Тука коментираме книги

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од LiquidHeII, 12 август 2007.

1. Mark Renton

Mark Renton I live by the tune, I die by the book

Член од:
    12 ноември 2009
    Мислења:
    4.817
    Допаѓања:
    3.786
    Па од родители, роднини, то шо читале како млади. Издадена е 80ти години и јас сум задоволен како од преводот од руски на македонски истотака и од француски на македонски. Инаку мислев на истата јазична група, а јазиците нормално се различни. Во споредба со денешните преводи е каде, каде подобра, барем според мене. Чувај ги тие книги, богатство се. На кој јазик и да одбериш, спреми се за многу ликови и долги приказни. На моменти може и досадна да ти биди, и баш тогаш нешто интересно ќе се случи.

На Milanisimus му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milanisimus

Milanisimus Gladiator

Член од:
    12 јули 2009
    Мислења:
    394
    Допаѓања:
    131
    Испадна дека и кај мене била на македонски, мислев дека е српски пошто бидејќи поголемиот дел од книгите таму се такви. Библиотека Светови, Македонска Книга 1971. Само првиот од четири тома фали, ќе пробам кај тезгите за стари книги да го најдам.

3. elmix

elmix

Член од:
    20 октомври 2015
    Мислења:
    20
    Допаѓања:
    6
    50nijansi na sivo ne e nisto posebno i ne vredisekupe kupat

4. Dumbledore

Dumbledore Професор

Член од:
    24 октомври 2013
    Мислења:
    5.122
    Допаѓања:
    4.696
    Истото и јас го пишав.
    Не би сакал да генерализирам, затоа што не знам конкретно се што превеле, но од она што го знам т.е. од она што го видов на саемот ништо не ми фати око. Од оние 2 што ги посочив, едната сигурно ќе ја купам, а за другата ќе побарам мислење. :)

Последно уредено: 26 декември 2017
  5. woodstount

woodstount

Член од:
    2 октомври 2014
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    3
    Дечки, некој да даде коментар во однос на преводот за Преобразба (РАСКАЗИТЕ) од Кафка во издание на Ѕвездите? Лош/Океј/Екстра

Исто и некој да даде коментар за останатите изданија од ѕвездиве, кои се добри кои се лоши, и дали старите откупени преводи се изменети или се копи-пејст?

6. elmix

elmix

Член од:
    20 октомври 2015
    Мислења:
    20
    Допаѓања:
    6
    Jas ja imam selo zad sedumte jaseni 1952ama ja nemam citano bo plan sum

Сподели преку: