски јазик?
   

Сподели преку: