Тужба до Македонски Пошти

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Screenshot_20200305-113214_AliExpress.jpg

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.908
Поени од реакции
10.186
Ја би ти рекол да си ангажираш адвокат и да тужиш чим ти е многу битна пратката.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.164
Поени од реакции
5.068
првично пред истек на времето предвидено за пратката ке напраиш open dispute или ке му пишеш на кинезот дека пратката не е пристигната а времето истекува па ке го продолжи он
тек потоа ке си бараш пари назад па ако не ти враќаат и конезот тврди дека е стигната тогаш ваљда ке имаш основ да тужиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.311
Поени од реакции
29.006
A Tracking број имаш ли? По што заклучи дека проблемот е во Македонска пошта?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
A Tracking број имаш ли? По што заклучи дека проблемот е во Македонска пошта?
Ми се има два пати повторено. Тие беа мали пратки од по долар-два и ги баталив. Оваа е скапа пратка.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.311
Поени од реакции
29.006
Ми се има два пати повторено. Тие беа мали пратки од по долар-два и ги баталив. Оваа е скапа пратка.
Имав две прашања, а не одговори на ниту едно.
Tracking број имаш ли? По што заклучи дека проблемот е во Македонска пошта?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.311
Поени од реакции
29.006
Дали си ти нормален? :pos:

Ме читаш ли што те прашувам? Имаш ли TRACKING број? Ако имаш, пиши ми го за да проверам до кај е пратката.
In Transit дава на сите пратки по испраќање. Со R-бројот (за препорачани пратки) можеш детално да видиш до која станица (пошта) е стигната пратката. Освен ако не ти пишува дека е во Македонија, не сфаќам зошто би ги „тужел“ Македонски пошти.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Дали си ти нормален? :pos:

Ме читаш ли што те прашувам? Имаш ли TRACKING број? Ако имаш, пиши ми го за да проверам до кај е пратката.
In Transit дава на сите пратки по испраќање. Со R-бројот (за препорачани пратки) можеш детално да видиш до која станица (пошта) е стигната пратката. Освен ако не ти пишува дека е во Македонија, не сфаќам зошто би ги „тужел“ Македонски пошти.
Ти дадов одговор од тракингот. Го пишав бројот и тоа ми го пишува за пратката.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.294
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Прегледај го приврзокот 236311

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.

Све од кина е успорено. Мене три пати ми продолжуваат рок а на тракинг можам да видам дека пратката ми е заглавена по пат во трета држава. Многу држави воведоа карантин на партки и едноставно ги држат со недели (конкретно месец дена до сега во мој случај).
 
Член од
2 март 2020
Мислења
287
Поени од реакции
1.429
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Прегледај го приврзокот 236311

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.
Имаш опција да направиш Open Dispute на самата нарачка и тоа се логираш > My Orders (на твојата икона профил)> селектраш која нарачка > Open Dispute . А да ги тужиш МП нема да добиеш ништо само екстра трошоци за двокат и верувај не е ефтино. Поздрав,
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.868
Поени од реакции
2.226
Све им е успорено заради Короната.
Припреми се, ако се решиш да тужиш, адвокатот ќе ти го бара тракинг бројот
 
На врв Bottom