Тужба до Македонски Пошти

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Screenshot_20200305-113214_AliExpress.jpg

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.886
Ја би ти рекол да си ангажираш адвокат и да тужиш чим ти е многу битна пратката.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
првично пред истек на времето предвидено за пратката ке напраиш open dispute или ке му пишеш на кинезот дека пратката не е пристигната а времето истекува па ке го продолжи он
тек потоа ке си бараш пари назад па ако не ти враќаат и конезот тврди дека е стигната тогаш ваљда ке имаш основ да тужиш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
A Tracking број имаш ли? По што заклучи дека проблемот е во Македонска пошта?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
A Tracking број имаш ли? По што заклучи дека проблемот е во Македонска пошта?
Ми се има два пати повторено. Тие беа мали пратки од по долар-два и ги баталив. Оваа е скапа пратка.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ми се има два пати повторено. Тие беа мали пратки од по долар-два и ги баталив. Оваа е скапа пратка.
Имав две прашања, а не одговори на ниту едно.
Tracking број имаш ли? По што заклучи дека проблемот е во Македонска пошта?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Дали си ти нормален? :pos:

Ме читаш ли што те прашувам? Имаш ли TRACKING број? Ако имаш, пиши ми го за да проверам до кај е пратката.
In Transit дава на сите пратки по испраќање. Со R-бројот (за препорачани пратки) можеш детално да видиш до која станица (пошта) е стигната пратката. Освен ако не ти пишува дека е во Македонија, не сфаќам зошто би ги „тужел“ Македонски пошти.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали си ти нормален? :pos:

Ме читаш ли што те прашувам? Имаш ли TRACKING број? Ако имаш, пиши ми го за да проверам до кај е пратката.
In Transit дава на сите пратки по испраќање. Со R-бројот (за препорачани пратки) можеш детално да видиш до која станица (пошта) е стигната пратката. Освен ако не ти пишува дека е во Македонија, не сфаќам зошто би ги „тужел“ Македонски пошти.
Ти дадов одговор од тракингот. Го пишав бројот и тоа ми го пишува за пратката.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.073
Поени од реакции
22.115
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Прегледај го приврзокот 236311

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.

Све од кина е успорено. Мене три пати ми продолжуваат рок а на тракинг можам да видам дека пратката ми е заглавена по пат во трета држава. Многу држави воведоа карантин на партки и едноставно ги држат со недели (конкретно месец дена до сега во мој случај).
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Имам нарачано 4 пратки од кина пред месец и пол. 3 од нив ми пристигнаа, но 4-тата и најважната не ми стигна. А рокот што го пишува на AliExpress е до 07.04.2020.
Ова ми се случува трет пат да имам проблем со поштата. Па сега дури и размислувам за тужба до поштата.
Прегледај го приврзокот 236311

Не верувам дека денес или утре би пристигнала, бидејќи бев пред 2 дена да прашам за пратката и ми рекоа дека не е стигната.
Ваш совет?
Дали да одам со тужба и адвокат или да почекам да помине некој период па после тоа да ги средам?

Пратката ми е многу битна.
Имаш опција да направиш Open Dispute на самата нарачка и тоа се логираш > My Orders (на твојата икона профил)> селектраш која нарачка > Open Dispute . А да ги тужиш МП нема да добиеш ништо само екстра трошоци за двокат и верувај не е ефтино. Поздрав,
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Све им е успорено заради Короната.
Припреми се, ако се решиш да тужиш, адвокатот ќе ти го бара тракинг бројот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom