Тужба до Македонски Пошти

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Све им е успорено заради Короната.
Припреми се, ако се решиш да тужиш, адвокатот ќе ти го бара тракинг бројот
Нормално дека го имам тракинг бројот и нормално е дека проверив до каде е нарачката.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Нормално дека го имам тракинг бројот и нормално е дека проверив до каде е нарачката.
нека ти вратат парите па нарачај пак, а може и од друг Селер да нарачаш...
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Нормално дека го имам тракинг бројот и нормално е дека проверив до каде е нарачката.
estimated delivery ti pishuva do 7mi Mart, a denes sme 5ti. Napravi Despute za taa naracka da ne te boli glavata. Poz
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Нормално дека го имам тракинг бројот и нормално е дека проверив до каде е нарачката.
Епа пиши го овде бројот ако ги имаш што се правеш мутав ? Копирај го тракинг бројот постирај го воде во темата не ли разбираш Македонски ?

Тоа "In Transit" ти е широк поим.. Од каде ти заклучи дека овде ти е пратката? За да биде овде престигната пратката мора тракинг бројот да го пишеш на Македонски Пошти веб страницата и ако го дава таму бројот значи стигната е овде.
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Прегледај го приврзокот 236311

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.
Тужи баце до даска, до корен. Крадат од пошта и не е прв пат да крадат.
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Истото ми се има случено. Стоката беше луксузна козметика.
Ефтината стока стига, а луксузната стока си ја земаат во пошта. Кражба!!
Дури двапати ми ја испратија од LookFantastic, ниту едниот пакет не стигна. Среќа страницата е фер па ми рефундираа пари.

Крадци!!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
може да ја тужи пошта поради доцнење, еве го дојде 8 март а подароците за девојката ИН ТРАНСИТ
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Бев до пошта пред малце. Пепел се направивме со тој на шалтер. Нарачката била во пошта од 01.03.2020.
Поштарот си земал одмор, а го заменил друг поштар. Тој не им ги доставил пратките на цела улица каде што живеам.
Ги отерав упм.
Дури се бранеше дека е независен од поштарот и него не го интересирало дали е доставена пратката.

Заради вакви случки им ги палат поштите. Све да изгорат. :mad:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Бев до пошта пред малце. Пепел се направивме со тој на шалтер. Нарачката била во пошта од 01.03.2020.
Поштарот си земал одмор, а го заменил друг поштар. Тој не им ги доставил пратките на цела улица каде што живеам.
Ги отерав упм.
Дури се бранеше дека е независен од поштарот и него не го интересирало дали е доставена пратката.

Заради вакви случки им ги палат поштите. Све да изгорат. :mad:
Е се спасија од тужба значи, убоо си им го рекол.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Го шрочитав целиот досегашен разговор и јасно ми е дека веќе случајот е решен.
Само сакам да разјаснам некои работи од правен аспект:
И да е по вина на поштата (украдена или загубена пратка) не можеш да ја тужиш поштата ТИ. Испраќачот, односно продавачот е сопственик на пратката (пакетот) до оној момент додека курирската служба (поштата) не ти ја предаде тебе (на купувачот). Од тие причини ти немаш никаков однос со поштата, нити пак е твоја работа да го бркаш курирот, тоа е законска обврска на продавачот и тој е правно легитимиран да поднесе тужба против поштата (тој е активно легитимирана странка, независно што поштарината ти е тебе наплатена).
Доколку, хипотетички, не ја добиеше пратката ти имаш однос со продавачот, а не со курирската служба, па дури и да имаш валиден тракинг број тебе во суд тоа ништо не ти значи. И да поднесеш ти тужба, истата ќе ти биде отфрлена и судот нема да решава по неа бидејќи не си активно легитимиран за поднесување на таква тужба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom